SkyscraperCity banner

1 - 20 of 5511 Posts

·
...
Joined
·
11,893 Posts
Discussion Starter #1 (Edited by Moderator)
Dane:

Nazwa: Stadion Miejski im. Floriana Krygiera + Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży
Projektant: PPIP | DEDECO
Inwestor: Miasto Szczecin
Data projektu: 2013-2018
Data zakończenia budowy: 2022
Pojemność: 20tyś
Koszt: +280mln zł

Wizualizacja:


Pojemność 20 877 miejsc w tym 993 w sektorze gości

 

·
...
Joined
·
11,893 Posts
Discussion Starter #2
Historia tych gruntów

Koncepcja przekazania terenów wokół stadionu przy Twardowskiego na finansowanie drużyny piłkarskiej wykluła się w 1998 r., kiedy to poprzedni zarząd Mariana Jurczyka zaangażował się w ratowanie klubu Pogoni. Wówczas wymyślono formułę spółki, którą miały tworzyć: miasto, Stowarzyszenie Pogoń i inwestor zewnętrzny. Wtedy też zaczęto kusić inwestorów terenami przy stadionie. Oferta była całkiem niezła: 8,7 ha warte wg wycen 12,5 mln zł.

Pierwszym, który zasiadł do rozmów był Stanisław Paszyński reprezentujący spółkę Texass Ranch Company. Zanim się strony dogadały, inwestor zainteresował się współpracą z Górnikiem Zabrze i zerwał negocjacje. Spółkę z miastem ostatecznie założył w grudniu 1999 r. turecki biznesmen Sabri Bekdas. Już po podpisaniu umów Turek zażądał nie 8,7, lecz 18 ha ziemi. Zarząd Szczecina na to się nie zgodził.

Kiedy w kasie Bekdasa zaczęło brakować pieniędzy, napatoczył się Les Gondor ze spółką Svenska Door, która przejęła 93 proc. udziałów w Pogoni od firmy Bekdasa - Mat Trade. Gondorowi zainteresowanie biznesem piłkarskim przeszło, gdy okazało się, że do inwestycji komercyjnych wokół stadionu będzie musiał dobudować drogi dojazdowe. W efekcie spółka Gondora z miastem upadła ponad rok temu, a biznesmen do dziś sądzi się z magistratem o 30 mln zł odszkodowania za zerwanie umowy.

Rok temu na horyzoncie pojawił się Antoni Ptak, który przeniósł do Szczecina swoją spółkę sportową Piotrkovia i zmienił jej nazwę na Pogoń (miasto nie ma w niej udziałów). Najpierw marzyły mu się tereny w Podjuchach, gdzie chciał utworzyć kompleks Śnieżna Górka o charakterze sportowo - komercyjnym. Brak możliwości zbudowania zjazdu z autostrady sprawił, że Ptak, tak jak jego poprzednicy, zapragnął przejąć tereny przy stadionie.
 

·
...
Joined
·
11,893 Posts
Discussion Starter #3


Szczecińska Grupa Inwestycyjna chce zbudować apartamentowce przy stadionie Pogoni
Sprawa zagospodarowania terenów wokół stadionu Pogoni przez sportową spółkę MKS Pogoń Antoniego Ptaka nabiera tempa. Na czwartek w magistracie wyznaczono pierwsze spotkanie urzędników, którzy zajmą się koncepcją zarządu Pogoni. Mają ustalić, jak powinien być przebudowany układ drogowy w okolicy stadionu oraz co i kiedy spółka miałaby zbudować na terenach obecnych ogródków działkowych (tzw. drugi etap inwestycji).

Tymczasem ośmioma hektarami na obrzeżach Pogodna interesują się też inni inwestorzy. Kilka tygodni temu koncepcję zagospodarowanie tego terenu przedstawiła miastu Szczecińska Grupa Inwestycyjna (SGI).

- Złożyliśmy wstępną ofertę - potwierdza Arkadiusz Kawecki, prezes SGI. - Póki co wielkiego szumu nie ma, ale spotkaliśmy się z przedstawicielami Pogoni i rozmawialiśmy o ewentualnej współpracy.

