SkyscraperCity banner

1 - 20 of 28 Posts

·
IdP
Joined
·
1,844 Posts
Discussion Starter #1
Powstało supernowoczesne centrum danychPrzy ul. Bajecznej w Szczecinie działa już supernowoczesne centrum danych. Czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 2350 m kw. mieści m.in. centra wydruków i korespondencji masowej, digitalizacji, certyfikacji klucza publicznego, przetwarzania danych, archiwizacji elektronicznej. Inwestycja kosztowała 21 mln zł.

Rozpoczęto właśnie uruchamianie poszczególnych centrów usług. Najpierw ruszy centrum wydruków i korespondencji masowej, centrum przetwarzania danych, a następnie centrum certyfikacji świadczące usługi związane z podpisem elektronicznym.

Infrastrukturę bezpiecznego centrum danych tworzą m.in. kabina ekranująca, serwerownie, kancelaria tajna, systemy zabezpieczeń, ochrony, monitoringu i podtrzymania pracy obiektu, urządzenia i komputery. W obiekcie zainstalowano po raz pierwszy w Polsce linię kopertującą KERN 3500 o wydajności 22 tys. kopert na godzinę.

- Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził, iż centrum danych gwarantuje wysoką jakość i bezpieczeństwo usług dotyczących ochrony systemów i sieci teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych do klauzuli ściśle tajne włącznie - zapewnia Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes Zarządu Unizeto Technologies w Szczecinie.

Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
10,992 Posts
Fakt, że budynek ani nie powala ani nie przyciąga uwagi swoją architekturą - lecz chyba taki był zamiar autorów projektu :) biorąc pod uwagę jeszcze lokalizację na uboczu to pokusiłbym się o stwierdzenie, że budowla wygląda jak na swoją rolę wręcz filmowo ;)
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts
Akurat jestem związany z tą budową w pewien sposób (a raczej z tą firmą) i mogę coś na ten temat powiedzieć.

Po pierwsze ze zdjęć wynika, że ten niski budyneczek z masztem to też ta inwestycja. Jednak tak nie jest. To należy do Polkomtelu. Unizeto postawiło Centrum Danych obok i dzierżawią od Polkomtelu ten maszt (tzn. nie cały, ale mają na nim swoje nadajniki). Dzięki temu nie musieli budować własnego.

Budynek może i nie jest "ładny", ale nie taki jest jego cel. Jest naprawdę solidny, szczególnie pmieszczenia gdzie stoją serwery - tam ściany są ze zbrojonego betonu. Ogólnie budynek jest specjalnie wzmocniony i zabezpieczony. Tak samo jego lokalizacja też nie jest przypadkowa. Wszystko w zgodzie z krajowymi i unijnymi wymaganiami odnośnie bezpieczeństwa.

A dodam jeszcze, że akurat tak się stało, że mieszkam niedaleko :)
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts
Info ze strony inwestora - Unizeto Technologies SA

2006-10-04
Zakończenie budowy i organizacji Centrum Danych

30 września 2006 r. zakończył się rozpoczęty 1 lipca 2004 r. projekt "Budowa i organizacja Centrum Danych realizującego misje krytyczne" dofinansowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, poddziałanie 2.2.1.W ramach projektu wybudowane zostało supernowoczesne Centrum Danych o całkowitej powierzchni 2350 m2. W czterokondygnacyjnym budynku przy ul. Bajecznej 13 w Szczecinie trzy kondygnacje są kondygnacjami technicznymi i przeznaczone zostały dla centrów:
- wydruków i korespondencji masowej,
- digitalizacji,
- certyfikacji klucza publicznego,
- przetwarzania danych,
- archiwizacji elektronicznej.

Ponadto świadczone będą usługi kolokacji, hostingu i ASP (Application Service Provider). Projekt zamknął się kwotą ponad 21 mln zł.

Od października rozpoczęto uruchamianie poszczególnych centrów usług. W pierwszej kolejności zostaną uruchomione produkcyjnie – centrum wydruków i korespondencji masowej, centrum przetwarzania danych, a następnie centrum certyfikacji świadczące usługi związane z podpisem elektronicznym. W związku z powyższym 2 października odbyła się uroczystość związana z zakończeniem projektu i rozpoczęciem rozruchu obiektu, na której akcjonariuszom Spółki zaprezentowano infrastrukturę bezpiecznego Centrum Danych, m. in. kabinę ekranującą, serwerownie, kancelarię tajną, systemy zabezpieczeń, ochrony, monitoringu i podtrzymania pracy obiektu, urządzenia i komputery. Ponadto odbył się pokaz pracy linii kopertujących, wśród których jest zainstalowana po raz pierwszy w Polsce linia kopertująca KERN 3500 o wydajności 22 tys. kopert na godzinę.

