SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 1564 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
I nagroda - praca nr 20
Nazwa pracowni - Płaskowicki & Partnerzy Architekci z Warszawy
zespół w składzie:

1. Piotr Płaskowicki - projektant kierujący
2. Izabela Baran-Kusak - asystent projektanta
3. Agnieszka Bernas - asystent projektanta
4. Konrad Roślak - asystent projektanta
5. Joanna Krysiewicz - asystent projektanta
Większość członków sądu konkursowego dostrzegła w tej pracy propozycję o silnym wyrazie, najpełniej odpowiadającą tematowi, jego funkcji, relacji z miejscem i oczekiwaniom związanym z ważną rolą symboliczną projektowanego obiektu, zarówno w topograficznym, jak i kulturalnym pejzażu Szczecina. Przyszłe Muzeum Morskie o płynnym, rzeźbiarskim kształcie, stanie się nie tylko ożywiającym punktem odniesienia i zalążkiem rozwoju wschodniego brzegu Odry - dziś opuszczonego - ale też rozpoznawalną, wyrazistą ikoną architektoniczną tego brzegu, widoczną z panoramicznego tarasu Wałów Chrobrego i nawiązującą z nim przestrzenny dialog, ponad zwierciadłem rzeki, tworzącej na tym odcinku rodzaj miejskiego placu wodnego, określonego dwoma brzegami, wiaduktem i czołem wyspy Grodzkiej. Rzeźbiarski obraz całości działa harmonijnie. Długie, poziome pasma nachylonych fasad biegną łagodnie wzdłuż obu boków bryły, modelując po obu jej stronach przestrzenie atrakcyjne i urozmaicone, zarówno od strony nadbrzeża, jak i od strony ulicy Tadeusza Wendy, co jest wyjątkiem, w porównaniu z przeważającą większością prac, odwracających się od niej długim, monotonnym murem. Zapis planu miejscowego nakładał na projektantów dwa zasadnicze ograniczenia. Pierwsze z nich, to zredukowanie wysokości obiektu do 14 metrów i wymaganie przykrycia go dachem płaskim, a drugie, to żądanie, by obrys obudowanej powierzchni przyziemia był mniejszy od powierzchni zabudowy projektu. Konkurenci odpowiadali na te ograniczenia przeważnie podcinając budynek i tworząc w części przyziemia płaski podcień o dużej powierzchni, mogący działać przygniatająco na tych, którzy się w tym podcieniu znajdą. Kilka projektów, między innymi praca nr. 20, ograniczało zamkniętą powierzchnię przyziemia poprzez modelowanie bryły nadajace jej bogatszy, bardziej rzeźbiarski kształt i zbliżając ją równocześnie do kształtu kadłuba okrętowego, zwłaszcza lotniskowca, gdzie różnica między lotniskową powierzchnią pokładu i nawigacyjną powierzchnią zanurzenia jest szczególnie wyraźna. Układ funkcjonalny projektu jest czytelny, przestrzenie ekspozycyjne o regularnym kształcie, jasno oddzielone od biegnących wzdłuż nich pasm przestrzeni usługowych i administracyjnych, a przestrzeń wejściowa, dostępna na przestrzał, od nadbrzeża i od ulicy, stwarza duże wartości przestrzenne. ZALECENIA POKONKURSOWE W opracowaniu pokonkursowym należy dokładnie przeanalizować materiały składające się na powłokę osłaniającą powierzchnie fasad, sprecyzować system jej zamocowania, tolerancje dylatacji, wartość izolacyjną i zapewnić jej pewien stopień przezierności. Należało by również przemyśleć udostępnienie niepełnosprawnym dostępu z wiaduktu do nabrzeża i do wejścia Muzeum.
http://szczecin.sarp.org.pl/muzeum_morskie/konkurs_944_prace.htmlŹródło 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Bilbao również zaczynało renowację tego typu terenów od wybudowania Muzeum...Tylko, że na Muzeum Guggenheim'a na pewno wydano zdecydowanie więcej pieniędzy ;) .....
Dobrze, że w ogóle powstał ten ambitny plan :)
Jeśli chodzi o koszty budowy i pochodne, to u nas [w Polsce] jest na szczęście odrobinę taniej. Tak więc może to być jakieś całkiem okazałe Muzeum ;)
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #4 ·
^^ no właśnie z tym taniej o lepiej uważać ;) galopujące ceny materiałów, robocizny etc. , ale ważne, że w końcu jest szansa na realne ożywienie Łasztowni :) .
 

·
SZCZECIN - HOMETOWN GLORY
Joined
·
156 Posts
ciekawa sprawa, choc ta kwota 4mln euro jest jakas abstrakcyjna. Muzeum zapewne ma stanowic ikone srododrza, wiec bedzie to architektura nowoczesna, znacznie bardziej kosztowna niz np filharmonia. tak mi sie przynajmniej wydaje. 3-4 lata temu filharmonie w lodzi o znacznie mniejszej kubaturze wybudowano za ok 70mln zl, w szczecinie poki co maja chyba 55mln zl, a przeciez przez 3-4 lata zmienily sie koszta materialow i wykonania. ciekawe czy to ta lokalizacja, ktora proponowalo konsorcjum? http://nowyszczecin.pl/display.php?site=52#
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #6 ·
^^ no za 4mln euro to można sobie zaplecze postawić albo gmach z blachy falistej ;)
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #7 ·
i wiele się wyjaśnia...Zabrali, aby dać...Będziemy mieli Muzeum Morskie
autor: Joanna Maszkiewicz

dodano: 06.06.07
tagi: inwestycja | muzeum

Obiekt powstanie na Łasztowni – zapewnia marszałek Norbert Obrycki. Będzie kosztował 4 mln euro.