SGI chce przy stadionie budować kompleks apartamentowców na 700 mieszkań. To zasadnicza część projektu. Do niej doszłaby jeszcze część sportowo-rekreacyjna składająca się z kortów, boisk sportowych i skate parku.

- Koncepcja nosi nazwę "Pogodno Apartament Park" i w przeciwieństwie do hal targowych wpisuje się w obecną architekturę Pogodna - mówi Kawecki.

SGI chciałaby zabudować tę część Pogodna wespół z DCS-em (Agencją Reklamową także wywodzącą się z Komfortu) oraz Euroafriką.

Kawecki przyznaje, że samo osiedle domków nie wystarczy, by zapewnić finansowanie pierwszoligowej drużynie. (Jak twierdzi, Antoni Ptak comiesięcznie do klubu dopłaca 600 tys. zł - red.). Nie wyklucza jednak rozmów z Pogonią i wspólnej inwestycji.

Nie wyklucza też, że SGI będzie ubiegać się o parcelę na Pogodnie w ramach przetargu.

Działkami wokół stadionu zainteresowany jest również hiszpański biznesmen Carlos Roizner. Do jego spółki CR Group należą grunty przy Bramie Portowej oraz kamienica przy al. Jedności Narodowej. - Nie złożyliśmy miastu oferty, ale poważnie się nad tym zastanawiamy - powiedziała nam Katarzyna Kantorska, pełnomocnik Carlosa Roiznera.

Szczecińska Grupa Inwestycyjna to konsorcjum, które utworzone zostało w 1998 r. z inicjatywy Komfortu. Wraz z Komfortem do SGI wszedł wówczas budowlany Przembud. Wspólnie zbudowali Centrum Handlowe "Piast" przy ul. Mieszka I. Obecnie SGI w całości należy do Komfortu.
 

·
Registered
Joined
·
1,364 Posts
[Szczecin] Modernizacja stadionu Pogoni ?

Przetarg na projekt przebudowy stadionu PogoniWciąż nie wiadomo, kto go opracuje. Jedynym oferentem, który zdaniem miasta spełniał kryteria przetargu, jest warszawskie biuro BeMM Architekci.
Jednak umowy nie można podpisać, bo jeden z dwóch pozostałych oferentów chce unieważnienia przetargu. Jeśli Urząd Zamówień Publicznych uwzględni protest, procedurę trzeba będzie powtórzyć. Jeśli odrzuci - umowa z BeMM będzie podpisana na początku listopada.
Za wykonanie projektu koncepcyjnego, budowlanego i wykonawczego warszawscy architekci chcą niecałe 750 tys. zł (w budżecie było na to zarezerwowane 1,5 mln zł).
- To nie byłby pierwszy nasz stadion - mówi Marek Michałowski z BeMM, ewentualny generalny projektant przebudowy. - Wcześniej wybudowaliśmy je w Garwolinie, Wiśle, Kozienicach i Słupsku.
Były to obiekty lekkoatletyczne lub lekkoatletyczno-piłkarskie z miejscami dla 5 tys. osób. Michałowski przyznaje, że stadionu z tak dużymi trybunami jak w Szczecinie (20-30 tys. osób) nie projektował, ale nie widzi przeszkód, by dokumentacja była gotowa w wyznaczonym przez miasto trzymiesięcznym terminie.
Kiedy mogłaby rozpocząć się przebudowa? Nie wiadomo.
- Żeby cokolwiek planować, trzeba mieć projekt - mówi zastępca dyrektora wydziału inwestycji miejskich UM Ireneusz Mikiewicz.
W przygotowanych przez skarbnika założeniach budżetowych na 2005 r. na inwestycje sportowe nie przewidziano żadnych środków.
Co ma być zaprojektowane.
Projekt ma umożliwić dostosowanie stadionu przy ul. Twardowskiego do wszystkich wymogów UEFA. Zakres zamówienia obejmuje: przebudowę niskiej trybuny z wyprostowaniem jej przebiegu w stosunku do linii bocznej boiska; budowę nowej trybuny od strony ul. Twardowskiego (zamknięcie "podkowy"); zadaszenie całego stadionu; modernizację oświetlenia; przebudowę trybuny honorowej (szatnie dla piłkarzy i sędziów, zaplecze dla VIP-ów i dziennikarzy); wybudowanie sektora dla kibiców gości; zaprojektowanie podgrzewanej murawy; budowę toalet; zaplanowanie dróg dojścia i ewakuacyjnych.