Prezes Zarządu Unizeto Technologies – Andrzej Bendig-Wielowiejski poinformował, że Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził wykonanie wszystkich zaleceń i wytycznych dla ochrony systemów i sieci teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych (do klauzuli ściśle tajne włącznie) zgodnie z wymaganiami prawnymi i technicznymi. Posiadane certyfikaty, m. in. Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001, Systemu Jakości AQAP 2110:2003, Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji PN-I-07799-2:2005, Świadectwo Bezpieczeństwa Przemysłowego oraz Świadectwo Wiarygodności Krajowego Dyrektora ds. Uzbrojenia, a także towarzyszące głównemu – oddalone od niego o 12 km – zapasowe Centrum Danych przy ul. Królowej Korony Polskiej, gwarantują wysoką jakość i bezpieczeństwo usług Centrum Danych.

www.unizeto.pl, www.certum.pl

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródło Unizeto Technologies SA
 

·
Moderator
Joined
·
38,321 Posts


Centrum Danych za 22 miliony otwarte

Andrzej Kraśnicki jr 2006-12-07,

Ściany jak w bunkrze, zakaz fotografowania, pomieszczenia dostępne tylko dla zaufanych, zakodowane zamki w drzwiach i mnóstwo drogiego sprzętu komputerowego


W tym budynku mieści się Centrum Danych
Fot. Dariusz GORAJSKI/ AG Fot. Dariusz GORAJSKI/ AG


Tak wygląda otwarte wczoraj Centrum Danych szczecińskiej firmy Unizeto Technologies. W kraju jest tylko kilka podobnych ośrodków.

Centrum Danych służyć ma do przechowywania, a także powielania lub przetwarzania informacji objętych tajemnicą. Coraz więcej danych, dokumentów przetwarzanych i archiwizowanych jest elektronicznie. Firmy chętnie decydują się na likwidację stert segregatorów, stawiając na cyfrowy zapis, który z kolei wymaga fachowego i bezpiecznego przygotowania oraz przechowania. Dyskrecji wymaga wydrukowanie na zlecenie banków wyciągów bankowych, faktur wystawianych przez gazownię itp. Mogą tu też trafić dane będące tajemnicą państwową.

Centrum Danych ma gwarantować, że te informacje nie wpadną w niepowołane ręce.

- Mamy certyfikaty, które pozwalają nam zajmować się dokumentami, mającymi klauzulę ściśle tajnych - zapewnia Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes Unizeto Technologies.

Budynek Centrum Danych to prawdziwa twierdza. Czteropiętrowy gmach otoczony wysokim płotem powstał na Stołczynie, z dala od zabudowań i ruchliwych ulic. Lokalizację pomagali wytypować specjaliści z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

- Konstrukcja budynku składa się ze specjalnie wzmocnionego betonu i prętów żelbetonowych - mówi Adrian Krukowski, kierownik działu bezpieczeństwa Unizeto.

O zabezpieczeniach mogli przekonać się na własnej skórze fotoreporterzy. Przemieszczając się po gmachu, pod czujnym okiem pracowników Unizeto i kamer przemysłowych, mogli fotografować tylko niektóre pomieszczenia i nieliczny sprzęt komputerowy, znajdujący się na wyposażeniu centrum. Bez wpisania kodu można było wejść tylko do toalety. Dostępu do najbardziej tajnych pokojów strzegły podwójne drzwi: każde z osobnym kodem.

- Do takich miejsc mają dostęp tylko wybrani pracownicy z certyfikatem dostępu do tajemnic państwowych - wyjaśnia Adrian Krukowski.

Dane zgromadzone w centrum są oczywiście zabezpieczone przed informatyczną katastrofą. Łącza są zdublowane, są kopie bezpieczeństwa, a w centrum Szczecina zapasowe Centrum Danych, które może przejąć rolę tego przy ul. Bajkowej, gdyby to z jakichś powodów przestało działać.

- Na sto procent dane nie znikną - zapewniał Adam Matuszyk, dyrektor handlowy firmy S4E, która dostarczyła odpowiedni sprzęt.

Budowa i wyposażenie Centrum Danych kosztowało aż 22 mlny zł. Unizeto skorzystało z unijnego programu dofinansowującego inwestycje w nowoczesne technologie. Dzięki temu Unia pokryła 32,5 proc. kosztów.

Na początek przy ul. Bajecznej pracować będzie 65 osób. W miarę zdobywania kolejnych zleceń zatrudnienie może wzrosnąć.

