SkyscraperCity banner

4801 - 4820 of 4844 Posts

·
Registered
660 Posts
Na Matejki zgasną latarnie

W nocy z niedzieli na poniedziałek zgasną uliczne latarnie przy ul. Matejki w Szczecinie na odcinku od Placu Hołdu Pruskiego do ul. Zygmunta Starego.

Wygaszenie jest związane z realizacją spotu reklamowego, w którym główną rolę grać będzie budynek filharmonii. Jak informuje Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie światła zgasną od godz. 23 do godz. 3 w nocy.

- Działania realizacyjne nie spowodują innych utrudnień w ruchu ulicznym - zapewnia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

http://www.24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/na-matejki-zgasna-latarnie/

·
Registered
1,097 Posts
W mediach pojawiła się informacja, że trwają rozmowy pomiędzy Miastem Szczecin a MKiDN na temat współprowadzenia (czyli jak rozumiem: współfinansowania) instytucji przez ministerstwo. Nie sądzę jednak, żeby od razu nasza filharmonia otrzymała status instytucji narodowej.
Osobiście nie jestem fanem Glińskiego, ale, moim zdaniem, Szczecinowi się należy jakaś instytucja kultury o statusie ponadlokalnym. Wrocław ma kilka takich instytucji ulokowanych tam już zaraz po przejęciu przez polską administrację to dlaczego Szczecin po 70 latach nie miałby się tego doczekać. Akurat na tym odcinku pisowski minister ma moje poparcie
;)
http://wyborcza.pl/1,75398,20993152,filharmonia-w-szczecinie-pod-ministrem-kultury-dorota-serwa.html

http://radioszczecin.pl/4,345708,ministerstwo-zaciesnia-wspolprace-z-filharmonia

·
Szymek
3,594 Posts
Siedemdziesięcioletnia pani przyszła przed chwilą kupić dwa bilety do filharmonii. Wywiązała się krótka rozmowa, podczas której padło z jej ust stwierdzenie:
"Ta filharmonia to jest piękna, budynek jest naprawdę imponujący, tylko ta komenda policji do niej nie pasuje - gdyby ją wyburzyć, filharmonia dużo by jeszcze zyskała.".

Co za zmiana perspektywy! I choć się z nią nie zgadzam i uważam, że te dwa gmachy doskonale ze sobą współgrają, to wrażenie zrobiła na mnie zmiana podejścia. Teraz to juz komenda nie pasuje do filharmonii (a nie jak dotąd - filharmonia do komendy).

·
Registered
625 Posts
Aż taki kontrast między budynkami zawsze jest określany przez spora grupę osób jako "niepasujące", "brzydkie". To chyba standard w "odważnych koncepcjach architektonicznych. Przynajmniej dobrze że babinka chciała zburzyć komende ;)

Budynki które często są mocno krytykowane na początku przez "wszyskolepiejwiędzącego" Janusza czy Mariolę z czasem wrastają się w świadomość mieszkańców i co co krytykują zaczynają akceptować/podziwiać obiekt. Po rodzinie wiem że sami byli ciekawi "białego budynku" o którym "gdzieś tam słyszeli".

Taka forma jaką ma filharmonia i sukces w konkursie Mies'a van der Rohe to prosta droga do mocnego landmarku Szczecina. Nadal uważam że miasto nie do końca potrafi wykorzystać potencjał obiektu do promocji. Niby śmieszne ale samo pokazanie w TVN24 w cięciach/prognozie pogody podświetlonej filharmonii trafia do świadomości dużej grupy mieszkańców Polski. Ten dziwny budynek niepasujący do okolicy, ta zimna biel światła odcina się tak mocno że od razu zwraca na siebie uwagę.

Najzabawniejsze że nadal dzielni decydenci nie potrafią ogarnąć okolicy DWÓCH wysokiej klasy budynków obsypanych nagrodami.

