SkyscraperCity banner

921 - 940 of 6908 Posts

·
Registered
Joined
·
482 Posts
Na ostatnim meczu z Dolcanem Ząbki spytałem supervisora z Fortu o wyłączone trybuny.Powiedział,że prezydent zgodził się na 13k (pewnie przez sytuacje z Kamerunem).
I tak ma pozostać.
 

·
patriota
Joined
·
165 Posts
Sektory zamknięte są tylko dlatego, że do zabezpieczenia 18 tyś miejsc potrzeba więcej ochroniarzy niż to ma miejsce przy 13 tyś. Teraz jest tak, że liczbę ochroniarzy ustala się od pojemności stadionu, a nie jak wcześniej było od liczby sprzedanych biletów lub potencjalnej liczby kibiców, którzy przyszliby na dany mecz.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,514 Posts

Prezes Pogoni: Miasto powinno włożyć w stadion miliony

Nowe krzesełka, membranowy dach, drugi budynek VIP - m.in. takie inwestycje na szczecińskim stadionie marzą się władzom Pogoni Szczecin. Bo szanse na awans do piłkarskiej ekstraklasy stały się realne
Prezes Jarosław Mroczek apeluje do radnych i prezydenta miasta o znalezienie kilkunastu milionów w przyszłorocznym budżecie na "rewitalizację" piłkarskiego obiektu. Napisał w tej sprawie list otwarty zatytułowany "Pomożecie nam podejmując decyzję" (publikujemy go w całości na Szczecin.gazeta.pl). O jaką "pomoc" chodzi i jakie "decyzje"? O pieniądze na przebudowę i dodatkowe wyposażenie miejskiego stadionu, tak by Pogoń mogła tam rozgrywać mecze w ekstraklasie (szczecińska drużyna na półmetku rozgrywek jest liderem I ligi i głównym kandydatem do awansu).

- Nowego stadionu w Szczecinie nie ma i pewnie długo nie będzie - wyjaśnia napisanie listu Jarosław Mroczek. - Przy maksymalnie dobrej woli prezydenta miasta czas realizacji takiej inwestycji to minimum pięć lat. Oznacza to, że co najmniej do roku 2017 będziemy zmuszeni korzystać z obiektu przy ul. Twardowskiego. To długo. W tym czasie może zdarzyć się wiele. Pogoń Szczecin może nie tylko pojawić się w ekstraklasie, ale osiągnąć jakiś znaczący sukces. Może pojawić się szansa gry w europejskich pucharach. Jak wtedy mielibyśmy funkcjonować na takim obiekcie? - pyta prezes Pogoni.

Mroczek apeluje o stworzenie lepszych warunków nie tyle klubowi i drużynie, co kibicom. Postuluje m.in.: wymianę wszystkich siedzisk (szacowany koszt 3,6 mln zł), montaż membranowego zadaszenia (taki "lekki" dach nad wszystkimi sektorami kosztowałby ok. 5 mln zł), "przedłużenie" budynku VIP o dodatkowe sektory i loże (2,5 mln zł), przebudowę wejść na stadion, dróg, parkingów (2 mln zł), budowę pięciu toalet (1 mln zł), instalację cyfrowego monitoringu (1 mln zł), budowę stałego punktu medycznego (500 tys. zł). Dwa ostatnie zadania są tzw. wymogami licencyjnymi ekstraklasy.

Prezes klubu sugeruje też zakup nowego dużego ekranu ledowego (500 tys. zł) do prezentowania wyników, składów drużyn, reklam itp., a także mobilnych band ledowych (1,5 mln zł) do wyświetlania reklam wokół boiska. Argumentuje, że ten nowoczesny sprzęt mógłby być wykorzystywany również na innych miejskich imprezach, np. Tall Ships' Races.

Ile kosztowałyby te wszystkie udogodnienia? Wg szacunków Mroczka ok. 19 mln zł. Ale w wariancie "minimum" koszty (i zakres prac) można by zredukować do 10 mln zł.

- Mam świadomość bardzo trudnej sytuacji budżetowej, ale wiem również, że Szczecin przez długi jeszcze czas pozbawiony będzie warunków do oglądania spotkań piłkarskich na miarę XXI w. Wierzę, że nasi radni potrafią patrzeć przez pryzmat kilku lat, rozumiejąc, jak ważne jest podejmowanie decyzji rodzących skutki długofalowe - stwierdza prezes.

Czy warto tyle pieniędzy ładować w prowizorkę? Mroczek w odpowiedzi podaje przykład tymczasowej siedziby Opery na Zamku. Namiot-hala, która będzie służyć artystom i publiczności dwa lata, kosztowała 7 mln.

