SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1703 Posts

·
...
Joined
·
12,023 Posts
2009-12-16 20:21:47
Biurowce od Norwegów

Norweski „Realkapital” odkupił od szczecińskiego dewelopera ziemię przy al. Piastów w Szczecinie. Zapowiada, że od jesieni 2010 r. zacznie tam stawiać biurowiec. Inwestycję szacuje na 25 do 30 mln. euro.
- Badając polski rynek odwiedzaliśmy różne miasta od Gdańska, przez Łódź, Kraków i Warszawę - mówi Magnus Isaksson, z „Realkapital Szczecin”. - W Szczecinie trafiliśmy na najbardziej przyjazny klimat do inwestycji. Przekonało nas także spotkanie z władzami miasta na targach w Cannes. Kupiliśmy ziemię przy al. Piastów jesienią tego roku. Przedstawiamy teraz wstępną koncepcję, na początku roku chcemy mieć już gotowy projekt i ubiegać się o pozwolenie na budowę.
Grunt po dawnej spółdzielni „Meblosprzęt” chciał zagospodarować szczeciński deweloper. Jednak miasto nie zgodziło się, by w miejscu planowanej 6 kondygnacyjnej zabudowy wprowadzić wieżowce. Inwestor niższego budynku nie postawił, a miasto zaczęło egzekwować umówione terminy zabudowy. W tej sytuacji szczecińska spółka sprzedała grunt Norwegom, którzy zawarli nowe porozumienie z miastem Szczecin. Za prawo przedłużenia terminu zabudowy nowy użytkownik nieruchomości zapłaci w 2 ratach w sumie 750 tys. złotych. Na postawienie budynku w ramach I etapu inwestycji w stanie surowym Norwedzy mają czas do 2012 r. Całość realizacji - 15- 20 tysięcy metrów kwadratowych inwestor ma zakończyć do 30 września 2015 r. Jeśli którykolwiek z terminów zostanie przekroczony, „Realkapital” będzie musiał wpłacić do kasy gminy milion złotych.
Według wstępnej koncepcji przygotowanej przez warszawskie biuro „Atelier 7 architektura Marcin Gmich”, budynek będzie się składał z trzech mniejszych. Całość ma być powiązana centralnym placem pod gołym niebem. Taka architektura, według inwestora, zapewnia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie i przyjazność budynku dla jego użytkowników. Biurowiec zostanie wyposażony w dwukondygnacyjny parking podziemny i 5-6 kondygnacji użytkowych ponad poziomem gruntu.

„Realkapital” już inwestuje w Szczecinie. Przy ul. Ostrawskiej rozpoczął budowę osiedla mieszkaniowego dla ok. 2 400 mieszkańców. Kompleks ma być w stylu skandynawskim, z dużą ilością otwartej przestrzeni i zieleni.

Artur Ratuszyński
link: http://www.kurier.szczecin.pl/Art.aspx?a=31122
I z ciekawostek:

Piastow Office Park

Surrounding area
The area surrounding Piastow Office Park is well known and well developed in terms of infrastructure and has excellent access by car as well as by public transport – major tram lines and bus lines pass just outside the development and there are convenient stops a half-minute walk away.
The Szczecin University main campus (with technical and other faculties) is located adjacent to the plot, providing good opportunities for cooperation for technically oriented or consultancy companies.

Amenities within Piastow Business Centre
In the Piastow Business Centre, we will provide restaurant, cafeteria, kiosk and other business-to-business services. We aim to provide – for which the building is prepared - conference facilities, gym, fonancila services (bank, bankomat), exhibition / showroom, copy center, dry-cleaner, car-wash/car-service/change of tires, medical services etc.

Signage
The development provides an excellent place for logo, with one of the best visibilities in Szczecin. Together with the (larger) tenants we will find the optimal size and location for their signage.
There will be no rent charged for the logo(s). The tenant pays only for its installation and maintenance.
Logos and exhibition areas can also be arranged in the large lobbies of the buildings (also for smaller tenants).

Environment / Energy efficiency / Hazardous Substances
The building is designed and will be built in line with the latest environmental technology with savings on energy, water etc. Our aim is to get a LEED certification.
Since the building is new and the land plot on which it will be built has no contamination, no part of the premises neither contains nor stores toxic or hazardous substances that may prove harmful to the tenants.


