SkyscraperCity banner

4821 - 4840 of 4844 Posts

·
Nieruchomości/Inwestycje
Joined
·
720 Posts
Filharmonia Szczecińska Polską Perłą Architektury.

Filharmonia w Szczecinie została oddana do użytku w 2014 roku. Jednak historia tego miejsca sięga 1885 roku, kiedy wzniesiono tu Konzerthaus, skupiające życie kulturalne ówczesnego miasta Stettin. W skutek I wojny światowej budynek przerobiono na szpital, a w trakcie II wojny światowej został on kompletnie zniszczony przez alianckie naloty. Przez lata działka stała pusta, aż do 2007 roku, kiedy to rozpoczęto prace związane z zagospodarowaniem przestrzeni u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki.

Architekci, którzy ją zaprojektowali, zwyciężyli w konkursie bijąc 43 kandydatów z całego świata, starających się o zrealizowanie swojego pomysłu na budynek Filharmonii. Czym urzekli jury katalońscy projektanci?

Lodową bryłą... bo tak właśnie wygląda z zewnątrz budynek. Na dodatek obiekt może świecić w różnych kolorach , wyglądem przypominając mieniące się niczym neonowe kryształy. Z kolei rozwiązania wewnątrz to nie tylko nowoczesny design, ale także i chyba przede wszystkim „muzykalność” wnętrza. W budynku znajduje się sala symfoniczna - mogąca pomieścić 953 osób, sala kameralna - na małe koncerty i działalność edukacyjną, a także galeria sztuki, fonoteka (miejsce wykładów i spotkań) oraz kawiarnia.

https://projektinwestor.pl/publikacja/polskie-perly-architektury-filharmonia-im-mieczyslawa-karlowicza-w-szczecinie
 

·
Registered
Joined
·
14 Posts
W zeszłym roku w końcu miałem okazję zobaczyć i zwiedzić ten znany obiekt. Robi wrażenie i jest bardzo fotogeniczny. Osobiście nie jestem miłośnikiem łączenia dwóch zupełnie innych budynków obok siebie, ale w tym wypadku ten kontrast jakoś się sprawdza. Tu warto wspomnieć o ciekawym pomyśle na Centrum Dialogu Przełomy na przeciw.

Załączam kilka zdjęć z wyprawy:I jeszcze kilka zdjęć na moim blogu foto - Filharmonia w Szczecinie
 
4821 - 4840 of 4844 Posts
Top