Joined
·
38,583 Posts
Miała być turystyczną perłą. Kuśnierska nadal będzie straszyć
Na przywrócenie blasku uliczce biegnącej wzdłuż zamku trzeba będzie długo poczekać, choć planowano uczynić z niej turystyczną perłę. Rozwiązana została umowa z firmą, która miała zaprojektować przebudowę.
![]()
Ulica Kuśnierska, prowadzi do Zamku Książąt Pomorskich. Powinna być piękna i zadbana. Jej stan pozostawia jednak wiele do życzenia. (fot. Marcin Bielecki)
Kamień, granit i stylowe oświetlenie – tak, według wstępnych ustaleń, miała wyglądać ulica Kuśnierska.
Zgodnie z planem miała się przerodzić w tzw. złotą uliczkę (słynna malownicza Złota Uliczka w Pradze, na terenie zamku jest jedną z największych atrakcji stolicy Czech).
Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na początku lipca ubiegłego roku podpisał umowę z firmą Pe-Polska sp. z o.o. z Gdańska, która miała opracować dokumentację projektową. Decyzję podjęto przede wszystkim ze względu na zły stan techniczny nawierzchni ulicy Kuśnierskiej.
– To skandal, żeby w takim ważnym miejscu w mieście droga była w tak strasznym stanie – mówi Marta Wadas z Hamburga. – Jestem w Szczecinie średnio co dwa tygodnie i w wolnych chwilach chętnie spaceruję. Wały Chrobrego czy Park Kasprowicza idealnie się do tego nadają, ale okolice Zamku Książąt Pomorskich to zupełnie inna sprawa.
Nierówna nawierzchnia nie dość, że psuje estetykę miasta to jest też niebezpieczna dla pieszych. Łatwo się ześlizgnąć z wystającej kostki brukowej lub wpaść w jedną z dziur. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza kiedy pada deszcz. Remont jest więc konieczny. ZDiTM proponował aby odcinek od ul. Panieńskiej do ul. Rycerskiej przekształcić w ciąg pieszy i postawić piękne, stylowe oświetlenie. Projekt przebudowy mieliśmy poznać już w grudniu 2010 roku, niestety do tej pory go nie ma.
– Zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Kuśnierskiej została w ubiegłym roku rozwiązana z winy wykonawcy – informuje Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM. – Nie zrealizowano zadania w terminie.
Okazuje się, że na remont trzeba będzie długo poczekać. Póki co brakuje konkretów i pieniędzy.
– W bieżącym roku przygotowane do zlecenia zostało opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który określi przewidywane do wykonania prace oraz wyszacuje ich wartość – mówi Kwiecień-Zwierzyńska. – To umożliwi, po zabezpieczeniu stosownych środków w budżecie miasta, na realizację tego zadania w trybie "Zaprojektuj i zbuduj”.
Rynek Sienny bez aut. I co dalej?
Targ z kwiatami, ogródki piwne, scena dla młodych artystów lub fontanna – to tylko niektóre propozycje na zagospodarowanie uwolnionego od aut placu. Najważniejsze, by od teraz nie świecił pustkami.
![]()
Rozpoczęły się przygotowania do ogrodzenia terenu, by uniemożliwić wjazd na Rynek Sienny. (fot. Andrzej Szkock)
– Na Rynku Siennym powinno się miło spędzać czas, a nie parkować – mówił we wtorek Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta miasta. – Auta, które tu teraz stoją, znajdują się na tym terenie nielegalnie, dlatego proszę ich właścicieli aby zabrali stąd swoje samochody. Uwalniamy rynek od samochodów. Do końca tygodnia pojawi się tu ogrodzenie.
Ta wiadomość zszokowała i jednocześnie ucieszyła wielu mieszkańców Szczecina. Sprawa parkowania na Podzamczu była poruszana od lat, jednak dopiero teraz udało się problem częściowo rozwiązać. Od przyszłego tygodnia na Rynku Siennym nie będzie już można parkować. Pojazdy dostawcze, straż pożarna, policja i inne służby będą mogły dojechać tylko wyznaczonymi uliczkami. Ci, którzy do tej pory zostawiali tu samochody, muszą znaleźć inne miejsce postoju.
Parkowanie pod Trasą Zamkową
Większość mieszkańców ucieszyła wieść o uwolnieniu od aut Rynku Siennego. Niepocieszeni są ci, którzy tu parkowali. Boją się, że teraz nie będą mieli gdzie zostawiać aut. Jak wiadomo problem z miejscami dla samochodów jest w całym mieście. Podzamcze jest jednak miejscem szczególnym. Tu często kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych. Uciekają także przed Strefą Płatnego Parkowania, która okala Stare Miasto.
– Na Rynek Sienny można swobodnie dojechać komunikacją miejską – mówi Kądziołka. – Jeśli, ktoś mimo wszystko woli przyjechać tu samochodem, może zostawić auto na parkingu pod Trasą Zamkową. Ja tak zrobiłem i nie miałem problemu ze znalezieniem tam wolnego miejsca. Kierowcy wiedzą jednak, że o wolne miejsce pod Trasą Zamkową nie zawsze jest łatwo. Zwłaszcza od kiedy zabrano blisko 70 miejsc parkingowych i ogrodzono je na parking dla pracowników sądu.
– Teraz nie ma takiego problemu z zostawieniem tam auta, bo jest lato i wiele osób ma urlop – mówi pan Przemysław, który pracuje w firmie na Podzamczu. – Gorzej będzie od września. Paranoją jest też fakt, że parking dla pracowników sądu często świeci pustkami. Na 70 wolnych miejsc, zajętych jest raptem około 15 – 20. Po co więc było ogradzanie parkingu i zabieranie miejsc mieszkańcom.
