SkyscraperCity banner

1 - 20 of 107 Posts

·
Registered
1,299 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
[Szczecin] Niezwykłe miasto, niezwykła historia

Tworzę ten wątek w celu małej promocji mojego miasta :). I nie chodzi mi tutaj głównie o zdjęcia Szczecina, ponieważ tych na samym forum jest bardzo dużo. Mam na myśli wiele faktów dotyczących Szczecina związanych z jego historią, które czynią go tak niezwykłym w skali naszego kraju, a także Europy (może i świata ;) ). Nie mam zamiaru nikogo zanudzać przydługimi opowieściami. Za cel postawiłem sobie wypunktowanie najważniejszych wydarzeń związanych ze Szczecinem, często niedocenianym przez mieszkańców innych miast. Większość z informacji opatrzyłem w odpowiednie odsyłacze. Życzę miłej lektury oraz proszę osoby, które zauważą jakieś braki o rozszerzanie listy :)

ps wiem, że na tym subforum umieszczane są głównie zdjęcia z różnych miast Polski, ale:

"Miasta polskie" - fotorelacje (w tym zdj. lotnicze, satelitarne), zdjęcia miejskie, wątki dotyczące konkretnych miast.

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=298436

Fragment zdjęcia Cezarego Skórki pt.: „Miasto Oriona”. Źródło: [15]

A) Nauka, Technika i Architektura

A1) W Szczecinie w latach 1838-1945 działała firma Stoewer produkująca samochody znane wówczas na całym świecie („z gryfem na masce”). Pierwsze auto (z 1899 roku) było napędzane dwucylindrowym silnikiem o mocy 6KM. W 1912 powstał egzemplarz dla wojska o pojemności 8,6 l i mocy 100KM. Obecnie muzeum tych samochodów znajduje się w Wald-Michelbach, niedaleko Mannheim. [1][3][4]

A2) Na całym świecie pływało 14 transatlantyków czterokominowych*. 5 z nich zostało wyprodukowanych w Szczecinie (w jednej z najprężniej rozwijających się stoczni świata „Vulcan”). 4 maja 1897 zwodowano największy wówczas statek świata: „Kaiser Wilhelm der Grosse” (pojemność 14 300 BRT, długość 197m, moc 28000 KM, jako pierwszy został wyposażony w wynalazek Marconiego – radiotelegraf.) Brytyjska linia White Star postanowiła dodać czwarty komin atrapę do zamówionych przez siebie „Titanica”, „Olympica” i „Britannica”, aby przypominały jednostki ze Szczecina. [1][2][3][marecki13]

Kaiser Wilhelm II:

A3) W Szczecinie produkowano w latach 1956-65 motocykl Junak. Był jedynym motocyklem czterosuwowym produkowanym w PRL. [3]

A4) W „Grodzie Gryfa” w latach 60-tych działała kolej hydrobusowa, która była ewenementem w skali kraju. Dwie jednostki („Margitka” i „Juliszka”) sprowadzone z Węgier zabierały szczecinian do pracy, a także na wycieczki (m.in. Dąbie, okolice Jeziora Szmaragdowego). [2]

A5) Na Jeziorze Dąbie w okolicach Inoujścia, znajduje się statek z…betonu. Betonowiec "Urlich Finsterwalder" był tankowcem przewożącym benzynę syntetyczną z fabryki benzyny syntetycznej w Policach do Świnoujścia. Zastosowany do jego budowy beton wynikał z braku stali.[1][3]

A6) Szczecinianin Aleksander Wolszczan (zdjęcie poniżej) odkrył pierwsze planety poza Układem Słonecznym krążące wokół pulsara PSR B1257+12 (1990). Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997). Od 2006 r. honorowy obywatel Szczecina. W 2008 roku nominowany do nagrody Nobla z dziedziny fizyki. [3][10]

A7) W 2015 roku Szczecin stanie się jedynym miastem na świecie, w którym będzie można obejrzeć 10 największych doświadczeń wszech czasów z dziedziny fizyki. Stan na 28.10.2008 to trzy gotowe eksperymenty (wahadło Foucaulta, doświadczenie Cavendisha i eksperyment Younga). [3][13][15]
Więcej o projekcie tu: klik.

A8)* W Szczecinie urodził się Franz San Galli (zdjęcie poniżej; z lewej) - inżynier i przemysłowiec (przemysł stalowy i odlewniczy, produkcja rur, mostów i kaloryferów), europejski publicysta (prasa techniczna) i członek wielu towarzystw inżynierskich. Wynalazca systemu centralnego ogrzewania (1855). [3][mike102].

