SkyscraperCity banner

1 - 20 of 14483 Posts

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Mapy renowacji w Szczecinie:

Zobacz renowacje na google maps

Kamienice w remoncie »

Kamienice po remoncie»

Bloki po remoncie »

Bloki w remoncie »

Remonty zabyków »

------------------------------------------------------------------

Wklejam parę obrazków ukazujących odremontowane kamienice
w śródmieściu Szczecina. Zdjęcia pochodzą ze stron:
www.scr.pl www.str.pl www.szczecin.storm.pl

kamienice remontowane przez miejska spółkę SCR
(Szczecińskie Centrum Renowacyjne):


Przez prywatną spółkę STR - Szczecińskie Towarzystwo Renowacyjne (odremontowali kilka kamienic i wynajmuja na mieszkania, biura i sklepy):

SCR stara się organizować sporo imprez kulturalnych na swoim terenie
(niektóre z nich przyciągają całkiem sporo ludzi):
:)
Mapka zasięgu SCR:


Jak na razie renowacja idzie pełną parą w kwartale 22. Niedługo calość tego kwartału powinna być już skończona. Starzy mieszkańcy są wyprowadzani do innych lokali (najczęściej TBS),a budynki przechodzą generalny remont (nie tylko malowanie tynku ;)) Potem SCR sprzedaje lokale (parter na usługi, I piętro na biura, a wyżej mieszkania). Kawalerki w stanie surowym kosztują około 90 tys. PLN, a większe mieszkania (2-3 pokojowe) do około 220 tys. PLN. Można też sobie kupić np. całe piętro w kamienicy i mieć ogomny apartament :). Jak ktoś chce, to może też od SCR odkupić całą kamienicę i samemu wyremontować ;) Przy okazji remontu wyburzane są oficyny więc robi się tam całkiem ładny kawałek miasta (a raczej miasto odzyskuje blask).

Mapka od STR:


Jak widać STR ma tylko kilka budynków w kwartale 22 (kamienice zaznaczone na niebiesko). Budynki modernizowane przez TBS są zaraz obok, przy ulicy Bohaterów Getta Warszawskiego odchodzącej od placu Zgody.

Do zakończenia wszystkich prac jeszcze sporo wody w Odrze upłynie, ale działalność SCR napawa mnie dużym optymizmem :) Twierdzą, że do końca 2006 roku, całość będzie już odremontowana i wyłączona z ruchu kołowego (gwieździsty deptak z ulicami wychodzącymi od pl. Zamenhofa). Jeszcze tylko by się przydał szklany dach nad Placem Zamenhofa i będzie mały Mediolan w Szczecinie (w pierwszych planach takie zadaszenie było uwzględniane, jak jeszcze renowacją miała zając się polsko-amerykańska spółka...)
 

·
Registered
Joined
·
16,791 Posts
To mnie bardzo interesuje bo w³aœnie we Wrocku toczy sie dyskusja o przysz³oœci kamienic. Pada³y ze strony forumowiczów propozycje w³aœnie takiej przeróbki kamienic na biur ai apartamenty. Wiadomo, ¿e ca³ego miasta tak sie nie zrobi ale to juz jakis zacz¹tek.
Prezydent Wrocka ma pomys³ ¿eby kilka kamienic rocznie by³o remontowanych kapitalnie przez zak³ad energetyki cieplnej-sa juz podpisane umowy wstepne-pomys³ polega na tym, ¿e zak³ad ciep³owniczy remontuje ca³y budynek i wywala z niego piece a montuje ogrzewanie centralne. Koszty remontu odbiera sobie przez wiele lat z op³at za ciep³o jakie bêdzie sprzedawa³ do tego budynku.
Mam pytanie co do SCR. Wiadomo, ze w takich kamienicach mieszkaj¹ czêstokroc ¿ule, czy oni po przenosinach nie niszcza tych mieszkañ w TBS-ach?

pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
/\
Niedawno Prezydent Wrocka był w Szczecinie i Gazeta Wyborcza piała
z zachwytu, jak to przekazywał politykom doświadczenia Wrocławia.
Akurat w tym zakresie myślę, że warto się wzorować na Szczecinie,
bo to jednak chyba działa (i coraz bardziej się rozkręca...) ;)

Rafis poszukałem wywiadu z prezesem SCR w internecie i znalazłem :)

----------------------------------


SZCZECIŃSKIE CENTRUM RENOWACYJNE Spółka z o.o.

