SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Nowa Filharmonia Szczecińska

1107161 Views 4845 Replies 389 Participants Last post by  wojdylom
Za Polskim Radiem Szczecin:

Nawet tysiąc osób będzie mogła pomieścić duża sala Filharmonii Szczecińskiej, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Szczecinie. Inwestycja będzie kosztować 49 milionów złotych. Po wielu latach starań powstanie w Szczecinie nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej - przypomina dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Większość funduszy na inwestycje ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na projekt architektoniczny zostały już zapewnione w budżecie miejskim - zapewnia dyrektor Andrzej Oryl. Projekt filharmonii powinien być znany do końca przeszłego roku. A już wkrótce w miejscu lokalizacji nowej filharmonii odbędzie się koncert promujący projekt.

Drogą konkursu wygrała praca !ESTUDIO BAROZZI VEIGA


Update czerwiec 2009
aktualizacja 12.2009

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

aktualizacja 04.2011

"Elewacja będzie składała się z dwóch warstw: - Jedna płaszczyzna to będzie płyta warstwowa w kolorze "lekko złamanej" bieli. Tak zwaną "drugą skórę" stanowić będzie elewacja szklana i pomiędzy nimi zamontujemy efektowne oświetlenie, także nocą budynek będzie wyglądał bardzo interesująco "
  • Like
Reactions: forum-inwestycje.pl
1 - 20 of 4846 Posts
Nareszcie :cheers: Przyda jej się soobny budynek z prawdziwego zdarzenia :)

A tu ma stać:


Nowa filharmonia na 30-lecie "Solidarności"?

ep, 2006-08-31, ostatnia aktualizacja 2006-08-31 16:42


32 mln zł ma kosztować budowa nowej Filharmonii Szczecińskiej na placu przy Małopolskiej, w miejscu po dawnym Konzerthausie. Nowy budynek ma stanąć za trzy, cztery lata.

Wczoraj ze stanem przygotowań do budowy nowej filharmonii zapoznali się radni komisji kultury UM.

Za kilka dni zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Pula nagród - 150 tys. zł. Ogłoszenie wyników planowane jest na marzec lub początek kwietnia. Budynek ma mieć dwie sale koncertowe: dużą na co najmniej 800 osób i kameralną z 300-osobową widownią. Fundusze na inwestycję miasto ma nadzieję uzyskać z UE.

- Może udałoby się połączyć otwarcie budynku z krajowymi obchodami 30-lecia "Solidarności", tym razem w Szczecinie - snuje wizje Zygmunt Rychert, dyrektor artystyczny Filharmonii Szczecińskiej. - Budynek stanie przecież przy pl. Solidarności. Byłby to dodatkowy argument przy próbie pozyskania funduszy ze źródeł rządowych.

Na razie patronatu honorowego nad konkursem odmówił minister kultury. - Minister Ujazdowski z zasady nie obejmuje swoim nazwiskiem konkursów, które mają w ocenie obiekt sztuki, a więc wiążą się z jakąś uznaniowością, subiektywnymi ocenami, które mogą być oprotestowane - tłumaczy Andrzej Oryl, dyrektor wydziału kultury UM.

Od dyrekcji filharmonii radni dostali zaproszenia na koncert "Witamy w Domu!", który 10 września u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki dadzą dla szczecinian filharmonicy. - Chcemy przywołać muzycznego ducha tego miejsca, oswajać szczecinian z tym miejscem, żeby było już utożsamiane z muzyką - tłumaczy dyrektor filharmonii Jadwiga Igiel-Sak. - I prosimy zachować te zaproszenia. Będą one jednocześnie biletem wstępu na pierwszy koncert filharmonii w nowym gmachu.
Ciekawe, ale w ogóle nie pasuje do tego miejsca...
Ja się boję, że może wyjść gniot. Ładnie to na tej wizualce nie wygląda, a już na pewno w takiej postaci nie pasuje do otoczenia.
Finlej, a możesz wrzucić swoje zdjęcia zwycięskiego projektu? Może w Twoim obiektywie będzie to wyglądało lepiej? ;)
Pozostałe projekty też są ciekawe, niektóre bardzo mi się podobają jak ten kolegi Van der Rohe czy ten ostatni co pokazał finlej (ten biały). Projekty są dobre, warto o nich pamiętać na przyszłość - do zabudowania jeszcze jest Łasztownia :)

