SkyscraperCity banner

1 - 20 of 7667 Posts

·
...
Joined
·
11,895 Posts
PKP OBIECUJE:

Przywrócimy historyczny wygląd wiat na peronach dworca Szczecin Główny - zapewnia spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Według spółki remont, który oszpecił konstrukcje, to tylko "tymczasowa" prowizorka, która zapobiegła wypadkowi.
Cały tekst: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,87121,12801302,Kolej__Oszpecilismy_szczecinski_dworzec_tymczasowo.html#ixzz2K40neTza


_______________________________________________________Dworzec główny będzie wyremontowany - zapowiadają szefowie kolejowych zakładów. Najpierw hol główny, później elewacja i zabytkowe zadaszenia peronów. Jeśli spełnią się te obietnice, efekty zobaczymy przed następnymi wakacjami

Do remontu przymierzają się dwie spółki: Zakład Linii Kolejowych (zadaszenia na peronach) i Zakład Gospodarowania Nieruchomościami PKP (hol główny i elewacja budynku dworca).

Główna zmiana to hol, który czeka kompletne przemeblowanie. Kasy biletowe przeniesione będą w miejsce byłej części bagażowej na końcu sali, zaś cały hol (łącznie z częścią, gdzie teraz jest poczekalnia) zostanie przekształcony w część komercyjną. Mają tam się znaleźć punkty usługowe, gastronomia i sklepiki. Zmieni się też wygląd zewnętrzny budynku dworca - zabytkowa fasada zostanie ocieplona i pomalowana. Spółka nie zdradza jednak szczegółów: - Wszystko jest w fazie projektowania - zastrzega Halina Laskowska, zastępca dyrektora PKP SA, Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Szczecinie. - Ostatecznej koncepcji jeszcze nie uzgodniliśmy. Wciąż pracujemy nad aranżacją wnętrza, myślimy też, jak wykorzystać część podziemną dworca. Przyszły sezon chcielibyśmy już jednak otworzyć z nowymi kasami.

Do remontu przymierza się też druga spółka - Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie, której podlegają perony i tunel dworcowy.

- Remont przynajmniej dwóch wiat planujemy w przyszłym roku - mówi Jan Wojtkun, dyrektor ZLK w Szczecinie. - Zamiary są poważne, mamy gotowe projekty techniczne, czekamy tylko na środki w budżecie.

Na pierwszy ogień pójdą zabytkowe zadaszenia na peronach drugim i trzecim. Wymienione będzie pokrycie dachu, drewniane zabytkowe elementy odzyskają kolory, znikną obłażące warstwy starej farby. Niestety tunel prowadzący na perony musi poczekać.

- Na razie jedynie go malujemy - mówi Wojtkun.

Jak to z dworcem było?

Luty 2002 r. - dworzec zwiedza ówczesna komisja rozwoju, promocji i gospodarki morskiej Rady Miasta, która uznaje, że wiele zdziałałaby szmata, farba i szczotka. Radni chcieli nawet ufundować drucianą szczotkę do zdrapywania odpadającej z sufitu farby.Sierpień 2002 r. - ówczesny marszałek województwa Józef Faliński wysyła do władz PKP list, w którym pisze m.in. "Budynek dworca wraz z przejściem i wiatami dla podróżnych przypominają obiekty użyteczności publicznej z najbardziej zaniedbanego cywilizacyjnie rejonu świata".Sierpień 2002 r. - ówczesny wiceprezydent Szczecina Andrzej Gajda ogłasza, że udało się porozumieć w sprawie remontu dworca. Połączyć siły miały: miasto i dwie spółki - Zakład Nieruchomości PKP i Polskie Linie Kolejowe. Według tego dokumentu w ubiegłym roku zrobiony miał być remont wiat i nawierzchni peronów, wnętrza holu i elewacja budynku dworca. Szczecin zobowiązał się partycypować w kosztach remontu. Jak się później okazało, dokument w ogóle nie wszedł w życie, bo ostatecznie zabrakło na nim podpisu... miasta.Styczeń 2003 r. - zmiany na stanowisku szefa spółki odpowiedzialnej za budynek dworca. Nowa dyrektorka Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA zapowiada remont dworca i poszukiwanie inwestorów, którzy wspomogą PKP.


