SkyscraperCity banner

1 - 20 of 16867 Posts

·
...
Joined
·
11,939 Posts


Brama Portowa.
Centrum handlowe HiszpanówKinga Konieczny 19-03-2004

Cztery kondygnacje sklepów i całe piętro restauracji serwujących kuchnie różnych stron świata - tak będzie wkrótce przy Bramie Portowej

Budowę rozpoczyna tam hiszpańska spółka C&R Group, która kilka lat temu kupiła dwie działki. Jedną w miejscu gdzie teraz stoi "grzybek" i drugą naprzeciwko, przy budynku poczty.

Najpierw rusza inwestycja przy "grzybku". Stanie tam pięciokondygnacyjny budynek. Na każdym piętrze będą butiki o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych, kwiaciarnia, księgarnie, apteka, banki i punkty usługowe. Ostatnie piętro zajmie wielka sala gastronomiczna, która pomieści kilkanaście restauracji serwujących kuchnie różnych stron świata. Od strony Bramy Portowej będzie tu panoramiczne okno, przez które goście będą mogli spoglądać na miasto. A w suficie przeszklony świetlik. Na ostatnim piętrze znajdzie się też kawiarnia z tarasem od strony ul. Wyszyńskiego. Ciekawostką będą przezroczyste schody ruchome wewnątrz budynku.

Główne wejście zaplanowano od strony Bramy Portowej, nad wejściem będzie telebim, a na nim świetlne reklamy, ważne informacje, krótkie filmy.

U zwieńczenia budynku, przy attyce, rozpostarte będzie białe płótno, wystające w stosunku do elewacji. Na nim wyświetlane mają być ruchome obrazy widoczne od dołu.

Architektura nowego obiektu nawiązywać ma do morskiego charakteru miasta. Fasada od strony Bramy Portowej przypominać ma wydęty żagiel - imitować go będzie kamienny płaszcz z trawertynu w kolorze żaglowego płótna. Pozostałe tworzywa elewacji to szkło i cegła klinkierowa.

Między budynkiem, w którym jest KFC, a nowym obiektem pozostanie 16-metrowa uliczka - dla pieszych i jako droga przeciwpożarowa. Ma już nawet nazwę: to ul. Zgodna. Pod budynkiem będzie parking podziemny na 33 samochody.

Koszt inwestycji to ok. 40 mln dolarów.

Budowa miała ruszyć w kwietniu. W ciągu roku od rozpoczęcia ma być zakończona. Może ją opóźnić spór między inwestorem a telekomunikacją o przeniesienie znajdującej się pod ziemią magistrali telefonicznej. Negocjacje z telekomunikacją na temat, kto za to zapłaci, jeszcze się nie skończyły.

Studio Projektowe AB

Autorem projektu jest szczecińskie Studio Projektowe AB. Firma istnieje od 11 lat. Nazwę wzięła od pierwszych liter nazwisk szefów: Marka Antoszczyszyna i Andrzeja Buki. Obaj to rodowici szczecinianie, absolwenci szczecińskich uczelni. To oni byli głównymi projektantami. Pozostali członkowie zespołu to architekci: Małgorzata Grudzińska, Agnieszka Rymer, Joanna Stoińska, Elżbieta Łuczaj.

Jedną z ważniejszych realizacji biura była przebudowa siedziby TUiA Warta w zabytkowym budynku przy ul. Dworcowej. Ten obiekt został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku 2001.

Studio AB projektuje głównie budynki użyteczności publicznej, mieszkaniowe, a także wnętrza (np. banku przy pl. Orła Białego). Wykorzystują współczesne technologie, które wprowadzają do architektury zabytkowej.
 

·
...
Joined
·
11,939 Posts
Discussion Starter #2 (Edited by Moderator)


Rozpoczęły się prace ziemne przy budowie pubu Chrobry na Wałach Chrobrego. Inwestorem jest spółka Padawa III, która należy do Pawła Golemy. - Skończyć chcemy w grudniu lub najpóźniej w maju przyszłego roku- mówi Golema.

Od kilku dni na nasypie prowadzone są intensywne prace ziemne. Z zewnątrz widać tylko wielką dziurę w ziemi. Czy nie zagraża to konstrukcji Wałów Chrobrego, które są wpisane na listę zabytków? Konserwator zabytków uspokaja, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

- Obecnie prowadzone są prace adaptacyjne, zgodnie z projektem - mówi Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków. - Inwestor ma na nie nasze pozwolenie.

