SkyscraperCity banner

1 - 20 of 409 Posts

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #1 ·
http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,7091407,Sa_pieniadze_na_Akademie_Sztuki_.html

Są pieniądze na Akademię Sztuki!
Jakub Ziębka
2009-09-29, ostatnia aktualizacja 2009-09-29 19:22

W przyjętym przez rząd budżecie na rok 2010 są pieniądze na uruchomienie pierwszej szczecińskiej uczelni artystycznej. To wielki dzień dla Szczecina i regionu
Akademia to sukces wielu osób, ale przede wszystkim jej powstanie zawdzięczamy uporowi i energii niezmordowanego Sylwestra Ostrowskiego, saksofonisty, szefa Stowarzyszenia Orkiestra Jazzowa

Decyzja Rady Ministrów oznacza zielone światło do powstania w przyszłym roku Akademii Sztuki.

- Wiadomość otrzymałam prosto z wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów - mówi szczecińska posłanka Magdalena Kochan, odpowiedzialna w PO za ten projekt. - Rozmawiałam z Bogdanem Zdrojewskim, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Zapewnił mnie, że pieniądze są. Wiem tylko, że będą mniejsze niż planowane 18 mln zł, ale trzeba pamiętać, że mamy kryzys. Jestem niesamowicie szczęśliwa, z tej radości chce mi się płakać.

Dobra wiadomość dotarła do uczestników wtorkowej dyskusji o planach i sposobie funkcjonowania Akademii Sztuki. Wzięli w niej udział polscy i zagraniczni artyści, którzy przyjechali na Międzynarodowe Spotkania Artystyczne promujące ideę szczecińskiej uczelni artystycznej, oraz władze województwa i miasta.

- Na razie decyzję Rady Ministrów znam jedynie z informacji nieoficjalnych - mówi Sylwester Ostrowski, pełnomocnik wojewody ds. utworzenia Akademii Sztuki. - Jeśli się ona potwierdzi, będę najszczęśliwszym człowiekiem pod słońcem.

Magdalena Kochan zapewnia, że bliższe szczegóły na temat finansowania nowo powstającej uczelni będzie znała w przyszłym tygodniu. - Teraz trzeba pomyśleć o wyremontowaniu pałacu Pod Globusem, przyszłej siedziby Akademii. Na ten i następny rok z budżetu województwa i miasta mamy zapewnione 14 mln zł. Będziemy myśleli, jak zdobyć środki na dofinansowanie uczelni z innych niż ministerialnych źródeł.

Deklaracje o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na Akademię Sztuki złożył wicemarszałek Witold Jabłoński.

Budżet państwa na rok 2010 musi jeszcze przegłosować parlament.

Akademia Sztuki będzie zlokalizowana w pałacu Pod Globusem, przy pl. Orła Białego. Zgodnie z planem, uczelnia miałaby kształcić na trzech wydziałach: sztuk wizualnych, edukacji muzycznej i teorii sztuki oraz instrumentalnym. Łączenie ze sobą różnych kierunków sztuki ma odróżniać tę uczelnię od innych i zadbać o jej popularność wśród studentów. Ustawa o powołaniu szczecińskiej uczelni głosowana będzie w Sejmie prawdopodobnie w październiku. W listopadzie minister kultury wskaże rektora. Początek pierwszego roku akademickiego planowany jest na 1 października 2010.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
I trochę historii najnowszej drogi do pierwszej szczecińskiej uczelni artystycznej:

2007-07-10, http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070710/SZCZECIN/70710024

Według optymistycznych prognoz, Akademia Sztuki mogłaby powstać najwcześniej za 2-3 lata. W tej chwili chęć współpracy nad jej powołaniem wyrażają co najmniej 4 środowiska, związane m.in. ze szczecińską Filią Akademii Muzycznej w Poznaniu, Wyższą Szkołą Sztuki Użytkowej, Katedrą Edukacji Artystycznej US, a także artystami z Berlina. Inicjatywę popierają też władze miasta i województwa.

