SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 63 Posts

·
Zejdzek
189 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Witam zainteresowanych. Dzisiaj będzie fragmencik Pogodna, a konkretnie prostokąt, którego ramiona tworzą ul.Wojska Polskiego, Ostrawicka, Siemiradzkiego, pl. Jakuba Wujka, Tetmajera i Trauguta. Ul. Wojska Polskiego na odcinku od Jeziora Głębokiego do ul.Traugutta wręcz tonie w zieleni. Podobne klimaty są na Pogodnie, co zresztą widać na zdjęciach:) Budynki te są naprawdę ładne. Nie zmienia tego nawet fakt, że niektórym przydałby się solidny remont.
Zdjęcia były robione dzisiaj w upalne popołudnie. Do tego słońce, które strasznie przeszkadzalo w zrobieniu dobrych zdjęć, więc z góry przepraszam za jakość niektórych:)

Na dobry początek wielkie BUM:D Armata przed jednostką wojskową

Wojska Polskiego

A teraz wille między Wojska Polskiego a pl. Jakuba Wujka. Ulice mi się mylą, więc nie będzie opisów :tongue2:

Jedna z moich ulubionych :cheers:

Skrzyżowanie Krasickiego z Cure-Skłodowską

Fajnie zrobione poddasze:)

pl. Jakuba Wujka

Moja ulubiona :cheers:

Dzięki za uwagę :cheers: Tej dzielnicy należy się szerszy wątek, bo to jest tylko drobny ułamek jej potencjału. No, ale na dobry początek wystarczy:D

·
Registered
17,921 Posts
szesc ostatnich fotek(budynków) rewelacja. Ja tez kocham mur pruski ;) może dlatego, że we Wrocku została go tak mało!

P.S. Widze, że ostatnio na forum obowiązuje hasło "Szczecin kontratakuje", widac ze nowa krew rozruszała szczecinskich forumowiczów :)

·
...
12,351 Posts
Widze Zejdzek, że dajesz czadu... ;)
Co do wątku o Pogodnie, jest takowe na SSC, gdzieś daleko daleko w czeluściach w dziale Architektura i Urbanistyka. Jak nie chce Ci się szukać, link znajduje się w mojej stopce (wystarczy clicknąć ;) ) .
no i czekam na kolejne zdjęcia

·
Zejdzek
189 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Raine said:
Widze Zejdzek, że dajesz czadu... ;)
No ba, póki moge to daje:D Szykuje się wyjazd zarobkowy do Anglii, więc musze dawać czadu z nawiązką:)

Raine said:
Co do wątku o Pogodnie, jest takowe na SSC, gdzieś daleko daleko w czeluściach w dziale Architektura i Urbanistyka. Jak nie chce Ci się szukać, link znajduje się w mojej stopce (wystarczy clicknąć ;) ) .
no i czekam na kolejne zdjęcia
Fakt, temat byl juz poruszony, ale mysle ze warto go wskrzesic, bo jest na co popatrzec:)

·
THE FALLEN EMPIRE
805 Posts
@Zejdzek WOW! Prawdziwy z Ciebie stachanowiec ;)

Tuzin said:
Mam pytanie - kto w tych willach mieszka teraz i kto mieszkal za komuny?
Po wojnie wiele z tych domow bylo zajmowanych na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy". Sposrod moich znajomych, ktorzy tam mieszkaja, wszyscy moga udokumentowac przynaleznosc domu do rodziny od 1945r. Mimo niezaprzeczalnych walorow dzielnicy, nie cieszyla sie ona poczatkowo az taka popularnoscia - tuz po wojnie komunikacja ze Srodmiesciem byla mocno utrudniona. Od miasta Pogodno jest odciete obwodowa linia kolejowa a wycofujace sie wojska niemieckie wysadzily wiadukty i zabarykadowaly przejazdy. Plaga po wojnie byly tez uzbrojone bandy szabrownikow - kolejny wazny powod by sie tu nie osiedlac. Niektore z budynkow przejela wladza ludowa - do dzis mieszcza sie w nich np. przedszkola lub biblioteki.

Wbrew temu co mogloby sie wydawac Pogodno nie jest az tak elitarna dzielnica. Ludzie niezbyt chetnie pozbywaja sie tych domow, a jezeli juz to robia to ceny sa adekwatne do uroku dzielnicy. Z czasem byc moze Pogodno stanie sie dzielnica ekskluzywna z prawdziwego zdarzenia. Kto kupuje tu domy? Np. szef Vobis Polska.

Domy sa podzielone na mieszkania?
To zalezy od domu. Po wojnie nie dokonywano tu takich rewolucji jak w srodmiejskich kamienicach. Wiele z nich bylo jednak juz z zalozenia budowanych jako np. dwurodzinne. Na samym pogodnie mozna wyroznic kilka pomniejszych osiedli, zroznicowanych pod wzgledem wielkosci domow etc.

·
Registered
160 Posts
^^ Trudno się nie zgodzić. Może więc mały ciąg dalszy…

Na początek małe uzupełnienie zdjęć z tej części Pogodna, która przed wojną nosiła nazwę Neuwestend. I historia w pigułce.

Neuwestend to obszar między ulicami Unii Lubelskiej, Wojska Polskiego, Traugutta, Przybyszewskiego – i dalej mniej więcej w linii prostej do Unii Lubelskiej. Neuwestend to najstarsza część dzisiejszego Pogodna, powstała na ziemiach należących do szczecińskiej rodziny Quistorpów. Budowane od 1891 r. domy i wille przeznaczone były głównie dla wyższej klasy urzędników i przedsiębiorców. Centralnym punktem dzielnicy był okrągły Johannisplatz (dzisiejszy plac Jakuba Wujka), od którego rozchodzi się dziś nieregularnie pięć ulic. Układ większości ulic opiera się jednak na planie szachownicy.

Plan z 1919, Kultura i sztuka Szczecina w latach 1800-1945, Szczecin 1999.

·
Registered
160 Posts
I na początek perełki z Wincentego Pola:

Poniżej budynek zbudowany w latach 1919/1920 dla kupca Richarda Rüchfortha. Nieistniejącą już dziś zabudowę towarzyszącą zaprojektował znany architekt szczeciński Fr. Liebergesell.

I jeden z moich ulubionych: przepiękny przykład architektury drewnianej - willa Willego Arensa, szczecińskiego fabrykanta i Honorowego Konsula Danii. Powstała w 1914 r. według typowego projektu architektonicznego – z katalogu firmy Wolgaster Holzhauser-Gesellschaft m.b.H. Poza głównym budynkiem wzniesiono również domek ogrodnika i kierowcy oraz garaże, stajnię, pralnię i kurniki.

·
...
12,351 Posts
^^normalnie Torni w spódnicy ;)

(przepraszam nie mogłem się oprzeć )

będą jakieś zdjecia?

edit: ooo jak szybko :)
super niech się wątek rozrasta, jest co pokazać.

·
...
12,351 Posts
Nad jego urodą nie będę się rozwodził, ale co do początku się zgadzam, końcówka już mi nie odpowiada-zdjęcia bowiem bardzo ładne ;)

a tak w ogóle o wiedzę mi chodziło :)

1 - 20 of 63 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.