Prezydent Kądziołka zapewnia, że parking pod Trasą Zamkową ma zostać powiększony. Zlecono już wykonanie koncepcji na jego zagospodarowanie. Konkretów jednak brak. Nie wiadomo kiedy parking zostanie powiększony, ani też ile nowych miejsc się na nim pojawi.
Czas ożywić rynek
Problem parkowania to jedno. Ważne jest teraz, żeby nie zmarnować potencjału Rynku Siennego. – Są różne koncepcje na zagospodarowanie tego terenu – mówi Marek Duklanowski, radny Rady Miasta, który walczył o uwolnienie Rynku Siennego od aut. – Pojawiły się pomysły, żeby ten obszar wypoziomować lub postawić fontannę. O tym należy rozmawiać w kolejnych etapach.
Prezydent Kądziołka twierdzi, że rynek powinien być miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Tu mają się odbywać wydarzenia kulturalne zrzeszające malarzy, muzyków i innych artystów. Pojawił się pomysł sprowadzenia tu sprzedawców kwiatów, którzy dawniej przebywali na Alei Kwiatów.
– Najważniejsze to nie zostawić teraz pustego placu, na którym nic się nie dzieje – mówi Borys Specjalski, prezes Stowarzyszenia Nowoczesnego i Estetycznego Szczecina.
Mamy powód do radości
Borys Specjalski,
prezes Stowarzyszenia Estetycznego
i Nowoczesnego Szczecina
Jednym z naszych pierwszych podstawowych celów było uwolnienie od aut Podzamcza. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda się ten problem rozwiązać. Bardzo cieszymy się z tego, że wreszcie Rynek Sienny będzie miejscem dla mieszkańców, a nie samochodów. Warto teraz skupić się na ożywieniu tego obszaru. Dobrze byłoby postawić tam element architektoniczny, który przyciągałby w to miejsce ludzi.
Zwykle jest to fontanna czy pomnik. Na Rynku Siennym znaleźć możemy jedynie latarnię. Postawiono ją aby przywrócić przedwojenny wygląd. Warto by pomyśleć o dodatkowym, bardziej charakterystycznym elemencie. Dobrze by było zniwelować także nierówności terenu.
Po tym spadku trudno się poruszać. Dobrze gdyby go wyrównać np. dużymi stopniami, na których można by usiąść. Mile widziane są także ławki i rośliny w donicach. Taki wygląd przyciągnął by mieszkańców i turystów. Warto też pamiętać o tym, że Rynek Sienny jest niewielki. Mogą się tu wiec odbywać małe wydarzenia kulturalne, a nie wielkie imprezy miejskie.
Czekam na prawdziwy ryne
Grzegorz Kluczyński
założyciel profilu na Facebooku „Nie dla parkingu na Rynku Siennym”
Ani ja, ani mieszkańcy, którzy poparli inicjatywę nie spodziewaliśmy się tak szybkiego obrotu sprawy. Bardzo ucieszyliśmy się na wieść o uwolnieniu Rynku Siennego od aut. Miałem uruchomić internetową petycję w tej sprawie, ale teraz nie będzie już potrzebna. Teraz należy pamiętać o tym, żeby Rynek Sienny stał się prawdziwym rynkiem.
Na pewno okoliczni właściciele restauracji czy pubów szybko ten teren zagospodarują. Myślę, że dobrze byłoby też sprowadzić tu sprzedawców kwiatów, którzy dawniej przebywali na Alei Kwiatowej.
Będę przyglądał się rozwojowi spraw. Nie usunę na pewno profilu na Facebooku. Przyczynił się do pozytywnego rozwiązania problemu więc dobrze jest go zostawić.
Być może będę na nim umieszczał informacje o tym, co będzie się działo na Rynku Siennym. Mam tu na myśli różne atrakcje, wydarzenia itp. Będę także czekał na decyzje odnośnie reszty Podzamcza. Wciąż znajdują się tu ulice, które moim zdaniem należy wyłączyć z ruchu. Mam ponadto nadzieję, że miasto dotrzyma słowa w kwestii parkingu pod Trasą Zamkową.
Będzie miejsce dla kultury
Jakub Włodarz
Forum Gryf
Likwidacja parkingu na Rynku Siennym to bardzo dobra decyzja. Ten teren, razem z placem Orła Białego to dwa najciekawsze punkty na Starym Mieście. Forum Gryf, dążąc do przywrócenia Szczecinowi Starego Miasta, wielokrotnie podkreślało, że w tym miejscu powinno się utworzyć strefę pieszą
. Teraz wreszcie będzie można tu organizować ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Należy jednak wzmocnić staromiejski wizerunek Rynku Siennego i nawiązać do jego przedwojennego wyglądu. Warto pomyśleć także o wyrównaniu tego terenu. Spad utrudnia poruszanie się po rynku. Powoduje też, że trudno zorganizować tam jakąś imprezę.
Lepszym miejscem pod tym kątem jest teraz plac Orła Białego. Mimo to, uwolnienie Rynku Siennego od aut to dobre posunięcie. Teraz trzeba zrobić kolejny krok, który przyciągnie tu mieszkańców, turystów, a także lokalnych artystów.
W przyszłości powinno się także zlikwidować parking na Rynku Nowym. Trzeba pamiętać, że onieczne jest teraz zapewnienie alternatywy dla kierowców, którzy dziś zostawia.