SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1200 Posts

·
Moderator
38,323 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)

Koniec hotelu "Arkona"

Jeden z najpopularniejszych szczecińskich hoteli odchodzi do historii. Decyzja o likwidacji "Arkony" już zapadła.

Wielu klientów nadal ceni "Arkonę" za niepowtarzalny klimat. Taki trochę z innej epoki.
Na pewno będzie im brakować takiego miejsca w Szczecinie.

Na miejscu "Arkony" powstanie luksusowy, czterogwiazdkowy Mercure. Klientów ma przyciągać rozsądną ceną i wygodą prawie 160 pokoi.

Mercure nr 12
Następca "Arkony" będzie dwunastym hotelem Mercury w Polsce. Każdy jest inny, bo ma własny motyw przewodni nawiązujący do historii danego miasta. W Szczecinie będzie to prawdopodobnie nawiązanie do morskiego charakteru. Atrakcją ma być kuchnia regionalna. Wśród wielu atrakcji dla gości będzie pakiet dla zakochanych. To nocleg w specjalnie przygotowanym pokoju, ze śniadaniem do łóżka, kolacją przy świecach i fitnessem.

Hotel w rok

"Arkona" przyjmuje gości jeszcze przez kilkanaście dni. 30 września zostanie zamknięta. Potem z ziemią zrównają ją buldożery. Właściciele hotelu czekają tylko na zgodę.

- Jesteśmy gotowi do działania. Mamy pieniądze, żeby wejść na plac budowy i szybko zacząć prace - mówi Kaja Wszykowska z Grupy Hotelowej "Orbis".

Załatwienie wszystkich pozwoleń w urzędzie miejskim w Szczecinie może potrwać nawet kilka miesięcy.

- Sama budowa hotelu zajmie około roku - dodaje Wszykowska.

W skład grupy "Orbis" wchodzą hotele: Ibis, Mercure, Sofitel, Novotel, Etap oraz Orbis.

Ulubione miejsce artystów

"Arkona" otworzyła podwoje w 1970 r. Pierwsi goście zjawili się tu w kwietniu. W hotelu są 62 pokoje (33 jednoosobowe, 27 dwuosobowych i jeden dla osób niepełnosprawnych). Na bardziej wymagających klientów czekają dwa apartamenty. Jest sala konferencyjna i restauracja.

"Arkona" cieszyła się największą popularnością wśród artystów, sportowców i turystów z Niemiec. W ciągu 37 lat istnienia przewinęły się przez hotel tysiące gości. Byli wśród nich: Irena Kwiatkowska, Jan Kobuszewski, Kayah, zespół Bajm. Jednym z ostatnich gości był premier Jarosław Kaczyński.

- To był jego ulubiony hotel podczas wizyt w Szczecinie. Był u nas kilkakrotnie - wspominają pracownicy "Arkony".

Chotomska zostawiła wierszyk

Wczoraj pracownicy z sentymentem przeglądali księgę pamiątkową, do której wpisywali się goście.

- Wyobrażam sobie, jak tu będzie pięknie, gdy wszystko naokoło będzie przepiękne. Na razie przepięknie jest w pokojach - a to dla gości hotelowych jest najważniejsze - pisała dziewięć lat temu Irena Kwiatkowska.

Zdarzały się też podziękowania pisane wierszem. Jedno z nich należy do pisarki Wandy Chotomskiej.

- Dziękuję za pobyt w "Arkonie", wpisuję się na tej stronie. I oświadczam, że w Szczecinie czuję się jak w swojej rodzinie - napisała podczas pobytu w 1996 r.

Swoje najlepsze lata "Arkona" miała w latach 70-tych i 80-tych. Pod koniec lat 90-tych, gdy w Szczecinie zaczęły powstawać nowe hotele, jej status wyraźnie podupadł. Wyglądem i wyposażeniem pokojów wyraźnie odstawała od "Radissona", Ibisu, czy Campanille.