Golema ponad dwa lata negocjował z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków warunki tej inwestycji. Chciał przeszklić obiekty Wałów Chrobrego, a z tyłu urządzić palmiarnię. Nie otrzymał jednak na to zgody.

Pierwszym zbudowanym przez braci Golemów na Wałach lokalem był Columbus (1999 r.). Dwa lata później powstało Colorado. Budowa utrzymanego w historycznym stylu Chrobrego ma się zakończyć najpóźniej w maju przyszłego roku.

==========

Bracia Golemowie chcą z zapuszczonego pawilonu północnego zrobić pub w średniowiecznym stylu. Ma być gotowy najpóźniej za dziesięć miesięcy. Koszt adaptacji 6 mln zł

Podbój Wałów bracia Golemowie rozpoczęli od pubu Columbus, który powstał w 1999 r. W roku 2001 postawili bliźniacze Colorado. W lutym 2002 r. podpisali z miastem umowę na dzierżawę pawilonu północnego. Dwa lata negocjowali z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków warunki przebudowy pawilonu.

Pub ma mieć nazwę Chrobry.

- Żałujemy, ale góry pawilonu nie będziemy mogli tknąć - mówi Paweł Golema. - Chcieliśmy go przeszklić, a z tyłu urządzić palmiarnię. Niestety nie pozwolono nam na żadną ingerencję w to, co widać z zewnątrz.

- Dwie sale będą mieściły 240 gości, na trzecim, najniższym poziomie będą kuchnia i zaplecze - mówi Paweł Golema. - Na całość wydamy około 6 mln zł. Wzięliśmy kredyt. W kosztach uczestniczyć będą także Pepsi Cola i Grupa Carlsberg-Okocim.

Do pubu będzie się wchodzić od góry. W ścianach pod ziemią zostaną zamontowane witraże i okna, za którymi będą umieszczone lampy, by stworzyć złudzenie, że to nie jest piwnica.

- Chcemy też ożywić schody pomiędzy pawilonami - zapowiadają bracia Golemowie. - Oprócz tego, że latem na tarasie będą ogródki gastronomiczne, to na schodach chcielibyśmy urządzać koncerty filharmonii czy występy młodych talentów muzycznych. Niech te Wały w końcu ożyją, bo na to zasługują.


Dla Gazety

Leszek Herman - projektant adaptacji pawilonu północnego

To był dla mnie bardzo trudny temat. Przede wszystkim ze względu na wymogi, jakie postawili przed nami konserwatorzy zabytków. Nie wolno było nam niczego naruszyć, a niestety obiekt jest w kiepskim stanie. Przez lata nie był konserwowany. Tak naprawdę dopiero po odkopaniu wnętrza będziemy wiedzieli, jaki jest jego stan faktyczny. Prace rozpoczną się od naprawy ubytków. Aranżując ten obiekt, z jednej strony brałem pod uwagę eklektyczny styl budowli, z drugiej fakt, że ma być to pub. Będzie więc w nim dużo drewna, a wystrój będzie miał charakter nie tyle rycerski, co historyczny.

not. mpr

Istniejąca do dziś zabudowa Wałów Chrobrego powstała na początku XX w. Projekt na zlecenie nadburmistrza Hermanna Hakena wykonał naczelny architekt miasta Wilhelm Meyer Schwartau. Budowa tarasów widokowych trwała 12 lat. Pawilony zbudowano w latach 1902-1907. Były one bogato zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi motywy roślinne i herby miasta. Elewacja w znacznej części pokryta została piaskowcem. Wojna oszczędziła pawilony. Remont generalny przeprowadzono w 1964 r. Obecnie podziemna część pawilonów jest zasypana gruzem i ziemią.
 

·
Registered
Joined
·
108 Posts
To w sumie dobrze ze w koncu cos sie tam ruszylo, tyle razy mowiono o zagospodarowaniu W.CH , swego czasu mialobyc tam nawet delfinarium (dla Niemcow glownie) :) Mam nadzieje ze Golema jako przyszly monopolista nie ustali jednakowej wysokiej ceny na napoje %...

P.S. Adelmus jak styl za bardzo monotony to zawsze jeszcze jest inny lokal Golemy ... Lokomotywa :dance: :colgate:
 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
No, tak Lokomotywa :D bardziej extremalna alternatywa...

Jak nic imperium Golemow stale sie rozrasta, z jednej strony to dobrze, bo majac tak wielka gotowke wiele mozna zrobic, z drugiej strony najbardziej lukratywne tereny w miescie sa zagospodarowywane w bardzo podobnym do siebie stylu...
 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
.:. Miasteczko Akademickie - Szczecin .:.