MIASTO Z SERCEM

Rozmowa z Pawłem Frąckowiakiem,
prezesem Zarządu Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Sp. z o.o.
- SCR powstało jako spółka ze 100-procentowym udziałem Gminy.
Skąd wziął się ten pomysł?


- Wcześniej Gmina Miasto Szczecin zawiązywała spółki z partnerami zagranicznymi, jednakże efekt takiej współpracy nie był satysfakcjonujący. Dlatego powstała nasza spółka. Rozwiązanie to daje Miastu możliwość czuwania nad właściwym przebiegiem renowacji, a także pozwala uwzględnić ważny aspekt społeczny w kształtowaniu wizerunku centrum Szczecina.

- SCR działa na rynku szczecińskim od marca 2000 roku. Głównym zadaniem spółki jest renowacja, ale i sprzedaż oraz wynajem lokali położonych w samym sercu miasta.

- Zgodnie z początkowymi założeniami, spółka miała się zajmować głównie pozyskiwaniem inwestorów zainteresowanych zakupem przeznaczonych do renowacji opróżnionych kamienic usytuowanych w kwartałach 21 i 22, ograniczonych ulicami: Jagiellońską, Śląską, Obrońców Stalingradu oraz Wojska Polskiego. Łącznie znajduje się tu około 800 mieszkań. Jednak w trakcie działalności, strategia spółki ewoluowała. Doszliśmy do wniosku, że korzystna, zarówno dla miasta jak i dla samego SCR, będzie także samodzielna renowacja wybranych budynków i sprzedaż bądź wynajem wyodrębnionych lokali.

- Te lokale są położone w bardzo atrakcyjnych miejscach. Jednak dzisiaj w Szczecinie mieszkają w nich ludzie niekoniecznie o zasobnych portfelach.

- Niestety, sytuacja ta odbiega od tego, co możemy zaobserwować w innych krajach europejskich, gdzie centra dużych miast są terenami najbardziej ekskluzywnymi, a nieruchomości w nich zlokalizowane osiągają wysokie ceny. My będziemy się starali zmienić atmosferę wokół naszych kamienic.- Jaki będzie los tych obiektów?

- Całkowicie je wyremontujemy. Przede wszystkim poddamy renowacji wszystkie części wspólne budynku. Innymi słowy, kiedy budynek będzie już pusty, przeprowadzimy remont kapitalny dachu, klatki schodowej, wymienimy stolarkę okienną, wszystkie piony, media i przyłącza i przejdziemy na system indywidualnego ogrzewania gazowego. Dodatkowo oczywiście przeprowadzimy remont elewacji, ocieplimy budynek, wymienimy bramy. W kilku kamienicach już rozpoczęto prace modernizacyjne.

- Z tego wynika, że będą to zupełnie nowe obiekty - całkowicie odrestaurowane, o nowym wizerunku. Jednak na podwórzu tych kamienic stoją często mocno zniszczone oficyny. Co z nimi?


- Wraz z remontem kamienicy, równolegle burzymy oficyny. Rezygnujemy ze wszystkiego, co psuje nowy wizerunek kwartału. Przyszli właściciele otrzymają całkowicie odrestaurowany i wyposażony w infrastrukturę techniczną kompleks, z nową drogą i parkingami wewnątrz kwartału.

- Co takiego wyjątkowego oferuje SCR swoim przyszłym klientom?


- Przede wszystkim pewność i wiarygodność. Jako podmiot utworzony przez Gminę Miasto Szczecin dajemy gwarancję, że przeprowadzimy prace renowacyjne w sposób rzetelny i całościowy. Będąc właścicielem większości nieruchomości w kwartałach, możemy wpływać również na strukturę przyszłych najemców i nabywców lokali. Dzięki temu potencjalny klient ma pewność, że pozytywne zmiany dotyczyć będą nie tylko nabywanego lokalu czy budynku, ale także całego jego otoczenia.- Jakiego typu lokale są oferowane przez kierowaną przez Pana spółkę?