_______________
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
Niestety naszemu dworcowi remont niewiele pomoże. Szczeciński dworzec jest wyjątkowy ze względu na to, iż od uruchomienia pierwszej linii kolejowej (Szczecin-Berlin) w 1843r. nie zmieniła się jego lokalizacja. Mimo, iż był kilkukrotnie przebudowywany nigdy nie nadano mu szczególnie okazałej formy. Z pewnością nie pozwalało na to jego umiejscowienie - jest on "wciśnięty" pomiędzy Odrę i wysokie mury oporowe twierdzy Prusy, przez co poważniejsza przebudowa wiązałaby się zapewne z wyłączeniem ruchu = zablokowaniem wszystkich linii kolejowych prowadzących przez Szczecin. Podczas jednej z ostatnich modernizacji - przed wojną - zainstalowano jeden z najnowocześniejszych w Niemczech systemów do transportu bagażu bepośrednio na peron. Po wojnie wykorzystanie podziemnych tuneli do tego celu okazało się karkołomnym zadaniem - Polacy nie podjęli się ponownego uruchomienia systemu. Wraz ze zwiększaniem się liczby pociągów szczeciński dworzec główny okazał się być niewydolny. Planowano budowę nowego dworca - na Pomorzanach. Dla odciążenia dworca głównego wykorzystywano stację Niebuszewo w ciągu szczecińskiej linii obwodowej, który pełnił rolę drugiego w hierarchii szczecińskich dworców - budynki dworca, podobnie jak większość okolicznych zabudowań to dobry przykład architektury modernistycznej z lat międzywojennych (niektórzy forumowicze znają tą okolicę jak własną kieszeń ;) ) Niestety, wybuch wojny przekreślił zaawansowane plany budowy nowego dworca głównego. W latach PRLu, gdy liczba połączeń kolejowych ze Szczecina była znacznie większa niż obecnie pociągi odjeżdżały z kilku dworców - Szczecin Główny, Szczecin Turzyn, Szczecin Niebuszewo - zależnie od miejsca przeznaczenia. Przy obencnej liczbie połączeń kolejowych zablokowanie dworca głównego nie powinno być tak karkołomnym zadaniem jak niegdyś. Szkoda tylko, że takowym jest już sam jego remont.
 

·
Registered
Joined
·
55 Posts
[Szczecin] Dworzec Główny

Szczeciński dworzec od dawna wzbudza wiele kontrowersji za sprawą swojego wyglądu. Jest raczej marną wizytówką miasta. W najgorszym stanie są wiaty na peronach, z których odpada farba, oraz hala dworca. Ten zabytkowy budynek przed wojną nie imponował swoją architekturą, choć na pewno był w znacznie lepszym stanie niż dziś, np. można było zatrzymać się w eleganckiej restauracji R. Schmoldta, dziś podróżni znajdą jedynie obskurny bar. Jak bumerang powraca temat renowacji tego obiektu, kiedy była ona praktycznie przypieczętowana, doszło do zawirowań w spółkach zarządzających dworcami PKP i sprawa została znów odroczona. Jak wiadomo PKP chce się teraz pozbyć większości swych dworców i dzięki temu je ucywilizować. Ciekawe jak daleko sięgną plany rewitalizacji dworca w Szczecinie. Niektórzy architekci postulują wręcz zburzenie starego obiektu i budowę nowego dworca od strony ulicy 3-ego Maja, tym samym budynek zostałby odsunięty od rzeki, co jest jednym z niewielu atutów jego lokalizacji.
Ze względu na to iż Szczecin jest raczej stacją początkową lub końcową trudno liczyć na wybitne zainteresowanie inwestorów, więc raczej skończy się na remoncie co wbrew pozorom może dać bardzo ciekawe efekty. Tymczasem wrzucam kilka zdjęć z dzisiejszego poranka, z peronów, ruch niewielki, ale jak dla mnie kilimat całkiem pozytywny, a wszystkie ubytki są jakby niewidoczne.

