SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Nowa Filharmonia Szczecińska

1107273 Views 4845 Replies 389 Participants Last post by  wojdylom
Za Polskim Radiem Szczecin:

Nawet tysiąc osób będzie mogła pomieścić duża sala Filharmonii Szczecińskiej, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Szczecinie. Inwestycja będzie kosztować 49 milionów złotych. Po wielu latach starań powstanie w Szczecinie nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej - przypomina dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Większość funduszy na inwestycje ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na projekt architektoniczny zostały już zapewnione w budżecie miejskim - zapewnia dyrektor Andrzej Oryl. Projekt filharmonii powinien być znany do końca przeszłego roku. A już wkrótce w miejscu lokalizacji nowej filharmonii odbędzie się koncert promujący projekt.

Drogą konkursu wygrała praca !ESTUDIO BAROZZI VEIGA


Update czerwiec 2009
aktualizacja 12.2009

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

aktualizacja 04.2011

"Elewacja będzie składała się z dwóch warstw: - Jedna płaszczyzna to będzie płyta warstwowa w kolorze "lekko złamanej" bieli. Tak zwaną "drugą skórę" stanowić będzie elewacja szklana i pomiędzy nimi zamontujemy efektowne oświetlenie, także nocą budynek będzie wyglądał bardzo interesująco "
  • Like
Reactions: forum-inwestycje.pl
1 - 20 of 4846 Posts
Nowa filharmonia na 30-lecie "Solidarności"?ep 2006-08-31

32 mln zł ma kosztować budowa nowej Filharmonii Szczecińskiej na placu przy Małopolskiej, w miejscu po dawnym Konzerthausie. Nowy budynek ma stanąć za trzy, cztery lata.

Wczoraj ze stanem przygotowań do budowy nowej filharmonii zapoznali się radni komisji kultury UM.

Za kilka dni zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Pula nagród - 150 tys. zł. Ogłoszenie wyników planowane jest na marzec lub początek kwietnia. Budynek ma mieć dwie sale koncertowe: dużą na co najmniej 800 osób i kameralną z 300-osobową widownią. Fundusze na inwestycję miasto ma nadzieję uzyskać z UE.

- Może udałoby się połączyć otwarcie budynku z krajowymi obchodami 30-lecia "Solidarności", tym razem w Szczecinie - snuje wizje Zygmunt Rychert, dyrektor artystyczny Filharmonii Szczecińskiej. - Budynek stanie przecież przy pl. Solidarności. Byłby to dodatkowy argument przy próbie pozyskania funduszy ze źródeł rządowych.

Na razie patronatu honorowego nad konkursem odmówił minister kultury. - Minister Ujazdowski z zasady nie obejmuje swoim nazwiskiem konkursów, które mają w ocenie obiekt sztuki, a więc wiążą się z jakąś uznaniowością, subiektywnymi ocenami, które mogą być oprotestowane - tłumaczy Andrzej Oryl, dyrektor wydziału kultury UM.

Od dyrekcji filharmonii radni dostali zaproszenia na koncert "Witamy w Domu!", który 10 września u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki dadzą dla szczecinian filharmonicy. - Chcemy przywołać muzycznego ducha tego miejsca, oswajać szczecinian z tym miejscem, żeby było już utożsamiane z muzyką - tłumaczy dyrektor filharmonii Jadwiga Igiel-Sak. - I prosimy zachować te zaproszenia. Będą one jednocześnie biletem wstępu na pierwszy koncert filharmonii w nowym gmachu.