Uczelnie wyższe powoływane są przez Sejm na mocy ustawy. O tym, że Akademia Sztuki w Szczecinie jest potrzebna, będą dziś przekonywać premiera Jarosława Kaczyńskiego m.in. prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz Witold Jabłoński, wicemarszałek województwa.

- Najbliższe tego typu szkoły znajdują się w Gdańsku i Poznaniu - mówił wczoraj podczas specjalnej konferencji prasowej Bazyli Baran, przewodniczący Rady Miasta. - Badania preferencji wykazały, że studenci chcieliby w Szczecinie właśnie takiej uczelni.

Akademia Sztuki miałaby się mieścić w Pałacu "Pod Globusem" przy pl. Orła Białego. Urząd Marszałkowski zamówił już ekspertyzy dotyczące adaptacji strychu i innych pomieszczeń na uczelnię. Powstaje także opracowanie konserwatora zabytków, które ma określić, jakie prace mogą być przeprowadzane w zabytkowym obiekcie.
2007-07-11, http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20070711/SZCZECIN/70711042&SearchID=73287342089535

Jarosław Kaczyński poparł wczoraj w Szczecinie pomysł utworzenia uczelni artystycznej.
2008-06-16, http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34938,5319088,Akademia_Sztuk_za_rok___z_Poznaniem_czy_bez.html

Trzy wydziały, dziewięć kierunków i 870 studentów - tak ma wyglądać Akademia Sztuk, która za rok powstanie w Szczecinie.

Prace nad powołaniem Akademii Sztuk nabierają tempa. W poniedziałek poznaliśmy jej projekt, przygotowany przez społeczny zespół na rzecz stworzenia akademii. Plany są ambitne. Pierwsza samodzielna publiczna uczelnia artystyczna w Szczecinie ma wystartować już we wrześniu 2009 r. Na wzór Uniwersytetów Sztuki w Berlinie i Zurychu - pod jednym dachem mają się uczyć muzycy i plastycy. Projekt zakłada stworzenie trzech wydziałów: sztuk wizualnych (z kierunkami architektura wnętrz, grafika, intermedia i edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych), edukacji muzycznej i teorii sztuki (wiedza o teatrze, muzykologia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej) oraz instrumentalny (instrumentalistka oraz jazz i muzyka estradowa). Szkoła będzie mieścić się w Pałacu pod Globusem oraz w budynkach Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej i przy ul. Kuśnierskiej. Ma w niej studiować 870 studentów.

Uruchomienie akademii będzie kosztowało 23 mln zł, a każdy rok działalności 19,5 mln. Władze samorządowe deklarują, że znajdą pieniądze na rozruch.
2008-08-28, http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080828/SZCZECIN/654514881

Wiele wskazuje na to, że Akademia Sztuki w Szczecinie ruszy rok później niż zapowiadano.
2009-02-11, http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34941,6262216,Filia_poznanskiej_AM_podzieli_sie_dla_nas.html

Poznań odblokował powstanie akademii artystycznej w Szczecinie. Senat tamtejszej Akademii Muzycznej zgodził się na podział między dwa miasta swojej szczecińskiej filii
2009-05-26, http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,6653953,Akademia_Sztuki_w_Szczecinie_nie_wiadomo_kiedy.html

Powstanie w 2010 roku szczecińskiej Akademii Sztuki stanęło pod znakiem zapytania. Ministerstwo finansów nie chce dać pieniędzy. - To bezsensowne - mówi prof. Tomczak
2009-05-29, http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,6667097,Mlodzi__W_sprawie_Akademii_Sztuk_nie_odpuscimy.html

Kilkudziesięciu młodych artystów uzbrojonych w saksofony, bębny, tamburyny, transparenty i mocne głosy wzięło udział w manifestacji popierającej utworzenie uczelni artystycznej w Szczecinie. - Nie wiedziałam, że ta szkoła ma aż takie poparcie - stwierdziła wiceminister kultury Monika Stępień
2009-06-19, http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34959,6738880,Akademia_Sztuki_ma_ruszyc_jesienia_2010_r_.html

- To pewne na 90 procent - mówi posłanka PO Magdalena Kochan. Ministrowie trzech resortów obiecali, że postarają się znaleźć w budżecie państwa pieniądze na uruchomienie uczelni. Jak duża będzie dotacja - dowiemy się w lipcu
 

·
Registered
Joined
·
536 Posts
I to jest najważniejszy news, bardziej niż bulwar czy lotnisko w Dąbiu, mimo że nie stricte architektoniczno/urbanistyczny, jednak decydujący w większym stopniu o rozwoju miasta.
 

