SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1879 Posts

·
Registered
10,648 Posts
Discussion Starter #1

Strefa ożywi szczecińską stocznię

Specjalna strefa ekonomiczna obejmująca Stocznię Szczecińską Nowa, a w efekcie trzech inwestorów z branży stalowej - taki jest scenariusz dla zakładu po wtorkowej sprzedaży majątku firmy

To wiadomości nieoficjalne. Oficjalnie o efektach wtorkowej licytacji stoczniowego majątku wiadomo niewiele. Pięć stoczniowych działek, zwanych w nomenklaturze zarządcy kompensacji "pakietami" kupiło Towarzystwo Finansowe "Silesia". To spółka skarbu państwa. Do tej pory zajmowała się restrukturyzacją i ratowaniem zagrożonych upadłością firm należących z reguły także do państwa. "Silesia" za 80 mln zł kupiła to wszystko, co określane jest jako serce stoczni: obie pochylnie, hale produkcyjne, warsztaty itp.

Co dalej? Wczoraj zarząd "Silesii" nie wypowiadał się na ten temat. "Gazeta" nieoficjalnie ustaliła jednak, że precyzyjny plan określający przyszłość terenów stoczniowych istnieje. Tyle że na razie okryty jest tajemnicą. Według naszych informacji jego efektem ma być jednak ustanowienie na terenie stoczni specjalnej strefy ekonomicznej. Miałoby do tego dojść, gdy tylko Komisja Europejska ostatecznie zatwierdzi wtorkowy przetarg i zamknie proces kompensacji, czyli sprzedaży stoczni i częściowego spłacenia wierzycieli. Specjalna strefa ekonomiczna miałaby przyciągnąć inwestorów gotowych stworzyć na terenie stoczni miejsca pracy dla kilkuset byłych stoczniowców.

- Też mamy nieoficjalne informacje, że są trzy firmy zainteresowane działalnością na terenie stoczni, jeśli powstanie tam specjalna strefa ekonomiczna - mówi Mieczysław Jurek, szef zachodniopomorskiej Solidarności.

Według informacji "Gazety" są to przedsiębiorstwa zajmujące się konstrukcjami stalowymi. Nie ma jednak wśród nich takich, które byłyby zainteresowane budową statków. Tego typu działalność jest zresztą na terenie specjalnych stref zabroniona.

Według związkowców rząd musi zrobić wszystko, by na terenie stoczni znów były miejsca pracy.

- W Gdyni się udało i nawet budują tam teraz statek - przypomina Mieczysław Jurek.

Związkowcy zapowiadają, że będą cały czas uważnie przypatrywać się temu, co dzieje się wokół stoczni.

- Chcemy wykorzystać także to, że 17 grudnia [w rocznicę Grudnia '70 - red.] przyjeżdża do Szczecina prezydent Bronisław Komorowski - mówi Jurek. - Tak zaplanowaliśmy uroczystości, by przemówienie prezydenta było pod bramą stoczni, a nie Aniołem Wolności. Prezydent będzie musiał się do sprawy stoczni odnieść.
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,8715338,Strefa_ozywi_szczecinska_stocznie.html

·
Registered User
640 Posts
^^ Wcale się nie zdziwię jak Komorowski nie przyjedzie, bo ma Szczecin w d... i nagle wypadnie mu coś ważnego albo zachoruje.

·
gryfita
2,062 Posts
^^ Wcale się nie zdziwię jak Komorowski nie przyjedzie, bo ma Szczecin w d... i nagle wypadnie mu coś ważnego albo zachoruje.
Dlaczego taką masz o nim opinię? Przecież na obchody podpisania porozumień sierpniowych przyjechał do Szczecina, a ja już nie pamiętam kiedy premier lub prezydent z takiej okazji, lub w rocznicę wydarzeń grudniowych, Szczecin odwiedził. Ja sądzę, że przyjedzie.

·
Idealista Szczeciński
10,452 Posts
Lewicowy ekspert starszego pokolenia gen. Jaruzelski mu nie pozwoli. W końcu to były knowania obcej agentury żerującej na zdrowej klasie robotniczej.