The buildings are designed with good sustainable, yet modern architecture, respecting the traditional architecture of Szczecin, with symmetric, human scale facades facing the streets, in line with its original façade lines. At the same time we wanted to create an interesting icon overlooking the intersection.
Inside the development, between the buildings, where the sun does not create any problems to the office workers, modern full height glass facades are used, as well as in locations for the important first impressions, building access, waiting, meeting points etc.
The development has generous, light and tall common areas in every building, with large lobbies and reception areas giving possibility for meetings, company exhibitions and promotion.
Solid natural materials will be used in the common areas – wood, stone, glass and metal. Staircases will be open providing easy and pleasant communication between floors or a nice view while waiting for the elevator. In the common toilet areas, ceramic tiles will be used on floors and walls.
In the area between the buildings a pleasant and attractive piazza will be created, providing gastronomy facilities (cafe, lunch restaurants etc) and other business-to-business services, such as for instance copy centre, kiosk, bank/post office etc.
Within the main building, there are plans of creating conference / meeting room facilities and a gym / SPA.
Our philosophy and aim is to create a building which will work as the second home for the persons working there. After all we spend more than half of our awoken time every day in the office.
 

·
Moderator
Joined
·
38,576 Posts
Tam gdzie stał taki kontener, który udawał inwestycję :D
 

·
Szczecinomaniak
Joined
·
489 Posts
Może skoro jest zrobiony dla tej inwestycji osobny wątek to podpiąć pod niego tę mieszkaniówkę przy Ostrawskiej? I zmienić nazwę wątku na "Inwestycje Realkapital w Szczecinie" czy coś takiego...
 

·
Registered
Joined
·
1,299 Posts
czy to jest teren, na którym miał budować Gryfbud? (http://www.urbanity.pl/budynek2611/centrum-biurowe-gryfbud) wiem, że lepszy rydz niż nic, ale biurowiec 5-6 pięter to dla mnie taki bardziej rozbudowany kiosk ruchu. może chociaż będzie dobrze się komponował z biurowcami Eko Park.
 

·
Moderator
Joined
·
38,576 Posts
O właśnie o tym baraku pisałem! :D hehe to była niezła ściema :)
 

·
Idealista Szczeciński
Joined
·
10,520 Posts
Panowie, trochę dystansu. Bo jak czytam, że mogli od razu kupić połowę działek to przypominam, że już wielokrotnie były wizu, zapowiedzi, i co? Płot z blachy w najlepszym razie. Także doceniając ładną wizualizację i ciesząc się, że ktoś ma plany wobec tego miejsca zalecam spokój ;)
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,742 Posts
Nieco większa wizualizacja:Wygląda dobrze.
Co do narzekań, że przecież mogło być wysoko: to dobrze że biurowiec będzie miał mniej więcej wysokość okolicznej zabudowy. Nie wychodziłbym z wieżowcami poza okolice pl. Rodła.
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,022 Posts
Za daleko od city na "wysoko".

Do pl. Rodła z pl. Szyrockiego jest jakieś 3 km więc jest to raczej spora odległość jak na rozrzut pomiędzy "wieżami centrum".

O "studium zabudowy" wspominanym w "Zapowiedziach" już tam pisałem :p jest pewnie przydatne z "kompozycyjnego" punktu widzenia ale urbanisztyczno-biznesowo to raczej (na dzień dzisiejszy) słabo.
 

·
...
Joined
·
12,023 Posts
Discussion Starter #18
^^No to czas zmienić tytuł ;)
Co do mojego niezadowolenia z wysokości. Są budynki wysokie i wysokościowe- ja mówiłem o tych pierwszych , których wysokość nie przekracza 56m (ok ~17 kondygnacji). Przy planowanej jeszcze inwestycji po Ornamencie, oba budynki stworzyłyby "bramę" do centrum.
jacca said:
jest pewnie przydatne z "kompozycyjnego" punktu widzenia ale urbanisztyczno-biznesowo to raczej (na dzień dzisiejszy) słabo.
Przyszła obwodnica, Mieszka I i Piastów - komunikacyjnie to tam będzie lepiej niż w centrum, a co w związku z tym urbanistyczno-biznesowo to tam nie jest słabo, a budynków nie stawia się na dzień dzisiejszy tylko na lata z uwagą na to jak okolica ma się zmienić w przyszłości ;)

Offspring said:
Co do narzekań, że przecież mogło być wysoko: to dobrze że biurowiec będzie miał mniej więcej wysokość okolicznej zabudowy. Nie wychodziłbym z wieżowcami poza okolice pl. Rodła.
a po drugiej stronie okoliczną zabudową są 10 piętrowe punktowce mieszkalne i co teraz? ;)
 

·
The Patriot
Joined
·
1,085 Posts
DWIE SPRAWY:
1. Chyba wszystkich miło zaskoczyła ta informacja, prawda? Mnei bynajmniej tak, i wizualizacje również przypadły mi do gustu. Zapowiadają się naprawdę tłuste lata dla Szczecina.
2. Czy nie byłoby czymś złym, gdybym wnioskował za zmianą tytułu tego wątku na Piastow Office Park ?:> Idę za prezentacją ale brzmi to bardziej miasto - i zdaję sobie sprawę z opinii co poniektórych, że tak nie powinniśmy czerpać z angielskiego ale jak dla mnie jest fajnie :banana:
 
1 - 20 of 1703 Posts
Top