No to najprawdopodobniej będziemy mieć wreszcie Filharmonie :)
Oby architekturą dorównywała staremu obiektowi
ps. zauważyliście znasznie różniące się koszta - 49 mln - 32 mln?
Torney said:
Po co więc szukać na siłę nowego rozwiązania fasady, skoro gotowe plany leżą w zespole Baupolizei AP Szczecin?
Ale nowy Konzerthaus będzie najprawdopodobniej większy.
Wcześniej wspomniano o 49 mln to już jest "znacznie" wyższa kwota
Mam nadzieje, że jeśli chodzi o koszty to na razie są one wstępne.
Tak przeglądając różne dokonania w tego typu inwestycjach w Polsce, chyba najbardziej podobna do naszej jest budowa Filharmonii Świętokrzyskiej, Głownie ze względu na urbanistykę. Również koszt jest podobny (45 mln zł ) choć to akurat złudne, bo nasza będzie ...dwa razy większa.
Koncert promujący budowę nowej filharmonii

Radio Szczecin Małgorzata Frymus

Trwają przygotowania do koncertu promującego budowę nowej Filharmonii Szczecińskiej. W niedzielnej imprezie pod hasłem "Witamy w domu" weźmie udział między innymi Józef Wiłkomirski - dyrektor Filharmionii w latach 1957-1977. W mieście pojawiły się już plakaty - przyznaje dyrektor dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Najnowsze obliczenia wskazują, że całkowity koszt budowy filharmonii powinien zamknąć się w granicach 42 milionów złotych. Prezydent Marian Jurczyk stwierdził dziś, że gdyby nawet nie udało się pozyskać na ten cel pieniędzy europejskich, miasto powinno samo udźwignąć taki wydatek. Nowy budynek filharmonii będzie posiadał dwie sale koncertowe, jedna z nich pomieści 900 widzów, 120- osobową orkiestrę oraz 150-osobowy chór. Budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne.
Filharmonia w nowej siedzibie?

Być może za 4 lata Szczecin będzie miał wreszcie filharmonię z prawdziwego zdarzenia. Za kilka dni będzie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Inwestycja ma kosztować ponad 40 mln złotych. Miasto liczy na wsparcie zewnętrzne. Jeśli się nie uda - szczeciński budżet też wytrzyma.

Nowa Filharmonia Szczecińska ma stanąć u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki, gdzie dawniej był Dom Koncertowy. W 1951 roku muzycy przenieśli się do magistratu, ale tu warunków nie ma. Sala jest za mała i klimatyzacja tylko na estradzie. Estrada nie pozwala na wykonanie wielkich dzieł, nie ma też miejsca na chór, nie ma sali kameralnej. Nowa filharmonia ma mieć 5 kondygnacji, w tym podziemne garaże, salę na 900 osób, dużo miejsca na orkiestrę, salę kameralną, kawiarnię. Do tego oczywiście garderoby i pomieszczenia pomocnicze. To przy dobrych wiatrach za 4 lata, a już w niedzielę, w miejscu, gdzie ma stanąć filharmonia - o godzinie 17 odbędzie się koncert plenerowy "Witamy w domu".

(TVP SZCZECIN)
Nowa filharmonia coraz bliżej?
Ewa Podgajna

Na placu po dawnym Konzerthausie wystapią 10 września szczecińscy symfonicy a prezydent ogłosi konkurs na projekt nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej.
W czerwcu radni uchwalili lokalizację nowej siedziby placówki na placu przy ul. Małopolskiej. Właśnie w tym miejscu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej zagra specjalny koncert dla wszystkich szczecinian (wstęp wolny).

- Przygotowujemy radosny repertuar, którym chcemy cieszyć się ze szczecinianami z pomyślnego rozwoju planów dotyczących naszej nowej siedziby - mówi Jadwiga Igiel-Sak, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej.

Uroczystość ma być też okazją do oficjalnego ogłoszenia międzynarodowego konkursu na projekt nowego budynku filharmonii. Patronat nad konkursem objął główny inspektor nadzoru budowlanego kraju. Trwają starania o patronat ministra kultury.