Nieużywany budynek techniczny, ale dlaczego zamalowano nazwę stacji?


Widok z dworca w stronę wieży PAM i wieży katedralnej, która wychyla się nieśmiało.


Widok na peron 1 i 2 w sumie jest ich 4 jak na 400-tysięczne miasto chyba wystarczy.


Podmiejski szynobus do Berlina ;)


Dworzec jest jakby "wciśnięty" pomiędzy rzekę a mur oporowy będący pozostałością po fortyfikacjach miejskich, na zdjęciu w oddali obrośnięty pobłyskującą w słońcu roślinnością.
 

·
...
Joined
·
11,895 Posts
Discussion Starter #5
Quba szkoda że nie zrobiłeś zdjęć dworca w środku ;) chociaż może to i dobrze hehe

ING Real Estate zerka na Szczecin

Zainteresowanie przebudową Dworca Głównego w Szczecinie wyraził ING Real Estate. Spółka Rejon Dworce Kolejowe z Poznania, zarządzająca obecnie obiektem, planuje ogłosić wkrótce przetarg na wieloletnią dzierżawę budynku. Przyszły inwestor miałby sfinansować przebudowę kompleksu. Według naszych informacji, do PKP zgłosiły się dwa podmioty zainteresowane inwestycją – ING Real Estate oraz zrzeszenie kupców posiadających lokale handlowe na terenie dworca. Poprzedni zarządca obiektu, Zakład Nieruchomości w Szczecinie, wycenił koszt prac remontowych na 15 mln zł. Jednak objąć one miały ograniczony zakres robót w zakresie przebudowy części kasowej. Prawdopodobnie w nowej koncepcji inwestycji, realizacja będzie polegała na budowie centrum handlowo-usługowego. ING Real Estate prowadzi obecnie m.in. inwestycję w budowę kompleksu Złote Tarasy przy Dworcu Centralnym w Warszawie, przygotowuje się również do realizacji w Katowicach centrum handlowo-usługowego z dworcem kolejowym.

źródło: "wiadomosci handlowe"
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
ruminek said:
taki sam szynobus jezdzi do kolobrzegu ze szczecina i na odwrot
Niestety nie taki sam, choc byc moze wkrotce i takie zagoszcza na wschod od Szczecina. DB prawdopodobnie juz niedlugo zacznie sie pozbywac BR628 - pisano o tym co nieco w watku o szynobusach dla Mazowsza.
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
PiotrWro said:
Jak dla mnie remont niewiele tu zdziała.Lepiej wyburzyć to straszydło :|
Spojrz 4 posty wyzej ;) Obawiam sie jedna, ze konserwator zabytkow mialby na ten temat inne zdanie.
Najlepszym rozwiazaniem bylby dworzec na Lasztowni - dobrze wpisywalby sie w plany rewitalizacji Srododrza.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Szczecin Główny - będzie remont?


2005-08-29 Małgorzata Kapella

Być może już we wrześniu Polskie Koleje Państwowe podpiszą umowę z kontrahentem, który wyremontuje Dworzec Główny w Szczecinie, w zamian za wieloletnią dzierżawę. Miasto będzie mogło dołączyć środki na odnowę zabytkowego budynku. Obecnie przygotowane są dwie koncepcje modernizacji dworca, które poszczególne wydziały urzędu miejskiego dostały do zaopiniowania. Tradycja powinna być połączona z nowoczesnością - uważa Arkadiusz Litwiński radny Szczecina. Radni, którzy dziś odwiedzili szczeciński dworzec twierdzą, że powinien on być wyremontowany jak najszybciej. Prezydent Marian Jurczyk podobno zapewnił ich niedwno że obok aquaparku to zadanie priorytetowe dla miasta.
 