·
Pasjonat
Joined
·
233 Posts
no i bardzo dobrze.
Jak to sie ma do filii AM w Poznaniu ktora mamy obecnie przy zamku?

PZDR
MatiP
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
I to jest najważniejszy news, bardziej niż bulwar czy lotnisko w Dąbiu, mimo że nie stricte architektoniczno/urbanistyczny, jednak decydujący w większym stopniu o rozwoju miasta.
Nie zgadzam się co do pierwszego. Bulwar będzie dla wszystkich, a akademia tylko dla osób związanych z tą dziedziną sztuki.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Nie zgadzam się co do pierwszego. Bulwar będzie dla wszystkich, a akademia tylko dla osób związanych z tą dziedziną sztuki.
No to ja się pozwolę nie zgodzić z Tobą :)

Przykładowo: Wydział Muzyczny kwitnie i się rozwija, organizowane jest coraz więcej koncertów, coraz więcej muzyków przyjeżdża, na koncerty przychodzi coraz więcej melomanów którzy po uczcie duchowej spędzają miło czas w mniejszej lub większej gastronomii (w tym także na bulwarach) dając przy tym zarobić lokalnym przedsiębiorcom (od czego i budżet miasta zyska na sile) :D
 

·
WZP
Joined
·
732 Posts
^^ jacca mnie ubiegł ;) cały ośrodek akademicki an tym zyskuje, dużo utalentowanych osób teraz wyjeżdża na studia do Warszawy, Poznania itd. i tam zostaje na dłuższą metę zyska na tym cale miasto.
 

·
Registered
Joined
·
536 Posts
przyjeżdżać na naukę (i mam nadzieje osiedlać na stałe) będzie coraz więcej młodzieży, miasto przez to będzie się rozwijać choćby kulturalnie czy intelektualnie ale i nie tylko. Przykład Wrocławia mówi wiele.
 

·
Registered
Joined
·
4,255 Posts
Ciekawe ilu studentów ma się planowo kształcić w nowej akademii? Otwarcie tej placówki daje szanse na ożywienie pl. Orła, tak jak bliskość uniwersytetu wpływa poważnie na ruch na wrocławskim rynku.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Ciekawe ilu studentów ma się planowo kształcić w nowej akademii? Otwarcie tej placówki daje szanse na ożywienie pl. Orła, tak jak bliskość uniwersytetu wpływa poważnie na ruch na wrocławskim rynku.
Wg info sprzed roku (http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34938,5319088,Akademia_Sztuk_za_rok___z_Poznaniem_czy_bez.html) - 870. Wygląda na to, że i pl. Orła i Grodzka / Kuśnierska będą miały szanse się "zaludnić" :)

Ciekawi mnie czy to 870 dotyczy I roku czy też "pojemności docelowej wieloletniej"?
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,390 Posts
Przydałoby się, żeby ta uczelnia nie kształciła w przyszłości bezrobotnych artystów. Nie wiem, jak to wygląda na innych uczelniach tego typu w Polsce, ale program powinien przygotowywać studentów do pracy np. przy profesjonalnym tworzeniu dźwięku (studia nagraniowe, rozgłośnie radiowe, koncerty etc.), przy tworzeniu grafiki i animacji komputerowych (telewizja, studia tworzące gry komputerowe, reklama).
 

