SkyscraperCity banner

Pomysły na podzamcze, Twój wybór [post #1009]:

 • PROJEKT #1

  Votes: 17 11.5%
 • PROJEKT #2

  Votes: 11 7.4%
 • PROJEKT #3

  Votes: 6 4.1%
 • PROJEKT #4

  Votes: 6 4.1%
 • PROJEKT #5

  Votes: 5 3.4%
 • Żaden z powyższych

  Votes: 93 62.8%
 • Nie mam zdania

  Votes: 10 6.8%
5861 - 5880 of 9669 Posts

·
Moderator
Joined
·
38,583 Posts
Poszedł na rynek, zrobił zdjęcia, a potem wyświetlił je na ekranie, a do tego złożył interpelacje. Codzienna praca za którą dostaje pieniądze, ale Marek robi z tego wielkie halo. Dodam, że "jego" pomysł przyklepał partyjny kolega :) SUKCES! Od razu może iść na urlop :).
 

·
Registered
Joined
·
19,982 Posts
eeeech...komentarz sam się ciśnie na ustach, w szczególności mając na uwadze "bohaterstwo" na jednej z ostatnich sesji Pana Radnego...nie będę go wygłaszał, bo by mnie zbanowano :)
 

·
Registered
Joined
·
1,254 Posts
Co za cynik! Żal mi tego człowieka...
A my celowo pozostaliśmy anonimowi - nie chcieliśmy, aby z akcją kojarzone było Stowarzyszenie, bo uznaliśmy, że inicjatywa oddolna będzie skuteczniejsza i lepiej postrzegana - co w istocie miało miejsce. Szkoda, że po raz kolejny laury (jak w przypadku parkowania na Rayskiego - ZDiTM) przypisuje sobie ktoś inny. Dla nas jednak najważniejszy był cel, który został osiągnięty, a to jest najważniejsze...
 

·
Registered
Joined
·
2,117 Posts
Nie zapominajcie, że my mamy też swoje racje w tej sprawie:
- masa krytyczna rok temu
- przygotowane koncepcje czym się zajmowaliśmy jakiś czas temu
- prywatnie wielu z nas słało maile w tej sprawie

To również nas sukces i mamy prawo się tym chwalić. Ale nie umniejszajmy też tak radnemu. Należy sobie zadać pytanie czy gdyby nie on i jego wpływy ten parking, by stamtąd teraz zniknął? Ale fakt, że cynizm itd. to cechy, które chyba pasują do tego Pana. Obserwowałem jego zachowanie w sprawie Sediny, publicznie jak i na żywo przed pomnikiem. Przebiegły facet, typowy polityk, co się dziwić. Cieszę się tylko z jednego, że tacy ludzie, na których tak swego czasu psioczyliśmy potrafią zrobić też dobrego :). Radny mam nadzieje nie utopi się w tym oceanie samozachwytu i postara się teraz o pieniążki na kosmetykę rynku - o czym w mailu mu usilnie przypominałem.

A dla nas jest to jeden z wielu sukcesów SENS, które już odnieśliśmy i które odniesiemy. Wiele jest do zrobienia więc "do roboty!" :).
 

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
Joined
·
3,104 Posts
Wyszło niefajnie... ale wierzę, że ludzie, którzy w mniejszym czy większym stopniu zaangażowali się w tę akcję (a można ich liczyć spokojnie w setkach) zrozumieją nieczyste intencje i wyciągną odpowiednie wnioski.
 

·
Registered
Joined
·
7,701 Posts
proponuję rynek sienny przemianować na rynek im. Marka Duklanowskiego (ewentualnie Lecha K. bo zdaje się że ten pan jest z Pis).

Zastanawiam się czemu rynek tak 'wykrzywiono', wcześniej z tego co widzę na zdjęciu był jakiś murek przy drodze i rynek był prosty. Fajnie by było gdyby coś takiego wróciło, można by urządzić tam jakieś bajeranckie schody czy inne cuś.
 

·
Registered
Joined
·
57 Posts
przeczytajcie sobie ostatni wpis pana D. na facebooku - "...być spiritus movens..." - cóż za ujmująca skromność...
ale ja zresztą o politykach nigdy nie miałem za wysokiego zdania :)
 

·
Registered
Joined
·
19,982 Posts
spirytus to Marek D. zna na pewno, a movens po jego zażyciu też ma pewnie niezły... :)
 

·
PB RWD jest wysoko
Joined
·
18,005 Posts


Miała być turystyczną perłą. Kuśnierska nadal będzie straszyć

Na przywrócenie blasku uliczce biegnącej wzdłuż zamku trzeba będzie długo poczekać, choć planowano uczynić z niej turystyczną perłę. Rozwiązana została umowa z firmą, która miała zaprojektować przebudowę.