Z inicjatywy Szczecińskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Miasta i Regionu, na terenach zdewastowanego stadionu przy ul. Potulickiej w Szczecinie, podjęty został zamiar budowy “Miasteczka Akademickiego”.Powstający projekt zakłada budowę zespołu obiektów służących zaspokojeniu potrzeb mieszkalnych studentów i pracowników naukowych szczecińskich uczelni wyższych. Obok części mieszkalnej planuje się realizację budynków administracyjnych oraz części rekreacyjnej i usługowej służącej także ogółowi mieszkańców sąsiednich osiedli mieszkaniowych przy ul. Potulickiej.Teren przewidziany pod inwestycję w założeniach służyć miał czynnemu wypoczynkowi i rekreacji. Znajdujący się tam stadion, wobec niemożliwości utrzymania jego dotychczasowej funkcji przez poprzedniego właściciela przestał być użytkowany, stopniowo ulegając dewastacji. W obecnym kształcie zamiast służyć celom wypoczynku i rekreacji, niezainwestowany, powoli staje się przestrzenią patogenną.Wprowadzenie na to miejsce społeczności akademickiej zainicjuje proces uzdrawiania i przekształcania tego miejsca, przywracając go także przewidzianej dla niego funkcji rekreacyjnej. Sąsiadując z obiektami szczecińskich wyższych uczelni, miejsce to w sposób doskonały nadaje się dla potrzeb studenckiego centrum, którego kształt mógłby zostać zaprojektowany z uwzględnieniem współczesnych standardów projektowania tego typu zespołów zabudowy, to jest, z uwzględnieniem całej infrastuktury służącej nauce, rekreacji i wypoczynkowiPotrzeby szczecińskich uczelni w związku z brakiem funduszy na tego rodzaju inwestycje oraz powstałymi na skutek tego zaległościami są duże. W przedstawianym projekcie, wykonanie części mieszkalej i hotelowej dla 1 400 studentów i pracowników nauki stwarza konieczność, lub raczej umożliwia realizację programu funkcji służących czynnemu wypoczynkowi i zorganizowanej rekreacji.

Tak więc możliwym będzie wybudowanie między innymi otwartych i krytych kortów tenisowych, sali gimnastycznej, krytego basenu, kręgielni, pracowni i warsztatów artystycznych, galerii oraz szeregu innych funkcji, służących także mieszkańcom okolicznych osiedli mieszkaniowych, gdzie brak jakiejkolwiek zorganizowanej formy spędzenia wolnego czasu jest utrwalonym od lat standardem.

Przedstawiony materiał inicjuje proces projektowy na tym miejscu i stanowi studium projektowe pokazujące możliwości inwestycyjne terenu. Proces projektowy jest dochodzeniem do rozwiązań optymalnych z punktu widzenia potrzeb, z jednej strony, i możliwości ich realizacji z drugiej. Potrzeby są znane i dotyczą zarówno szczecińskiego środowiska akademickiego jak i mieszkańców okolicznych osiedli. Projekt zaś przedstawia plan działania, który poprzez wprowadzenie funkcji mieszkalnej dla studentów umożliwia realizację obiektów rekreacyjnych i usługowych służących ogółowi.

Dodatkowo miejsce obecnie zdegradowane i nie wykorzystywane w sposób właściwy zyska nowy charakter i rangę istotną w skali miasta, pomimo swojej trudnej i na pozór mało atrakcyjnej z dotychczasowego punktu widzenia lokalizacji.
 

·
Inwestor
Joined
·
2,612 Posts
Mnie się bardzo podobają koncepcje miasteczka uniwersyteckiego . Właśnie teraz coś takiego budują w Gdańsku UG .
Nawet moja była uczelnia ( choc mam zamiar wrócić i zrobić mgr ) również opiera się na tej samej koncepcji ( wszystko w jednym miesjcu ) . Jak ostatnio przejeżdżałwem obok " Koźmińskiego " to nie mogłem "budy" :) poznać . Przy Jagielońskiej wykupili prawie wszystkie sąsiednie działki i trwa jeden wielki plac budowy .
Tu słaby render nowej biblioteki

