SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Nowa Filharmonia Szczecińska

1107596 Views 4845 Replies 389 Participants Last post by  wojdylom
Za Polskim Radiem Szczecin:

Nawet tysiąc osób będzie mogła pomieścić duża sala Filharmonii Szczecińskiej, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Szczecinie. Inwestycja będzie kosztować 49 milionów złotych. Po wielu latach starań powstanie w Szczecinie nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej - przypomina dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Większość funduszy na inwestycje ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na projekt architektoniczny zostały już zapewnione w budżecie miejskim - zapewnia dyrektor Andrzej Oryl. Projekt filharmonii powinien być znany do końca przeszłego roku. A już wkrótce w miejscu lokalizacji nowej filharmonii odbędzie się koncert promujący projekt.

Drogą konkursu wygrała praca !ESTUDIO BAROZZI VEIGA


Update czerwiec 2009
aktualizacja 12.2009

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

aktualizacja 04.2011

"Elewacja będzie składała się z dwóch warstw: - Jedna płaszczyzna to będzie płyta warstwowa w kolorze "lekko złamanej" bieli. Tak zwaną "drugą skórę" stanowić będzie elewacja szklana i pomiędzy nimi zamontujemy efektowne oświetlenie, także nocą budynek będzie wyglądał bardzo interesująco "
See less See more
11
  • Like
Reactions: 1
1 - 19 of 4846 Posts
Raini said:
Oby architekturą dorównywała staremu obiektowi


:fiddle::gaah:
See less See more
4
Nowoczesne powinno być wnętrze, fasada winna nawiązywać do historycznej, i to wyraźnie. Jak by wyglądał jakiś szklano-stalowy, "nowoczesny" klocek obok pięknego gmachu Policji?
Oczywiście, że nowoczesna zabudowa może powstawać w starych dzielnicach. Taką dzielnicą był na przykład Grünhof, z którego po masakrycznym strzaskaniu nie zostało właściwie nic. Tam nowa architektura pasuje doskonale, nie gryzie się z otoczeniem, nie dochodzi do przerażających kontrastów w czasie plombowania pierzei czu uzupełniania kwartału. Pazim, Radisson, ZUS - pasują bardzo dobrze, niestety później powstało Galaxy...

Na czym polega wyjątkowość? Konzerthaus powstał według konkretnego projektu, który nie został nigdzie powtórzony. Poza tym był piękny. Po co więc szukać na siłę nowego rozwiązania fasady, skoro gotowe plany leżą w zespole Baupolizei AP Szczecin?
See less See more
^^ superbus potrafił przedstawić argumenty...
@Torney: może nutkę, hm, szeroko pojętej nowoczesności jednak dorzucić, co? ;)
W środku.
bulkasz said:
anioła trzeba teraz przeniesc
Gdyż?

finlej said:
jeszcze na dobranoc inspiracje zwycieskiego projektu :)
MUSIELI widzieć Kuśnierską.
betonowa pustynia z tym paskudztwem na srodku wyglada srednio reprezentacyjnie jak na plac przed filharmonią
Niestety nie ma szans. Przed wojną na dzisiejszym pl. Solidarności były budynki, których lokalizację uznawano za niesamowicie prestiżową. Ceny też były odpowiednie. A później wszystko szlag trafił.
See less See more
Się nie robiło to niech się teraz tak nie narzeka ;)
Przypomnę Ci, jak jeszcze raz napiszesz "Syfaxy", czy coś w tym stylu :).
Czy ktoś z was naprawde wyobrażał sobie że odbudują w tym miejscu przedwojenny Konzerthaus?
Tak, zanim ogłoszono międzynarodowy konkurs.

W archiwum miejskim są strzępki rysunków instalacji wewnętrznych i kilkanascie zdjęc sprzed wojny. Na podstawie tego moglibyśmu jedynie oddtworzyc cos z zewnatrz podobnego.
I o to by chodziło. Fasada odbudowana na podstawie zachowanych materiałów, a w środku niech będzie nawet najnowocześniejsza filharmonia świata.
See less See more
Mówię w swoim imieniu, a nie za ogół miłośników. Nie chciałbym nic fikuśnego, tylko takiego budynku, jakim był - właśnie z zewnątrz. To jest dla mnie w tym przypadku najważniejsze, bo stałym gościem filharmonii zapewne nie będę. Wnętrza wszystkich budynków się zmieniają, nawet najstarszych. Jeśli zatem byłoby możliwe pogodzenie gustu miłośników dawnej architektury z ambicjami kulturalnymi miasta i nadziejami wiązanymi z tą placówką, to byłbym szczęśliwy. Ale nie jestem.

Raine said:
O ile Konzerthaus był piękny nie da się ukryć to nie był właściwie żadnym szczególnie wyróżniającym się obiektem, nie był ikoną, którą z pewnością ma szanse stać się obecny projekt.
Oddałbyś piękne, ale właściwie nie wyróżniające się szczególnie, płótno np. L. A. Mosta, który może nie był gwiazdą światowego formatu, ale w naszym regionie zbyt wielu konkurentów nie miał, komuś, kto namaluje na nim coś nowoczesnego, co być może stanie się ikoną?
See less See more
1 - 19 of 4846 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top