- To będą zupełnie nowe mieszkania i lokale użytkowe o zróżnicowanym metrażu - od 40 do 140 metrów kwadratowych. Powierzchnie na drugich i trzecich piętrach zamierzamy sprzedawać jako mieszkania indywidualnym nabywcom, natomiast niższe kondygnacje przeznaczyć na lokale użytkowe. Wokół deptaka Bogusława chcielibyśmy skupić lokale gastronomiczne - restauracje, kawiarenki, przeplatane punktami o charakterze kulturalnym, jak księgarnie, galerie i antykwariaty. Wzdłuż ulic Jagiellońskiej i Wojska Polskiego, zgodnie z przyzwyczajeniami szczecinian, znalazłyby się sklepy, punkty usługowe, oddziały banków i innych instytucji. Staramy się wykreować pewien styl i image tego miejsca.

- Czy takie jest wyzwanie stojące przed firmą?


- Dążymy do tego, żeby obszar, którego jesteśmy gospodarzem, stał się prawdziwym sercem Szczecina. Ubiegły rok był przełomowy, gdyż dzięki przeprowadzkom ponad 200 rodzin do lokali zamiennych, udało się całkowicie opróżnić kilka kamienic, które teraz stopniowo poddajemy renowacji. Warto podkreślić, że proces przeprowadzania dotychczasowych lokatorów do ich mieszkań zamiennych przebiegał w spokojnej atmosferze. Duża w tym zasługa naszego zespołu, który stara się jak najlepiej rozpoznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Dlatego wierzę, że w 2006 roku renowacja wszystkich kamienic będzie już zakończona, a nasze kwartały staną się najatrakcyjniejszą częścią Szczecina. Tutaj będą się odbywały spotkania biznesmenów, polityków, tu będą przyjeżdżać turyści, tu także będą się spotykać mieszkańcy naszego miasta.

PAULINA MARUSZEWSKA
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts

SZCZECIŃSKIE CENTRUM RENOWACYJNE Spółka z o.o.

NOWY WIZERUNEK CENTRUM SZCZECINA
Ścisłe centrum Szczecina stanowi zabudowa secesyjna pełniąca funkcję mieszkalno-usługową. W minionym okresie skromne środki przekazane na utrzymanie tych nieruchomości przyczyniły się do ich dekapitalizacji oraz dewastacji. Podejmowane próby poprawy stanu technicznego obiektów, a tym samym wizerunku głównych ulic miasta, nie przyniosły oczekiwanych efektów.

Krokiem do stworzenia i realizacji spójnego programu rewitalizacji centrum Szczecina było powstanie Szczecińskiego Centrum Renowacyjnego Spółki Z o. o. (SCR). W zasobach spółki znalazły się nieruchomości zlokalizowane w obrębie pięciu kwartałów ograniczonych ulicami: al. Wojska Polskiego, Obrońców Stalingradu, Śląską i al. Józefa Piłsudskiego.

SCR wypracował i wdraża koncepcję zmiany funkcji centralnej zabudowy Szczecina. W perspektywie najbliższych dziesięciu lat układ omawianych kwartałów tworzyć będzie automatycznie centrum miejskie (ulice: Bogusława, Jagiellońska, Rayskiego i Monte Cassino), gdzi zlokalizowane zostaną zarówno funkcje komercyjne, jak i działalność kulturalna. W tym celu zakłada się stopniowe wyłączenie z ruchu kołowego fragmentu wspomnianych ulic, przy równoczesnym rozwoju punktów usługowych w parterach i na piętrach kamienic. Pierwszym etapem kreowania przestrzeni publicznej było powstanie pasażu pieszego na fragmencie ulicy Księcia Bogusława X. Docelowo powstanie sieć ciągów pieszych, wraz z komercyjnie przekształconymi wnętrzami kwartałów.

Realizacja zamierzeń urbanistycznych wymaga przeprowadzenia remontów i modernizacji kamienic frontowych. Prace te już podnoszą standard wspomnianych nieruchomości oraz poprawiają estetykę miasta. Wyburzenie części oficyn pozwala na budowę dróg wewnętrznych, stworzenie zespołu parkingowego oraz placów zielonych i zielonych enklaw rekreacyjnych.