Ulica Kuśnierska, prowadzi do Zamku Książąt Pomorskich. Powinna być piękna i zadbana. Jej stan pozostawia jednak wiele do życzenia. (fot. Marcin Bielecki)

Kamień, granit i stylowe oświetlenie – tak, według wstępnych ustaleń, miała wyglądać ulica Kuśnierska.
Zgodnie z planem miała się przerodzić w tzw. złotą uliczkę (słynna malownicza Złota Uliczka w Pradze, na terenie zamku jest jedną z największych atrakcji stolicy Czech).

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego na początku lipca ubiegłego roku podpisał umowę z firmą Pe-Polska sp. z o.o. z Gdańska, która miała opracować dokumentację projektową. Decyzję podjęto przede wszystkim ze względu na zły stan techniczny nawierzchni ulicy Kuśnierskiej.

– To skandal, żeby w takim ważnym miejscu w mieście droga była w tak strasznym stanie – mówi Marta Wadas z Hamburga. – Jestem w Szczecinie średnio co dwa tygodnie i w wolnych chwilach chętnie spaceruję. Wały Chrobrego czy Park Kasprowicza idealnie się do tego nadają, ale okolice Zamku Książąt Pomorskich to zupełnie inna sprawa.

Nierówna nawierzchnia nie dość, że psuje estetykę miasta to jest też niebezpieczna dla pieszych. Łatwo się ześlizgnąć z wystającej kostki brukowej lub wpaść w jedną z dziur. Sytuacja pogarsza się zwłaszcza kiedy pada deszcz. Remont jest więc konieczny. ZDiTM proponował aby odcinek od ul. Panieńskiej do ul. Rycerskiej przekształcić w ciąg pieszy i postawić piękne, stylowe oświetlenie. Projekt przebudowy mieliśmy poznać już w grudniu 2010 roku, niestety do tej pory go nie ma.

– Zawarta umowa na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Kuśnierskiej została w ubiegłym roku rozwiązana z winy wykonawcy – informuje Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM. – Nie zrealizowano zadania w terminie.

Okazuje się, że na remont trzeba będzie długo poczekać. Póki co brakuje konkretów i pieniędzy.

– W bieżącym roku przygotowane do zlecenia zostało opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który określi przewidywane do wykonania prace oraz wyszacuje ich wartość – mówi Kwiecień-Zwierzyńska. – To umożliwi, po zabezpieczeniu stosownych środków w budżecie miasta, na realizację tego zadania w trybie "Zaprojektuj i zbuduj”.
 

·
zażółcona gęślą jaźń
Joined
·
2,049 Posts
Ale ta sprawa idealnie pokazuje jak wielką moc sprawczą ma nawet pojedynczy radny. Nie ma bata, w następnych wyborach musimy tam kogoś od nas wepchnąć ;)
 

·
PB RWD jest wysoko
Joined
·
18,005 Posts


Rynek Sienny bez aut. I co dalej?

Targ z kwiatami, ogródki piwne, scena dla młodych artystów lub fontanna – to tylko niektóre propozycje na zagospodarowanie uwolnionego od aut placu. Najważniejsze, by od teraz nie świecił pustkami.


Rozpoczęły się przygotowania do ogrodzenia terenu, by uniemożliwić wjazd na Rynek Sienny. (fot. Andrzej Szkock)

– Na Rynku Siennym powinno się miło spędzać czas, a nie parkować – mówił we wtorek Mariusz Kądziołka, zastępca prezydenta miasta. – Auta, które tu teraz stoją, znajdują się na tym terenie nielegalnie, dlatego proszę ich właścicieli aby zabrali stąd swoje samochody. Uwalniamy rynek od samochodów. Do końca tygodnia pojawi się tu ogrodzenie.

Ta wiadomość zszokowała i jednocześnie ucieszyła wielu mieszkańców Szczecina. Sprawa parkowania na Podzamczu była poruszana od lat, jednak dopiero teraz udało się problem częściowo rozwiązać. Od przyszłego tygodnia na Rynku Siennym nie będzie już można parkować. Pojazdy dostawcze, straż pożarna, policja i inne służby będą mogły dojechać tylko wyznaczonymi uliczkami. Ci, którzy do tej pory zostawiali tu samochody, muszą znaleźć inne miejsce postoju.

