SkyscraperCity Forum banner

[Szczecin] Nowa Filharmonia Szczecińska

1107280 Views 4845 Replies 389 Participants Last post by  wojdylom
Za Polskim Radiem Szczecin:

Nawet tysiąc osób będzie mogła pomieścić duża sala Filharmonii Szczecińskiej, która w ciągu najbliższych pięciu lat ma powstać w Szczecinie. Inwestycja będzie kosztować 49 milionów złotych. Po wielu latach starań powstanie w Szczecinie nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej - przypomina dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Większość funduszy na inwestycje ma pochodzić z budżetu Unii Europejskiej. Pieniądze na projekt architektoniczny zostały już zapewnione w budżecie miejskim - zapewnia dyrektor Andrzej Oryl. Projekt filharmonii powinien być znany do końca przeszłego roku. A już wkrótce w miejscu lokalizacji nowej filharmonii odbędzie się koncert promujący projekt.

Drogą konkursu wygrała praca !ESTUDIO BAROZZI VEIGA


Update czerwiec 2009
aktualizacja 12.2009

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

aktualizacja 04.2011

"Elewacja będzie składała się z dwóch warstw: - Jedna płaszczyzna to będzie płyta warstwowa w kolorze "lekko złamanej" bieli. Tak zwaną "drugą skórę" stanowić będzie elewacja szklana i pomiędzy nimi zamontujemy efektowne oświetlenie, także nocą budynek będzie wyglądał bardzo interesująco "
See less See more
11
  • Like
Reactions: 1
21 - 40 of 4846 Posts
Van der Rohe said:
NIe chcę Was Szczecinian martwić, ale za 32mln zł to ta filharmonia chyba w tynku będzie, a w środku malowana farbą olejną. Kwota zupełnie absurdalna, co majmniej 2 razy za mała.
Raine said:
Wcześniej wspomniano o 49 mln to już jest "znacznie" wyższa kwota
Mam nadzieje, że jeśli chodzi o koszty to na razie są one wstępne.
My Szczecinianie przypilnujemy, aby wszystko grało ;) :)
See less See more
Torney said:
Nie wszystkim oczywiście musi przypaść do gustu ;)
MIKI said:
Może cos na wzór łódzki, gdzie kiedyś stał piękny zabytkowy budynek(podobnie jak w Szczecinie) a teraz jest nowoczesny szklany z elewacja, która nawiązuje do starego… chyba wiecie jaki budynek mam na myśli…

Dwaniej:
http://www.filharmonia.lodz.pl/zdjecia/usiebie/stara_filharmonia1a.jpg

Dziś:
http://moya.toya.net.pl/foto/foto_050604_2013/dsc04198.jpg
foto by yarro
Oby nie tak jak w Łodzi - akustyka nowej filharmonii w Łodzi jest tak fatalna, że nikt nie chce tam grać... W środowisku muzycznym mówi się o łódzkiej realizacji jako o jednej z największych porażek inwestycyjnych, prawdopodobnie wnętrze sali będzie musiało być przebudowane.
See less See more
Też jestem ciekaw jak Szczecin chce wybudowac porządny budynek filharmonii za tak smieszną kwote. Sam remont i przebudowa Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie kosztowała do tej pory 120 mln zł (i na tym nie koniec wydatków), co to jest w takim razie 32 mln dla budowanej od zera filharmonii...
See less See more
Pozyjemy, zobaczymy.Niedlugo powinien pojawic sie projekt, wtedy go ocenimy.
MikeN said:
Sam remont i przebudowa Arkad Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie kosztowała do tej pory 120 mln zł
hmm, a nie 12mln?
^^ Bagatela, jedno zero, w tą czy w tą ;) :)

A propos gmachu, to mnie się widzi inna lokalizacja Domu Koncertowego m))
Tak przeglądając różne dokonania w tego typu inwestycjach w Polsce, chyba najbardziej podobna do naszej jest budowa Filharmonii Świętokrzyskiej, Głownie ze względu na urbanistykę. Również koszt jest podobny (45 mln zł ) choć to akurat złudne, bo nasza będzie ...dwa razy większa.
See less See more
2
Koncert promujący budowę nowej filharmonii

