SkyscraperCity banner

3061 - 3077 of 3077 Posts

·
Registered
Joined
·
10,668 Posts
Port w Szczecinie – kolejne inwestycje
Na terenie portu w Szczecinie może się rozpocząć rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej. Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję o pozwoleniu na realizację inwestycji przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
 

·
Registered
Joined
·
10,668 Posts

·
Registered
Joined
·
10,668 Posts
Zagłosuj na nazwę nowych wysp
Rozpoczynamy drugi etap konkursu na nazwy nowych sztucznych wysp powstałych na Zalewie Wiślanym oraz Zalewie Szczecińskim. W głosowaniu internetowym każdy będzie mógł oddać głos na jedną z pięciu finałowych propozycji przewidzianych dla każdej z wysp. Głosowanie internetowe potrwa od 7 do 20 września 2020 roku.

Wyspa północna na Zalewie Szczecińskim:

Brysna – od połączenia nazw „bryza” oraz „sny”
Dąbierówka – od nazwy jeziora Dąbie leżącego w granicach Szczecina
Wielecka – od grupy plemiennej Słowian połabskich, zamieszkujących od co najmniej VIII wieku tereny między dolną Odrą a Łabą
Zabawa - pseudonim Jana Wróblewskiego, podporucznika WP, uczestnika powstania warszawskiego w szeregach batalionu „Parasol” Armii Krajowej
Gęgawica – od nazwy gęgawy, gatunku dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae)

Wyspa południowa na Zalewie Szczecińskim:

Obodrzycka – od nazwy Obodrytów, grupy plemion słowiańskich należącej do Słowian połabskich
Przygoda – pseudonim Tadeusza Wronowskiego, harcerza, żołnierza batalionu „Parasol”, dowódcy oddziału partyzanckiego na Podhalu
Śmięcka – od nazwy uroczyska i nieistniejącej obecnie wsi położonej w województwie zachodniopomorskim, w powiecie goleniowskim, w gminie Stepnica
Wyraj - według mitologii słowiańskiej bajeczna kraina, do której na zimę odlatują ptaki i z której przychodzi wiosna
Mewnica – od nazwy mewy, gatunku średniego, wędrownego ptaka wodnego zamieszkującego wody śródlądowe oraz morskie wybrzeża
 

·
Registered
Joined
·
10,668 Posts
kilka fotek z pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin
i relacja Urzędu Morskiego
W środę, 9 września, na terenie Mariny Trzebież odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Wziął w niej udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, a także wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc, oraz przedstawiciele samorządów i firm gospodarki morskiej.

Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m, na odcinku ok. 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m oraz m.in. przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych. Dzięki pogłębieniu toru wodnego do 12,5 m maksymalne dopuszczalne zanurzenie statków, zawijających do Szczecina, zwiększy się do wartości ok. 11,0 m, a co za tym idzie, zapewniona zostanie dostępność szczecińskiego portu dla określonej grupy dużych statków. Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020, a jego całkowita wartość wynosi ok. 1,4 mld złotych. Inwestycja zakończy się w 2022 roku.

Powstające na Zalewie Szczecińskim nowe wyspy, które staną się jednocześnie polami refulacyjnymi, są zlokalizowane na wysokości, mniej więcej, dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Ich parametry to: W22: średnica 1250 m, powierzchnia ok. 123 ha, średnia wysokość 5 m; W28: średnica 1780 m, powierzchnia ok. 250 ha, średnia wysokość 5 m. Do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln metrów sześciennych urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wraz z rezerwą, wyniesie niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższych kilkanaście lat. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych.