Swoją drogą, mam nadzieję, że na czas regat postawią na tym parkingu wielką planszę z renderem zwycięskiego projektu i napiszą po angielsku "tu powstanie filharmonia" :)
^^ Wrzuć jak możesz :)
^^ Jak chcesz to moge Ci ten artykuł streścić :D tam było ze niemieccy budowlańcy
przychodzą na nasze budowy, gdyż u nich jest zastój i bezrobocie a u nas nie ma rąk do pracy

ot cały artykuł w skróconej wersjii :nuts: (chociaż go nie czytałem :lol: )
Do czego to doszło - Niemcy przyjeżdząją za pracą do Polski, a u nas brak rąk do pracy. Parę lat temu jak by ktoś powiedział, że tak będzie to by go wyśmiano :lol:

PS. A nie są za drodzy? Jak stosunek zarobków i kosztów?
Ciekawy artykuł. Perfekcyjnie zorganizowane mrowisko :D

Co do dróg w Niemczech, jak byłem tuż za zachodnią granicą - w Ahlbecku obok Świnoujścia - to poraziła mnie jakość wykonania uliczek na osiedlu. Były z polbruku (takiego ładnego stylizowanego, ale mniejsza z tym) i można było od tego linijki odmierzać, to było idealnie równe. U nas zawsze gdy ułożą coś z polbruku to już na dzień dobry jest krzywo. Taki jest fakt. Oczywiście u nas są głodowe stawki, a i kontrola jakości i odbiór to nie jest to co być powinno.
No ładnie, czyżby zgapili ;)
Pomysł mogli zaczerpnąć z tego projektu, ale zrobić to po swojemu.
Trzeba było kasować posty, wiadomo przecież, że media (i nie tylko) nasze forum czytają :D Oby tylko się okazało, że nie jest to plagiat i żeby nie opóźniło to inwestycji. A może i Holendrzy by się zaangażowali ;)
Szkoda, że GW nie podała źródła informacji, czyli SSC :D My jak wklejamy ich informacje to zaznaczamy, że to GW :D

Widać, że to forum czytają media.

Gazeta sobie zabłysnęła, strony się wypowiedziały, okazuje się, że nic to nie zmieni, więc po prostu budujmy i postawmy w końcu nową filharmonię.
@Muzzy11: Cel nie uświęca środków. Jeżeli rzeczywiście okazałoby się to plagiatem to powinno się z tego wyciągnąć konsekwencje. Jaki to by miało wpływ na inwestycję to nie wiem. Uważam, że GW podeszła do sprawy stronniczo i szukając sensacji, ale poziom dziennikarstwa już od lat ma tendencję zniżkową.

Holendrzy uznali to za plagiat, ale nie chcą podawać do sądu. W mojej prywatnej opinii oznacza to, że to nie jest plagiat, ale tak mówią żeby zdobyć rozgłos i przypisać sobie część sukcesu. Oczywiście mogę się mylić.

Sąd, a właściwie specjaliści (bo to oni robią ekpertyzy dla sądu) rozstrzygną o tym. Na szczęście nie GW.
^^ Kładką to się chwalili przy każdej okazji :lol:
Co by nie mówić to właśnie trzecia nagroda jest najlepsza z nich wszystkich :lol: No druga jest jeszcze dobra, ale pierwsza mi się nie podoba.
Przeprosić powinni cytowani powyżej (to Oni, a nie Wyborcza byli autorami "afery" ;)) oraz Claus en Kaan Architecten. Ci ostatni już to zrobili ;).
Przepraszam ;)


(...)
W listopadzie "Gazeta" napisała, że pomysł przypomina projekt innej filharmonii
(...)
Kinga Konieczny

Kinga Konieczny

Projekt filharmonii plagiatem?