Radio Szczecin Małgorzata Frymus

Trwają przygotowania do koncertu promującego budowę nowej Filharmonii Szczecińskiej. W niedzielnej imprezie pod hasłem "Witamy w domu" weźmie udział między innymi Józef Wiłkomirski - dyrektor Filharmionii w latach 1957-1977. W mieście pojawiły się już plakaty - przyznaje dyrektor dyrektor Filharmonii Szczecińskiej Jadwiga Igiel-Sak. Najnowsze obliczenia wskazują, że całkowity koszt budowy filharmonii powinien zamknąć się w granicach 42 milionów złotych. Prezydent Marian Jurczyk stwierdził dziś, że gdyby nawet nie udało się pozyskać na ten cel pieniędzy europejskich, miasto powinno samo udźwignąć taki wydatek. Nowy budynek filharmonii będzie posiadał dwie sale koncertowe, jedna z nich pomieści 900 widzów, 120- osobową orkiestrę oraz 150-osobowy chór. Budynek będzie miał 5 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne.
See less See more
Filharmonia w nowej siedzibie?

Być może za 4 lata Szczecin będzie miał wreszcie filharmonię z prawdziwego zdarzenia. Za kilka dni będzie ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt budynku. Inwestycja ma kosztować ponad 40 mln złotych. Miasto liczy na wsparcie zewnętrzne. Jeśli się nie uda - szczeciński budżet też wytrzyma.

Nowa Filharmonia Szczecińska ma stanąć u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki, gdzie dawniej był Dom Koncertowy. W 1951 roku muzycy przenieśli się do magistratu, ale tu warunków nie ma. Sala jest za mała i klimatyzacja tylko na estradzie. Estrada nie pozwala na wykonanie wielkich dzieł, nie ma też miejsca na chór, nie ma sali kameralnej. Nowa filharmonia ma mieć 5 kondygnacji, w tym podziemne garaże, salę na 900 osób, dużo miejsca na orkiestrę, salę kameralną, kawiarnię. Do tego oczywiście garderoby i pomieszczenia pomocnicze. To przy dobrych wiatrach za 4 lata, a już w niedzielę, w miejscu, gdzie ma stanąć filharmonia - o godzinie 17 odbędzie się koncert plenerowy "Witamy w domu".

(TVP SZCZECIN)
See less See more
Bardzo dobra informacja. No coz musimy poczekac na projekt- eh a gdyby tak swoja architektura nawiazywal do dawnego gmachu- byloby super...
Nowa filharmonia coraz bliżej?
Ewa Podgajna

Na placu po dawnym Konzerthausie wystapią 10 września szczecińscy symfonicy a prezydent ogłosi konkurs na projekt nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej.
W czerwcu radni uchwalili lokalizację nowej siedziby placówki na placu przy ul. Małopolskiej. Właśnie w tym miejscu Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej zagra specjalny koncert dla wszystkich szczecinian (wstęp wolny).

- Przygotowujemy radosny repertuar, którym chcemy cieszyć się ze szczecinianami z pomyślnego rozwoju planów dotyczących naszej nowej siedziby - mówi Jadwiga Igiel-Sak, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej.

Uroczystość ma być też okazją do oficjalnego ogłoszenia międzynarodowego konkursu na projekt nowego budynku filharmonii. Patronat nad konkursem objął główny inspektor nadzoru budowlanego kraju. Trwają starania o patronat ministra kultury.

- Przypuszczam, że na wiosnę będziemy mieli rozstrzygnięcie konkursu - szacuje Jan Łukaszewski, architekt miasta (miasto zasady konkursu opracowuje z SARP-em). - Zwycięzca zostanie zaproszony do podpisania umowy na wykonanie architektury projektu budowlanego wykonawczego. Są duże szanse, że w 2007 albo na początku 2008 r. inwestor będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę filharmonii.

