Skyscraper City Forum banner
121 - 140 of 999 Posts

·
.
Joined
·
2,784 Posts
Nasze pomniki (raport)

Mniej znane, ukryte, zniszczone takie pomniki można znaleźć w naszym mieście.

Pomniki Szczecina to nie tylko, te najbardziej znane. To również konstrukcje, które mijamy czasami obojętnie, przechodzimy codziennie, a one również stanowią część naszego miasta. Krótki przegląd pozwoli nam poznać zaledwie kilka z ponad siedemdziesięciu pomników, akcentów rzeźbiarskich i tablic.

"Zaczarowana dorożka"

U zbiegu alei Wojska Polskiego i ulicy Wawrzyniaka odsłonięto 8 maja 1997 roku pomnik w kształcie stylizowanej „Zaczarowanej dorożki” z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Upamiętnia pobyt poety w Szczecinie w latach 1948-1949. Jej autorem jest szczeciński rzeźbiarz - Stanisław Biżek. - Mój projekt wygrał w konkursie. Zdecydowałem się na zaczarowaną dorożkę, chyba najbardziej znany wiersz Gałczyńskiego. Czuję sentyment do tej rzeźby, zresztą jak każdy twórca do czegoś co wyszło spod jego rąk. Boleję nad tym, że złomiarze coraz bardziej zagrażają dorożce. Próbowali pociąć blachę – mówi rzeźbiarz."Ku chwale czerwonoarmistów"

Pomnik upamiętniający Wielką Wojnę Ojczyźnianą na terenie dawnych koszar przy ulicy Żołnierskiej. Stacjonująca jednostka radziecka zostawiła trwały ślad od dziś. Daty 1941 1945 wskazują, że chodzi o II wojnę światową, która dla obywateli Związku Radzieckiego zaczęła się 22 czerwca 1941 roku. Agresje sowieckie na Polskę i Finlandię nie były traktowane jako udział w światowym konflikcie."Pomnik kolejarza"

Wychodząc z dworca PKP na ulicę Kolumba każdy zauważy pomnik kolejarza. Monument ze sztucznego kamienia powstał w 1964 roku i przedstawia zwrotniczego przy pracy. Jego autorem jest Ryszard Chachulski."Macierzyństwo"

Rok powstania 1969. Stoi przed dawnym urzędem stanu cywilnego przy ul. Mickiewicza. Autorem jest Anna Paszkiewicz."Słoń z Warszewa"

Rzeźba znana w dzielnicy, mniej znana w mieście. Powstała w 1934 roku (data na pomniku jest błędnie odrestaurowana), wyszła spod rąk Kurta Schwerdtfegera (1897-1966). Słoń stał dawniej w niewielkim oczku wodnym. Woda tryskała z trąby."Generał Józef Haller"

Najmłodszy ze szczecińskich pomników, odsłonięty 15 maja tego roku w dniu święta 12. Brygady Zmechanizowanej. Generał jest patronem jednostki, autorem pomnika jest Zygmunt Wujek."Kriegerdenkmal"

Prawdopodobnie najstarszy z istniejących obecnie pomników w Szczecinie, chociaż uszkodzony. Stoi na Wzgórzu Napoleona na Pogodnie. Na żeliwnej kolumnie postawionej po zwycięskiej dla Niemiec wojnie nad Francją w latach 1870–1871 widniał niegdyś Żelazny Krzyż (niemieckie odznaczenie).źródło: Moje Miasto
 

·
Moderator
Joined
·
38,558 Posts
pozyczone na wiele lat
 

·
.
Joined
·
2,784 Posts
Pomnik dla przymusowych robotników

Pomnik żołnierza górnika z ziemi szczecińskiej chcą postawić na placu Grunwaldzkim członkowie Ogólnopolskiego Związku Represjonowanych Politycznie.

Z pomysłem członkowie OZRP zapoznali już prezydenta Piotra Krzystka. Teraz chcą wykonać projekt monumentu i rozpocząć zbiórkę pieniędzy na budowę. Prezes OZRP Jan Walukiewicz wyjaśnia, że pomnik ma upamiętniać młodych, którzy ze Szczecina wyjechali do przymusowej pracy w kopalniach i gospodarstwach rolnych w czasach stalinowskich.

Chcielibyśmy aby była to płaskorzeźba w głazie narzutowym z pamiątkową tablicą - informuje doradca związku Grzegorz Wołyński. - Wspomniałby żołnierzy, którzy zamiast biegać z karabinem w jednostce wojskowej na 16 godzin zjeżdżali do sztolni.