- Przypuszczam, że na wiosnę będziemy mieli rozstrzygnięcie konkursu - szacuje Jan Łukaszewski, architekt miasta (miasto zasady konkursu opracowuje z SARP-em). - Zwycięzca zostanie zaproszony do podpisania umowy na wykonanie architektury projektu budowlanego wykonawczego. Są duże szanse, że w 2007 albo na początku 2008 r. inwestor będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę filharmonii.

- To powinien być budynek, który spełnia nowoczesne wymagania współczesnej instytucji prowadzącej tego typu działalność artystyczną - mówi dyrektor Igiel-Sak. - Powinna być w niej piękna, wielka sala koncertowa na około tysiąc miejsc. Znakomita akustycznie, ze sceną zapewniającą miejsce dla dużej orkiestry i chóru. Z drugą małą salą koncertową na około 300 miejsc i sceną na orkiestrę kameralną. Z dużym foyer, odpowiednią liczbą garderób dla artystów. Z kawiarnią dla publiczności. Od strony zewnętrznej - oczekujemy, że będzie to piękna architektura, która stanie się symbolem miasta.
Jest konkurs, jest chętny? ;)Andrzej Kulej 2006-10-10

Międzynarodowy konkurs na projekt koncepcyjny filharmonii ogłoszono we wtorek. Nieoficjalnie wiemy, że jest nim zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda - autora projektu odbudowy wież World Trade Center.
Przewodniczącym sądu konkursowego jest arch. Marek Dunikowski z krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W jego składzie są m.in. przedstawiciele chorwackich i niemieckich architektów, ale również akustyk Jerzy Bojar (przewodniczący Międzynarodowej Organizacji Scenografów) i dyrektorzy filharmonii: szczecińskiej i zielonogórskiej. Konkurs ma być rozstrzygnięty 20 czerwca 2007 r., pula nagród to 150 tys. zł.

- Najbardziej optymistyczny, ale zupełnie realny termin ukończenia budowy to 2010 r. - mówi Jan Łukaszewski, architekt miasta.

Zgodnie z wytycznymi nowa siedziba filharmonii ma mieć dwie sale koncertowe: dużą (na co najmniej 800 osób) i kameralną z 300-osobową widownią. Stanie na pl. Solidarności, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się Konzerthaus. Fundusze na realizację projektu miasto chce zyskać z UE, a pieniądze na konkurs i wkład własny już zostały zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Do 19 października, gdy startujące w konkursie zespoły będą mogły kupić teczki ze szczegółowymi warunkami konkursu, biuro architekta miasta nie może podawać szczegółów, m.in. wartości inwestycji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że konkursem jest zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda, który wygrał konkurs na odbudowę wież World Trade Center w Nowym Jorku.
Nie powiem, ale trochę mi się gorąco zrobiło jak przeczytałem o konkursie ;)
Mamy międzynarodowe jury, mamy potencjalnie znanego architekta jest dobrze :) Będzie bardzo ciekawie, oby pomyślnie. Szczecin potrzebuje dobrego nowoczesnego budynku, a jak jeszcze wyjdzie spod znanej pracowni tym lepiej.
No okolica jest bardzo reprezentacyjna to też jakoś wymusi poziom całego konkursu.
Już się nie moge doczekać :D
GMINA MIASTO SZCZECIN
PLAC ARMII KRAJOWEJ 1, 70-456 SZCZECIN

OGŁASZA JEDNOETAPOWY, OTWARTY KONKURS ARCHITEKTONICZNY NA:

PROJEKT KONCEPCYJNY BUDYNKU FILHARMONII PRZY UL. MAŁOPOLSKIEJ W SZCZECINIE


Konkurs organizowany pod honorowym patronatem
Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego
dr nauk techn. inż. Marka Naglewskiego.

Wartość konkursu przekracza kwotę 211 000 EURO.