·
...
Joined
·
11,895 Posts
Discussion Starter #15
PiotrWro said:
Na Łasztowni hmm .. całkiem dobry pomysł !

Na marginesie -- ten dworzec to ZABYTEK ?? :D :D ;) ??

EDIT : Perony i zadaszenie ich wyglądają na zabytek ale samego budynku o to bym nie podejrzewał ;)
Budynek jest przedwojenny, ale zabytkiem chyba nie jest [?]
sedina.pl


ING Real Estate zerka na Szczecin

Zainteresowanie przebudową Dworca Głównego w Szczecinie wyraził ING Real Estate. Spółka Rejon Dworce Kolejowe z Poznania, zarządzająca obecnie obiektem, planuje ogłosić wkrótce przetarg na wieloletnią dzierżawę budynku. Przyszły inwestor miałby sfinansować przebudowę kompleksu. Według naszych informacji, do PKP zgłosiły się dwa podmioty zainteresowane inwestycją – ING Real Estate oraz zrzeszenie kupców posiadających lokale handlowe na terenie dworca. Poprzedni zarządca obiektu, Zakład Nieruchomości w Szczecinie, wycenił koszt prac remontowych na 15 mln zł. Jednak objąć one miały ograniczony zakres robót w zakresie przebudowy części kasowej. Prawdopodobnie w nowej koncepcji inwestycji, realizacja będzie polegała na budowie centrum handlowo-usługowego. ING Real Estate prowadzi obecnie m.in. inwestycję w budowę kompleksu Złote Tarasy przy Dworcu Centralnym w Warszawie, przygotowuje się również do realizacji w Katowicach centrum handlowo-usługowego z dworcem kolejowym.

źródło: "wiadomosci handlowe"
 

·
...
Joined
·
11,895 Posts
Discussion Starter #17
Na razie przetarg

Dworzec do odnowy

NIEBAWEM ma być ogłoszony przetarg na wieloletnią dzierżawę dworca Szczecin Główny. Jeśli nie znajdzie się chętny, Oddział Dworce Kolejowe w Poznaniu z własnych pieniędzy odnowi jego elewację. Gmina Szczecin zadeklarowała zaś przebudowę przeddworcowego placu.
Szczeciński dworzec do końca kwietnia br. był w gestii tutejszego Zarządu (obecnie Oddziału) Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA. Od maja pięcioma zachodniopomorskimi stacjami: Szczecin Główny, Stargard Szczeciński, Koszalin, Białogard i Kołobrzeg zarządza Oddział Dworce Kolejowe w Poznaniu.
Dotychczasowy gospodarz, który miał już gotową koncepcję architektoniczną rewitalizacji dworca, projekt architektoniczno-budowlany oraz pozwolenie na przebudowę tej części gmachu, w której była ekspedycja bagażowa, nie chciał z powodu zmian organizacyjnych w spółce opóźniać tak długo oczekiwanej modernizacji. Dlatego zaczął szukać zainteresowanych wieloletnią dzierżawą dworca i przeprowadzeniem jego remontu.
Od potencjalnego dzierżawcy oczekiwano przeprowadzenia rewitalizacji budynku dworca Szczecin Główny do 30 czerwca 2007 roku oraz zapewnienia jego podstawowych funkcji użytkowych. Program odnowienia budynku zakładał przekształcenie wnętrza dotychczasowego holu głównego w pasaż handlowo-
-usługowy z galerią na I piętrze i turystyczną bazą noclegową oraz modernizację techniczną. Przewidywany koszt opiewał na 16,1 mln zł. Stawiano też warunek, że wyremontowany dworzec ma zostać otwarty podczas finału imprezy "The Tall Ship's Races 2007". Wpłynęły trzy listy intencyjne.
Tylko jeden oferent międzynarodowe konsorcjum kapitałowe okazał się wiarygodny mówi Ryszard Pluciński, zastępca dyrektora Oddziału Dworce Kolejowe w Poznaniu. Obecnie przygotowujemy przetarg, który najpóźniej ogłosimy w październiku. Jeśli nie da rezultatów, to nie wykluczamy zaangażowania w zmianę wyglądu szczecińskiego dworca, zwłaszcza jego elewacji, środków własnych. Musimy się bowiem wywiązać z porozumień z miastem.
Gmina Szczecin zadeklarowała bowiem przebudowę placu przed dworcem, czyli powiększenie parkingu i remont chodników.
Natomiast Oddział PKP Polskie Linie Kolejowe SA, któremu podlegają jedynie perony i stacja Szczecin Główny, lada dzień zacznie prace przy odnowieniu zabytkowej wiaty nad peronem 3. i współcześnie zbudowanej nad 4. Roboty będzie prowadzić szczecińska firma Solikol.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Raine said:
wyremontowany dworzec ma zostać otwarty podczas finału imprezy
"The Tall Ship's Races 2007"
Powoli, bo powoli, ale lepiej późno niż wcale, ruszyła machina i jest szansa że zmieni się na lepsze. TAK TRZYMAĆ, a nie będzie tak źle jak póki co wygląda :)
 