A9)* W stolicy Pomorza Zachodniego urodził się Max Berg (zdjęcie poniżej; z prawej) - architekt niemiecki, miejski radca budowlany (architekt miejski) we Wrocławiu w latach 1909 - 1924, autor koncepcji urbanistycznej miasta (1919-1920 we współpracy z Richardem Konwiarzem i Ludwigiem Moshamerem). [3][mike102]

A10)* Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce i trzecim co do wielkości cmentarzem w Europie (163 ha). Zdjęcia z tego niezwykłego, jak na cmentarz, miejsca można obejrzeć także na tym forum. Zobacz też: kwatera urnowa. [3][jacca]

A11)* W Szczecinie urodził się Friedrich Gilly (zdjęcie poniżej; z lewej) niemiecki architekt epoki klasycyzmu. [3][xsxxxxx]

A12)* Jednym z najważniejszych szczecińskich „ludzi nauki” był Hermann Günther Grossmann (zdjęcie poniżej; z prawej) - niemiecki polihistor, znany w swoich czasach jako językoznawca, obecnie ceniony jako matematyk. Był także fizykiem, humanistą, pedagogiem i wydawcą. Zobacz: Prawo Grassmanna (elektromagnetyzm). [3][zwierzak]

A13)* Szczecin jest portem macierzystym parowca SS Sołdek, pierwszego statku zbudowanego całkowicie w Polsce po wojnie. [3][marecki13]

A14)* Szczecińskie Jasne Błonia są największym w Polsce skupiskiem platanów. Rośnie ich tutaj 213. Jest to też jedno z najbardziej urokliwych miejsc w całym mieście. [3][25 - zdjęcie][marecki13]

A15)* Początki lotnictwa w Szczecinie sięgają 1909 roku. Wtedy to w mieście miało miejsce historyczne wydarzenie: odbyli tutaj swój pokazowy lot bracia Wilbur i Orville Wright (!!!) - konstruktorzy i piloci pierwszego na świecie samolotu. Całe tłumy szczecinian ciągnęły wówczas na Krzekowo żeby wziąć udział w pokazie lotów. Szybowiec braci Wright, rzeczywiście wystartował i utrzymywał się w powietrzu, całe 5 minut. [3][17][37][mike102][xsxxxxx]

A16) W Szczecinie powstanie nowoczesne centrum tworzenia materiałów opakowaniowych. Wynalazkami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego interesuje się cała Europa. Szczecińscy naukowcy opracowują technologie, dzięki którym powstają opakowania całkowicie biodegradowalne. Mało kto wie, że to właśnie w Zakładzie Opakowalnictwa i Biopolimetrów ZUT powstały prototypy proekologicznych opakowań do fast foodów serwowanych obecnie w całej Europie (na zdjęciu od lewej prof. Artur Bartkowiak i dr inż. Sławomir Lisiecki) [32]

B) Historia, Sztuka i Literatura

B1) W Szczecinie urodziły się dwie późniejsze caryce Rosji: Katarzyna II (na zdjęciu z lewej) i Maria Fiodorowna (na zdjęciu z prawej). [10] [11]

B2) W Szczecinie w roku 1570 podpisano pokój kończący I wojnę północną. [3]

B3) Szczecin był pierwszym miastem, w którym podpisano Porozumienia Sierpniowe 1980 roku (dzień przed Gdańskiem). [3]

B4) Dzięki Winstonowi Churchillowi i jego przemówieniu w Fulton (1946r.) Szczecin wszedł do historii i przez blisko pół wieku kojarzono go z żelazną kurtyną. Poczytaj na sedina.pl* (Żelazna Kurtyna (z materiałem dźwiękowym), artykuł nawiązujący). [2][3][Torney]

H) Gastronomia

H1) Kariera szczecińskiego pasztecika zaczęła sie w 1969 roku ([1]). Ówczesne „Społem” sprowadziło z zaprzyjaźnionego Związku Radzieckiego nieznane nikomu urządzenie do produkcji pasztecików i otworzyło pierwszy w historii byłego PRL'u Fast Food. . [1][12]

H2) Szczecińskiego paprykarza nie trzeba przedstawiać. :) „W Polsce był słynny niczym zupy Campbella w Stanach. W popularności mogła mu dorównać tylko konserwa turystyczna z zieloną naklejką i eksportowa puszka polish ham dostępna w Peweksach. Miał znak towarowy tak rozpoznawalny, jak buty Relaksy, papierosy Sport, "maluch" i zabawkowy pistolet Precyzja.” [13]

H3)* Polmos Szczecin jest jedynym producentem wódki Starka (tradycyjna wytrawna wódka zbożowa) w Polsce. Starka znana była w Polsce i na Litwie co najmniej od XV wieku. Odbądź wirtualną podróż po piwnicach Starki[3][14][Wraga]

H4) Kolejnym znakiem rozpoznawczym Szczecina, jeśli chodzi o napoje alkoholowe, jest piwo Bosman. Jego historia sięga 1848 roku. W 2008 roku piwo to wygrało najbardziej prestiżowy konkurs w Polsce: Otwarty Konkurs Piw.