(...)
;)
Kurier Szczeciński
20.05.2008

Zanim zacznie się budowa
Filharmonia - przestrzeń publiczna

W SZCZECIŃSKIM magistracie odbyło się kolejne spotkanie twórców zwycięskiego projektu koncepcji nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej z inwestorem (Urząd Miasta) i dyrektorami filharmonii: naczelnym - Andrzejem Orylem i artystycznym - Zygmuntem Rychertem.

Barcelońskie biuro projektowe reprezentowali: Alberto Veiga, Fabrizio Barozzio i Agnieszka Samsel/ Architekci przyjeżdżają do Szczecina regularnie: prezentują kolejne szczegóły projektu, nanoszą poprawki zasugerowane przez inwestora i dyrekcję filharmonii. Tym razem rozmawiano o najważniejszym miejscu przyszłego obiektu - sali koncertowej. Priorytetem jest - rzecz jasna - optymalna akustyka. Eksperci twierdzą, że zapewnia ją betonowa konstrukcja sali. - Zasugerowaliśmy także - mówi A. Oryl - aby widownia miała układ amfiteatralny, który ma zapewnić z każdego miejsca dobrą widoczność.

Pojawiły się też w dyskusji inne szczegóły, jak sprawa zapadni dla fortepianu, ale przede wszystkim sali wystawienniczej na trzecim piętrze. Nowa filharmonia ma nie tylko być czołową instytucją muzyczną miasta, lecz także pełnić funkcję nowej przestrzeni publicznej. Obiekt, a w nim galeria i kawiarnia, będzie otwarty niezależnie od koncertów.

Na kolejnym spotkaniu architekci mają już przedstawić kompletny projekt budowlany.

(md)

=========================

Chyba już czas zmienić nazwę wątku na [Szczecin] Filharmonia Szczecińska, jak myślicie?
Kurier Szczeciński
2008-09-17 09:27:46

Filharmonia prawie w budowie…

W najbliższy piątek Filharmonia Szczecińska zainauguruje kolejny sezon artystyczny: będzie to zarazem 60. sezon orkiestry (ale nie filharmonii jako instytucji), której korzenie tkwią w Robotniczym Towarzystwie Kulturalnym powstałym tuż po wojnie…

Bardzo ważną sprawą dla Filharmonii Szczecińskiej i jej publiczności jest siedziba, która ma zostać wybudowana w 2011 roku. Projekt koncepcji nowego gmachu, przygotowany przez barcelońskie studio Barozzi Veiga prezentowany jest właśnie w pawilonie hiszpańskim na słynnym Biennale Sztuki w Wenecji. To duża promocja na forum międzynarodowym obiektu jeszcze przed jego powstaniem…

Przy okazji warto zaznaczyć, że na przełomie września i października architekci z Barcelony przedstawią już ostateczny projekt koncepcji siedziby Filharmonii, który będzie podstawą projektu budowlanego. Aby Szczecin nie stracił 15 milionów euro z Unii Europejskiej, inwestycja ta musi być oddana w 2011 roku!

Piątkowy koncert rozpoczynający nowy sezon, poświęcony będzie pamięci wieloletniego dyrektora FS Stefana Marczyka. Koncert skrzypcowy G-dur KV 216 W.A. Mozarta zagra Piotr Pławner. Wybitnych polskich skrzypków różnych pokoleń będzie w tym sezonie więcej, m.in. Kaja Danczowska, Konstanty Andrzej Kulka czy zwyciężczyni ostatniego Konkursu im. H. Wieniawskiego – Agata Szymczewska. Koncerty w lutym 2009 roku poświęcone będą setnej rocznicy śmierci patrona (od 1958 roku) Filharmonii Szczecińskiej – Mieczysława Karłowicza. Dyrektor artystyczny Zygmunt Rychert zapewnia, że w ramach skromnych środków finansowych, jakimi dysponuje Filharmonia udało się zaprosić polską czołówkę wykonawców (m.in. Kotnowska, Bilińska, Hossa, Michniewski i Rajski). W ofercie programowej będą repertuarowe rzadkości, ale i „hity”, jak Bolero Ravela czy Koncert fortepianowy b-moll Czajkowskiego.

(MaD)
1 - 20 of 4846 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top