Określenie przedmiotu konkursu.
Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej budynku Filharmonii w Szczecinie przy ul. Małopolskiej, wraz z projektem zagospodarowania terenu w zakresie koniecznym dla przedstawienia idei ogólnej projektu.
Wymagania jakie muszą spełniać uczestnicy konkursu.
2.1. Uczestnicy konkursu krajowi - mający siedzibę (miejsce zamieszkania) na terytorium RP składają:
- oświadczenie o posiadaniu aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub oświadczenie o posiadaniu aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie,
- oświadczenie o posiadaniu zaświadczenia o wpisie na listę członków Izby Architektów RP,
- wykaz wykonanych w okresie ostatnich 3 lat przed dniem ogłoszenia konkursu, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie - usług zawierający co najmniej dwie usługi polegające na sporządzeniu projektu budowlanego budynku użyteczności publicznej,
- ustanowili pełnomocnictwo do reprezentowania ich w konkursie.
2.2. Zagraniczni uczestnicy konkursu - mający siedzibę (miejsce zamieszkania) poza terytorium RP składają:
- oświadczenie o posiadaniu aktualnego odpisu z właściwego rejestru, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie,
- oświadczenie o posiadaniu zaświadczenia o wpisie na listę członków Izby Architektów RP,
- wykaz wykonanych w okresie ostatnich 3 lat, przed dniem ogłoszenia konkursu a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy, to w tym okresie - usług zawierający co najmniej dwie usługi polegające na sporządzeniu projektu budowlanego budynku użyteczności publicznej.
2.3. Uczestnicy konkursu wspólnie biorący udział w konkursie.
W przypadku gdy Uczestnicy konkursu wspólnie biorą udział w konkursie, warunki w zakresie posiadania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń oraz wykonania w okresie ostatnich 3 lat dwóch usług polegających na sporządzeniu projektów budowlanych budynku użyteczności publicznej będą spełnione, gdy wykaże to przynajmniej jeden z Uczestników konkursu biorących udział w konkursie.
2.4. Dokumenty, które będą wymagane od autora pracy konkursowej uznanej za najlepszą.
2.4.1. Uczestnicy konkursu krajowi - mający siedzibę (miejsce zamieszkania) na terytorium RP będą zobowiązani złożyć:
a) aktualny odpis z właściwego rejestru lub aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki,
b) aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że uczestnik konkursu nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne,
c) aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego, wystawioną nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki,
d) wypis z Krajowego Rejestru Karnego dla podmiotów zbiorczych.
2.4.2. Uczestnicy konkursu zagraniczni - mający siedzibę (miejsce zamieszkania) poza terytorium RP będą zobowiązani złożyć:
a) aktualny odpis z właściwego rejestru lub aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem zaproszenia do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia z wolnej ręki,
b) aktualny odpis z właściwego rejestru lub inny dokument zgodny z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19.05.2006r. (Dz. U. Nr 87), informujący o osobach uprawnionych do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu będącego uczestnikiem konkursu, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia z wolnej ręki,
c) dokument lub dokumenty, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia z wolnej ręki w kraju, w którym Uczestnik konkursu ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
- nie otwarto jego likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
- nie orzeczono wobec niego zakazu ubiegania się o zamówienia,
d) dokument lub dokumenty, wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia z wolnej ręki w kraju, w którym Uczestnik konkursu ma siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające że uczestnik konkursu nie zalega z uiszczaniem podatków, opłat i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
e) zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego kraju pochodzenia albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust.1. pkt 4-8 ustawy Prawo zamówień publicznych, wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia z wolnej ręki,
f) jeżeli w kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Uczestnik konkursu ma siedzibę lub miejsce zamieszkania nie wydaje się dokumentów, o których mowa w pkt 2.4.2., dokumenty te zastępuje się dokumentem zawierającym oświadczenie złożone przed notariuszem, właściwym organem sądowym, administracyjnym, albo organem samorządu zawodowego lub gospodarczego odpowiednio kraju pochodzenia osoby lub kraju, w którym Uczestnik konkursu ma miejsce zamieszkania.
2.4.3. Uczestnicy konkursu wspólnie biorący udział w konkursie.