I) Humor

I1) Szczecinianin Henryk Sawka (zdjęcie poniżej) jest znanym polskim rysownikiem, satyrykiem i ilustratorem. Jego prace są zamieszczane na łamach wielu czasopism. Zobacz galerię. [3]

I2) Szefem wszystkich szefów jest Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. :D

* - uzupełnienia (by mike102, 625, jacca, xsxxxxx, Jarek, Torney, zwierzak, Dąbek, marecki13, kaktuuus, Posenerr, Bobekk, kierownikSZZ, Piotr-Stettin, Ola M. :))), Wraga, shinzen, Adalbertos – patrz posty poniżej)

Źródła:
1) „Z archiwum Sz.”, praca zbiorowa pod redakcją Piotra Szylińskiego, DW Rebis 2005
2) „Z archiwum Sz. 2”, praca zbiorowa pod redakcją Piotra Szylińskiego, DW Rebis 2008
3) www.wikipedia.pl , 4) www.stoewer.pl , 5) www.filmweb.pl, 6) www.mkl.szczecin.pl ,
7) http://www.itvp.pl/event/czytajmy/?tab=12&lnews_id=789779 , 8) www.pedroscup.pl , 9) www.sedina.pl ,
10) www.szczecin.e9.pl , 11) www.kochamszczecin.com , 12) www.pasztecik.pl , 13) www.szczecin.gazeta.pl ,
14) www.polmos.szczecin.pl , 15) PDF => www.kopernik.org.pl/download.php?id=70 ,
16) www.kino-pionier.com.pl/kino.html , 17) www.sedina.pl , 18) www.pekaoopen.pl ,
19) http://tanieczgwiazdami.plejada.pl , 20) http://www.rp.pl/artykul/86443,110381_Siedmiu_wspanialych_polskiej_nauki.html ,
21) www.kurier.szczecin.pl , 22) www.ukaraj.pl , 23) www.daylife.com , 24) www.muzyka.onet.pl ,
25) www.szczecin.pl , 26) www.mosrir.szczecin.pl , 27) http://www.beachsoccer.pl , 28) www.mmszczecin.pl ,
29) http://tipestopes.art.pl/milo/pogodno.php , 30) www.lastfm.pl ,
31) http://sci.pam.szczecin.pl/~okchh/hist.htm, 32) www.gs24.pl , 33) www.urologiapolska.pl ,
34) www.arlukowicz.pl , 35) http://plywanie.magicsport.pl , 36) www.90minut.pl ,
37) http://www.alt-damm.neostrada.pl/strony/lotnisko.htm , 38) www.czejarek.pl , 39) www.itaka.pl ,
40) www.ligowiec.net , 41) www.radiozet.pl , 42) www.szczecin.tvp.pl , 43) www.magicsport.pl ,
44) www.stetinum.pl , 45) www.dorosledzieci.republika.pl/inne.htm , 46) www.ironfist.com.pl ,
47) www.k6team.de , 48) Gazeta Hallo Szczecin , własne:)

Pozdrawiam
Tomek P.

·
Registered
3,582 Posts
27) Szczecinianin Franz San Galli wynalazl kaloryfery i centralne ogrzewanie

28) W Szczecinie urodzil Max Berg (na tym forum nie trzeba wyjasniac kto zacz :))

Fabryka Stoewerow byla druga po Benzu w Niemczech i pierwsza, ktora wyprodukowala 8-cylindrowe auta oraz auta z przednim napedem.

Stocznia Vulkan:
-pierwsza niemiecka stocznia budujaca statki z zelaza
-3 x najwiekszy statek swiata
-12 x Blekitna Wstega Atlantyku

:)

·
Administrator
39,165 Posts
kino Pionier!

·
Szczecin Freak
509 Posts
31) Alfred Doblin

Lekarz-psychiatra, dziennikarz i pisarz, absolwent medycyny na uniwersytecie we Freiburgu. Debiutował w 1915 r. powieścią "Die Drei Sprünge des Wang-Lung", za którą otrzymał nagrodę Fontane. W 1924 r. został prezesem Związku Pisarzy Niemieckich (niem. Schutzverband Deutscher Schriftsteller). W 1929 r. opublikowano jego najsłynniejsze dzieło, powieść "Berlin Alexanderplatz", porównywaną często do "Ulyssesa" Jamesa Joyce'a.