W III kwartale do prac pogłębiarskich na torze zostaną przez wykonawcę skierowane dwie kolejne pogłębiarki. Od połowy sierpnia prace są prowadzone pomiędzy 16 a 35 kilometrem toru (Zalew Szczeciński), a później równolegle: od połowy października pomiędzy kilometrem 35 a 44 (wyspa Chełminek – pole refulacyjne Mańków), pod koniec listopada pomiędzy kilometrem 44 – 54 (pole Mańków – Inoujście), a pod koniec grudnia pomiędzy kilometrem 54 -62 (Inoujście – stocznia Gryfia). Trwają także prace związane ze zmianą systemu zasilania znaków nawigacyjnych i przekładaniem kabli światłowodowych. 

·
Registered
Joined
·
10,668 Posts
przetarg na
Modernizację dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza. Podzadanie nr 1. „Budowa ulicy Władysława IV wraz z budową Mostu Kłodnego nad rzeką Odrą Zachodnią oraz przebudowa układu komunikacyjnego w obrębie Starego Miasta i wyspy Łasztownia w Szczecinie”, II etap realizacyjny - „Przebudowa ulic: Energetyków, Władysława IV, Spichrzowej, Zbożowej, Celnej, Świętego Floriana, części ulicy Bytomskiej oraz Bulwaru Śląskiego i Gdańskiego w Szczecinie.
 

·
Registered
Joined
·
835 Posts
Pogłębiarka "Scheldt River" oddaje urobek z pogłębiania toru na powstającą wyspę W28. Pogłębiała odcinek od zakrętu Mańkowskiego (km 43 Toru Wodnego Świnoujście-Szczecin) do Estakady Mańków (km 45) albo jak kto woli od stawy 21 i pławy 22 do dalby Odolany ;)
(Pole refulacyjne Mańków wciąż nieczynne)
540585
 

·
Registered
Joined
·
2,063 Posts
Z ciekawostek - na pokładzie podobno przez całą dobę są saperzy na wypadek wyciągnięcia jakiegoś szajsu. Ciekawe jak wygląda kontrola wydobywanego urobku.
 

·
Registered
Joined
·
835 Posts
^^
Na pogłębiarkach (Amazon, Scheldt River i Christoporus) nie ma saperów. Nie ma ich też na całej masie jednostek wyciągających obiekty z dna w okolicach Skolwina i Przekopu Mieleńskiego. Jak coś znajdą "wybuchowego" to obiekt zostaje oznaczony i przyjeżdża ekipa saperów z 8 Flotylli i oni wyciągają bądź neutralizują na miejscu (metodą wypalania).
 

·
Registered
Joined
·
835 Posts
Jak coś pogłębiarka wciągnie to i wyrzuci ;)
A tak na serio, to ja saperów na jednostkach nie widuję.
 
  • Like
Reactions: Piotr-Stettin

·
Registered
Joined
·
2,063 Posts
A jest szansa na jakąś bieżącą kontrolę urobku w czasie bagrowania ? Wizualnie, magnetycznie ?
 

·
Registered
Joined
·
835 Posts
Na Bukowskim (i chyba teraz na Łęgowskim) swego czasu można było sprawdzić wizualnie (był taki kanał-koryto i z niego wyciągało się większe ryby ;) a, że wydobywany urobek - kawałki zabitego dna w połączeniu z wodą w kolorze ciemnoszarym tworzą breję to wyłuskanie czegokolwiek było sztuką). Teraz od tego się odchodzi, systemy pomp i rur które pod dużo wyższym ciśnieniem niz kiedyś tłoczą urobek (do ładowni, szelandy czy bezpośrednio poprzez rurociągi na pole refulacyjne) w sumie uniemożliwiają jakąkolwiek segregację (jedynie kraty-sita pozwalają na "wyłowienie" większych obiektów uniemowiając ich zassanie i uszkodzenie pomp). Swoją drogą zastanawiam się, jak był prowadzony nadzór saperski podczas drugiego etapu przebudowy Kanału Piastowskiego i Mielińskiego w Świnoujściu, że udało się przegapić tyle ferromagnetyków w dnie ;)
 
  • Like
Reactions: Wojti and Hayate

·
Registered
Joined
·
835 Posts
3061 - 3077 of 3077 Posts
Top