·
Moderator
38,414 Posts
Najzabawniejsze że nadal dzielni decydenci nie potrafią ogarnąć okolicy DWÓCH wysokiej klasy budynków obsypanych nagrodami.
Rozścielono asfalt :D. Niestety nie wysili się, aby zmniejszyć powierzchnię asfaltu. o Jezdnie są tam przeskalowane, a basen przeciwpożarowy dalej straszy ;).

·
Registered
1,097 Posts
Ten kwartał ma właśnie swoje "5 minut" na rozwój - szkoda, że niewiele z tego wynika :( Gdy minie zainteresowanie i darmowy efekt promocyjny związany z nagrodami architektonicznymi przestanie komukolwiek zależeć i wszystko zostanie po staremu. Szkoda.

·
Najmerytoryczniejszy
5,734 Posts
I dlatego ja mimo wszystko żałuję że Marszałek nie robi tam swojej siedziby. Taka lokalizacja nobilitowała by go do porządnego konkursu, obecna lokalizacja przyzwala na większą bylejakość. Obecnie w planach jest tam park i to w sumie też nie będzie złą opcją, o ile ten skwer nie będzie zwykły, tj alejki, ławki i oświetlenie. Fajne były by modernistyczne rzeźby czy miejsce przygotowane pod jakieś czasowe wystawy. Niestety obecne remonty i rewitalizacje parków pokazują że Szczecin idzie po linii najmniejszego oporu, byle by było.

·
Moderator
38,414 Posts
Nieśmiało zaryzykuję, że można by się wstrzymać z kolejnym dużym wodotryskiem (pl. Batorego) na rzecz mniejszego skweru św. św. .Piotra i Pawła i parku na terenie schronu. Okolica ratusza również zasługuje na inwestycję, ale miasto powinno kuć żelaz póki gorące :).

• Like
Reactions: Milczar

·
Registered
1,097 Posts
I dlatego ja mimo wszystko żałuję że Marszałek nie robi tam swojej siedziby. Taka lokalizacja nobilitowała by go do porządnego konkursu, obecna lokalizacja przyzwala na większą bylejakość. Obecnie w planach jest tam park i to w sumie też nie będzie złą opcją, o ile ten skwer nie będzie zwykły, tj alejki, ławki i oświetlenie. Fajne były by modernistyczne rzeźby czy miejsce przygotowane pod jakieś czasowe wystawy. Niestety obecne remonty i rewitalizacje parków pokazują że Szczecin idzie po linii najmniejszego oporu, byle by było.
O ile się orientuję to nie tyle park co "muzyczny plac zabaw". Ten obszar ma przejąć Filharmonia na scenę plenerową. Ale wszystko jest jeszcze, podobno, na etapie "koncepcji", czyli nie ma projektu i nie wiadomo jak ma wyglądać finansowanie.

·
Registered
625 Posts
Rozścielono asfalt :D. Niestety nie wysili się, aby zmniejszyć powierzchnię asfaltu. o Jezdnie są tam przeskalowane, a basen przeciwpożarowy dalej straszy ;).
Na samym środeczku widzę pomniczek prezydenta PK. Najlepiej ze przetopionej frygi. Zasłużył sobie na taką lokalizację. ;)

Obok jest kawałek ziemi i tak jak mówicie, powinni pójść za ciosem i postawić jakiś odważny budynek tak aby pasował do filharmonii. Dać wolną rękę architektom i niech się wykażą. Wyobrażacie 3 budynki światowej klasy obok siebie? Czy za dużo? :)

·
Registered
799 Posts
Obok jest kawałek ziemi i tak jak mówicie, powinni pójść za ciosem.....
Nasuwa sie pytanie jak mieliby zapelnic te dzialke? Dzialka jest dosyc spora i napewno sa tam duze mozliwosci. Ponizej taka moja "koncepcja". Rosnie tam dosc sporo drzew i te widze tam w dalszym ciagu po wybudowaniu ewentualnego budynku. Na zdjeciu ponizej, nowa zabudowa musialaby stac w jakiejs odleglosci od filharmoni aby nie przyslonic bryly. (gorna fotka po lewej stronie). Natomiast od strony komendy nowy budynek moglby sie laczyc z nia tam jest slepa sciana. (widok- na gornej fotce po prawej stronie).
Bialym kolorem zaznaczylem jak potencjalny budynek moglby pokryc te dzialke. Chyba nie przesadzilem, jak uwazacie? :)

·
Registered
3,640 Posts
Ciekawe jaki byłby efekt jakby nowy budynek miał ścianę od strony filharmonii z 'lustrzanego' szkła, w który odbijałaby się filharmonia?