Źródło: gazeta.pl

zdjecie: pogononline.pl
 

·
The Wealth of Nations
Joined
·
1,916 Posts
oj, coś mi się zdaje że długo poczekamy na tą modernizacje narazie niewiadomo kto to będzie finansował, skoro miasto niema przewidzianych żadnych środków.
 

·
Registered
Joined
·
275 Posts
Właśnie skończyłem oglądać mecz pp Pogoń-Legia i doznałem szoku. Jak można zadaszać takie ruiny ????? Przecież te wysokie trybuny powinny być zburzone i postawione od nowa, inaczej zadaszanie nie ma sensu bo ten obiekt nigdy nie będzie nowoczesny i funkcjonalny. Potem gdy już nadejdą lepsze czasy(a mam nadzieje że szybko) trzeba będzie wyburzyć dokładnie wszystko łącznie z dachem żeby coś porządnego tam postawić. :bash: To tak jakby zadaszyli stadion dziesięciolecia, zainstalowali krzesełka i potem wmawiali nam że mamy obiekt klasy europejskiej bo zadaszenie jest, plastiki są, podgrzewaną murawę też da się zrobić.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
podgrzewana murawa


mpr, lis 11-10-2005

We wtorek rozstrzygnięto przetarg na wykonanie inwestycji
na Stadionie Krygiera. Będzie to kosztować miasto blisko 3 mln zł.


Przetarg ogłosił wydział inwestycji miejskich UM. Wpłynęły dwie oferty: Swietelsky Baugesellschaft z Niemiec proponował wykonanie prac za 2 mln 742 tys. 560 zł, a Zielona Architektura za 2 mln 910 tys. 784 zł. Wczoraj ogłoszono wyniki. Wybór padł na polską firmę, która przeprowadziła już podobne prace na stadionie we Wronkach, a wkrótce zainstaluje aparaturę w Warszawie (stadion Polonii) i Kielcach.

W Szczecinie przebudowa ma się odbyć podczas zimowej przerwy w rozgrywkach. Firma będzie miała miesiąc na wykonanie projektu i uzyskanie pozwoleń na przebudowę. Sam proces budowlany ma trwać ok. 20 dni. Być może konieczne będzie przełożenie jednego ze spotkań Pogoni w rundzie wiosennej.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

2005-10-12, Grzegorz Gibas

Wojna o stadion Pogoni


Związki zawodowe działające w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji są przeciwne przejęciu stadionu przy ulicy Twardowskiego przez Spółkę Akcyjną Pogoń. Związkowcy napisali specjalne pismo w tej sprawie do wiceprezydenta Szczecina Zbigniewa Zalewskiego, w którym stwierdzają, że jest to kolejna próba zawłaszczenia gminnego mienia. Związkowcy zażądali spotkania z wiceprezydentem Szczecina w tej sprawie.

W ostatnich latach budżet miasta sfinansował wiele inwestycji na stadionie Pogoni, m.in. projekt boisk i szatni ze sztuczną nawierzchnią w kompleksie przy ulicy Witkiewicza, a także podgrzewaną murawę boiska, której budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Jeden ze związkowców powiedział, że administrowanie kompleksem sportowym przez Spółkę Akcyjną Pogoń to w rzeczywistości wyciągnięcie z miasta około miliona złotych pieniędzy, które rocznie idą na utrzymanie obiektów, a boiska popadną w ruinę.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Apropos stadionu ;-)Zwiedzali stadion

Radni Szczecina z komisji sportu zwiedzili wczoraj stadion Pogoni. Mieli okazję zobaczyć na własne oczy najgorszy i najbardziej zrujnowany z obiektów piłkarskiej ekstraklasy.