- To powinien być budynek, który spełnia nowoczesne wymagania współczesnej instytucji prowadzącej tego typu działalność artystyczną - mówi dyrektor Igiel-Sak. - Powinna być w niej piękna, wielka sala koncertowa na około tysiąc miejsc. Znakomita akustycznie, ze sceną zapewniającą miejsce dla dużej orkiestry i chóru. Z drugą małą salą koncertową na około 300 miejsc i sceną na orkiestrę kameralną. Z dużym foyer, odpowiednią liczbą garderób dla artystów. Z kawiarnią dla publiczności. Od strony zewnętrznej - oczekujemy, że będzie to piękna architektura, która stanie się symbolem miasta.
See less See more
- Przygotowujemy radosny repertuar, którym chcemy cieszyć się ze szczecinianami z pomyślnego rozwoju planów dotyczących naszej nowej siedziby - mówi Jadwiga Igiel-Sak, dyrektor Filharmonii Szczecińskiej.
Byle nie grali, jak kiedyś na Jasnych Błoniach, utworów "słynnego Niemca Mahlera" :gaah:.
See less See more
neutralny said:
Bardzo dobra informacja. No coz musimy poczekac na projekt- eh a gdyby tak swoja architektura nawiazywal do dawnego gmachu- byloby super...
albo wierna rekonstrukcja, albo zupełnie nowa, współczesna architektura - zadne nawiązania nie mają najmniejszego sensu - wyglądałyby śmiesznie lub pokracznie...
See less See more
Jest konkurs, jest chętny? ;)Andrzej Kulej 2006-10-10

Międzynarodowy konkurs na projekt koncepcyjny filharmonii ogłoszono we wtorek. Nieoficjalnie wiemy, że jest nim zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda - autora projektu odbudowy wież World Trade Center.
Przewodniczącym sądu konkursowego jest arch. Marek Dunikowski z krakowskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. W jego składzie są m.in. przedstawiciele chorwackich i niemieckich architektów, ale również akustyk Jerzy Bojar (przewodniczący Międzynarodowej Organizacji Scenografów) i dyrektorzy filharmonii: szczecińskiej i zielonogórskiej. Konkurs ma być rozstrzygnięty 20 czerwca 2007 r., pula nagród to 150 tys. zł.

- Najbardziej optymistyczny, ale zupełnie realny termin ukończenia budowy to 2010 r. - mówi Jan Łukaszewski, architekt miasta.

Zgodnie z wytycznymi nowa siedziba filharmonii ma mieć dwie sale koncertowe: dużą (na co najmniej 800 osób) i kameralną z 300-osobową widownią. Stanie na pl. Solidarności, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się Konzerthaus. Fundusze na realizację projektu miasto chce zyskać z UE, a pieniądze na konkurs i wkład własny już zostały zapisane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Do 19 października, gdy startujące w konkursie zespoły będą mogły kupić teczki ze szczegółowymi warunkami konkursu, biuro architekta miasta nie może podawać szczegółów, m.in. wartości inwestycji.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że konkursem jest zainteresowana pracownia Daniela Libeskinda, który wygrał konkurs na odbudowę wież World Trade Center w Nowym Jorku.
See less See more
^^ Projekty na pewno będą interesujące, oby udało się pozyskać pieniądze...Może w tym pomóc historyczne miejsce i mam na myśli nie tylko Konzerthaus, ale i plac Solidarności....
Nie powiem, ale trochę mi się gorąco zrobiło jak przeczytałem o konkursie ;)
Mamy międzynarodowe jury, mamy potencjalnie znanego architekta jest dobrze :) Będzie bardzo ciekawie, oby pomyślnie. Szczecin potrzebuje dobrego nowoczesnego budynku, a jak jeszcze wyjdzie spod znanej pracowni tym lepiej.
See less See more
^^ dodatko jest to kapitalne miejsce, praktycznie wjazdówka do centrum miasta :). Generalnie bardzo lubię ten teren...no może poza pterodaktylem ;), chociaż sam plac nie jest taki zły...
No okolica jest bardzo reprezentacyjna to też jakoś wymusi poziom całego konkursu.
Już się nie moge doczekać :D
^^ dobrze widzę z rana, że konkurs ma być rozstrzygnięty w czerwcu 2007? nieee no ... to ja zapadam w sen zimowy, proszę mnie na wiosnę odkopać ;)
21 - 40 of 4846 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top