·
Registered
Joined
·
536 Posts
Przydałoby się, żeby ta uczelnia nie kształciła w przyszłości bezrobotnych artystów. Nie wiem, jak to wygląda na innych uczelniach tego typu w Polsce, ale program powinien przygotowywać studentów do pracy np. przy profesjonalnym tworzeniu dźwięku (studia nagraniowe, rozgłośnie radiowe, koncerty etc.), przy tworzeniu grafiki i animacji komputerowych (telewizja, studia tworzące gry komputerowe, reklama).
Obraz ideowego artysty w wyciągniętym swetrze ze sztalugą to przeszłość, nie wiem jak z muzykami ale dobrych grafików ze świecą szukać w Szczecinie
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
w WSSU jest sporo wykładowców z Poznania. Może po przekształceniu w AS w końcu decyzje zaczną zapadać w naszym mieście...Dodam jeszcze, że WSSU z braku kasy nie mogła otwierać nowych kierunków. Np. przyda się u nas wzornictwo, projektowanie biżuterii itp.
 

·
Moderator
Joined
·
38,476 Posts
^^ Ok, ale przemysłowe :D

czego nie mamy

projektowanie produktu
projektowanie ubioru
projektowanie biżuterii
 

·
Administrator
Joined
·
36,948 Posts
Ciekawe ilu studentów ma się planowo kształcić w nowej akademii? Otwarcie tej placówki daje szanse na ożywienie pl. Orła, tak jak bliskość uniwersytetu wpływa poważnie na ruch na wrocławskim rynku.
Tego typu uczelnie nie generują tłumów. Np. rok mojego brata na poznańskiej ASP miał kilkanaście osób.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #19 ·
http://miasta.gazeta.pl/szczecin/1,34939,7098947,Kochan_o_kulisach_tworzenia_Akademii_Sztuki.html

Kochan o kulisach tworzenia Akademii Sztuki
Rozmawiała Monika Adamowska
2009-10-01, ostatnia aktualizacja 2009-10-01 12:05

Rząd przyjął we wtorek budżet na 2010 r. Są w nim pieniądze na szczecińską Akademię Sztuki. Ale na wiele pytań dotyczących nowej uczelni wciąż nie ma odpowiedzi. O szczegóły jej tworzenia pytamy Magdalenę Kochan, posłankę PO, która z innymi szczecińskimi parlamentarzystami zabiegała o powołanie i finansowanie uczelni.

Rozmowa z Magdaleną Kochan

Monika Adamowska: Ile dostaniemy od rządu na Akademię Sztuki?

Magdalena Kochan: Jeszcze nie wiem. Rada Ministrów dopiero przyjęła budżet. W przyszłym tygodniu spotykamy się z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim i siadamy do układanki. Bo przecież to nie będą pieniądze z jednego miejsca, ale z ministerstwa kultury, a także z ministerstwa nauki. Zastanowimy się skąd jeszcze.

Jakiej kwoty potrzebujemy?

- Są budynki: Pałac pod Globusem od miasta, siedziba filii Akademii Muzycznej w zasobach Skarbu Państwa administrowana przez wojewodę oraz miejski budynek - siedziba Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. Państwo i miasto składają się w sensie zapewnienia pomieszczeń. Ale te obiekty są w złym stanie technicznym. Miasto i marszałek dali po 3,5 mln zł na remonty. W przyszłym roku mają dać drugie tyle. W sumie więc przeznaczą 14 mln zł. Potrzeba jeszcze ok. 11 mln zł na wyposażenie: instrumenty, komputery, meble itd. oraz ok. 7 mln zł rocznie na normalne funkcjonowanie.

Z zapowiedzi wynika, że 18 mln zł raczej z budżetu państwa nie dostaniemy.

- Nie, bo rząd musi oszczędzać. Szukamy więc kompromisów. Chcieliśmy iść drogą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Studenci zaczynaliby rok na swoich uczelniach [Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej i filii poznańskiej Akademii Muzycznej - przyp. red.], a drugi semestr, w pierwszej połowie 2010 r., kończyliby już na Akademii Sztuki. Ale może trzeba będzie wystartować z akademią dopiero od 1 października 2010 r.