Stan stadionu miejskiego przy ul. Twardowskiego jest w opłakanym stanie, a planowana modernizacja oddala się w czasie. Póki co, obiektem zarządza Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji. Na ten cel dostaje rocznie 800 tysięcy złotych z kasy miasta. Zarządzanie stadionem chce jednak wziąć na siebie klub. Wczoraj próbował do tego przekonać radnych.

- Jesteśmy do tego przygotowani. Inkaso pokazało, że potrafimy rozliczyć się z każdej miejskiej złotówki - deklarował Krzysztof Waszak, prezes Pogoni. - Nasza firma jest przejrzysta finansowo, nie ma żadnych długów. Jesteśmy gotowi wziąć na siebie pracowników, a nawet zainwestować w stadion środki finansowe.

Aspiracje Pogoni nie podobają się oczywiście MOSRiR-owi, który nie byłby już tak ważnym urzędem, jak jest to obecnie. Przedstawiciele ośrodka starali się zbagatelizować negatywne opinie przedstawicieli Pogoni.

- Szatnie są w doskonałym stanie, bo po remoncie. Podobnie jeśli chodzi o płyty boiska - mówiła Edyta Zart, dyrektor MOSRiR-u.

Jedna z przedstawicielek urzędu zarzuciła nawet prezesowi Pogoni, że specjalnie zdemolowano trybuny, by przedstawić radnym fałszywy obraz rzeczywistości.

- Niech pani powie to głośno, a spotkamy się w sądzie - denerwował się Waszak.

Więcej w papierowym wydaniu "Głosu"

Przemysław Sas, 15 października 2005 r.​
 

·
Registered
Joined
·
189 Posts
marpa said:
Wpłynęły dwie oferty: Swietelsky Baugesellschaft z Niemiec proponował wykonanie prac za 2 mln 742 tys. 560 zł, a Zielona Architektura za 2 mln 910 tys. 784 zł. Wczoraj ogłoszono wyniki. Wybór padł na polską firmę, która przeprowadziła już podobne prace na stadionie we Wronkach, a wkrótce zainstaluje aparaturę w Warszawie (stadion Polonii) i Kielcach.
:eek2: Ja rozumiem że polskie firmy trzeba wspierać ale to jest ponad 150 tys. złotych różnicy!!!! A Swietelsky dobrze robi murawy bo robił je w Krakowie, na Legii i w Groclinie.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

19 pazdziernika 2005

Piotrków ostrzega
Nie wierzcie Ptakowi!


Mieszkańcy Piotrkowa pilnie śledzą działalność dawnego dobroczyńcy tamtejszej drużyny piłkarskiej. Dotarli także do "Kuriera", by pokazać, jak Antoni Ptak inwestuje w sport. Ptak, tym razem jako współwłaściciel szczecińskiej Pogoni, chce uzyskać tereny wokół stadionu przy ul. Twardowskiego w Szczecinie, by tam rozpocząć działalność handlową.

Piotr Baranowski, rzecznik Pogoni, w oficjalnym wydawnictwie zespołu zapewnia, że chcą wybudować tam kompleks hotelowy i nowoczesne galerie handlowe dla rodzimych kupców, którzy mogliby "w cywilizowanych warunkach zarabiać na życie".

Chcemy rozmawiać z władzami Pogoni i chcemy pomóc drużynie w rozwoju mówi Zbigniew Zalewski, wiceprezydent Szczecina. Nie ma jednak zgody na hipermarket
w sercu Pogodna. Spółka otrzymała od miasta inne, atrakcyjne propozycje.

Przed powierzeniem terenów firmie Antoniego Ptaka ostrzegają również mieszkańcy Piotrkowa. Jeden z nich specjalnie przyjechał do Szczecina,
by zdjęciami udowodnić intencje inwestora.

Mieliśmy w Piotrkowie stadion, który był dumą miasta i jego mieszkańców zapewnia gość "Kuriera". Powstał na wielkie dożynki PRL-u wysiłkiem wszystkich. Dwa lata temu przyszedł pan Ptak i obiecał nam I ligę.