Wspomniane prace renowacyjne SCR realizuje ze środków własnych uzyskanych z najmu lokali oraz sprzedaży nieruchomości, a także z tytułu zarządzania zasobami. Spółka wspiera również działania prospołeczne, pokrywając koszty zamian lokali mieszkalnych dla najemców opuszczających jej zasoby oraz wspomagając remonty wspólnot mieszkaniowych zlokalizowanych w omawianych kwartałach. Nie bez znaczenia jest również inicjatywa i zaangażowanie spółki w życie kulturalne Szczecina, które przejawia się cyklem imprez odbywających się na pasażu Ks. Bogusława X.

-------------------------------

a co do żuli, to nie mam pojęcia, jak to jest rozwiązane :D
 

·
Moderator
Joined
·
4,053 Posts
Widzê , ¿e ta SCR odwala tam w Szczecinie kawa³ dobrej roboty - te odrestaurowane kamienice wygl¹daj¹ œwietnie . Mam nadzieje , ¿e takie zabiegi za nied³ugo bêd¹ standartem w naszych miastach ( no w moim napewno tak nie bêdzie - gdybyœmy chocia¿ mieli starówkê :( ;) )
 

·
Registered
Joined
·
3,436 Posts
Gradus przedstawil obszar renowacji prowadzonej przez SCR i STR. Ale to nie jedyne miejsce gdzie sa prowadzone takie prace. Drugim takim rejonem jest ul. Tkacka na starym miescie a trzecim kwartaly turzynskie.
W tym ostatnim przypadku renowacje prowadzi TBS. Pare fotek:


 

·
Registered
Joined
·
16,791 Posts
Jak najbardziej w tym przypadku trzeba siê wzorowaæ na Szczecinie. By³aby szansa na dodatkowe remonty kamienic. Jak na razie miasto ostro wyprzedaje kolejne kamienice w centrum no i pewnie ruszy ten program realizowany przez elektrociep³ownie. Jednak trzeba rozwa¿yc pomys³ ze Szczecina-zreszt¹ sami to proponowaliœmy nnnnnna forum w GW podczas dyskusji nt kamienic. Jest szansa poniewa¿, we Wrocku brak apartamentów.
Mam tylko dwie w¹tpliwoœci:
1) ¿ule wysiedlani z jedych mieszkan niszcza te które sie im daje szczególnie jeœli sa nowe.
2) apartamenty i biura w kamienicach maja raczej racje bytu w centrum a we Wrocku z kamienicami w centrum nie ma problemu bo sa odnawiane przez firmy prywatne. Jest problem z ca³ymi kwarta³ami w przedmieœciu-szczególnie O³awskim.
Interesuj¹ mnie wszystkie infa na ten temat, jak bedziesz mia³ to dawaj. Strone juz przeczyta³em. :)
 

·
Registered
Joined
·
16,791 Posts
hmmm to jest nawet lepszy pomys³ bo TBS ma wiele przywilejów i dotacji na swoja dzia³alnoœæ. Tymczasem wroc³awski TBS co roku dostaje kilkadziesi¹t mln z³ na nowe inwestycje. Gdyby dac to na renowacje...
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
Discussion Starter #12
W Szczecinie sa dwa TBSY. Jeden dziala na lewobrzezu a drugi na prawobrzezu. Ten na lewobrzezu remontuje stare kamienice i buduje glownie plomby (chociaz nie tylko) a ten na prawobrzezu chyba tylko stawia nowe budynki.

www.stbs.pl (to ten remontujacy TBS :) )

Kase na renowacje STBS bierze czesto z roznych projektow europejskich.

http://www.stbs.pl/Regen_Link/Termopol/termopol.html
http://www.stbs.pl/Regen_Link/Regenlin.pdf

Jeszcze pare zdjec:
Niektore kamienice otrzymaly nawet sloneczne ogrzewanie wody :) ( to z projektu sponsorowanego przez Holendrow chyba...)


Od podworka kamienice juz nie sa tak ladnie zdobione :).

