SkyscraperCity banner

Na jaki kolor należy malować barierki przy jezdniach i torowiskach?


  • Total voters
    635
1 - 20 of 15985 Posts

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ogólnie mówiąc, wątek o wszystkim co składa się na wygląd i wizerunek miasta.Walka z reklamami - walka z wiatrakami

Drzwi obklejone na żółto i okna upstrzone napisami poprzyklejanymi pionowo, poziomo i na ukos. Tak wygląda elewacja zabytkowej kamienicy w centrum miasta w sąsiedztwie pieczołowicie odrestaurowanych kwartałów. A co z estetyką? - Nasi klienci są zachwyceni - ripostuje właściciel sklepu


Sklep w zabytkowej kamienicy przy al. Wojska Polskiego upstrzony reklamami

Potworek reklamowy wyrósł przy al. Wojska Polskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Jagiellońską. W lokalu na parterze kamienicy, w którym do niedawna można było kupić lampy, dziś jest sklep z tanim obuwiem. Tak obklejony reklamami, że trudno go nie zauważyć. Napisy duże i małe, drukowane i odręczne, poprzyklejane są na szybach i elewacji budynku. Większość naklejek jest intensywnie żółta, widoczna z daleka.

- To skandal. No jak to wygląda? - oburza się przechodzień, starszy pan. Nie ma zamiaru wejść do sklepu. Ale wiele osób zagląda chętnie.

Zmusić nie można

Właściciel lokalu nie musi uzgadniać wyglądu szyldu z urzędnikiem, chyba że jego budynek znajduje się w rejestrze zabytków (kamienica przy al. Wojska Polskiego w rejestrze nie jest). Wtedy konieczna jest opinia konserwatora. Ale i to nie zawsze kończy się sukcesem.

Przykład: reklama na murze zabytkowej Baszty Panieńskiej. Właściciel zabytku samowolnie umieścił na niej napisy, wojewódzki konserwator zabytków nakazał ich usunięcie. Przedsiębiorca odwołał się do generalnego konserwatora zabytków, ten podtrzymał decyzję wojewódzkiego, ale sprawa i tak trafiła do sądu administracyjnego. Dopóki sąd problemu nie rozstrzygnie, reklama może wisieć.

Miejski konserwator zabytków do "dobrej reklamy" zachęca jak może. Na stronie internetowej Urzędu Miasta jest przygotowany przez jego zespół tekst dotyczący reklam, zachęcający do dbałości o estetykę i dopasowanie szyldu do elewacji. Zawiera wiele przykładów tzw. dobrej reklamy - kilka ze Szczecina, ale większość z innych miast Polski.

Dobrych reklam za mało

Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków, przyznaje, że szyldy wieszane w mieście wciąż pozostawiają wiele do życzenia, ale widzi poprawę. - Coraz więcej osób przychodzi do nas po opinię, choć nie musi, a potem trzyma się tego, co uzgodnimy, nawet gdy wymagamy rozwiązań droższych niż te, które sobie zaplanowali. Zauważyłam też, że pojawiają się samodzielnie opracowane, bardzo trafione reklamy na elewacjach. Myślę, że to efekt edukacji, którą prowadzimy od 10 lat i coraz większej świadomości.

Gołym okiem widać jednak, że tych dobrych wciąż jest mało. Większość to nieestetyczne, tymczasowe naklejki, które mają być przede wszystkim skuteczne, czyli zwrócić na siebie uwagę. W ramach wydziału rozwoju miasta i funduszy pomocowych Urzędu Miasta powstał wprawdzie niedawno zespół, który ma czuwać nad estetyką miasta. Zajmuje się też reklamami, ale jego szefowa nie chciała wyjaśnić "Gazecie", jak zamierza tę estetykę poprawiać. Pytania w tej sprawie poleciła nam skierować do biura prasowego Urzędu Miasta. Do zamknięcia tego numeru "Gazety" nie otrzymaliśmy na nie odpowiedzi.

O ładniejszy Szczecin


Dwa lata temu przetoczyła się przez media debata na temat estetyki miasta. Młodzi, skupieni w grupie "Lepszy Szczecin", zbierali podpisy pod apelem nawołującym do dbałości o wizerunek miasta: mniej szpecących reklam, które szkodzą miastu, zniechęcają turystów i negatywnie nastrajają mieszkańców. Podpisało się pod nim ponad tysiąc szczecinian.

Dokument trafił do rąk władz miasta, które obiecały zająć się problemem. Powstał projekt uchwały, która miała pomóc w usuwaniu nielegalnych reklam i poprawianiu wizerunku miasta, m.in. regulować to, gdzie można umieszczać nośniki reklamowe. Już podczas debaty nad jej kształtem prawnicy podkreślali jednak, że pozostanie zbiorem pobożnych życzeń, bo nie uda się wyegzekwować jej zapisów. Nie można zmusić właściciela budynku, żeby zdjął ze ściany swojego domu reklamę tylko dlatego, że jest brzydka. Zwracali też uwagę, że trudno zdefiniować prawnie, co jest estetyczne, a co nie.

