SkyscraperCity banner

481 - 500 of 7691 Posts

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
http://www.fba.pl/

mysle, ze to tylko jakis tam wstepny projekt. Nie jestem pewien czy ta wizualizacja nie jest tylko czescia propozycji zabudowy Lasztowni (www.nowyszczecin.pl). Ogolnie to bardziej zabawa niz konkretny projekt. Szanse na realizacje w takiej formie sa wiec raczej nikle.
 

·
Registered
Joined
·
1,499 Posts
powiedzcie mi który to jest już projekt nowego dworca?? no który...a teraz ferber dorzucił swoje trzy grosze najbardziej podoba mi sie ta autostrada jako przedłużenie Narutowicza szkoda że nie zrobił jej biegnącej środkiem odry...kolejny projekt za który poleciał kolejny szmal a projekt na półkę pewnie tych projektów będzie kilka jak to w państwowym przedsiębiorstwie gdzie coraz to nowa ekipa chce się czymś górze pochwalić...zejdźmy na ziemię jak nie wbiją pierwszej łopaty to nie uwierzę taki ze mnie niewierny tomasz ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
swego czasu bylo sporo dyskusji na ten temat na forum... nawet jest watek odnosnie tego :)

Tylko ogolnie jest to jakas wizja, ktora ma male szanse na powodzenie. Duza czesc z tych terenow jest w prywatnych rekach i sa tam rozne hurtownie i firmy. Najpierw trzebaby skonsolidowac tereny. Mysle, ze to wszystko jest mozliwe ale nie szybciej niz za jakies 10-20 lat :). Najpierw musi sie dotychczasowe centrum Szczecina odrodzic i wtedy mysle zacznie sie wieksze parcie na Miedzyodrze. Chyba, ze miasto zacznie robic infrastrukture typu drogi, wyznaczy plan zagospodarowania podobny do tego co jest na stronce nowyszczecin i inwestorzy powoli beda sami sie terenami interesowac ;)
 

·
Registered
Joined
·
1,084 Posts
to jest wstępna koncepcja nowego dworca, zaakceptowana przez PKPRewolucja na głównym

Andrzej Kulej 2006-11-22,

26-piętrowy biurowiec w miejscu lokomotywowni, sześciopiętrowe centrum handlowo-usługowo-gastronomiczne nad peronami. To tylko niektóre założenia koncepcji zagospodarowania dworca.


Tak wyglądałby dworzec i jego otoczenie po przebudowie według koncepcji przygotowanej przez Ingeno Consult BPKPrzygotowała ją firma Ingeno Consult BPK Sp. z o.o. na zlecenie miasta i PKP. Według niej cały teren dworca wraz z terenami przyległymi ma być gruntownie przebudowany. Hala dworcowa wraz z kasami, poczekalnią itp. znajdzie się nad peronami. Natomiast obecny budynek dworca miałby być przeznaczony na inne funkcje. Pod peronami planowany jest dwupoziomowy parking.

Nowa hala dworcowa zyskałaby nowe połączenia drogowe z reszta miasta. Z ul. 3 Maja do ul. Kolumba prowadziłby wiadukt zaś przedłużeniem ul. Narutowicza byłby most prowadzący na Kępę Parnicką (wyspę naprzeciwko obecnego dworca). Na kępę można by też dostać się pieszo kładką wychodzącą z nowego dworca.

Koncepcja zakłada zmianę otoczenia dworca w nowoczesne centrum miasta. W miejscu lokomotywowni stanąłby 26-piętrowy biurowiec, a przed nim powstałby plac dworcowy pełniący funkcję węzła komunikacyjnego - z przystankami tramwajowymi i autobusowymi, postojem taksówek, a w dalekiej przyszłości nawet stacją metra. Od targowiska Tobruk przez ul. Potulicką miałyby stanąć hotele, biurowce, obiekty handlowe i usługowe.

To nie wszystko. Przy dworcu miałaby powstać także przystań białej floty.

- W związku z tym postulujemy podniesienie mostów kolejowego i Długiego o ok. 1,5 m, żeby udrożnić pod tym względem Odrę - mówi Przemysław Budnik, prezes zarządu Ingeno Consult BPK Sp. z o.o.

- PKP zatwierdziły tę wstępną koncepcję. Teraz najważniejszym zadaniem wpisanie jej założeń do planu zagospodarowania przestrzennego, żeby stały się prawem miejscowym - mówi Ryszard Pluciński, dyrektor poznańskiego oddziału PKP Dworce Kolejowe, które sprawuje nadzór nad szczecińskim dworcem. - Dla PKP pracuje biuro konsultingowe o światowym zasięgu, które gdy tylko założenia znajdą się w planie, rozpocznie rozmowy z inwestorami. Realizacja tej koncepcji jest naprawdę realna. Pomysł połączenia z wyspą, która leży naprzeciwko dworca, spodobał się potencjalnym inwestorom.

Również miasto jest za realizacją koncepcji.

- Miasto jest bardzo przychylne tym planom. Zrealizowanie wizji dworca jest warunkiem koniecznym uruchomienia szybkiego połączenia Szczecin-Berlin. Liczący się kandydaci na fotel prezydenta mówią o szybkim połączeniu z Berlinem w kategoriach priorytetu. Grunt zatem jest podatny - mówi Władysław Sikorski, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji.