Tu trwa budowa

Tu gotowa nowa biblioteka
 
A

·
Guest
Joined
·
0 Posts
Forza_imperial said:
a na ile jest realne ze ten projekt dojdzie do realizacji ? (kiedy)
Szczerze mowiac, to realizacja tego projektu jest na razie bardzo watpliwa. Po pierwsze, jak to zwykle w takich sytuacjach sa problemy z wlasnoscia gruntu, okazuje sie ze teren zdewastowanego stadionu dzierzawi jakis dziadyga i nie zamierza tanio, go oddac. Po drugie, takiej inwestycji raczej nie uciagnie sam US, tak wiec liczy na wsparcie MEN i Miasta, a z tym tez nie latwo...tak, wiec pozostaje czekac na rozwoj wypadkow...
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
Budowa pubu Chrobry ruszyła

Inwestycja stosunkowo niewielka jak na miarę prezentowanych w tym wątku, choć moim zdaniem bezkonkurencyjna w swojej klasie ;) W końcu, niewiele osób wydaje kilka mln PLN na PUB?
Niestety nie mam renderów wnętrza lokalu - ok 2 mce temu publokowała je Wyborcza.

Rozpoczęły się prace ziemne przy budowie pubu Chrobry na Wałach Chrobrego. Inwestorem jest spółka Padawa III, która należy do Pawła GolemyOd kilku dni na nasypie prowadzone są intensywne prace ziemne. Z zewnątrz widać tylko wielką dziurę w ziemi. Czy nie zagraża to konstrukcji Wałów Chrobrego, które są wpisane na listę zabytków? Konserwator zabytków uspokaja, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

- Obecnie prowadzone są prace adaptacyjne, zgodnie z projektem - mówi Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków. - Inwestor ma na nie nasze pozwolenie.

Golema ponad dwa lata negocjował z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków warunki tej inwestycji. Chciał przeszklić obiekty Wałów Chrobrego, a z tyłu urządzić palmiarnię. Nie otrzymał jednak na to zgody.

Pierwszym zbudowanym przez braci Golemów na Wałach lokalem był Columbus (1999 r.). Dwa lata później powstało Colorado. Budowa utrzymanego w historycznym stylu Chrobrego ma się zakończyć najpóźniej w maju przyszłego
roku.
 

·
...
Joined
·
11,939 Posts
Discussion Starter #11
hehe barnim i bardzo dobrze że zmieniłeś dział, teraz to by się jakieś fotki przydały :>
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
Czy miasteczko miałoby powstać na terenie Fortu Prusy? Dawne koszary szwedzkiej królowej Victorii to ciągle otwarte pole do popisu, w dodatku świetna lokalizacja. 3mam kciuki.
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,537 Posts
hmmm, jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak to wszystko ma wyglądać po ukończeniu :dunno: :)
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
Obawiam się, że z zewnątrz budowa nie będzie wyglądała zbyt spektakularnie. Liczę jednak że któraś z lokalnych gazet pokaże wkrótce jak wyglądają podziemia na Wałach.
 

·
...
Joined
·
11,939 Posts
Discussion Starter #15
barnim said:
Obawiam się, że z zewnątrz budowa nie będzie wyglądała zbyt spektakularnie. Liczę jednak że któraś z lokalnych gazet pokaże wkrótce jak wyglądają podziemia na Wałach.
ja właściwie nie mam pojęcia jak to ma wyglądać, na tych rysunkach nie za dużo widać, ale rozumiem że pub bedzie znajdować się pod ziemią ,pod Wałami Chrobrego? ciekawe, muszę się tam przejść...:)
 

·
...
Joined
·
11,939 Posts
Discussion Starter #16
Wielka wyrwa straszy w ponadstuletniej piaszczystej skarpie na zabytkowych Wałach Chrobrego. Przechodnie stają, patrzą zdumieni. Czy może stanowić zagrożenie?


W podziemiach jednego z pawilonów na Wałach Chrobrego powstaje pub. Aby jednak prace mogły się toczyć, inwestor wykopał olbrzymią wyrwę w skarpie.

Sprawa zaniepokoiła pracowników Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego, którzy osobiście oglądali wyrwę. Martwiło ich, że skarpa nie jest zabezpieczona przed deszczem i przy większej ulewie mogłaby się osunąć.

- Prace wykonuje firma doświadczona w konserwacji zabytków i naprawdę nie przewidujemy żadnej katastrofy, a wręcz przeciwnie, mamy do niej pełne zaufanie - uspokaja Paweł Golema, inwestor. - Wszystko jest pod stałym nadzorem.

