SkyscraperCity banner

14401 - 14420 of 14483 Posts

·
Registered
Joined
·
14,923 Posts
Ooo. Super. :)

Kto w koncu przejal kamienice i konczy remont?
Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek
Kamienice sprzedane w minutę. Teraz duński kapitał na ratunek
Data publikacji: 2019-09-17 19:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-18 10:18
Wystarczyła minuta i tylko jedno podbicie ceny wywoławczej o tysiąc złotych, by kupić dwie śródmiejskie zabytkowe kamienice z oficynami przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 (d. ul. Obrońców Stalingradu) w Szczecinie. Nieruchomości wylicytowała za łączną kwotę 8 161 000 zł spółka Europol Consulting z siedzibą w podszczecińskiej Dobrej. W tym tygodniu ma podpisać notarialną umowę z TBS Prawobrzeże.
Licytacja nieruchomości odebranych w ubiegłym roku spółce Lorenshill Centrum Development (jej współudziałowcem i prezesem był szwedzki przedsiębiorca Magnus Isaksson), która nie wywiązała się jako kolejny już inwestor z umów zawartych z nią jeszcze przez poprzednią i zlikwidowaną spółką miejską pn. Szczecińskie Centrum Renowacyjne, odbyła się 12 września. To w sumie pięć parcel o łącznej powierzchni 1925 m kw., z których najmniejsza stanowić ma teren przyszłego przedogródka od narożnika przy ul. Śląskiej, z sześcioma budynkami mieszkalnymi (dwa frontowe, pozostałe to oficyny) o powierzchni zabudowy 1363 m kw., które TBS Prawobrzeże wystawił na sprzedaż za cenę wywoławczą 8 160 000 zł.
Obie frontowe kamienice, od wielu lat już niszczejące pustostany, podlegają ochronie konserwatorskiej. Ta o numerze adresowym 12, tj. narożna u zbiegu z ul. Śląską, wpisana jest do rejestru wojewódzkiego zabytków od 1976 roku. Ta o numerze 13, z opakowaną w siatkę zabezpieczającą od kilku miesięcy niemal w całości elewacją i przyległa do zabudowań jeszcze istniejących zlikwidowanej SP nr 54 (zwanej Maciusiem), czekających na wyburzenie, ujęta jest w gminnej ewidencji zabytków.
Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu przewidziano wielofunkcyjną śródmiejską zabudowę mieszkaniową, mieszkaniowo – usługową, usługową. W tej zachowanej, acz zrujnowanej, części historycznej zabudowy śródmiejskiego kwartału nr 21 nowy właściciel będzie mógł urządzić hotel lub zaadaptować ją na apartamenty.
W umowie zbycia nieruchomości ma znaleźć się zapis, że w terminie nie dłuższym niż 4 lata od dnia jej zawarcia inwestor wykona remont elewacji oraz dachu obu kamienic frontowych, z robotami konserwatorskimi włącznie (z renowacją tynków i detali architektonicznych, wymianą obróbek blacharskich, wymianą lub naprawą stolarki okiennej, witryn, drzwi i bram oraz wykonaniem robót izolacyjnych przeciwwilgociowych i termicznych ścian zewnętrznych poniżej poziomu terenu). W przypadku opóźnień w wykonaniu robót przewidziane są kary po 1 500 zł za każdy dzień poślizgu.
Kamienice przy ul. Edmunda Bałuki 12 i 13 z przyległymi do nich oficynami to kolejne nieruchomości w Szczecinie kupione przez spółkę Europol Consulting z siedzibą w Dobrej. Do niej należy odkupiony dwa lata temu od Uniwersytetu Szczecińskiego zabytkowy budynek dawnej przyzamkowej stajni przy ul. Rycerskiej 3. Udziałowcami Europol Consulting sp. z o.o. są Thye Holding APS i Mikkel Strange Thye (ten ostatni jest również szefem zarządu spółki), jednocześnie właściciel i prezes innej spółki Lars Laj Polska, także z siedzibą w Dobrej, która specjalizuje się m.in. w projektowaniu i dostawach elementów małej architektury, sprzętu sportowego oraz oferuje swe usługi w zakresie urządzania placów zabaw, wielofunkcyjnych boisk czy skateparków. ©℗
Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK
 

·
Registered
Joined
·
3,794 Posts
Czy ktoś wie coś na temat planów remontu kamienicy przy Placu Grunwaldzkim po dawnej przychodni? Kilka miesięcy temu przewijał się temat na forum.