- Podejmując tę [finansową - red.] decyzję sejmik dał melomanom szansę oglądania przedstawień w przyzwoitych warunkach. W rękach radnych Szczecina, jest to, by podobne działanie przeprowadzić w stosunku do stadionu - apeluje Mroczek.

Czy radni apelu posłuchają? W projekcie budżetu na 2012 r. na stadion jest "tylko" milion. Zwiększenie tej kwoty wymagałoby poważnych korekt w planach inwestycyjnych miasta.

- Planujemy wykonanie na stadionie prac niezbędnych do uzyskania licencji na grę w ekstraklasie - informuje Piotr Landowski z biura prasowego UM. - Milion to za mało? Jeśli będzie potrzeba, możemy zwiększyć wydatki na prace na stadionie. W pierwszej kolejności zajmiemy się rozbudową monitoringu i zainstalowaniem dodatkowych bramek wejściowych. W dalszej kolejności będzie remont toalet i wymiana siedzisk.

KOMENTARZ

Też widzę Pogoń w ekstraklasie. Pełne trybuny, wielkie mecze z Legią, Wisłą, Lechem. Tak jak prezesowi Pogoni marzy mi się nowoczesny i bezpieczny stadion dla 30 tys. kibiców. Kiedy taki obiekt powstanie w Szczecinie? Nie wiem. Tego - podejrzewam - nie wie nawet Piotr Krzystek. O planach budowy nowego stadionu (w Dąbiu) ostatni raz słyszałem od prezydenta ponad rok temu, przed wyborami.

Szczęśliwie (dla Krzystka) w ubiegłym roku futbolistom Pogoni "nie groził" awans do ekstraklasy, trybuny świeciły pustkami i nikt o stadion nie dopytywał. Teraz portowcy są liderem i temat wraca. Dobrze, że prezes klubu już na półmetku rozgrywek, publicznie przedstawia swoje oczekiwania. Jednak apelowanie do radnych i prezydenta, by zarezerwowali na to kilkanaście milionów złotych jest po prostu strategią negocjacyjną ("proszę" o 19 mln zł, "dostanę" 5). A proponowanie miastu kupna nowych LED-owych ekranów czy band reklamowych to już brawura: miasto ma zapłacić, klub będzie korzystał (sprzedaż karnetów, większe wpływy z reklam).

Prezes Mroczek doskonale wie, że radni - nawet jeśli kibicują Pogoni - nie przegłosują 19 milionów na "rewitalizację" stadionu. Jeśli "znajdą" 2-3 miliony w przyszłorocznym budżecie, władze klubu powinny być zadowolone.

Pozostaje pytanie: ile kasy trzeba będzie dołożyć do stadionu Krygiera w roku 2013, 2014 i kolejnych?
 

·
Registered
Joined
·
1,855 Posts
Fakt, nie wiadomo do końca gdzie jednak ma być ten nowy stadion, a nie lepiej zamiast takiej "modernizacji" modernizować go etapowo ? tzn. budować po jednej trybunie i w ciągu 5 lat będzie całość i na jedno wyjdzie. Ale chociaż plus za to że już teraz się mówi o tym że po awansie (jak będzie) trzeba przystosować stadion.
 

·
Registered
Joined
·
238 Posts
Fakt, nie wiadomo do końca gdzie jednak ma być ten nowy stadion, a nie lepiej zamiast takiej "modernizacji" modernizować go etapowo ? tzn. budować po jednej trybunie i w ciągu 5 lat będzie całość i na jedno wyjdzie. Ale chociaż plus za to że już teraz się mówi o tym że po awansie (jak będzie) trzeba przystosować stadion.
Niby tak, ale budowanie w ten sposób jest dużo droższe i bardziej czasochłonne. Trzeba doliczyć m.in koszty wyburzenia tych trybun.
 

·
Registered
Joined
·
320 Posts
Dokładnie Gracjusz. Konstrukcja stadionu w Szczecinie raczej uniemożliwia etapową przebudowę.
Konstrukcja niby podobna jak w Poznaniu, ale tam trybuny były na usypanym wale, a u nas jest zagłębienie w terenie. Nie mam pomysłu jak mogłoby to wyglądać po przebudowie.
Szczecinowi ewidentnie potrzebny jest nowy stadion w nowym miejscu.
 

·
Registered
Joined
·
1,094 Posts
Nie ma co debatować, trzeba działać, nie wiem kto z was był ostatnio na stadionie, ale woła to o pomstę do nieba, krzesełka są w tak opłakanym stanie że już wysrasta na nich druga warstwa "farby" w postaci zielonego osadu :p

Nie ma co tu wymieniać wszystkich mankamentów ale na meczu z Arką było ok 8 tys ludzi, i nie wszyscy z nich to bandyci albo bezrobotni chuligani. Płacę podatki w tym mieście jak wielu innych normalnych ludzi którzy chodzą na mecze i żądamy możliwość oglądania meczów z przyzwoitych warunkach.