- Firma się rozwija, w ubiegłym roku zatrudnialiśmy 170 osób, teraz 250 - mówi Bendig-Wielowiejski.

Prezes przyznaje, że są problemy ze znalezieniem odpowiednio wykształconych osób.

- Jakoś sobie jednak radzimy - mówi szef spółki.

Unizeto Technolgies

Korzenie firmy sięgają 1965 r., kiedy w Szczecinie powstał Zakład Obliczeniowy, znany później pod nazwą Zakład Elektronicznej Techniki Obliczeniowej. W 1993 r. firma została sprywatyzowana i zmieniła nazwę na Unizeto, stawiając na rozwój technologii informatycznych. Od 2002 r. dostarcza zestawy do podpisu elektronicznego. W 2005 r. Unizeto zostało przekształcone w spółkę akcyjną Unizeto Technologies.
 

·
Moderator
Joined
·
38,321 Posts


Bunkier naszpikowany elektroniką
Bajeczne centrumNajcenniejsze dane prywatnych osób, firm i urzędów, w tym te ściśle tajne, będą przechowywane i przetwarzane w otwartym wczoraj w Szczecinie Centrum Danych Unizeto Technologies SA. Dzięki zastosowaniu szeregu zabezpieczeń fizycznych i elektronicznych wybudowany za 22 mln zł budynek ma być odporny nawet na trzęsienie ziemi czy atak terrorystyczny.
Budowa jednego z największych tego typu centrów w kraju rozpoczęła się ponad 2 lata temu. Z kilku proponowanych lokalizacji za najbezpieczniejszą uznana została ul. Bajeczna w pobliżu Szosy Polskiej. Przed rozpoczęciem inwestycji Unizeto musiało uzyskać szereg certyfikatów i pozwoleń. Udało mu się też sfinansować przeszło 30 proc. kosztów budowy ze środków UE.
W obiekcie działać będą centra: podpisu elektronicznego, przetwarzania danych, archiwizacji elektronicznej, wydruków i korespondencji masowej oraz digitalizacji (zamiany na format cyfrowy) i archiwizacji dokumentów papierowych.
- Jest to na wskroś nowoczesne centrum, które świadczy usługi nie tylko elektroniczne, ale i papierowe - podkreślał Andrzej Bendig-Wielowiejski, prezes Unizeto Technologies. - Możemy świadczyć usługi także dla administracji samorządowej i rządowej. W planach jest świadczenie ich dla Unii Europejskiej.
(mak)
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,447 Posts


Tajne centrum

Prawie 22 miliony złotych kosztowało nowe Centrum Danych. Wczoraj szczecińskie Unizeto Technologies oficjalnie oddało obiekt do użytku.


ABW potwierdziła, że nowe centrum gwarantuje zapewnienie tajności gromadzonych tu danych. Fot: Marcin Bielecki


W ramach inwestycji został wybudowany i wyposażony czterokondygnacyjny budynek o powierzchni 2350 m kw. Departament Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego potwierdził wykonanie wszystkich zaleceń. Chodzi o ochronę systemów i sieci teleinformatycznych przeznaczonych do przetwarzania informacji niejawnych. Są zgodne z wymaganiami prawnymi i technicznymi.

Na trzech kondygnacjach zostały ulokowane centra: wydruków i korespondencji masowej, digitalizacji i archiwizacji dokumentów papierowych, centrum certyfikacji świadczące usługi związane z podpisem elektronicznym, przetwarzania danych, archiwizacji elektronicznej. Ponadto zainteresowani klienci będą mogli otrzymać specjalnie przygotowane miejsce dla własnego serwera, bezpieczny dostęp do sieci, bezprzewodowe zasilanie oraz wsparcie wykwalifikowanych administratorów.

pit, 8 grudnia 2006r.
 

·
Moderator
Joined
·
38,321 Posts
^^ to jest na peryferiach miasta :)
 

·
Registered
Joined
·
1 Posts
Kern 3500

Od 5 miesiecy pracuje na Kern 3500 dla HBOS w Anglii i nie powiem, zeby byl to niewiadomo jaki cud techniki. A 22000 kopert na godzine to wylacznie predkosc teoretyczna, praktyczna to wedlug mojego doswiadczenia max 10000, gdy do np. kart kredytowych dochodza ulotki. Firmie radzilbym zakup maszyn Pitney Bowes, ktore maja znacznie lepsze osiagi, lub Boewe ktorych szybsze modele osiagaja lepsze wyniki niz Kern
 
1 - 20 of 28 Posts
Top