 

·
Registered
Joined
·
885 Posts
Czy któryœ z tych kwarta³ów by³ remontowany
przez Duñczyków? Jakieœ 10 lat temu mówi³o
siê, ¿e to oni maj¹ restaurowaæ kwarta³ Turzyñski.
 

·
nec temere nec timide
Joined
·
2,537 Posts
:eek2: :eek2: :eek2: :eek2: :eek2: :eek2: :eek2:

œwietna sprawa...

mo¿e doczekam siê czasów, w których tak¿e kamienice w Gdañsku zostan¹ w taki sposób odremontowane, poza starówk¹ jest na kamienicach tylko kolorowy tynk, bez rzadnych ozdóbek i takich dupereli :moods:

btw: sk¹œ to znam, hmmmm :D ;)

 

·
ryjek
Joined
·
1,530 Posts
Ta renowacja to WIELKA SPRAWA!!

A najlepsze w niej jest to, ze oczysci chociaz w czesci centrum miasta z meneli zamieszkujacych te piekna czesc miasta. Pamietam, ze praktycznie kazdy z moich znajomych mieszkajacych w tych kamienicach skarzyl sie na jakis wrzód zamieszkujacy okoliczne mieszkania badz bramy. Bardzo ale to bardzo chcialbym kupic sobie chociaz kawalerke w takiej kamienicy w Szczecinie....

Ciekaw jestem, jak owe firmy rozwiaza infrastrukture "uliczna" bo jak do tej pory sa tam tylko krzywe chodniki w granitowych "a la Berlin" plyt i sznury samochodow (no wyjatkiem jest oczywiscie pasaz Boguslawa i aleja fontann - ktora zreszta tez nadaje sie do gruntownej rewitalizacji) ale bedzie piknie, zwlaszcza latem, w sloneczny dzien, kiedy Szczecin ma wsrod tych uliczek niepowtarzalny, wielkomiejski a jednoczesnie niezwykle przytulny klimacik, ktorego najbardzoej brakuje mi w stolicy.
 

·
Registered
Joined
·
2,476 Posts
Discussion Starter #17
Ryjek - ostatnio zabrano sie za chodniki na ul. Jagielonskiej. Wyrownano plyty i czesc z tych popekanych usunieto. Jest teraz mniej plyt a w brakujace miejsca ulozono granitowa kostke... Najlepsze jest to, ze mieszkancy zaczeli protestowac przeciwko takiemu remontowi chodnikow!!! Twierdzili, ze nalezy chronic zabytkowy uklad plyt... :) Jednym slowem nie podoba im sie to, ze powstal jakby nowy wzor chodnika z wykorzystaniem starych plyt... :) Moim skromnym zdaniem wyglada to bardzo dobrze...

A co do kawalerki to chyba nie powinno byc problemu. Aktualna oferta jest tutaj:
http://www.scr.pl/index_pl.html?mieszkania

za 89 900 pln mozesz miec taka kawalerke prz ul. Jagielonskiej::)
 

·
ryjek
Joined
·
1,530 Posts
Dzieki za propozycje :) jednak problem jest i to duzy "wynosi dokladnie 89.000 :) Nawet gdybym mial taka kase to najpierw sprzedalbym swoje mieszkanie i kupil wieksze w Warszawie...

Piszac ze bardzo bym chcial, mialem raczej na mysli "bardzo bym chcial miec wolne 89 tys..., za ktore moglbym sobie pozwolic na luksus posiadania mieszkanka w innym miescie, do ktorego moglbym przyjezdzac na wakacje i td. blablabla... ale jescze k....a zobaczymy! :D :D :D
 

·
Я.
Joined
·
6,755 Posts
kurde jak ja wam zazdroszcze:| We Wroclawiu tylko miasto remontuje kamienice XIX wieczne, a wiadomo jak to jest z miastem- za duzo kasy nie ma. Po naszych postach na forum pula zwiêkszy³a sie o 7 mln na remonty ale to wci¹¿ za malo. Pojawila sie tez lista kamienic które bêd¹ remontowane we Wrocku w tym roku jest tego troche ale porozrzucane po miesice:

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35762,1917215.html

http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35762,1917149.html

przydalaby sie u nas taka akcja jak u was- awesome!
 
1 - 20 of 14483 Posts
Top