Wstyd żeby w XXIw, w 400 tys mieście tak wyglądał stadion...
 

·
Moderator
Joined
·
38,583 Posts
Pod trybuną (nasypem) mogą być różne pomieszczenie, aby nie marnować miejsca. Tylko czy to ma sens? Zna ktoś przykład przebudowy stadionu, który był w wykopie?
 

·
Registered
Joined
·
3,710 Posts
^^Olimpijski w Berlinie ale to troche inna skala i tam wykopu nie likwidowano. A nie starczyłoby wyprofilowanie obecnych skarp, na których są trybuny + dobudowanie 1poziomu trybun (z pomieszczeniami pod trybunami) ponad skarpami? + 4 trybuna domykająca...

VV czemu raczej nie ma szans?
 

·
Bandyta z Traugutta
Joined
·
238 Posts
zalezy jaką pojemność miałby mieć stadion
15 tys nie ma szans
30 tys i powyżej może dało by rade
Chociaż lepiej nie kombinowac by potem nie powstał jakis potworek zamiast fajnego stadionu
 

·
Moderator
Joined
·
38,583 Posts
Gdyby trzeba było modernizować, to najprościej na początek rozebrać sektor dla gości i sektory, które i tak nie są używane

i dobudować wschodnie skrzydło


a potem...
rozbiórka zadaszonego i kawałek łuku i budowa
nowego...


i na koniec:


Na pewno wykonalne
 

·
Registered
Joined
·
5,614 Posts
^^
bardzo bym chciał żeby w Szczecinie powstał taki sam stadion jak w Zabrzu czy Warszawie, budowanie etapami jak to miało miejsce w Krakowie widać nie przynosi zadowalających efektów. Stadion trzeba zbudować nowy, na nowym terenie od podstaw dla 35tys, bo taki jest potencjał, ale niestety, jeśli nie prywatny inwestor to raczej trzeba poczekać do 2020tego..:(
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,514 Posts
A tak pięknie mogło być ...

Dokładnie 6 lat temu, w listopadzie 2005 roku, Miasto Szczecin stało się posiadaczem zamówionego przez Urząd Miasta projektu modernizacji stadionu im. Floriana Krygiera. Przetarg na jego wykonanie wygrało Strzelecki Biuro Architektoniczne z Wrocławia.
Projekt był pierwszym etapem modernizacji stadionu i dotyczył północnego sektora trybun. Zakładał budowę na istniejącej części stadionu (lokalizacja murawy bez zmian) nowych trybun wraz z zapleczem i strefą VIP. Trybuny w części północnej miały być zadaszone. Projekt przekazany został miastu w listopadzie 2005 roku.

Przygotowana przez Strzelecki Biuro Architektoniczne koncepcja modernizacji i przebudowy stadionu miejskiego w Szczecinie opracowana została na podstawie obowiązujących w Polsce przepisów, zaleceń regulaminowych PZPN oraz „Technicznych zaleceń i wymagań dotyczących budowy lub modernizacji stadionów do piłki nożnej” opracowanych wspólnie przez FIFA i UEFA.

Podstawowym założeniem proponowanych zmian było wyrównanie trybun północnych tak, aby ich linia przebiegała równolegle do trybun od strony południowej. Docelowo sektory od 16 do 23 miały liczyć w sumie 5.418 miejsc - z czego 310 dla VIP i 720 dla ... mediów. Po ich przebudowie ogół miejsc na stadionie miał wynieść w sumie 19.818.

Jaka miała być funkcjonalność nowych trybun? Zaprojektowano w nich strefę szatni zawodników dla dwóch drużyn wraz z zapleczem dla trenerów, sędziów oraz osób biorących czynny udział w imprezie. Pomiędzy wyjściami z szatni zawodników przewidziano strefę mieszaną dla kontaktów mediów z zawodnikami po meczu. Na tym poziomie zlokalizowano także pomieszczenia odnowy biologicznej oraz zaplecza magazynowo technicznego wraz z garażem dla pojazdów technicznych.

Na kolejnych poziomach zaprojektowano strefę VIP, salę konferencyjną, pomieszczenia administracyjni monitoringu oraz strefę dla mediów. Przewidziano tam docelowo 720 przedstawicieli mediów, czyli komentatorów radia i telewizji, dziennikarzy i fotoreporterów.
Źródło: pogonszczecin.eu
 

·
...::: Szczecin :::...
Joined
·
645 Posts
Piotr, a co chociażby z niewłaściwym położeniem murawy? Tyle razy było już wałkowane, że aż dziw mnie bierze, że znów temat powraca...
 
921 - 940 of 6908 Posts
Top