SkyscraperCity banner

Pomysły na podzamcze, Twój wybór [post #1009]:

 • PROJEKT #1

  Votes: 17 11.5%
 • PROJEKT #2

  Votes: 11 7.4%
 • PROJEKT #3

  Votes: 6 4.1%
 • PROJEKT #4

  Votes: 6 4.1%
 • PROJEKT #5

  Votes: 5 3.4%
 • Żaden z powyższych

  Votes: 93 62.8%
 • Nie mam zdania

  Votes: 10 6.8%
1 - 20 of 9816 Posts

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Czy szczecińskie Podzamcze jest skazane na porażkę?
Minęło już 9 (11?) lat od rozpoczęcia prac nad "odbudową" tego miejsca. Do tej chwili zbudowano mniej więcej połowę zaplanowanych kamieniczek. Obecnie nie buduje się jednak nowych. Niezabezpieczone i rozgrabione, niszczeją, strasząc turystów.
Inną kwestią jest poziom architektury i jakości materiałów. Fasadę jednego budynku, który dopiero co został zbudowany, trzeba było wyremontować, a inne nadają się właściwie do generalnego remontu.

Na początku zdjęcia północnej części Podzamcza jako dowód porażki, później przedstawię zdjęcia części południowej, gdzie powoli, ale sukcesywnie odradza się klimat tego miejsca.

btw: Torni może byś wspomógł i przedstawił historię, plany, zdjęcia tego miejsca przed wojną i tuż po? ;)

Baszta Siedmiu PłaszczyWybudowany 2 lata temu...a już zniszczonyI cała pierzeja po drugiej stronie ul. Panieńskiej, tuż pod samym zamkiem

To mnie zaciekawiło. Co to jest?

Uliczka odchodząca od Panieńskiej. Przed nią wielki teren, prowizorycznie zabezpieczony, cały rozkopanyAh te kolory

CiekawostkaChyba najbardziej szokujący budynek, dlatego takie ciemne zdjęcia

Arkona, bez komentarzaNo i wszystko w jednym na zakończenie. Arkona na lewo, na prawo chaszcze zamiast kamienic. Na wprost, nie dokończone kamienice w oryginalnych kolorach na tle szaroburego (ale na szczęście do czasu) zamku. Oraz brak dróg, oświetlenia, małej architektury i....ludziCDN
 

·
Administrator
Joined
·
36,948 Posts
1. lokalizacja - brak dojzadu, brak deptakow z prawdziwego zdarzenia - jakies krzywe chaszcze i parkingi, brak placu glownego ala rynek
2. komunikacja - brak dojazdu, tylko 1 przystanek tram/bus kawalek dalej
3. zero imprez - miasto powinno wypromowac teren imprezami miejskimi
4. odciecie - trasa zamkowa odcina teren od walow, gdzie w weekend jest sporo ludzi, ale nie maja pomyslu co ze soba zrobic. i dociecie od odry
5. jakosc - tragedia
6. lokale - slabiutko - jedna przereklamowana prawda
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Raini, zrobi się ;).