32) Kolegium Jageteuffela

Otto Jageteuffel: radny miejski w latach 1370-1381, syndyk w latach 1381-1384, od 1384 r. aż do śmierci pełnił urząd burmistrza.

04.03.1399 r. bezdzietny Jageteuffel sporządził testament, w którym powołał fundację, "Kolegium Jageteuffela" (niem. Jageteuffelsches Collegium), zakładu opiekuńczego, w którym ubodzy chłopcy mieli otrzymywać ubiór, pożywienie i wykształcenie. Kolegium uruchomiono po śmierci burmistrza; opiekę nad nim sprawowały cechy: rzeźnicki, piekarski i szewski. Kolegium istniało do 1945 r. a zatem przez prawie 550 lat.

·
Registered
3,852 Posts
A Zwierzak wykasował sobie konto na n-s :weird:

·
Regsitered Loser
56 Posts
Z całym szacunkiem dla autora, rozumiem intencję, podzielam miłość do Szczecina i chęć spopularyzowania go wśród czytelników SSC, ale ten wątek wydaje mi się nieco żenujący. Chwalenie się tym, że Churchill wymienił nasze miasto mówiąc o żelaznej kurtynie, Powell jako pierwszy w Polsce pobiegł u nas setkę poniżej 10 sekund itp. to w moim odczuciu tania bajera.
Wygląda to tak, jakbyśmy nie mieli się czym pochwalić i na siłę szukali w historii Szczecina jakichkolwiek postaci, czy zdarzeń, żeby się dowartościować.
Trochę tak jakby Szczebrzeszyn chlubił się tym, że jest w elitarnym gronie miejscowości, znajdujących się w jednym wierszu z chrząszczem.

Teraz możecie mnie linczować i wyzywać od forumowiczów gazety.

PS. Oczywiście moje wątpliwości nie obejmują punktu dotyczącego Krzysztofa Jarzyny.

·
Registered
2,657 Posts
Mastah86 dobra robota!Szczecin czeka na swoją szansę i wierzę,że będzie jeszcze na ustach wszystkich.W każdym razie życzę tego miastu i szczecinianom.

·
Registered
1,299 Posts
Discussion Starter #16
Chwalenie się tym, że Churchill wymienił nasze miasto mówiąc o żelaznej kurtynie, Powell jako pierwszy w Polsce pobiegł u nas setkę poniżej 10 sekund itp. to w moim odczuciu tania bajera.
Wygląda to tak, jakbyśmy nie mieli się czym pochwalić i na siłę szukali w historii Szczecina jakichkolwiek postaci, czy zdarzeń, żeby się dowartościować.
chciałem stworzyć wątek jakiego jeszcze na tym forum nie widziałem. Nie uważam, że jest to tania bajera, bo chociażby o wyniku Powella pisały gazety w całym kraju, a samo Pedro's bylo transmitowane do około 50 państw. O Churchillu wspomina Arkadiusz Bis na 'tyłach' książki z Archiwum Sz. 2, z której głównie korzystałem. Sama informacja wydała mi się interesująca i warta wspomnienia. Chciałem pokazać, że Szczecin jest bardzo ciekawym miastem, z ciekawą historią i, że jako szczecinianie mamy się czym pochwalić, ponieważ osobiście mam już trochę dość postrzegania Szczecina jako miasta, w którym nic się nigdy nie działo i stawiania go daleko z tyłu wśród polskich metropolii. Wymienione tutaj, także przez innych, osobistości związane ze Szczecinem na pewno nie są 'jakiekolwiek'. To właśnie ludzie są częścią miasta i tworzą jego historię. A niektórzy robili to w taki sposób, że jak najbardziej zasługują na wyróżnienie. Co do Krzyska Jarzyny to nie chciałem żeby wątek miał charakter poważny i stąd info chociażby o nim czy o Rasiaku. Szanuje Twoje zdanie, ale sie z nim nie zgadzam.
Pozdrawiam.

ps wierz mi, że gdybym na siłę szukał czegoś czym mozna się pochwalić to ta lista miałaby już z 500 pozycji, a tak jest 'tylko' 35.

·
Registered User
1,593 Posts
hehe, przyjemny wątek, tylko nie wiem co robi w tym dziale...

·
Moderator
38,562 Posts
Wow, jaki fajny wątek :D

·
Registered
1,747 Posts
Mastah86 bardzo fajny temat na wątek. Szczególnie w czasie "kryzysu" i biadolenia, że nic nie wychodzi. :) Popieram cię w 100 %. Sam bym z chęcią coś dorzucił ale pomimo starań nic konkretnego nie mogę znaleźć ;)

1 - 20 of 107 Posts