Szacuje się, że z naszego regionu przymusowo w kopalniach pracowało ponad 4 tysiące żołnierzy. Pomnik miałby stanąć na placu Grunwaldzkim, ale inne lokalizacje też będą brane pod uwagę. Prace nad jego postawieniem mają ruszyć jesienią.

Źródło: PR Szczecin
 

·
Registered
Joined
·
10,674 Posts


Słoneczne. W tym roku obchody na Prawobrzeżu będą bardziej uroczyste
Zapomnieli o pomniku

W okolicy stawu Rubinowego, między ulicami Jasną i Rydla stoi jedyny w Szczecinie Pomnik Niepodległości. Władze miasta jednak o nim zapomniały i nie wykorzystują go podczas świąt państwowych.


Pomnik składa się z trzech płyt pochylonych pod kątem 72 stopni zakotwiczonych podstawą w fundamencie i opartych o sąsiednie płyty. Płyty symbolizują trzy Rzeczpospolite: pierwsza z wizerunkiem denara Bolesława Chrobrego, druga z rękopisem Pieśni Legionów Polskich Józefa Wybickiego, trzecia to jeszcze nie zapisana karta historii. Wspólne błękitne tło szklanych trzech płaszczyzn przypomina o ciągłości historii narodu.

Mieszkańcy przyznają, że nie wiedzą, czego symbolem są trzy płyty.

- Pomnik Niepodległości? – dziwi się Agata Biś. – Mieszkam na osiedlu od kilku lat, ale nie sądziłam, że te płyty to może być coś takiego. Przyznaję, że nigdy nie podeszłam bliżej i nie próbowałam się dowiedzieć, co te płyty oznaczają.

- Mieszkam w Dąbiu, ale przyjeżdżam tu w tygodniu pilnować wnuków i często chodzę z nimi na spacery – mówi Janina Strugacz. – Jakoś nigdy nie zwracałam uwagi na pomnik. Może ta nowoczesna forma nie kojarzy się z pomnikiem i dlatego nikt się tym nie interesuje.

Pomnik Niepodległości został odsłonięty 20 grudnia 2001 roku. Dwukrotnie w ciągu roku - 11 listopada w Święto Niepodległości i 8 maja 5. Pułk Inżynieryjny z Podjuch organizuje przy nim spotkania. Dołączają do nich dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 37 i harcerze z hufca w Dąbiu. Poza tym, nic się tu nie dzieje. Do tej pory pomnik wzbudzał największe zainteresowanie wśród wandali, którzy go uszkodzili.

- Chcemy włączyć ten pomnik do oficjalnych obchodów świąt i uroczystości – mówi Joanna Kozakowska z Wydziału Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Urzędu Miejskiego. - Idea jest taka, żeby stworzyć miejsce spacerowe do organizowania spotkań mieszkańców i wspólnego obchodzenia świąt. To miałoby być miejsce, które by łączyło funkcje rekreacyjne, kulturowe i środowiskowe.

Okazuje się, że pomnik jest jednak nieczytelny.

- Powstał wstępny projekt tablic informacyjnych - mówi Wojciech Kokowski, jeden z autorów pomnika. - Umieszczona zostanie również stosowna tablica informacyjna przedstawiająca ideę pomnika oraz informacje o jego autorach i sponsorach. Tablice mają być z granitu.


Mieszkańcy osiedla Słonecznego codziennie mijają Pomnik Niepodległości i nie zdają
sobie sprawy, że jest to symbol jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.


_______
wow, pierwszy raz widzę ten pomnik na oczy :nuts:
 

·
Moderator
Joined
·
38,558 Posts
odnawiają pomnik - maszt na pl. Hołdu? Solidarności? i rzeźbę na tarasie Wałów Chrobrego
 

·
Registered
Joined
·
10,674 Posts
odnawiają pomnik - maszt na pl. Hołdu? Solidarności?
to jest już chyba pl. Hołdu Pruskiego. Fajnie, że go odnawiają, mogliby go oświetlić, bo teraz chyba (?) nie jest oświetlony. Dobrze też, że odnawiają rzeźbę na WC :))) ostatnio jak ją widziałem, była cała w graffiti :bash:
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,416 Posts
Tak jak patrzę na ten maszt, to tak sobie myślę, że fajnie by było mieć na jednym z placów cały statek ustawiony jako np. muzeum ;)
 

·
Moderator
Joined
·
38,558 Posts
^^ odpoczywam ;) nabiegałem się przed wakacjami :p
 

·
Registered
Joined
·
4,321 Posts
Mowiac szczerze, to niespecjalnie podobaja mi sie powojenne pomniki. Boguslaw i Anna, Macierzynstwo, Latarnik, Gryf przed UM, Pomnik Wdziecznosci, Wacek, itd. one sa wszystkie toporne. Wygladaja jakby zostaly na szybcika wyciosane z betonu. Pelno jest tego typu tworcosci na Pomorzu.