625 said:
lokalizacja - brak deptakow z prawdziwego zdarzenia - jakies krzywe chaszcze i parkingi, brak placu glownego ala rynek
Na całym Podzamczu place są póki co dwa (Rynek Sienny i Nowy Rynek), dojdą, mam nadzieję, dwa kolejne: Rynek Warzywny i Targ Rybny (ten ostatni to plac raczej z nazwy, w rzeczywistości krótka i ciasna uliczka). Funkcję deptaku mogłby pełnić ciąg Mściwoja - Panieńska. Nigdy w historii na Podzamczu nie było dużego, głównego placu, co wynika z historii rozwoju miasta jeszcze przedlokacyjnego. Nie ma sensu wytyczać takowego od podstaw, tym bardziej że układ urbanistyczny całego Starego Miasta jest wpisany w rejestr zabytków.
625 said:
komunikacja - brak dojazdu, tylko 1 przystanek tram/bus kawalek dalej
Wydaje mi się, że wystarczy - na Wyszyńskiego skupiają się autobusy i tramwaje łączące całe miasto.
625 said:
zero imprez - miasto powinno wypromowac teren imprezami miejskimi
Imprezy na rozkopanym placu budowy? ;) Po ukończeniu inwestycji jak najbardziej.
625 said:
odciecie - trasa zamkowa odcina teren od walow, gdzie w weekend jest sporo ludzi, ale nie maja pomyslu co ze soba zrobic. i dociecie od odry
Jasna sprawa. Trasa Zamkowa zniszczyła wielki potencjał terenu od Wałów Chrobrego po Dworzec Główny, a Arteria Nadodrzańska odcięła miasto od rzeki. Obie powojenne, pożal się Boże, inwestycje do likwidacji.
625 said:
jakosc - tragedia
Największym problemem Podzamcza na samym początku było to, że zdecydowano się na metodę retrowersji, a nie na faktyczną odbudowę dzielnicy. Materiałów ikonograficznych nie mieli, biedactwa ;).
625 said:
lokale - slabiutko - jedna przereklamowana prawda
Eee, nie zgodzę się. Prawda jest droga i dość snobistyczna, ale pamiętaj o Koniku Morskim, Desperados (dwa miejsca do napicia się piwka i pogadania, w Koniku dobre jedzenie), Brasserie Margot (te wnętrza, no i jazz!) czy winiarni Bachus. Jak na tak małą już zabudowaną część, to moim zdaniem w tej akurat kwestii jest świetnie.
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
@ 625

OT smutna szczecińska rzeczywistość :( ale tak nie musi być w nieskończoność... nadejdą w końcu lepsze czasy :)
Sporo już pobudowano, jeszcze tylko z głową dokończyć rozpoczętą zabudowę, usuwając przy okazji Arkonę (OT melodia przyszłości m))

@ Raine
świetny pomysł na wątek i jeszcze lepsza fotorelacyja m))

Odpowiadam również na pytanie autora:
Uważam, że Podzamcze nie jest wielką pomyłką i zarazem nie jest skazane na porażkę, a li tylko potrzebuje dobrego gospodarza. Póki co brak takowego, więc jak jest każdy widzi.
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Podzamcze przed wojną

Reifschlägerstraße / ul. MściwojaGroße Oderstraße / ul. Wielka OdrzańskaHeumarkt / Rynek SiennyAltes Rathaus / Stary Ratusz

Börse / GiełdaNeuer Markt / Nowy RynekKleine Oderstraße / ul. Mała OdrzańskaHackgasse / ul. OpłotkiFrauenstraße / ul. Panieńska

Mittwochstraße / ul. Środowa

Krautmarkt / Rynek Warzywny

Baumstraße / ul. KłodnaSiebenmantelturm / Baszta Siedmiu Płaszczy

 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)


o ta kamienica jest fajna

Torni gdzie stała? może jeszcze jest szansa na jej odbudowę?
A masz może zdjęcie tej kamienicy co powstaje na rynku Siennym naprzeciwko ratusza?

 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Raine said:
o ta kamienica jest fajna

Torni gdzie stała? może jeszcze jest szansa na jej odbudowę?
Nie ma szans, kamienica miała adres Neuer Markt 3/4.Była siedzibą redakcji i drukarni gazety "General Anzeiger". Stad zresztą te rolki papieru przetaczane przez Große Oderstraße.Dziś kamienica w jej miejscu ma tę samą numerację - Nowy Rynek 3/4 i jest siedzibą... redakcji "Głosu Szczecińskiego". To, że nie przeznaczono tej kamienicy do rekonstrukcji, to jedna wielka pomyłka.