·
Registered
625 Posts
Nasuwa sie pytanie jak mieliby zapelnic te dzialke? Dzialka jest dosyc spora i napewno sa tam duze mozliwosci. Ponizej taka moja "koncepcja". Rosnie tam dosc sporo drzew i te widze tam w dalszym ciagu po wybudowaniu ewentualnego budynku. Na zdjeciu ponizej, nowa zabudowa musialaby stac w jakiejs odleglosci od filharmoni aby nie przyslonic bryly. (gorna fotka po lewej stronie). Natomiast od strony komendy nowy budynek moglby sie laczyc z nia tam jest slepa sciana. (widok- na gornej fotce po prawej stronie).
Bialym kolorem zaznaczylem jak potencjalny budynek moglby pokryc te dzialke. Chyba nie przesadzilem, jak uwazacie? :)

Nawet nie wychodzę z koncepcją bo sam nie wiem co by tam pasowało. Nie wiem czy postawienie budynku by dobrze zrobiło samej filharmonii. Co tam zrobić? Nie mam pojęcia. Może budynek, może park, może pomnik zasłużonego Kaczyńskiego ze złota, może coś innego...

Założę się że przy takim sąsiedztwie nie jedna duża firma architektoniczna by chciała zaprojektować swój obiekt. Sąsiedztwo z obsypanymi nagrodami budynkami dla mnie wymusza od rządzących zorganizowanie międzynarodowego konkursu.

·
Registered
625 Posts
Niby śmieszne ale samo pokazanie w TVN24 w cięciach/prognozie pogody podświetlonej filharmonii trafia do świadomości dużej grupy mieszkańców Polski. Ten dziwny budynek niepasujący do okolicy, ta zimna biel światła odcina się tak mocno że od razu zwraca na siebie uwagę. ...
Ooo znalazłem podobne ujęcie jakie pokazują w TVN24 z rana przy "pogodzie".

Uwielbiam te odcięcie od okolicy. Jak z kosmosu :cheers:

Może Teatr Współczesny?
Czemu nie? Teatr współczesny, nowoczesna forma obiektu by pasowała do Filharmonii :) Teatr współczesny, filharmonia, muzeum. Niezłe kombo ;)

·
<git tekst w tym miejscu>
2,216 Posts
i komisariat ;)

szczerze mówiąc nie wiem czy jakaś odważna forma koło filharmonii była wskazana. Poszedłbym raczej w coś skromnego. Teraz naszła mnie taka myśl, że budynek mógłbym konkurować/współgrać - przyciągać swoją uwagą właśnie takim założeniem.

Robiliśmy z kolegą ostatnio prezentacji o budynkach ze "śmieci". Widziałbym koło filharmonii budynek o takim charakterze, formie. (może niekonieczne z gruzu, ale surowy beton, jakieś stalowe szare płyty, najważniejsze, żeby było homogeniczny)

a budynek w takiej formie sądzę, że na siedzibę teatru by się nadawał.

edit:

Bieda plan (uwaga literówka) - odsuną bym się jeszcze od północnej ściany filharmonii, żeby jej nie zasłaniać. Początkowo myślałem, żeby zrobić tam jakiś wewnętrzny plac - ale teatr też musi mieć jakieś schludne zaplecze. Od frontu jakiś niewysoki pawilon - przeciwwaga dla plebani i zieleń która będzie kontrastem dla surowego materiału nowego budynku.

4801 - 4820 of 4844 Posts