Jesli popatrzymy na Colleoniego, Ujejskiego, Centaura z Heraklesem, Flore czy nawet na Chlopca z harmonia, to sa one o niebo ladniejsze. Szkoda ze tak niewiele sie zachowalo starych pomnikow na cmentarzu. W Niemczech czasem chodze na cmentarze i widze jakie sa fantastyczne, bogate, w roznych stylach. Czasem sa pomniki jeszcze z XVIII w.

Z tych po 89 r. jeszcze JP2 i aniol ujda. Lubie tez Sternika i Zaczarowana Dorozke. Natomiast najnowszy Haller jest chyba jednym z najbrzydszych pomnikow jakie widzialem. Nie rozumiem na czym polega problem zeby wykonac porzadna, klasycznie akademicka rzezbe?
 

·
Moderator
Joined
·
38,558 Posts
www.radio.szczecin.pl

Pomnik górników na pl. Grunwaldzkim?


Projekt pomnika "Przymusowych górników żołnierzy" chce zamówić Ogólnopolski Związek Osób Represjonowanych Politycznie, Bataliony Robocze.

Monument, który ma wykonać Bohdan Walknowski, twórca m.in. popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego ma stanąć na placu Grunwaldzkim. Władze Szczecina obiecały wesprzeć przedsięwzięcie.

Pierwsze rozmowy w tej sprawie odbyły się już w Urzędzie Miasta. Kombatantom chodzi o upamiętnienie osób, które w czasach Polski Ludowej zostały siłą wcielone do wojska i trafiły wbrew swojej woli do pracy w kopalniach.

- Musimy zrobić projekt pomnika - wtedy zaczniemy starania o pieniądze - mówi Jan Walukiewicz, prezes Ogólnopolskiego Związku Osób Represjonowanych Politycznie.

Rzeźbiarz Bohdan Walknowski mówi, że to doskonała lokalizacja.

Pomnik ma przedstawiać górnika żołnierza, który został zmuszony do pracy w kopalniach. Szacuje się że takich przymusowych robotników z Pomorza Zachodniego w okresie Polski Ludowej było nawet kilkuset.

Pomnik będzie wykuty w kamieniu bądź odlany w brązie.

2007-08-09, 11:13, Grzegorz Gibas
---
 

·
Szczecin Freak
Joined
·
509 Posts
Gazeta Wyborcza
Sedinę, choćby spod ziemi

Czy jesteśmy przed sensacyjnym odnalezieniem Sediny i rozwiązaniem jednej z największych zagadek w historii miasta? Naoczny świadek wskazał miejsce. Konserwator zabytków potwierdza: tam może coś być. Grupa biznesmenów prowadzi poszukiwania. Pasjonaci dawnego Szczecina z niedowierzaniem kręcą głowami

Czy to możliwe, że symbol przedwojennego Szczecina, owiany mityczną aurą przez współczesnych, odlany z brązu pomnik Sediny, ocalał i jest na wyciągnięcie ręki? Tak twierdzi przedwojenna mieszkanka miasta, która zapewnia, że widziała moment zakopywania pomnika. Więcej - pokazała dokładnie gdzie. Na miejscu pracuje już georadar i magnetometr (superczuły wykrywacz metali).

Sensacje świadka

Starsza pani dziś już nie pamięta dokładnej daty. Było to po którymś z bombardowań Szczecina. Miała 16, 17 lat. Przechodziła tamtym rejonem z koleżanką. Kiedy zbliżyły się do skarpy, w dole zobaczyły szpaler esesmanów. Pod ich kierunkiem więźniowie wciągali do urobiska przepasaną linami Sedinę. A pomnik od razu rozpoznała. Był ukochanym monumentem szczecinian.

Niemiecka szczecinianka rok temu przyjechała na wycieczkę do rodzinnego miasta. O tym, że widziała moment zakopywania Sediny wyznała oprowadzającemu ją przewodnikowi. Rzecz zawsze taiła. O sensacyjnej wieści dowiedzieli się członkowie stowarzyszenia "Kupcy dla Miasta Szczecina", którzy dążą do rekonstrukcji słynnej rzeźby Sediny.

