SkyscraperCity banner

Na jaki kolor należy malować barierki przy jezdniach i torowiskach?

• Total voters
    625
15821 - 15839 of 15839 Posts

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
3,004 Posts
Nie tak wyobrażałem sobie łąkę kwietną... Chwasty i mlecze, a wśród nich jakieś nieliczne łąkowe kwiatki :unsure:

·
Registered
167 Posts
Nie tak wyobrażałem sobie łąkę kwietną... Chwasty i mlecze, a wśród nich jakieś nieliczne łąkowe kwiatki :unsure:

Ważne że tak ją sobie wyobrażają rządzący. Olewamy koszenie, pielenie itp - natura ma sobie sama poradzić. Mniej metrów kwadratowych do ogarnięcia = mniejsze pieniądze na to ida.
Tak jak z nieodśnieżaniem parków zima "bo jeże" - ładna śpiewka dla mediów a hajs zaoszczędzony, przyda się na aquapark.

·
zażółcona gęślą jaźń
2,007 Posts
Koszenie i pielenie takich zieleńców mija się z celem. Dbanie o rozległe murawy jest niezwykle kosztowne, ma sens wyłącznie w przypadku takich terenów z których korzysta się w celach rekreacyjnych - np. Jasne Błonia powinny być starannie koszone, pielęgnowane, podlewane, bo służą wypoczynkowi i stanowią ozdobę miasta. Na przestrzenie nieużytkowe powinno się wydawać jak najmniejsze środki, co zapewniają liczne gatunki krzewów, bylin i wysokich traw. Aspekt ekologiczny też jest niezwykle istotny - wysoka roślinność jest rezerwuarem wody, a sytuacja hydrologiczna drastycznie się pogarsza. Nieprzekonani powinni jednak spojrzeć na aspekt ekonomiczny - przekierowanie środków z wielorazowego koszenia pasów przydrożnych, zieleńców pośrodku skrzyżowania etc na pielęgnację zieleni zorganizowanej w parkach, skwerach, śródmiejskich ulicach i placach powinno być oczywistością.

·
zażółcona gęślą jaźń
2,007 Posts
Jedyne o co trzeba dbać przy takim prowadzeniu zieleni to bezwzględne przestrzeganie zasad czystości: sprzątanie po psach i dbanie o niepozostawianie żadnych odpadów poza śmietnikiem. Jeszcze parę lat temu świadomość społeczna w tym zakresie była bardzo niska, ale to się całe szczęście dość dynamicznie zmienia.

·
Załomiak
3,235 Posts
Była tu też dyskusja o zielonych torowiskach - to może zamiast szybko usychającej u nas trawy, która przez spora część roku jest żółta (ale tak sucho żółta :p) może takie rozwiązanie z Bratysławy? Kiedyś myślałem o możliwości zastosowania podobnych rozwiązań na kolei, ale to torowiska tramwajowe jakoś do głowy mi nie wpadły. Wrzucam tu, bo otworzyli właśnie oferty na przebudowę torowisk na Wyzwolenia, więc taki post o estetyce pewnie zginie tam :p

Bratysławskie tory tramwajowe toną w żółci

Infrastruktura szynowa może być mniej inwazyjna i całkiem estetyczna. Dowodzi tego najnowszy przykład z Bratysławy. Modernizowane torowisko do Dubravki pokrył właśnie żółty rozchodnik.

[...]

Soczyste byliny z rodzaju sedum (Rozchodnik) sprawiają, że wygląd linii tramwajowej jest przyjemniejszy. Nie są trudne w utrzymaniu i nie muszą być nawadniane. Rozchodnik będzie można zobaczyć od przystanku Molecova do pętli Karlova Ves. Obecnie znajduje się już na odcinku od urzędu lokalnego Karlova Ves do przystanku Borská. Na odcinku od tunelu do przystanku Botanická záhrada zostanie zainstalowany podczas trwającej przebudowy. Żywszą wersję torowisk wprowadzimy także w innych obszarach Bratysławy – mówi Matúš Vallo, burmistrz Bratysławy.

Źródło: Bratysławskie tory tramwajowe toną w żółci

·
Registered
284 Posts
Po wygranej walce z żółtymi barierkami może lepiej nie 😅

Ale ogólnie rozchodniki na tak, może w naszych realiach łatwiej by było o nie zadbać

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
3,004 Posts
Daleko nie trzeba szukać. Rozchodniki widziałem m.in. na torowisku na Sikorskiego. Tyle że rosną w podobny sposób jak kwietne łąki, czyli 80% chwastów, a reszta to roślinność właściwa :ROFLMAO:

·
Registered
14,798 Posts
A mnie się taka "zapuszczona" łąka podoba

Dopóki chaszcze nie przeszkadzają (jak np. przy skręcie w lewo z Europejskiej w Dworską, jadąc od strony Ronda Gierosa), to jest w porządku.

·
Registered
1,704 Posts
Takie rozchodniki rosły też z tego co pamiętam na WP i pewnie w kilku innych miejscach, na Piłsudskiego natomiast w kilku miejscach zasiały się drzewka między torami które regularnie "koszone" wytworzyły zielony dywan, ale o czym my tu w ogóle piszemy skoro miasto nie chce słyszeć nawet o trawiastych torowiskach i sukcesywnie pozbywa się kolejnych fragmentów terenów biologicznie czynnych (przebudowa torowiska na Wyzwolenia)

·
( ͡° ͜ʖ ͡° )つ──☆*:・゚
6,569 Posts
Usycha wiekowa leszczyna przy skrzyżowaniu Ku Słońcu/ Boh. W-wy. Kawałek dalej uschło drzewo posadzone w 2017.

·
Nie(bo) Szczecin
10,675 Posts
A mnie się taka "zapuszczona" łąka podoba

Dopóki chaszcze nie przeszkadzają (jak np. przy skręcie w lewo z Europejskiej w Dworską, jadąc od strony Ronda Gierosa), to jest w porządku.
Dla mnie niezmiennie pozostawianie nieprzystrzyżonego, zarośniętego trawnika w mieście to jest dziadostwo i świadectwo zaniedbania ubrane w ładne pieprzenie o trosce o środowisko. Rzeczywisty efekt dla środowiska żaden, a straty dla estetyki ogromne.

·
Registered
371 Posts
Liści nie grabią śniegu nie odśnieżają trawy nie koszą. Na co idą nasze pieniądze ? Śmieci dlaczego nie zbierają ? Też mają jakiś poztywny wpływ na środowisko ? Mieszkam w mieście a nie w lesie. Jakbym chciał łąkę przed blokiem to mieszkałbym na wsi

15821 - 15839 of 15839 Posts