Parkowanie pod Trasą Zamkową

Większość mieszkańców ucieszyła wieść o uwolnieniu od aut Rynku Siennego. Niepocieszeni są ci, którzy tu parkowali. Boją się, że teraz nie będą mieli gdzie zostawiać aut. Jak wiadomo problem z miejscami dla samochodów jest w całym mieście. Podzamcze jest jednak miejscem szczególnym. Tu często kierowcy parkują w miejscach niedozwolonych. Uciekają także przed Strefą Płatnego Parkowania, która okala Stare Miasto.

– Na Rynek Sienny można swobodnie dojechać komunikacją miejską – mówi Kądziołka. – Jeśli, ktoś mimo wszystko woli przyjechać tu samochodem, może zostawić auto na parkingu pod Trasą Zamkową. Ja tak zrobiłem i nie miałem problemu ze znalezieniem tam wolnego miejsca. Kierowcy wiedzą jednak, że o wolne miejsce pod Trasą Zamkową nie zawsze jest łatwo. Zwłaszcza od kiedy zabrano blisko 70 miejsc parkingowych i ogrodzono je na parking dla pracowników sądu.

– Teraz nie ma takiego problemu z zostawieniem tam auta, bo jest lato i wiele osób ma urlop – mówi pan Przemysław, który pracuje w firmie na Podzamczu. – Gorzej będzie od września. Paranoją jest też fakt, że parking dla pracowników sądu często świeci pustkami. Na 70 wolnych miejsc, zajętych jest raptem około 15 – 20. Po co więc było ogradzanie parkingu i zabieranie miejsc mieszkańcom.

Prezydent Kądziołka zapewnia, że parking pod Trasą Zamkową ma zostać powiększony. Zlecono już wykonanie koncepcji na jego zagospodarowanie. Konkretów jednak brak. Nie wiadomo kiedy parking zostanie powiększony, ani też ile nowych miejsc się na nim pojawi.

Czas ożywić rynek

Problem parkowania to jedno. Ważne jest teraz, żeby nie zmarnować potencjału Rynku Siennego. – Są różne koncepcje na zagospodarowanie tego terenu – mówi Marek Duklanowski, radny Rady Miasta, który walczył o uwolnienie Rynku Siennego od aut. – Pojawiły się pomysły, żeby ten obszar wypoziomować lub postawić fontannę. O tym należy rozmawiać w kolejnych etapach.

Prezydent Kądziołka twierdzi, że rynek powinien być miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Tu mają się odbywać wydarzenia kulturalne zrzeszające malarzy, muzyków i innych artystów. Pojawił się pomysł sprowadzenia tu sprzedawców kwiatów, którzy dawniej przebywali na Alei Kwiatów.

– Najważniejsze to nie zostawić teraz pustego placu, na którym nic się nie dzieje – mówi Borys Specjalski, prezes Stowarzyszenia Nowoczesnego i Estetycznego Szczecina.

Mamy powód do radości

Borys Specjalski,
prezes Stowarzyszenia Estetycznego
i Nowoczesnego Szczecina


Jednym z naszych pierwszych podstawowych celów było uwolnienie od aut Podzamcza. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda się ten problem rozwiązać. Bardzo cieszymy się z tego, że wreszcie Rynek Sienny będzie miejscem dla mieszkańców, a nie samochodów. Warto teraz skupić się na ożywieniu tego obszaru. Dobrze byłoby postawić tam element architektoniczny, który przyciągałby w to miejsce ludzi.

Zwykle jest to fontanna czy pomnik. Na Rynku Siennym znaleźć możemy jedynie latarnię. Postawiono ją aby przywrócić przedwojenny wygląd. Warto by pomyśleć o dodatkowym, bardziej charakterystycznym elemencie. Dobrze by było zniwelować także nierówności terenu.

Po tym spadku trudno się poruszać. Dobrze gdyby go wyrównać np. dużymi stopniami, na których można by usiąść. Mile widziane są także ławki i rośliny w donicach. Taki wygląd przyciągnął by mieszkańców i turystów. Warto też pamiętać o tym, że Rynek Sienny jest niewielki. Mogą się tu wiec odbywać małe wydarzenia kulturalne, a nie wielkie imprezy miejskie.
Czekam na prawdziwy ryne

Grzegorz Kluczyński
założyciel profilu na Facebooku „Nie dla parkingu na Rynku Siennym”


Ani ja, ani mieszkańcy, którzy poparli inicjatywę nie spodziewaliśmy się tak szybkiego obrotu sprawy. Bardzo ucieszyliśmy się na wieść o uwolnieniu Rynku Siennego od aut. Miałem uruchomić internetową petycję w tej sprawie, ale teraz nie będzie już potrzebna. Teraz należy pamiętać o tym, żeby Rynek Sienny stał się prawdziwym rynkiem.