Raine said:
A masz może zdjęcie tej kamienicy co powstaje na rynku Siennym naprzeciwko ratusza?
Jasne, to ta kamienica:Adres: Heumarkt 4, budynek zwany Möninsches Haus (Dom Moninów).
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Raczej nie, tutaj masz plan - na czerwono zaznaczono obiekty przeznaczone do rekonstrukcji, czyli z kamienic te budynki:

Heumarkt 7 i 8 (ukończone).Heumarkt 4 (w budowie).Krautmarkt 1 (w planach).Do tego dochodzi część samych fasad (Heumarktstraße / ul. Sienna 5 i 6) oraz utrzymanie obiektów zabytkowych (Ratusz i Baszta).
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Szkoda że tak mało, a czemu wybrano Krautmarkt 1 do odbudowy? jakoś szczególnie nie wyglądają te kamieniczki,

btw: na tym planie, dobrze widać jak bardzo ogranicza dalszą budowę Trasa Zamkowa i Arteria Nadodrzańska, Arkona i bloki.
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Nie wiem dlaczego wybrano Krautmarkt 1, ładne kamienice, ale były ładniejsze. Nic szczególnego też w nich się nie mieściło. Za to niepozorna kamienica tuż obok (Krautmarkt 2) była szczególna.Jak zgadniesz co za instytucja się w niej mieściła, to jesteś mistrz ;).
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
@Raine
Widzę, że masz dobre źródło informacji ;). Svenska Sjömanskyrkan (Schwedische Seemanskirche), owszem, ale ponieważ zagadka była z założenia bezczelna, to mogę rzec, że mnie akurat chodziło o hotel "Preußischer Hof", który mieścił się w tym samym budynku :laugh:. Adresik: Krautmarkt 2; przed 1856 r., czyli wg starej numeracji, budynek miał numer 1055 :).

@marpa
Akurat w tej dziedzinie jestem specjalistą ;).
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #15 · (Edited)
czyli nie jestem miestrzem?

Mam jeszcze 3 pytania i 1 prośbę dotyczącą tej mapki.Co to za czerwona kreska przy baszcie? mur?
Co oznaczają te dwie na żółto oznaczone obszary na górze nad blokami? (nie wiem co to za ulica). Tam też coś będzie budowane? Rozumiem że jest dalsza część tej mapki? Jeśli tak to prośba: udostępnij ją :)
Jeszcze pytanie do tego największego oznaczonego obszaru. Niby jak to ma wyglądać? Kamieniczki będą dupą odwrócone do Odry?
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Raini, mistrzu... :)
Raine said:
Co to za czerwona kreska przy baszcie? mur?
Tak.
Raine said:
Co oznaczają te dwie na żółto oznaczone obszary na górze nad blokami? (nie wiem co to za ulica). Tam też coś będzie budowane?
To ulica Szewska, dziś będąca ciągiem pieszym.Zapomnijmy o zabudowie w tym miejscu :).
Raine said:
Rozumiem że jest dalsza część tej mapki? Jeśli tak to prośba: udostępnij ją :)
Nie ma :).
Raine said:
Jeszcze pytanie do tego największego oznaczonego obszaru. Niby jak to ma wyglądać? Kamieniczki będą dupą odwróconą do Odry?
Ta mapka jest jedynym źródłem informacji na temat zabudowy tego kwartału, nigdzie indziej nikt o tym nie wspomina. Jeśli wybudują tam cokolwiek, to zapewne stanie się to gdy już nie będzie Arterii, czyli nie za naszych czasów ;).
 

·
Szczecinomaniak
Joined
·
800 Posts
Ja jako miłośnik Szczecina wymazuję ze świadomości istnienie czegoś takiego jak Podzamcze i wcale nie razi mnie to, że nie jest dokończone gdyż dokończenie go kamienicami będącymi obrzydliwym przykładem antyarchitektury nie jest wcale niczym lepszym od tych pustych budów, Podzamcze budowane w latach 90 to zbrodnia takiej samej rangi co wyczyny architektów doby PRL-u, dlaczego zaprzepaszczono odbudowanie starówki w tej samej formie co przed wojną ale zaprzepaszczoną ją i mamy jedno wielkie gówno.
 

·
Fortuna favet fortibus
Joined
·
2,920 Posts
Przedwojenne foteczki są przepiękne! :)

Aż dziw kto pozwolił na budowe takich "stylizowanych" maszkar...
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Bollwerk / Bulwar

Kilka widoków Bulwaru od strony Odry, między mostami Długim i Kłodnym.

1865 r.1905 - 1907 r.1920 r.po 1921 r.po 1926 r.po 1931 r.

 
1 - 20 of 9816 Posts
Top