SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 711 Posts

·
Registered
Joined
·
5,641 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
foto z http://blackpearlszczecin.pl/galeria/1
--------------------------------------

Rozpoczęła się rozbiórka Baru Extra. Koniec pewnej epoki

Relikt minionej epoki, paskudny budynek w centrum Szczecina niedługo zniknie z powierzchni ziemi. Za dawny Bar Extra zabrały się buldożery. W jego miejscu powstanie najpierw parking, a dopiero potem nowy budynek usługowo-mieszkalny. Inwestor ma na to cztery lata

Rozbiórka i oczyszczanie terenu powinny potrwać nie dłużej niż miesiąc - mówi Iwona Wiszowata, współwłaścicielka szczecińskiej firmy Idea-Inwest, która jest od połowy listopada ub. roku wieczystym dzierżawcą działki o adresie al. Niepodległości 26.

Buldożery najpierw rozprawiły się z fontanną, która od lat stała nieczynna przed budynkiem dawnego baru zasłoniętego teraz blaszanymi warzywniakami. Potem zabrały się za daszek okalający dawną jadłodajnię.


- Po wyburzeniu obiektu i wyrównaniu terenu najpierw planujemy w tym miejscu zrobić tymczasowy parking. Potem, zgodnie z umową z miastem zbudujemy tam budynek usługowo-mieszkalny - zapewnia Wiszowata.

Idea-Inwest wygrała listopadowy przetarg na dzierżawę terenu pomiędzy al. Niepodległości a ul. Tkacką. Za 99-letnie użytkowanie zaoferowała 6 mln 969 tys. zł. Był to trzeci przetarg ogłoszony przez miasto, które od początku 2010 r. próbowało zbyć nieruchomość. W pierwszym przetargu zażądało jednak aż 15 mln zł i chętni się nie znaleźli. Podobnie jak przy drugiej próbie sprzedaży w październiku 2010, kiedy cena wywoławcza wynosiła 10 mln zł. Przy trzeciej próbie - w marcu ubiegłego roku było już blisko zawarcia umowy. Idea-Inwest chciała zapłacić 8 mln zł, ale miasto zażądało, by w ciągu trzech lat działka została zabudowana. Na to inwestor nie przystał. I dopiero za czwartą próbą udało się doprowadzić transakcję do finału.

- Teraz mamy cztery lata na postawienie budynku w stanie surowym. Rozmawiamy z firmami, które chciałyby zainwestować w tym miejscu - wyjaśnia Wiszowata.

Budynek ma mieć wysokość taką jak sąsiednie kamienice, a nadto na cele mieszkaniowe może być przeznaczone nie więcej niż 49 proc. kubatury obiektu.

Idea-Inwest jest kolejnym biznesem państwa Wiszowatych. Na początku lat 90. Robert Wiszowaty otworzył w Szczecinie przy ul. 26 Kwietnia sklep Berti, dając początek sieci handlowej, która rozrosła się do kilkudziesięciu punktów w zachodniej Polsce. Kilka lat temu sieć została sprzedana Stokrotce. Obecnie Idea-Inwest buduje także budynki wielorodzinne przy ul. Mickiewicza.

Bar Extra wybudowano w latach 1960-61 jako kompleks gastronomiczny. Zaprojektowany był przez trójkę architektów: Zbigniewa Grudzińskiego (współtwórcę sklepu Barbara), Leona Kołodziejczyka i Bohdana Skłodowskiego. W 1969 r. Bar Extra był finalistą konkursu architektonicznego "Mister Szczecina" organizowanego przez szczeciński oddział SARP wraz z "Kurierem Szczecińskim". W latach świetności wydawano tu nawet 6 tys. dań dziennie.

Dokładnie 30 lat po otwarciu bar został zamknięty. Od 1991 r. popadał w ruinę. Bez większego powodzenia próbowano zaadaptować go na inne funkcje (przez jakiś czas mieściła się tu m.in. Galeria Bezdomna). Od pięciu lat stał pusty i bezużyteczny. Teraz spotka go ten sam los jak inne relikty minionej epoki w centrum miasta: hotele Arkona i Neptun, grzybek komunikacji miejskiej, sklepy Barbara i Delikatesy przy ul. Krzywoustego.
http://szczecin.wyborcza.pl/szczeci..._sie_rozbiorka_Baru_Extra__Koniec_pewnej.html
 

·
PB RWD jest wysoko
Joined
·
18,076 Posts
Za trzy lata, jak zaczną budować i będzie jakaś ciekawa wizka to można załozyć, a teraz nie ma to sensu. Barbara wątku nie miała, może dlatego wyszło jak wyszło:nuts:
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,096 Posts
To nawet nie "wieści z budowy" tylko "zapowiedzi". Powstanie projekt jakiegoś Harrodsa to się będziemy ekscytować - inaczej mam wrażenie, że to będzie kolejny wątek o parkowaniu i kebabach.
 

·
Registered
Joined
·
1,094 Posts
"Wątek do kasacji"? "Wystarczą 'wieści z budowy"? To samo centrum, Aleja Niepodległości, zabudowa tej parceli może odmienić wygląd centrum miasta w stopniu nie mniejszym jak biurowce na BP. Nowy wątek jest tutaj oczywisty.
"w stopniu nie mniejszym jak biurowce na BP"

hmmmm moim zdaniem zdecydowanie przesadzasz. Nic nie wiemy oprócz tego że "prace projektowe potrwają ok 2 lat" dla mnie wieje tu spekulacją. Miasto nie potrafi dogadać ws sąsiedniej działki. Więc wyburzymy ruderę, kupimy działkę obok (gdzie mieści się maraton) i już całość sprzedamy z dużym zyskiem...

Tak to widzę.


Czy ktoś mógłbym wrzucić granice tej działki.
 

·
Registered
Joined
·
1,681 Posts
Tymczasowy parking na 3 lata, do którego przyzwyczają się kierowcy i będą potem płakać ;) Może od razu wielopoziomowy ;) No właśnie, a ta działka gdzie jest Szejk, to już osobna ?
 

·
Registered
Joined
·
3,522 Posts
^^ Tak, ta działka z Szejkiem i Maratonem to zupełnie inna historia... na dodatek po drugiej stronie ulicy, bo pomiędzy tymi działkami przebiega ul. Szczytowa :)

Ja też nie widzę sensu tworzenia osobnego wątku... przynajmniej jeszcze nie teraz :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,901 Posts
Faktycznie powstała filia wątku o parkowaniu i kebabach...Jeżeli po wyburzeniu powieje tu spekulacjami i pierdołami to go zamykam. Przypomnę też, że kiedyś coś ustaliliśmy! Przed założeniem nowego wątku w dziale "inwestycje w Polsce" najpierw omawiamy to w hydeparku. I tego się trzymajmy.

@Sepson nie zakładaj nowych wątków o blokach i renowacjach. Uwierz mi, że jesteśmy tutaj dobrze zorganizowani.
[Szczecin] Renowacja Śródmieścia

[Szczecin] Osiedla
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,806 Posts
^^ Fakt.

@diabelek771
Ewentualny inwestor powinien wystarać się o wykupienie całej tej dziury i dopiero wtedy myśleć o budowie. Trzeba być rzeczywiście bardzo naiwnym, by myśleć, że dokona tego Idea-Inwest. Ale jeżeli to już się wydarzy, to...:)
 
1 - 20 of 711 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top