Inwestycja jest w opracowaniu bez oficjalnych terminów. To jest zdaje się aktualny projektant:
sao investments

Swoją drogą jakieś wybrakowane te koncepcje zamawiają. Rozumiem, że zmiana dachu jest tutaj najważniejszym elementem zewnętrznego wyglądu, ale reszty chyba nie zostawią tak jak jest obecnie. A nawet ten element słabo wygląda graficznie zarówno tutaj, jak i w projekcie FBA (gdzie zwyczajnie wklejono wieżyczki z kamienicy przy Placu Zwycięstwa). Nie za bardzo jest się czym chwalić, oceniam oczywiście wizualizacje, nie sam projekt.
 

·
Registered
Joined
·
1,644 Posts
Z tego budynku ze trzy tygodnie temu odpadł spory kawałek elewacji, nawet policja była etc. Także pytanie czy pełen remont czy tylko łatają.
 

·
Registered
Joined
·
14,923 Posts
To bez wątpienia ogromny sukces, zarówno inwestora, jak i Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków (za SzczecinSięZmienia)

- Dziś odbył się odbiór prac remontowo-konserwatorskich przeprowadzonych przy zabytkowej Willi Nellego przy ul. Słowackiego 3 w Szczecinie - informuje Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków. - Pracami konserwatorskimi prowadzonymi od 2018 r. kierowała mgr Aleksandra Niedziółka. Patrząc na zdjęcie z 2017 r., kiedy to częściowemu zawaleniu uległ dach nad willą, aż trudno uwierzyć, że dzięki determinacji Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz odważnej decyzji właściciela, udało się uratować ten cenny zabytek mieszczańskiej architektury przełomu XIX i XX w. Poza wykonaniem nowej konstrukcji dachu i stropów, kompleksowym pracom konserwatorskim poddano elewacje budynku, pieczołowicie odtwarzając ich pierwotną kolorystykę oraz wyraz plastyczny. Dajcie znać jak Wam się podoba!?

Ogromne brawa!
Fot. Michał Dębowski 

·
Registered
Joined
·
216 Posts
^^^ To ogromny sukces miejskiego konserwatora zabytków. Też wczoraj byłem w pracy. Wyszpachlowalem ścianę, to ogromny sukces (-;
 

·
Registered
Joined
·
14,923 Posts
Strych podwyższają, żeby tam mieszkania/klitki pod wynajem zrobić.
Nie pierwsza i nie ostatnia taka inwestycja w rejonie Śródmieścia. Ostatnio robili zdaje się przy Piłsudskiego (w tej kamienicy nad sklepem rowerowym) i chyba nieopodal Pani Twardowskiej też w kamienicy przed Placem Grunwaldzkim.
 

·
Registered
Joined
·
3,794 Posts
Wizualnie różnie takie inwestycje na dachach kamienic wychodzą, ale jest ich już trochę, i w większości w sumie oceniam je pozytywnie. Co do zasady pozwalają na budowę nowych mieszkań bez znaczącej ingerencji w zastaną architekturę i urbanistykę.
G0thm0g, tak patrząc na Twoje zdjęcia z wszystkich 3 wątków, przypomniała mi się moja grafika z 2014, kiedy jeszcze miałem czas na takie fajne rzeczy. Wtedy takie Śródmieście było marzeniem, a teraz się spełnia. Wciąż nie mogę się tym nacieszyć i uwierzyć, że udało się zrobić tak dużo, mając na uwadze jak wolno idzie Jagiellońska. Oby wirusokryzys nie zatrzymał tych przemian.
Dla przypomnienia, może ktoś pamięta te dyskusje o kolorach kamienic ;)

 
14401 - 14420 of 14483 Posts
Top