- Koncepcja jest tak opracowana, że umożliwia nawet budowę metra w Szczecinie, którą będzie można zrealizować w przyszłości. W Europie miasta wielkości Szczecina mają metro, dlatego dworzec trzeba tak projektować, żeby było to możliwe - tłumaczy Budnik.

Gdy zapisy projektu znajdą się w planie zagospodarowania przestrzennego, rozpocznie się etap projektowo-koncepcyjny.

- Budowę PKP powierzą prywatnym inwestorom, którzy w zamian za wykorzystanie części komercyjnych sfinansują całe przedsięwzięcie. Zaś połączenie kładką z Kępą Parnicką da impuls do budowy nowoczesnej dzielnicy na Śródodrzu- wyjaśnia Grzegorz Ferber, współautor koncepcji.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
powiedzcie mi który to jest już projekt nowego dworca?? no który...a teraz ferber dorzucił swoje trzy grosze
nie wiem czy to jest projekt na zlecenie PKP... tylko z drugiej strony jak sobie to wyobrazasz? To tylko wstepne koncepcje wiec wiadomo, ze jeszcze nie raz sie zmienia. To nawet nie jest przeciez zaden projekt :)
 

·
oj tam, oj tam
Joined
·
2,312 Posts
Chyba, ze miasto zacznie robic infrastrukture typu drogi, wyznaczy plan zagospodarowania podobny do tego co jest na stronce nowyszczecin i inwestorzy powoli beda sami sie terenami interesowac ;)
przede wszystkim kilku dużych inwestorów... ale wcześniej (jak najszybciej) koncepcja/ strategie rozwoju tego fragmentu miasta na podstawie np. konkursu; dalej plany miejscowe zapisujące w postaci prawa to co strategie by przewidywały; dalej rozwój infrastruktury... inwestorzy sami będą się pojawiać...
Żeby budynki powstawały za 10-20 lat, już dzisiaj trzeba planować.
przykładem niech będzIE Amsterdam > miasto koordynuje, prywatny kapitał daje kasę.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
przede wszystkim kilku dużych inwestorów... ale wcześniej (jak najszybciej) koncepcja/ strategie rozwoju tego fragmentu miasta na podstawie np. konkursu; dalej plany miejscowe zapisujące w postaci prawa to co strategie by przewidywały; dalej rozwój infrastruktury... inwestorzy sami będą się pojawiać...
Żeby budynki powstawały za 10-20 lat, już dzisiaj trzeba planować.
przykładem niech będzIE Amsterdam > miasto koordynuje, prywatny kapitał daje kasę.
no dokladnie tak sobie mniej wiecej to wyobrazam... za zadne skarby nie chcialbym, zeby sprzedano caly teren jednemu inwestorowi. Wtedy mielibysmy mega Galaxy zapewne :)
Szkoda, ze wlasnie tak nie zrobiono z terenem kolo Pazimu. Konkursik na zagospodarowanie... podzial na mniejsze dzialki i moglby tam postac fajny kawalek miasta :)
 

·
oj tam, oj tam
Joined
·
2,312 Posts
^^ tam były chyba z 3 konkursy... już kiedyś o tym pisałem... i nawet obiecywałem, że pokażę jakies obrazki jak znajde ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
^^no moze i konkursy byly... tylko potem caly teren sprzedano jednemu wlascicielowi bez zadnych warunkow wiec bylo to do przewidzenia, ze po prostu walnie tam jedna wielka kupe szczelnie wypelniajaca teren ;)
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
to biuro FBA propnowalo na teren aktualnego Galaxy cos w tym stylu :)moze nie jest to cudo ale na pewno lepsze niz to co jest teraz...
 

·
Moderator
Joined
·
38,587 Posts
^^ może da się to wkomponować ;)
 

·
Registered
Joined
·
392 Posts
Ale po co wyburzać stary dworzec? Nowy i tak powstanie ciut dalej...Po remoncie stary idealnie nadawać się może na muzeum czy coś w tym stylu. Odpicować perony w starym stylu i byłoby super miejsce.
Jeżeli nowy dworzec miałby powstać nieco dalej od pierwotnego, to oczywiście należałoby zostawić ten gmach w spokoju i przerobić go chociażby na muzeum. Jestem jak najbardziej za. Ale kto wie, może stary pójdzie do rozbiórki i na jego miejscu stanie nowy. Nie będę do tego przywiązywał jakiejś większej wagi (choć zdecydowanie popieram wersją A), bylem w końcu mógł ujrzeć - nie na makietach - a na własne oczy, schludny, bardzo nowoczesny, na europejskim poziomie dworzec. Amen.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
ale po co go zostawiac skoro on w zasadzie nie przedstawia zadnej wartosci? Na jego miejscu mozna wybudowac cos bardziej reprezentacyjnego.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
^^nie... np. mieszkania albo biura... a juz na pewno nie z nazwa "Hauptbahnhof" tylko najwyzej "Dworzec Glowny" :)
 

·
Szczecin Pany
Joined
·
2,743 Posts
Zdjeli czesc rusztowan, a pod nimi swiezutka elewacja naszego Hbf. Miedzy oknami widac kable, czyli jest pewne, ze beda tam jakies fajne lampki, tylko ciekawe kiedy? 2 zdjecia robione telefonem z tramwaju :)

Wg mnie wyglada na prawde przyzwoicie


 
481 - 500 of 7691 Posts
Top