Jak oceniacie estetykę reklam w Szczecinie? Czy jest poprawa? Jak walczyć z nieestetycznymi reklamami? Piszcie [email protected], dzwońcie 091 481 83 14.

_______Pompy ozdobą Szczecina

Szczecińskie pompy są ozdobą miasta, ale przede wszystkim źródłem wody w przypadku awarii sieci wodociągowej. W mieście jest 27 pomp z XIX wieku oraz ponad 120 liczących sobie kilkadziesiąt lat.

O ich stan dbają ekipy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, które nazywają pompy studniami. - Niemal wszystkie są sprawne, jednak wiele niszczeje i wymaga remontu - mówi Zdzisław Alert, brygadzista ze ZWiK-u. - Jeżeli nie będzie pieniędzy to nie będzie na co popatrzeć.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji prowadzi rozmowy z władzami Szczecina w sprawie dotacji z budżetu miasta na remonty zabytkowych szczecińskich pomp.
 

·
Moderator
Joined
·
38,520 Posts
Trzeba mieć naćpane w głowie, aby tak obsmarować sobie sklep. Mnie coś takiego w ogóle nie przyciąga. Dużo się jeszcze Polacy muszą nauczyć o reklamie :).
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #3
^^ jak widać babcię to jednak zaciekawiło :) co nie zmienia faktu, że takie coś powinno być zabronione.
 

·
Registered
Joined
·
312 Posts
też kilka dni temu zwróciłem uwagę na ten sklep, w centrum tych przykładów dobrej reklamy jest bardzo mało... ale to jest po prostu szok; to wszystko wynika z "niskiej swiadomosci estetycznej" (niegramatyczne ale nie wiem jak to nazwac:D) wsrod narodu, i w sumie tyczy sie wielu dziedzin;
fatalnie tez jest na przedmiesciach gdzie kazdy stawia chyba co chce i jak chce np na ul.Struga
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,444 Posts
Pompy to były jedne z pierwszych urządzeń, które w tym mieście przykuły moją uwagę, gdy 5,5 roku temu po raz pierwszy odwiedziłem centrum Szczecina. Uważam, że trzeba je utrzymać w należytym porządku, naprawdę są wspaniałą ozdobą dla miasta.
 

·
...
Joined
·
11,943 Posts
Nie ma co, wśród włodarzy, osób odpowiedzialnych za wygląd, czy zwykłych mieszkanców Szczecina nie istnieje takie pojęcie jak estetyka. Jesteśmy lata świetlne za Poznaniem, a nawet za Warszawą, w której takie problemy są dużo większe.
U nas nie robi się właściwie nic, ani żeby uporządkować wreszcie: zieleń w całym mieście (przycięcie trawników, a przede wszystkim NAWADNIANIE ich w czasie lata to nie jest chyba takie trudne i kosztowne?, i co mnie najbardziej wkurza w tym wszystkim , nie niszczenie trawnika przed kościołem Garnizonowym i na Wojska Polskiego), małą architekturę (to u nas nie funkcjonuje) czy reklamy czyli największy problem tego miasta.
Takie cyrki jak na zdjęciu na górze, są tego dowodem. To wina miasta, że na to pozwala, ale również mentalności Polaków. Od dawna wiadomo, że dobra reklama, logo etc. potrafią zdziałać dużo więcej.
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #8
A całym tego potwierdzeniem jest jedna z najnowszych szczecińskich inwestycji:

Strefa Płatnego Parkowania, a mianowicie znak informujący o danej strefie. Wbity perfidnie w trawnik na Krzywoustego i jeszcze krzywo, tak na oko 40* w prawo od pozycji w której powinien być. Jutro dam zdjęcia..
 

·
Pomorze Zachodnie
Joined
·
433 Posts
A ja powiem, że nasze piękne żółte latarnie bardzo dużo wnoszą do estetyki miasta,
to one sprawiają, że Szczecin jest taki mmm...
 

·
Registered
Joined
·
222 Posts
^^:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #14
^^ nie wiem jak wy, ale ja idąc chodnikiem nie patrzę na dziury, tylko na...no właśnie :toilet:
 

·
...
Joined
·
11,943 Posts
^^dla mnie Brama Portowa! bo Krzywoustego po drugiej stronie (czyt: za plecami fotografa tego zdjęcia) jest uporządkowany (w mniejszym lub większym stopniu), a BP w którą stronę nie popatrzysz jest wiadomo jaka ;)
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,444 Posts
Plac Kościuszki idzie "pod nóż" i będzie przebudowywany. Liczę na to, że UM zainteresuje się od razu estetyką tego miejsca, bo reklama reklamą, ale tak naciapane też nie może przecież być. Na zdjęciu brakuje już tylko tego samochodu co ciągnie reklamę dyskoteki i napiera techniawką :)
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #20
Jedyne co mi się podoba na tym zdjęciu to iglica Katedry, ale reszta to po prostu śmiech na sali: krzywe, stare latarnie i znaki, wielki zielony blok, masa reklam, no i te wszystkie pawilony :eek:hno: Ale ogólnie na większości szczecińskich placów jest taki syf :eek:hno: wg. mnie najlepiej jest chyba na Pl. Zgody..
 
1 - 20 of 15985 Posts
Top