W przypadku gdy Uczestnicy konkursu wspólnie biorą udział w konkursie, warunki w zakresie posiadania uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń oraz wykonania w okresie ostatnich 3 lat usługi polegającej na sporządzeniu projektów budowlanych budynku użyteczności publicznej będą spełnione, gdy wykaże to przynajmniej jeden z Uczestników konkursu biorących udział w konkursie.
Miejsce i termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie, Plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin – do 27 listopada 2006 r.
Kryteria oceny prac konkursowych wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów.
Ocena prac będzie dokonywana wyłącznie w oparciu o część graficzną i część opisową pracy konkursowej. Prace będą oceniane według następujących kryteriów:
a) powiązanie projektowanego budynku Filharmonii z istniejącym układem przestrzennym,
b) wartości rozwiązania funkcjonalnego,
c) wartości estetyczne i przestrzenne projektu,
d) wartości konstrukcyjne, materiałowe i realizacyjne projektu,
e) sposób zagospodarowania terenu,
f) łączny koszt budowy projektowanego budynku wynikający z pracy konkursowej.
Kryteria wymienione w punktach od "a" do "d" traktowane będą jako równorzędne i decydować będą o ocenie w 90%. Kryteria wymienione w punktach "e" i "f" mają charakter pomocniczy i udział każdego z nich w ocenie stanowić będzie 5%. Kryteria wymienione w pozycjach "a" do "d" oceniane będą ilością punktów od 0 do 22, te wymienione w poz. "e" i "f" - od 0 do 6. Za prace równorzędne uznane zostaną takie, które otrzymają tą samą liczbę punktów.
Określenie sposobu uzyskania regulaminu konkursu:
Regulamin konkursu wraz z załącznikami można zamówić w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie, Plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin, tel. 091 4339181, e-mail: [email protected], poprzez pisemne lub telefoniczne złożenie zamówienia.
Regulamin konkursu wraz z załącznikami można odebrać osobiście lub na wniosek dokonującego zakupu przesłany zostanie pocztą po uprzednim potwierdzeniu zapłaty przez biuro Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie.
Termin sprzedaży Regulaminu Konkursu - od 19 października 2006 r.
Miejsce i termin składania prac konkursowych:
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Szczecinie, Plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin – do 28 maja 2007 r. do godz. 13:00
Miejsce i termin ogłoszenia wyników konkursu, dyskusja i otwarcie wystawy pokonkursowej:
Sala Sesyjna Rady Miasta, Urząd Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1 – 20 czerwca 2007 r.
Rodzaj i wysokość nagród.
Nagrody pieniężne zostaną przyznane w następujących wysokościach:
- I nagroda – 40 tysięcy zł,- oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki,
- II nagroda – 35 tysięcy zł,-,
- III nagroda – 25 tysięcy zł,-,
- równorzędne wyróżnienia w liczbie pięciu w wysokości 10 tysięcy zł,- każda, dla uczestników, których prace zostaną wskazane przez Sąd Konkursowy.​
:)
Piotr-Stettin said:
Konkurs SARP ogłosił w październiku. Po warunki zgłosiły się pracownie z Polski, Niemiec, Danii, Włoch, Hiszpanii, Finlandii, Anglii, Francji i USA -
Libeskind? ;)
FLEXlm said:
Myślę że powstanie filharmonii na terenach Łasztowni mogłoby stać się pierwszym, znaczącym impulsem do rekultywacji tego rejonu. Nie można zaprzepaścić tej okazji, jestem zdecydowanie na tak za opcją Krzystka.
Ale jest już wybrana lokalizacja, jest już konkurs -po co to unieważniać ? Przecież na Łasztowni mogą powstać inne potrzebne Szczecinowi obiekty typu teatr czy opera, albo multiplex ;) ( dajmy na to IMAX).
Tam powinno powstać centrum biurowo-administracyjno-handlowe Prawobrzeża :D
Zdecydowanie jeden z najważniejszych konkursów Szczecina ostatniego 10lecia, mam nadzieje że projekty będą ciekawe ;)
^^Komisja jest od początku znana :)
Czy po ogłoszeniu werdyktu zacznie się budowa - raczej nie, choćby dlatego że (ale zaznaczam że się na tym nie znam jeszcze ;) ) są to jedynie koncepcje. Zwycięzca będzie misiał przygotować gotowy projekt budowalny, a to dodatkowe miesiące czekania. To raz, dwa to pieniędze - z tego co wiem Szczecin chciałby je od UE.
Wątek jest o konkursie na nowy budynek FSZ ;) nikt nie daje głowy że po tym konkursie powstanie.
Po drugie to taka lepa na muchy ;P
Ale liste pracowni zakwalifikowanych mogli by podać :(
Architekci zaniepokojeni zamieszaniem wokół filharmonii
Andrzej Kulej, ep2007-02-16
Kilka pracowni biorących udział w konkursie niepokoją pogłoski o połączeniu filharmonii z operą. Miasto uspokaja: połączenia nie będzie.
Trzy tygodnie temu Witold Jabłoński, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny za sprawy kultury, rzucił propozycję, by nowy gmach Filharmonii Szczecińskiej, który ma stanąć na placu przy ul. Małopolskiej, służył również Operze na Zamku. Pomysł pojawił się przy okazji podziału pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z unijnej kasy obie placówki mają otrzymać po 15 mln euro, z przeznaczeniem na budowy i remonty. Połączone fundusze można byłoby przeznaczyć na budowę wspólnej siedziby.