Historia piotrkowskiego stadionu sięga lat 70. i jedynych centralnych dożynek zorganizowanych w tym mieście z udziałem Edwarda Gierka. Dzięki tej wizycie, 80-tysięczne miasto zyskało obiekt, który mógłby pomieścić 40-tysięczny tłum.
Z biegiem lat stadion podupadł.

Właścicielem całego kompleksu był największy pracodawca w Piotrkowie, Fabryka Maszyn Górniczych PIOMA mówi Marcin Pampuch, z Urzędu Miejskiego w Piotrkowie. Po zmianie systemu, przedsiębiorstwo chciało oddać stadion gminie za darmo. Niestety, zwyciężyło przekonanie, że miasto nie udźwignie kosztów finansowania obiektu.

Wówczas pojawił się Antoni Ptak, który przejął całą nieruchomość. Wtedy też doszło do zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego. Oprócz dopuszczenia tam funkcji handlowej, znalazł się zapis o wykorzystaniu obiektu na cele sportowe. Problem polega jednak na tym, że nie sprecyzowano, jakie.

Dziś zamiast meczów na pięknym obiekcie mamy parking dla pobliskich marketów opowiada goszczący w Szczecinie piotrkowianin. Stoją hale targowe, nie ma sportu.

(ArR)
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

19.10.05

Dwa w jednym, czyli stadion i komercja


Tereny przy ul. Hangarowej w Dąbiu zaproponowali wczoraj urzędnicy ze szczecińskiego magistratu SSA Pogoni Szczecin. Ta wciąż chce wydzierżawić tereny wokół stadionu( na zdjęciu) i przejąć go w zarządzanie. Urzędnicy twierdzą, że mają jeszcze kilka innych propozycji, na których można prowadzić działalność komercyjną, ale konkretne propozycje nie padły.-Teren przy ul. Hangarowej jest mały i niezbyt atrakcyjny- mówił po spotkaniu prezes Pogoni, Krzysztof Waszak. - Słyszałem, że istnieje silne lobby mieszkańców osiedla Pogodno, które torpeduje wszystkie pomysły zagospodarowania terenami. Władza jednak powinna być na tyle silna i odporna, że potrafi wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Choć problem terenów przy ul. Hangarowej wałkowany jest od przynajmniej sześciu lat, to dotychczas nie uchwalono jeszcze nawet planu zagospodarowania przestrzennego. Radni twierdzą, że jeżeli powstanie, to na pewno nie będzie w nim zgody na budowlę wielkopowierzchniową.

- Istnieje też opcja, że tereny wokół stadionu zostaną wykorzystane na cele rekreacyjno-sportowe, a komercyjna działalność prowadzona będzie w innym miejscu- kontynuuje K. Waszak.- Są to jednak wciąż tylko plany i sugestie. Żadnych konkretnych ustaleń nie ma. Rozmowy grup roboczych odbywają się w ślimaczym tempie, a to głównie z powodu wielu barier proceduralnych. Miasto nie wyklucza oddania stadionu w zarządzanie Pogoni, ale znów pojawiają się trudności biurokratyczne, które mogą się ciągnąć nawet kilka miesięcy.

Mało realna jest też inwestycja "Śnieżnej Górki". Miasto deklaruje chęć współfinansowania dróg dojazdowych, ale na chęciach się na razie kończy. Ponadto w pobliżu ma powstać trasa szybkiego ruchu i mało prawdopodobne jest, by wydano zgodę na zbudowanie dróg dojazdowych.