·
Banned
725 Posts
I kupili wszystkie kluczowe elementy stoczni potrzebne do produkcji statków? Wiem, że ARP jako wlaściciel nie mogłaby wznowić produkcji statków. Chwilę temu w TV usłyszałem, że nadzieja jest. Problemem jest tylko to, że w przeciwieństwie do Gdyni, nasza stocznia stała długi czas w bezruchu produkcyjnym. Tam ponoć cały czas na bardzo zwolnionych obrotach, ale stocznia funkcjonowała. Nie wyrokujmy, okaże się w najbliższym czasie co tam będzie. Ale ja jestem dobrej myśli. Kurde, dla mnie od dziecka stocznia była czymś niezniszczalnym. Trudno mi się z obecną sytuacją pogodzić :(
Gdynia miała o tyle przewagę że posiada dwa duże suche doki, gdzie można zarówno budować statki, jak również przeprowadzać remonty, przebudowy, wszystko czego dusza zapragnie. Dlatego nawet gdy już oficjalnie zamknięto Stocznię Gdynia, cały czas na terenie Stoczni odbywały się prace, tylko że na dokach zamiast produkować statki były one remontowane. Crist który kupił majątek "Stoczni Gdynia" mógł praktycznie z biegu wchodzić na SD II (duży suchy dok) i składać sekcje bo chwilę wcześniej odbywały się na nim remonty statków (podobnie jak na SD I)! Widziałem ostatnio jak zmieniła się stocznia od czasu opuszczenia jej przez pracowników Stoczni Gdynia i powiem że wszystkie hale wykupione przez Crist już zostały odmalowane na kolor i wzór nowego właściciela, i akurat uporządkowywali powierzchnie suchego doku i porządkowali stemple po remontowanym statku, albo już szykowali na budowę nowego tego nie wiem. Życzę żeby w Szczecinie udało się stworzyć nową stocznie tak jak w Gdyni niestety obawiam się że może być to ciężkie ze względu na inną infrastrukturę stoczniową czyli posiadanie pochylni zamiast suchych doków.

·
Za gruby na hipstera
Modernizator
542 Posts
^^ Pisze się tu i ówdzie, iż bardziej stocznia.

·
Nothing but the rain
1,234 Posts
Mamy jakąś stocznie "pod Szczecinem"? :)
Ale fajnie by było, gdyby ta fabryka faktycznie mieściła się w granicach miasta, bo jeśli chodzi o Goleniów, Stargard czy Gryfino, to znowu będzie marudzenie malkontentów, "że do czego to doszło, że trzeba gdzieś tam jeździć za pracą, a w Szczecinie się tylko likwiduje" i w ogóle to i tak zabiorom.

·
Za gruby na hipstera
Modernizator
542 Posts
Kiedyś przeczytałem o lokalizacji w stoczni właśnie. Wtedy dylematem było, która to ma być stocznia. Szczecińska czy gdyńska?

·
Moderator
38,562 Posts
Na razie nie dzielmy skóry na niedźwiedziu ;).

W sprawie Intrallu:

wiadomość z 17 sierpnia
"Jako lokalizacje nowej fabryki rozważane są m.in. Stocznia Gdynia i Stocznia Szczecińska. Przewiduje się stworzenie 1000 miejsc pracy. Rosjanie współpracują w tej sprawie z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i liczą na grant rządowy na wsparcie tej inwestycji."
onet.pl

·
Nothing but the rain
1,234 Posts
^^
Nie chcę naruszać ciszy wyborczej, ale coś mi nasunęło na myśl o pewnej obietnicy jednego z kandydatów ;). Tak czy siak, oby to była Stocznia i obyśmy faktycznie w poniedziałek poznali konkrety :cheers:

·
Polish Space Marines
16,631 Posts
Ale w stocznię Gdynia zainwestował Crist więc chyba odpada?

·
zażółcona gęślą jaźń
2,043 Posts
Zaraz zaczną się krzyki.
"Czwarty rozbiór Polski!"
"Ruskie chcom nam stocznię zabrać!"
"Nie chcemy sowieckich zbrodniarzy w naszej stoczni!"
"Polska dla polaków, stocznia dla statków!"
"Brońcie stoczni przed wrogim najazdem!"
i tym podobne ;)

1 - 20 of 1879 Posts