– Są to pieniądze, które początkowo miały pójść na rozbudowę Muzeum Narodowego, ale po rozmowach z dyrektorem Lechem Karwowskim postanowiliśmy zainwestować je w coś innego – mówi marszałek. województwa.

Obrycki dodaje, że miasto chce, aby muzeum komponowało się z Wałami Chrobrego. W związku z tym w konkursie na wykonawcę będą mogli wziąć udział także cudzoziemcy.

- Nie ukrywam, że liczę na Skandynawów - mówi marszałek.

Konkurs odbędzie się do końca września. Muzeum nie zajmie całej Łasztowi. Będą tam także inne obiekty.

świetnie...czyli zapomnijcie o dokończeniu starego budynku :eek:hno:
 

·
oj tam, oj tam
Joined
·
2,309 Posts
Obrycki dodaje, że miasto chce, aby muzeum komponowało się z Wałami Chrobrego. W związku z tym w konkursie na wykonawcę będą mogli wziąć udział także cudzoziemcy.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
gdzie tu logika? :eek:hno:
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
^^ no za 4mln euro to można sobie zaplecze postawić albo gmach z blachy falistej ;)
Spoko jeża, kwota ta pójdzie na projekt ;) Będziemy jeszcze walczyć o drugą, większą dotację :horse:
i wiele się wyjaśnia...Zabrali, aby dać...

świetnie...czyli zapomnijcie o dokończeniu starego budynku :eek:hno:
Nie zapeszaj, może mają jeszcze jakiś pomysł na rozbudowę obecnego Muzeum Narodowego.
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^
Są to pieniądze, które początkowo miały pójść na rozbudowę Muzeum Narodowego, ale po rozmowach z dyrektorem Lechem Karwowskim postanowiliśmy zainwestować je w coś innego – mówi marszałek. województwa.
^^ jakie inne plany?;) no plan mają - zabrać kasę z rozbudowy i przeznaczyć na nowy budynek...
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Den Sorte Diamant - Biblioteka w Kopenhadze

^^ ja chce coś podobnego :), tylko jest problem...to się może źle komponować z Wałami :D, a 4mln euro wystarczy najwyżej na posadzkę :D, a tak na serio to gmach Mozeum Morskiego nie musi być droższy od Filharmonii, ponieważ w tym drugim przypadku kupa kasy idzie na wyposażenie budynku...Muzeum może być bardzo surowe i skromne (w środku) wszak to powierzchnia wystawiennicza :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,946 Posts
Discussion Starter · #14 ·
^^ tak tak :) w ogóle świetny wątek :) najlepsze są rowery hehe - jak u nas brakuje takich klimatów...ehhh
 

·
Registered
Joined
·
10,690 Posts
Same międzynarodowe konkursy :D Mam nadzieję na coś nowoczesnego, co pociągnęło by za sobą inne inwestycje na Łasztowni..:) co do biblioteki z Kopenhagi, to jest jeden z moich ulubionych budynków w tym mieście, bardzo dobre wrażenie robi jak się jedzie samochodem "wewnątrz" tego budynku. Ale nie pasował by do Łasztowni, nie to miejsce..:p
 

·
Registered
Joined
·
5,135 Posts
a tak na serio to gmach Mozeum Morskiego nie musi być droższy od Filharmonii, ponieważ w tym drugim przypadku kupa kasy idzie na wyposażenie budynku...Muzeum może być bardzo surowe i skromne (w środku) wszak to powierzchnia wystawiennicza :)
to ja senti tylko nie chce mi się przelogowywać :D

no więc po kolei: Muzeum też trzeba wyposażyć, bo to nie tylko przestrzeń wystawiennicza, ale też:
biura, pracownie, konserwacja, biblioteka, pokój edukacyjny dla dzieci i młodzieży, magazyny (z odpowiednim sprzętem), nowoczesne centrum przyjmowania i wydawania obiektów (czyli pakownia :D), centrum bezpieczeństwa i serwerów komputerowych (zazwyczaj razem); w przestrzeni wystawienniczej są sprzęty do kontroli temperatury i wilgotności, oświetlenie ekspozycyjne, no i sama ekspozycja przystosowana do prezentacji różnych obiektów. Zazwyczaj jest także miejsce na salę konferencyjną z ekranem do prezentacji i filmów.

Co do surowości: ten trend nie jest zawsze dobry. Surowość i prostota nie do wszystkiego pasują i nie zawsze :)
 

·
Ojciec chrzestny
Joined
·
622 Posts
Originally Posted by Piotr-Stettin
a tak na serio to gmach Mozeum Morskiego nie musi być droższy od Filharmonii, ponieważ w tym drugim przypadku kupa kasy idzie na wyposażenie budynku...Muzeum może być bardzo surowe i skromne (w środku) wszak to powierzchnia wystawiennicza
no więc po kolei: Muzeum też trzeba wyposażyć, bo to nie tylko przestrzeń wystawiennicza, ale też:
biura, pracownie, konserwacja, biblioteka, pokój edukacyjny dla dzieci i młodzieży, magazyny (z odpowiednim sprzętem), nowoczesne centrum przyjmowania i wydawania obiektów (czyli pakownia ), centrum bezpieczeństwa i serwerów komputerowych (zazwyczaj razem); w przestrzeni wystawienniczej są sprzęty do kontroli temperatury i wilgotności, oświetlenie ekspozycyjne, no i sama ekspozycja przystosowana do prezentacji różnych obiektów. Zazwyczaj jest także miejsce na salę konferencyjną z ekranem do prezentacji i filmów.

Co do surowości: ten trend nie jest zawsze dobry. Surowość i prostota nie do wszystkiego pasują i nie zawsze
 
1 - 20 of 1564 Posts
Top