19 pazdziernika 2005

Antoni Ptak główny sponsor Pogoni dziś będzie w Szczecinie. Pobudzony świetną postawą drużyny nie zamierza zostawiać jej bez wpływów i najprawdopodobniej dziś ogłosi wznowienie finansowania. Oznaczać to może, że przynajmniej w najbliższym czasie drużyna się nie rozpadnie.- Na działalność klubu pieniądze jeszcze są, ale wkrótce ich zabraknie. Nie wiem, co się może stać, gdy zabraknie nam na wypłaty dla piłkarzy i kontrakty- powiedział K. Waszak. Antoni Ptak nie upiera się, że zależy mu wyłącznie na terenach wokół stadionu. Jest bardzo zainteresowany dwoma działkami w Dąbiu, ale nie od strony ul. Hangarowej. Po raz kolejny zapewnił, że na jednej z nich jest w stanie wybudować stadion. Na drugiej prowadzona byłaby działalność komercyjna. - Z tego, co się orientuję, obie działki mają plan zagospodarowania, bo prowadzone były rozmowy z Ikeą- powiedział A. Ptak. - Połączenie działalności komercyjnej z budową nowoczesnego stadionu byłoby rozwiązaniem najkorzystniejszym.

Obecny stadion nie spełnia wymogów licencyjnych. W obecnym sezonie został dopuszczony do rozgrywek warunkowo. Z całą pewnością nie będzie można na nim rozgrywać oficjalnych meczów międzypaństwowych. Jeżeli drużyna Pogoni zakwalifikuje się do europejskich pucharów, to będzie musiała grać w innym mieście.

- Może się okazać, że mamy środki na utrzymanie drużyny, ale nie mamy gdzie grać- kontynuuje A. Ptak.- Problem stadionu z całą pewnością się pojawi. Możemy już dziś się z nim uporać, podobnie jak z dalszym finansowaniem klubu. Zarówno dla galerii handlowych, jak i stadionu wybudowane byłyby wspólne parkingi. Dąbie to duża szansa na rozwiązanie dwóch problemów jednocześnie.

Przypomnijmy, że nowy stadion powstanie w Kielcach, Warszawie, Gdańsku, Włocławku. Modernizowane są obiekty w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu.

()
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

2005-10-19, Marek Borowiec

Pracownicy MOSiR-u walczą o stadion


"Boimy się przede wszystkim utraty miejsc pracy" - mówią związkowcy z Solidarności Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szczecinie. Po informacjach prasowych, że Stadion Miejski może przejąć Sportowa Spółka Akcyjna Pogoń Szczecin rozpoczęli rozmowy z zastępcą prezydenta Zbigniewem Zalewskim. "Wiemy co dzieje się z ludźmi, kiedy pojawia się nowy właściciel" - mówi przewodniczący Solidarności w MOSiR Marek Adamkiewicz. Zbigniew Zalewski przyznał, że rozmowy w sprawie przekazania stadionu miejskiego w ręce Pogoni są prowadzone. Załoga nie musi się jednak obawiać - zapewniał. Związkowcy nadal stoją na stanowisku, że najlepiej byłoby, aby miasto nie pozbywało się stadionu. Jak mówią, pełni on ważną funkcję, zwłaszcza dla młodzieży.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

23 listopada 2005

Modernizacja boiskaSzczecin podpisał w środę umowę na modernizację boiska Pogoni. Jeszcze kilka dni temu mówiło się, że prace rozpoczną się natychmiast, by zdążyć przed końcem roku. Teraz to mało prawdopodobne.

Instalacja podgrzewanej murawy miała rozpocząć się po wtorkowym meczu pucharowym z Kujawiakiem. Tak planował wykonawca, ale nie ma jeszcze zezwoleń na poszczególne prace związane z systemem ogrzewania i nawadniania murawy. Trzeba na nie poczekać, więc rozpoczęcie prac wstępnie planowane jest na styczeń. Ale możliwe, że ze względu na pogodę, trzeba będzie poczekać do zakończenia sezonu piłkarskiego, czyli do maja.

jbrudnic
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

23.11.05

Wszędzie można tylko nie w Szczecinie!
Tak wygląda murawa w przerwie spotkań Pogoni Szczecin

Dzisiaj, dosłownie za pięć dwunasta, bo w samo południe wyznaczono spotkanie związane z przekazaniem placu budowy czyli planowanej od wielu miesięcy modernizacji płyty głównej boiska na stadionie miejskim w Szczecinie oraz instalacji systemu podgrzewanej murawy nagle pojawił się problem.
To, co usłyszeliśmy powaliło nas z nóg. Inwestycję będzie można rozpocząć najwcześniej za 3 miesiące, czyli w praktyce dopiero w maju po zakończeniu rundy wiosennej ekstraklasy. Przecież na logikę, nikt w połowie lutego na zaśnieżonym po brzegi i zmrożonym boisku nie będzie rozpoczynał prac remontowych, natomiast start ekstraklasy zaplanowano na pierwszy weekend marca.