Przed wakacjami pani i poseł Sławomir Nitras zapowiadaliście, że aby uczelnia ruszyła w 2010 r. projekt powołującej ją ustawy musi trafić do Sejmu przed wakacjami.

- Zależało nam, by przed wakacjami była decyzja co do finansowania. Udałoby się, gdyby nie to, że nowelizowano budżet na 2009 r. Musieliśmy czekać. Żaden klub nie może złożyć projektu ustawy na coś, co wymaga finansowania, gdy nie ma go zapewnionego. Trzeba było czekać na ten wtorek i budżet na 2010 r. Kluczowa jest informacja ile dostaniemy. Do niej musimy dostosować projekt ustawy. Musimy rozmawiać z marszałkiem województwa, z prezydentem miasta, by jeszcze trochę pomogli. Może trzeba będzie wolniej wyposażać uczelnię. Kiedy już znajdziemy potrzebne pieniądze, musimy szybką ścieżką wprowadzać ustawę.

Nie będzie problemów z jej przegłosowaniem?

- Jestem przesądna i wolę nie zapeszyć. Ale gdyby pani dzisiaj zapytała w Sejmie o Akademię Sztuki w Szczecinie, to chyba wszyscy o niej słyszeli. Zabiegaliśmy o to od dawna. Mamy przychylność, także potwierdzoną na piśmie, m.in. komisji kultury i finansów.

Jak budować tę uczelnię, by zyskała markę?

- Kiedy obwieszczaliśmy we wtorek, że mamy pieniądze w budżecie, byli z nami artyści. To prowadzący odbywające się właśnie w Szczecinie warsztaty "Akademia Sztuki". Sylwester Ostrowski, dobry duch Akademii Sztuki, zapewnił udział znakomitości. Udało się. I uda się przy akademii. Ta uczelnia będzie wyjątkowa w Polsce, bo będzie łączyć muzykę klasyczną z jazzową i sztukami wizualnymi. Najkrótsze porównanie: przed 20 laty takim połączeniem sztuk mogła być okładka płyty winylowej, dzisiaj to już wideoklip. Musimy stworzyć dobry klip.

Myślimy o profesorach stacjonarnych, ale i o ściąganiu znakomitości ze świata np. na semestr czy dwa. Mamy dwa, trzy lata na zbudowanie markowej uczelni. Musi być atrakcyjna, by przyciągać studentów. Dzisiaj student szuka znakomitości i np. z Krakowa jedzie studiować do mistrza do Barcelony czy Paryża.

Fakt, że nie mieliśmy dotąd w mieście takiej uczelni, ma też plusy. Nie mamy skostniałej formy. Musieliśmy podróżować po świecie. Z tych podróży przywoziliśmy nowe spojrzenie. Możemy teraz zbudować coś absolutnie świeżego.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,046 Posts
Discussion Starter · #20 ·
http://www.mmszczecin.pl/29181/2009/10/11/mniej-pieniedzy-na-akademie-sztuki?category=news

Mniej pieniędzy na Akademię Sztuki

Miało być 18 mln zł, a tylko 6,5 mln zł jest w budżecie państwa na Akademię Sztuki w Szczecinie.
To pieniądze, dzięki którym nowa uczelnia będzie mogła rozpocząć działalność. Natomiast na inwestycje trzeba będzie wziąć pieniądze z województwa lub realizować je stopniowo.

Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego podczas spotkania w sprawie Akademii Sztuki zapewniał, że pieniądze się znajdą.

- Jeśli Akademia ruszy w 2010 roku, będziemy rozmawiać z prezydentami miast naszego województwa i na pewno znajdziemy potrzebne pieniądze – uspokaja Witold Jabłoński, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. – To ma być uczelnia nie tylko dla mieszkańców Szczecina, więc inne samorządy też muszą wspomóc jej rozwój.

Na 2010 oprócz pieniędzy z budżetu państwa na powstanie AS pieniądze przeznaczy miasto – 7 mln zł i marszałek województwa 3,5 mln zł.

Akademia Sztuki ma ruszyć 1 października 2010 roku.
 
1 - 20 of 409 Posts
Top