·
...
Joined
·
11,895 Posts
Discussion Starter #19
kurde co się dzieje? jest 20 postów, a pokazuje 15
nie widze również marpy wypowiedz
:eek:hno:
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
napisał Torney

Berlińsko – Szczecińską Spółkę Kolejową powołano do życia w 1835 roku. Od początku podstawowym problemem była lokalizacja trasy w stosunku do dzieł fortyfikacyjnych otaczających miasto. Oczywiście w interesie miasta było umiejscowienie dworca w jego najbliższym sąsiedztwie, jednak projekt umieszczenia nowego kompleksu budynków bezpośrednio przy zewnętrznym, południowo – zachodnim odcinku fortyfikacji, komendantura uznała za zagrożenie dla ich obronności. Inicjatorom budowy kolei zasugerowano przesuniecie dworca w kierunku dzielnicy Pomorzany.
Przy aktywnym poparciu udzielonym przez administrację prowincjonalną miasto przełamało opór czynników wojskowych. Około 1840 roku ministerstwo wojny podjęło korzystną dlań decyzję. Budowa linii kolejowej była pierwszym wyłomem w szczelnym systemie fortyfikacji. Pierwszy drewniany Dworzec Berliński (Berliner Bahnhof) wybudowany został między wąskim pasem dzielącym południowy odcinek twierdzy a Odrą. Oddano do użytku latem 1843 roku. Dzisiejszy murowany budynek pochodzi z 1900 roku.O tym, że dworzec w Szczecinie jest zbyt ciasny, przestarzały, a na domiar złego nie można go rozbudować zaczęto mówić w latach 20. XX wieku. Realnym pomysłem była budowa nowego dworca kolejowego. Idea była zresztą na tyle rozsądna i wykonalna, że jej zarys, i przebieg nowych torów kolejowych widać na wydanych w połowie lat 30. oficjalnych planach Szczecina. Nowy dworzec, który miał zastąpić ciasne perony przy brzegu Odry, planowano usytuować w rejonie dzisiejszej ulicy Kusocińskiego i Sowińskiego (ulice w pobliżu ulicy Narutowicza). Kolejarze i pasażerowie mieli mieć do dyspozycji aż osiem peronów, zarezerwowano też miejsce pod ich dalszą rozbudowę.
Pociągi jadące od strony wschodniej, przejeżdżałby przez Pomorzany, następnie skręcałyby w lewo na nowy dworzec, a dalej tory prowadziłyby w kierunku dworca na Turzynie. Ten z kolei, po rozbudowie miał pełnić rolę dworca towarowego.
Po rozbiórce budynków i torów po Dworcu Głównym chciano ten rejon miasta zamienić w park.
 
1 - 20 of 7667 Posts
Top