Jak powiedziano nam w Wydziale Inwestycji Miejskich, aby rozpocząć modernizację boiska niezbędne jest pozwolenie na budowę czyli wypełnienie przez wykonawcę wyłonionego w drodze przetargu długotrwałych procedur. Firma „Zielona Architektura”, bo ona była już przygotowana do wykonania modernizacji boiska, ustaliła też harmonogram prac i przywiozła część sprzętu, reszta została zawrócona spod Poznania na wieść o powstałych problemach, zamiast przystąpić do pracy musi się zająć „papierologią”. Powstaje zatem pytanie, dlaczego w innych miastach potrafiono zmodernizować boiska szybko i sprawnie, w trakcie trwania rozgrywek, a w Szczecinie trzeba przechodzić „drogę przez mękę” ?

Jest to zastanawiające, ale ze względu na fakt, iż stadion jest obiektem miejskim i Pogoń tylko korzysta z boiska, nie będziemy tego komentować.

Z jednym zastrzeżeniem, jako klubowi bardzo nam to wszystko zaszkodzi
w zrealizowaniu sportowych planów.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts


Podgrzewana trawa


Na wiosnę stadion szczecińskiej Pogoni będzie miał podgrzewana murawę. Za instalację urządzeń miasto zapłaci prawie 3 mln zł.


- Trudno określić termin zakończenia robót - mówi Marek Dutkiewicz, dyrektor firmy Zielona Architektura, która wygrała przetarg. - Na niektóre roboty potrzebne będzie zezwolenie budowlane, a jak długo będzie trwało jego wydawanie, zależy tylko od urzędu miejskiego.

Przede wszystkim zostanie usunięta obecna trawa. Do wywiezienia jest 7 tysięcy ton ziemi. Trzeba wybrać nawierzchnię do głębokości 47 centymetrów. Potem ułożyć rurki, którymi będzie krążyć niezamarzająca substancja.

- To roztwór glikolu - wyjaśnia Marek Dutkiewicz. - Ma temperaturę około 37-39 stopni Celsjusza. Nie może być bardziej gorący, bo uszkodzi korzenie trawy.

Potem instalacja zostanie przykryta ziemią, a na wierzchu będzie ułożona specjalnie sprowadzona trawa. Zostanie przewieziona w rolkach z Holandii. Zielona Architektura zamontuje jeszcze system zraszający murawę oraz wybuduje węzeł cieplny do zasilania nowej instalacji grzewczej. Koszt jednego dnia podgrzewania murawy wynosi 1 tys. zł, jeżeli jednak trzeba będzie rozmrozić trawę, może kosztować to nawet 3 tys. zł.

- Miasto powinno jeszcze kupić urządzenia do utrzymania trawy - dodaje dyrektor Zielonej Architektury. - Na pewno potrzebna będzie wielofunkcyjna specjalna kosiarka z wymienianymi nożami oraz rozsiewacz nawozu.

Zima to nie jest najlepszy sezon na tego typu prace. Jednak miasto czekało na zakończenie rundy jesiennej rozgrywek na szczecińskim stadionie, choć i tak jeden mecz, który powinien być rozegrany w Szczecinie, został przełożony na wiosnę.

***

W Polsce podgrzewana murawę mają już stadiony m.in. Legii, Amiki Wronki, Polonii Warszawa, Wisły Kraków. Wczoraj oddano do użytku także nowoczesny stadion w Kielcach. PZPN dał klubom I ligi czas na zamontowanie podgrzewania murawy do 2007 roku.


ika, 26 listopada 2005 r.
 
1 - 20 of 5511 Posts
Top