SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Nowa Filharmonia Szczecińska

1107603 Views 4845 Replies 389 Participants Last post by  wojdylom
Za Polskim Radiem Szczecin:

Nawet tysiąc osób będzie mogła pomieścić duża sala Filharmonii Szczecińskiej, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Szczecinie. Inwestycja będzie kosztować 49 milionów złotych. Po wielu latach starań powstanie w Szczecinie nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej - przypomina dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Większość funduszy na inwestycje ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na projekt architektoniczny zostały już zapewnione w budżecie miejskim - zapewnia dyrektor Andrzej Oryl. Projekt filharmonii powinien być znany do końca przeszłego roku. A już wkrótce w miejscu lokalizacji nowej filharmonii odbędzie się koncert promujący projekt.

Drogą konkursu wygrała praca !ESTUDIO BAROZZI VEIGA


Update czerwiec 2009
aktualizacja 12.2009

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

aktualizacja 04.2011

"Elewacja będzie składała się z dwóch warstw: - Jedna płaszczyzna to będzie płyta warstwowa w kolorze "lekko złamanej" bieli. Tak zwaną "drugą skórę" stanowić będzie elewacja szklana i pomiędzy nimi zamontujemy efektowne oświetlenie, także nocą budynek będzie wyglądał bardzo interesująco "
See less See more
11
  • Like
Reactions: 1
1 - 11 of 4846 Posts
Raine said:


ep 2006-08-31

32 mln zł ma kosztować budowa nowej Filharmonii Szczecińskiej na placu przy Małopolskiej, w miejscu po dawnym Konzerthausie. Nowy budynek ma stanąć za trzy, cztery lata.

Wczoraj ze stanem przygotowań do budowy nowej filharmonii zapoznali się radni komisji kultury UM.

Za kilka dni zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Pula nagród - 150 tys. zł. Ogłoszenie wyników planowane jest na marzec lub początek kwietnia. Budynek ma mieć dwie sale koncertowe: dużą na co najmniej 800 osób i kameralną z 300-osobową widownią. Fundusze na inwestycję miasto ma nadzieję uzyskać z UE.

- Może udałoby się połączyć otwarcie budynku z krajowymi obchodami 30-lecia "Solidarności", tym razem w Szczecinie - snuje wizje Zygmunt Rychert, dyrektor artystyczny Filharmonii Szczecińskiej. - Budynek stanie przecież przy pl. Solidarności. Byłby to dodatkowy argument przy próbie pozyskania funduszy ze źródeł rządowych.

Na razie patronatu honorowego nad konkursem odmówił minister kultury. - Minister Ujazdowski z zasady nie obejmuje swoim nazwiskiem konkursów, które mają w ocenie obiekt sztuki, a więc wiążą się z jakąś uznaniowością, subiektywnymi ocenami, które mogą być oprotestowane - tłumaczy Andrzej Oryl, dyrektor wydziału kultury UM.

Od dyrekcji filharmonii radni dostali zaproszenia na koncert "Witamy w Domu!", który 10 września u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki dadzą dla szczecinian filharmonicy. - Chcemy przywołać muzycznego ducha tego miejsca, oswajać szczecinian z tym miejscem, żeby było już utożsamiane z muzyką - tłumaczy dyrektor filharmonii Jadwiga Igiel-Sak. - I prosimy zachować te zaproszenia. Będą one jednocześnie biletem wstępu na pierwszy koncert filharmonii w nowym gmachu.

No to najprawdopodobniej będziemy mieć wreszcie Filharmonie :)
Oby architekturą dorównywała staremu obiektowi
ps. zauważyliście znasznie różniące się koszta - 49 mln - 32 mln?
NIe chcę Was Szczecinian martwić, ale za 32mln zł to ta filharmonia chyba w tynku będzie, a w środku malowana farbą olejną. Kwota zupełnie absurdalna, co majmniej 2 razy za mała.
See less See more
MIKI said:
Może cos na wzór łódzki, gdzie kiedyś stał piękny zabytkowy budynek(podobnie jak w Szczecinie) a teraz jest nowoczesny szklany z elewacja, która nawiązuje do starego… chyba wiecie jaki budynek mam na myśli…

Dwaniej:
http://www.filharmonia.lodz.pl/zdjecia/usiebie/stara_filharmonia1a.jpg

Dziś:
http://moya.toya.net.pl/foto/foto_050604_2013/dsc04198.jpg
foto by yarro
Oby nie tak jak w Łodzi - akustyka nowej filharmonii w Łodzi jest tak fatalna, że nikt nie chce tam grać... W środowisku muzycznym mówi się o łódzkiej realizacji jako o jednej z największych porażek inwestycyjnych, prawdopodobnie wnętrze sali będzie musiało być przebudowane.
See less See more
MikeN said:
Sam remont i przebudowa Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie kosztowała do tej pory 120 mln zł
hmm, a nie 12mln?
neutralny said:
Bardzo dobra informacja. No coz musimy poczekac na projekt- eh a gdyby tak swoja architektura nawiazywal do dawnego gmachu- byloby super...
albo wierna rekonstrukcja, albo zupełnie nowa, współczesna architektura - zadne nawiązania nie mają najmniejszego sensu - wyglądałyby śmiesznie lub pokracznie...
See less See more
zdecydowanie najlepszy z nagrodzonych projektów!!! bije pozostałe o kilka długości.
a właśnie... Gratuluje wyróżnienia Michale!!! :)
a dziękuję dziękuję ;-)


wkleję nasz, żeby nie było że się ukrywam:elewacja pokryta blachą miedzianą oksydowaną, wnętrze sali - biała politura ;-)

autorzy:
Paweł Gumuła, Daniel Frąc, Emma Roskowińska, Michał Tatjewski, Maciek Kowalczyk, Ewa Tatara, pracownia A4 - BPBO SA
See less See more
3
^^ tez bardzo fajny budynek... moze uda Wam sie wygrac jakis inny konkurs w Szczecinie?? :)
dzięki!

z pewnością jeszcze coś w Szczecinie spróbujemy zaprojektować, ale na razie kolej na inne miasta ;-)
80 mln zł to mało!? :) bo ja się nie orientuję..
niestety, to bardzo mało.

sama technologia takiej sali koncertowej to minimum 20 mln. Przy tak rozrzeźbionym wnętrzu i kosztownej elewacji, całość inwestycji szacuję na przynajmniej 120 mln zł.
MIEJSCE II:


^^ wygląda jak biurowiec jakiś..ogólnie nuda..

okropne to drugie miejsce, niektóre w ogóle nie nagrodzone prace były dużo lepsze! a podobno ta praca przegrała z hiszpanami tylko jednym głosem!!!
See less See more
ja bym to nazwał 'syndromem łosia' (vide II miejsce w konkursie na muzeum sztuki współczesnej w wawie) :]
podobno niearchitektoniczna część jury stwierdziła że praca nagrodzona ostatecznie drugim miejscem jest najlepiej rozwiązana funkcjonalnie i że to jest najważniejsze. a na współczesnej architekturze sie nie bardzo znająwiec im pewnie bylo wszystko jedno...

także okazuje się, ze konkurs, ktory zakonczyl sie wielkim sukcesem, byl o maly kroczek od spektakularnej porazki...
See less See more
1 - 11 of 4846 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top