Na wniosek ZDiTM-u budowę odwiedzili inspektorzy nadzoru budowlanego. Ich spostrzeżenia potwierdziły opinię inwestora: - Inwestycja prowadzona jest zgodnie z zezwoleniami i przyjętą technologią - twierdzi Andrzej Loch, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Mimo wszystko skarpa została dodatkowo osłonięta przed deszczem czarną folią. Ma ona chronić ziemię przed przemoknięciem. Wczoraj przy wyrwie robota szła pełną parą. Co powstanie w wykopanej dziurze?

- Zgodnie z projektem planujemy tam umieścić część pomieszczeń magazynowych - mówi Paweł Golema.

Fundamenty mają powstawać w kilku etapach. Nowo budowana część i zabytkowy mur pawilonu będą niezależne od siebie, zostaną oddzielone dylatacją. Po zakończeniu tego etapu prac fundamenty magazynów zostaną zasypane, a skarpa odtworzona. W nowym nasypie pojawią się jednak drzwi prowadzące do części magazynowej inwestycji. Otwarcie pubu w podziemiach zabytkowego pawilonu inwestor zaplanował na maj przyszłego roku. Lokal ma już nazwę: Chrobry.

W poniedziałek w zabytkowym pawilonie pojawiła się dziura. Ma służyć do celów transportowych. W czasie budowy tędy właśnie wydobywana ma być ziemia z wnętrza pawilonu. Jak się okazało inwestor, wykuł ją jednak bez zgody miejskiego konserwatora zabytków.

- To tzw. otwór tymczasowy, który nie wymaga pozwolenia na budowę - tłumaczy Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków. - Jednak potrzebna jest na to zgoda konserwatora. Wprawdzie wniosek od inwestora wpłynął do nas w piątek i byłby rozpatrzony pozytywnie, ale inwestor nie zaczekał i w poniedziałek wykonał go samowolnie.

W tym samym dniu Małgorzata Jankowska wstrzymała prace. Do czasu rozstrzygnięcia wniosku inwestor nie może nic robić przy otworze. Zgoda na wybicie otworu będzie prawdopodobnie dziś.
 

·
mostowniczy
Joined
·
341 Posts
Szczecin - dwie wieże przy Bramie PortowejO koncepcji zabudowy Bramy Portowej Studia Projektowego AB mówią sami autorzy i dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Miasta.Propozycja Studia Projektowego AB na zabudowę pl. Bramy Portowej powstała trzy lata temu na zamówienie hiszpańskiego inwestora Carlosa Roiznera z C&R Group, właściciela dwóch działek: przy "grzybku" i przy poczcie. Dwie 50-metrowe wieże są elementem spójnej koncepcji budynków-żagli na trzech narożnikach placu. Pierwszy, w miejscu "grzybka", ma stanąć już w tym roku. Czy powstaną wieże - nie wiadomo. Przez długi czas projekt nie był prezentowany publicznie. Pokazaliśmy go pierwsi przed trzema tygodniami w dodatku "Szczecin (niedalekiej) przyszłości". Budzi skrajne emocje - najpierw szok, potem entuzjazm albo oburzenie. Nie pozostawia obojętnym, bo burzy dotychczasowe myślenie o tym miejscu.

Na tak wysoką zabudowę nie zgadza się m.in. wojewódzki konserwator zabytków. Różne opinie pojawiają się także w środowisku architektów. Prof. Waldemar Marzęcki, dyrektor Instytutu Architektury i Planowania Przestrzennego PS, woli Szczecin niski, za to prof. Stanisław Latour, autorytet w architekturze, uważa, że wieże są interesujące, intrygujące i zupełnie niegroźne da zabytkowego starego miasta.

Jest jeszcze inna przeszkoda - wraz z końcem ubiegłego roku ważność straciły wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego, czyli lokalne prawo, które określa warunki zabudowy danego miejsca w mieście. Plan dla Bramy Portowej również. Teraz powstaje nowy. To od jego zapisów zależy, czy 50-metrowe wieże w ogóle będą mogły tam stanąć.

______________

Moim skromnym zdaniem wybudowanie w tym miejscu dwoch wież jest jak najbardziej wskazane. Po pierwsze znikłyby okropne place z czerownymi budkami fast-foodowymi, a po drugie, wieże przyciagałyby wzrok, byłyby punktem orientacyjnym, widac je by było przy wjezdzie do miasta, stanowiłyby symbol bramy wjazdowej do centrum.
 

·
ryjek
Joined
·
1,557 Posts
Jak to pierwsi 3 tygodnie temu? - pamiętam, że ten projekt z renderami był tu na forum na tapecie już z rok temu.

Bardzo mi się to podoba i kibicuje tym wieżom.
 
1 - 20 of 16867 Posts
Top