Na pewno okoliczni właściciele restauracji czy pubów szybko ten teren zagospodarują. Myślę, że dobrze byłoby też sprowadzić tu sprzedawców kwiatów, którzy dawniej przebywali na Alei Kwiatowej.

Będę przyglądał się rozwojowi spraw. Nie usunę na pewno profilu na Facebooku. Przyczynił się do pozytywnego rozwiązania problemu więc dobrze jest go zostawić.

Być może będę na nim umieszczał informacje o tym, co będzie się działo na Rynku Siennym. Mam tu na myśli różne atrakcje, wydarzenia itp. Będę także czekał na decyzje odnośnie reszty Podzamcza. Wciąż znajdują się tu ulice, które moim zdaniem należy wyłączyć z ruchu. Mam ponadto nadzieję, że miasto dotrzyma słowa w kwestii parkingu pod Trasą Zamkową.
Będzie miejsce dla kultury

Jakub Włodarz
Forum Gryf


Likwidacja parkingu na Rynku Siennym to bardzo dobra decyzja. Ten teren, razem z placem Orła Białego to dwa najciekawsze punkty na Starym Mieście. Forum Gryf, dążąc do przywrócenia Szczecinowi Starego Miasta, wielokrotnie podkreślało, że w tym miejscu powinno się utworzyć strefę pieszą

. Teraz wreszcie będzie można tu organizować ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe. Należy jednak wzmocnić staromiejski wizerunek Rynku Siennego i nawiązać do jego przedwojennego wyglądu. Warto pomyśleć także o wyrównaniu tego terenu. Spad utrudnia poruszanie się po rynku. Powoduje też, że trudno zorganizować tam jakąś imprezę.

Lepszym miejscem pod tym kątem jest teraz plac Orła Białego. Mimo to, uwolnienie Rynku Siennego od aut to dobre posunięcie. Teraz trzeba zrobić kolejny krok, który przyciągnie tu mieszkańców, turystów, a także lokalnych artystów.

W przyszłości powinno się także zlikwidować parking na Rynku Nowym. Trzeba pamiętać, że onieczne jest teraz zapewnienie alternatywy dla kierowców, którzy dziś zostawia.
 

·
Registered
Szczecin
Joined
·
14,648 Posts
^^ Zapewne radny Duklanowski przegląda portale społecznościowe, dzięki temu musi wiedzieć że nie jest jedynym beneficjentem tego sukcesu.
Mam nadzieję, a raczej mam pewność, że takie stowarzyszenia jak SENS, Forum GRYF czy też Rowerowy Szczecin będą (są) postrzegane jako poważne obszary życia społecznego a nie jako kolejni krzykacze którzy nie wiedzą czego chcą, pozytywnie postrzegane zarówno przez decydentów jak i przez zwykłych mieszkańców :cheers:
Mój pogląd na wiele rzeczy dziejących się w Szczecinie w dużym stopniu zmienił się dzięki...SSC :cheer::cheer::cheer:
 

·
Registered
Szczecin
Joined
·
14,648 Posts
^^ Tylko nie przyznawaj nikomu się że cieszysz się z likwidacji pseudo parkingu, bo nie wiesz na kogo trafisz ;)
 

·
Banana Republic of Poland
Joined
·
6,156 Posts
Mała wycieczka na Podzamcze. Dziś wieczorem będzie duża wycieczka:D

Rzut okiem w kierunku rynku - Panorama 3-częściowa:)


Ooo. Nowe lokale na Rynku. W Domu Moninów i kamienicy obok:cheers:
Przypałętał się taki jeden. Pod prąd:nuts:


Ten też pod prąd! :lol:


Jedyny słuszny "zmotoryzowany" na Rynku! Teraz może sobie bezpiecznie hulać!

Jeszcze dwa dalsze rzuty, w tym na nowe stoliki.
Jak widać gruba biała linia służy do wyznaczania miejsc parkingowych:bash: Tutaj można jakieś kramiki z różnymi pierdołami postawić, by nikt nie parkował;)
Robi się całkiem atrakcyjne miejsce:) Dziś w spokoju będę tam siedział, o ile znajdę miejsce :nuts:

Ostatnie zdjęcia, to rzut na Rynek Nowy.


 
5861 - 5880 of 9669 Posts
Top