·
Registered
10,630 Posts
^^ musiałeś już pisać - (ex Arkona) ? :D chciałbym jak najszybciej o nim zapomnieć :D

ps. tutaj byśmy wrzucali też zdjęcia z rozbiórki Arkony?

·
...
11,851 Posts
Wszystko ładnie i cacy, ale czy musi być kolejny budynek nawiązujący do "morskości" ? Pewnie zrobią okrągłe okna i jakąś burtę ;)

·
Registered
241 Posts
Wszystko ładnie i cacy, ale czy musi być kolejny budynek nawiązujący do "morskości" ? Pewnie zrobią okrągłe okna i jakąś burtę ;)
Racja. Ale "morskość" to szerokie pojęcie. Nie tylko żagle, kadłuby, nadbudówki. Dla kreatywnych architektów wielkie pole do popisu. Mam nadzieję, że powstanie coś ciekawego :cheers:

·
Moderator
38,323 Posts
Discussion Starter #6
Wywieszą przed wejściem imitację rekinów i to będzie nawiązanie do morskości ;).

P.S. Wojtek - tak zdjęcia z rozbiórki również tutaj :), a ex Arkona, aby było jasne gdzie ten hotel powstanie ;).

·
Registered
330 Posts
Trochę szkoda, może nie był (jest) piękny, ale klimat ma, coprawda lepiej, że wreszcie powstanie coś porządnego, bo miejsce jest naprawdę dobre. A co do nawiązań do morskości to nie mam nic przeciwko bardziej boję się, ze zrobią coś zwykłego (lub niezwykłego) i poprostu opakują to styropianem i okropnym tynkiem (takim jakie można spotkać na ocieplanych budynkach)... ma ktoś już jakieś namiary na projekty?

·
Registered
28 Posts
>>>Każdy jest inny, bo ma własny motyw przewodni nawiązujący do historii danego miasta.
tjaaa, ciekawe, w Czestochowie w takim razie nie ma historii :D
i chyba dobrze ze ma nawiazywac ddo "morskosci" Szczecin sie kojarzy ze nad morzem lezy :rofl:

·
Moderator
38,323 Posts
Discussion Starter #9
Dla przypomnienia...Ja chcę coś podobnego do gdańskiego:

·
Registered
10,630 Posts
Piotr-Stettin said:
Wywieszą przed wejściem imitację rekinów i to będzie nawiązanie do morskości .

?? ;)

Seren said:
ze zrobią coś zwykłego (lub niezwykłego) i poprostu opakują to styropianem i okropnym tynkiem (takim jakie można spotkać na ocieplanych budynkach)
idealny morski kolor - majtkowy błękit! nawet by się nie wyróżniał z całego Podzamcza..

a co do gdańskiego projektu - od zawsze widziałem na miejscu projekt podobny do tego ;)

·
Banned
4,301 Posts
No to zaczyna cos sie dziac w naszym miescie...

Pieknie ze ten twór socrealistycznej architektury przywieziony w teczce przez jakiegos partyjnego aparatczyka zniknie z horyzontu Szczecina...:cheers:

·
Moderator
38,323 Posts
Discussion Starter #14
No właśnie gdyby to był socrealizm to pewnie wyglądałoby 10 razy lepiej :)

·
Nie(bo) Szczecin
10,665 Posts
Witam, to mój pierwszy post na SSC, po kilkunastodniowej walce o rejestracje na forum, i po kilkumiesięcznej jego lekturze ;) Jeżeli w załatwieniu sprawy pomogli forowicze z Sediny, to im dziękuję :bow:

Ale do rzeczy: hotel Arkona irytował mnie odkąd go po raz pierwszy zobaczyłem, mając może kilkanaście miesięcy. Gdy trochę podrosłem, stwierdziłem że psuje wygląd Podzamcza nawet bardziej niż stojące nieopodal bloki. To dobrze że idzie do rozbiórki :) Gdyby w 2004 ktoś mi powiedział że już w 2008 go nie będzie, nie uwierzyłbym :lol: Tak czy inaczej, czekam na pierwsze wizualki

1 - 20 of 1200 Posts