- Najpierw była przestraszona, że to w ogóle zobaczyła, bo ten teren był strefą zamkniętą dla ówczesnych mieszkańców, bała się że przypłaci to życiem - opowiada Ryszard Staniak, członek stowarzyszenia "Kupcy dla Miasta Szczecina". - A po wojnie zamieszkała na terenie NRD i też bała się z jaką reakcją władz spotkają się jej informacje.

Stowarzyszenie zaprosiło przedwojenną szczeciniankę ponownie, tym razem na wizję lokalną. Wielomiesięczne starania, bo starsza pani się rozchorowała, w końcu się udały. W kwietniu przyjechała i wskazała miejsce. - Okazała się mieć topograficzną pamięć terenu - mówi Genowefa Piwońska, szefowa stowarzyszenia, która o prowadzonych poszukiwaniach wspomniała wczoraj na antenie Polskiego Radia Szczecin. - Nie kluczyła, od razu nas do tego miejsca zaprowadziła.

Piwońska nie chce ujawnić miejsca. Boi się najazdu tłumów entuzjastów i amatorów sensacji.

Na pewno były wykopy

We wskazanym miejscu już od miesiąca pracują georadar i magnetometr. Ze względu na niepogodę z częstymi przerwami.

- Mamy sprzęt, którym możemy poszukiwać do głębokości siedmiu metrów - tłumaczy Ryszard Staniak. To właśnie Stowarzyszenie "Kupcy dla Szczecina" finansuje poszukiwania. - Zmoczona deszczem ziemia jest jednak zbyt nasiąknięta, namierzające fale się rozpraszają. Próbowaliśmy też już sprzętem częściowo robić odkrywki.

Jedno jest już pewne.

- Na badanym terenie są przemieszane warstwy różnej ziemi, także tej z głębi, co świadczy, że na pewno były tu wykopy - - mówi Genowefa Piwońska.

- Są znaki, że może być tam coś zakopane - przyznaje Małgorzata Jankowska, miejski konserwator zabytków, która przygląda się poszukiwaniom.

- Do prowadzenia takich prac musieliśmy mieć masę zezwoleń z urzędu, ale wszyscy, a szczególnie konserwatorzy zabytków nam bardzo sprzyjają - zauważa Piwońska. - Wszyscy chcieliby odnalezienia Sediny.

Staniak zaznacza: - Nie chcemy rozbudzać nadziei. Ale taką informację musimy przecież sprawdzić. Żyjemy Sediną bardzo mocno. Ale na razie chowa się nam ta dziewczyna.

Do końca sierpnia powinno być wszystko jasne.

Zapewniala pomyślność Szczecinowi

Sedina (Manzelbrunnen - od nazwiska autora), czyli pomnik fontanna, alegoria Szczecina, to największe osiągnięcie Karla Ludwiga Manzla. W 1898 r. stanęła w efektownym otoczeniu pięknie zaprojektowanego placu Ratuszowego, dzisiaj Tobruckiego. Miejsce prezentacji nie było przypadkowe. Stanęła tuż przy nowym miejskim ratuszu, przy głównej drodze z dworca kolejowego do centrum miasta.

Najważniejszym elementem monumentalnej konstrukcji była trzymetrowa postać młodej kobiety trzymającej na ramieniu fragment ożaglowania, a prawą ręką przytrzymującej kotwicę. U jej stóp, na fragmencie dziobu statku, opierał się Merkury, bóg handlu. Całość symbolizowała związek miasta z handlem i morzem i była wspaniałą wizytówką prężnie rozwijającego się miasta. Sedina zapewniała Szczecinowi pomyślność. Nic dziwnego, że pomnik cieszył się ogromną sympatią mieszkańców. Do naszych czasów przetrwało mnóstwo widokówek ją przedstawiających.

Monument zniknął w tajemniczych okolicznościach. Kiedy, dlaczego, dokąd? Dziś jednoznacznej odpowiedzi na te pytania nie ma.


Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin
Kolejny artykuł wpisujący się w długą serię domysłów nt. co stało się z Sediną. Może to kolejny fałszywy trop, ale może jednak...?
 

·
...
Joined
·
12,226 Posts
Iglica katedry i Sedina to dla mnie jak i wielu szczecinian symbole, dzięki którym Szczecin może stać się znowu Stettinem - pięknym, prężnie rozwijającym się, bogatym portem nad Odrą.

Czekam z niecierpliwością więc na koniec sierpnia i na wyniki, a jeśli się nie uda, to może to jednak i tak przyśpieszy proces odbudowy pomnika.

edit: ps z tą iglicą i pomnikiem to prawie jak z IKEA :D
 
121 - 140 of 999 Posts
Top