Tymczasem już w październiku miasto ogłosiło konkurs na projekt budynku dla Filharmonii Szczecińskiej. Zgodnie z wytycznymi w regulaminie konkursu architekci muszą uwzględnić specyfikę budynku służącego filharmonii. Zgłosiło się ponad sto pracowni architektonicznych z całego świata. Koncepcja umieszczenia pod jednym dachem filharmonii i opery spowodowała ich wątpliwości.

- Zamieszanie nie służy konkursowi. Odebraliśmy kilka telefonów od architektów, którzy pytali, czy jest sens uczestniczyć w konkursie, skoro miasto rozważa inne rozwiązania - mówi Jan Łukaszewski, architekt miasta. - Prezydent Krzystek na ostatnim spotkaniu zapewnił, że w sprawie budowy filharmonii nic się nie zmienia.

Za przeprowadzenie konkursu odpowiada Stowarzyszenie Architektów Polskich.

- Miasto nie zmieniło postanowień dotyczących przebiegu konkursu. W związku tym przebiega on w trybie ustalonym w regulaminie - wyjaśnia Ewa Nosek, prezes szczecińskiego oddziału SARP i sekretarz organizacyjny konkursu. - Rozmowy dotyczące połączenia filharmonii z operą mają charakter otwartej dyskusji. Aby była ona efektywna, wymagane jest rzetelne i merytoryczne opracowanie wielu analiz.

Witold Jabłoński wyjaśnia: - Nie było żadnego porozumienia w tej sprawie. Był tylko pomysł, przy którym się nie upieramy. Z mojego punktu widzenia równie korzystne będzie przeznaczenie 5-7 mln zł na remont opery, a pozostałych pieniędzy na ciekawe projekty w regionie: dla Nowogardu, Kołobrzegu czy Pyrzyc.

Uspokajają również włodarze miasta. - Nie rozważamy tej propozycji - ucina Tomasz Jarmoliński, wiceprezydent ds. kultury. - Może jest interesująca, ale nie na etapie, w którym jesteśmy, czyli w połowie konkursu na budowę nowej Filharmonii Szczecińskiej, której program nie przewiduje żadnych funkcji operowych.
1 - 20 of 4846 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top