SkyscraperCity banner

1 - 20 of 3531 Posts

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
805 Posts
Discussion Starter · #1 ·
GW

Wieża kościoła pw. św. Kazimierza będzie zwieńczona

Po niemal 60 latach wieża kościoła przy ul. Broniewskiego znów będzie miała hełm
Na razie drewniana, obstawiona rusztowaniami konstrukcja stoi na placu przy kościele i budzi zainteresowanie przechodniów. Zza okalających ją desek prześwituje błyszcząca czerwonawa blacha. - Pokrycie jest miedziane, jak cały dach kościoła - mówi Andrzej Zimnicki, konstruktor. - Kiedy całość będzie gotowa, dźwig wstawi hełm na szczyt wieży.

Nowy hełm jest dokładnie taki jak przed wojną, projektanci odtworzyli go na podstawie zachowanych dokumentów. Ma 15 m wysokości, a razem z krzyżem, który zostanie zamontowany na samej górze - 17 m. Kościelna wieża, którą zwieńczy, to kolejne 23 m. Stalowy krzyż kościoła pw. św. Kazimierza będzie się więc wznosił na wysokości 40 m.

Prace zakończą się prawdopodobnie w przyszłym miesiącu.

Zwieńczenie zaprojektowała szczecińska pracownia projektowa Atrium.

Ceglany kościół pw. św. Kazimierza został zbudowany w 1888 r. w stylu neogotyckim z wieżą przy zachodniej elewacji. Wniesiony dla gminy protestanckiej, po wojnie stał się parafią rzymskokatolicką. Częściowo zniszczony w 1945 r. Z historycznego wyposażenia kościoła przetrwały w zasadzie tylko dwa XIX-wieczne dzwony.
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
[Szczecin] Renowacje Zabytków

Jako że ten temat dotyczy jedynie śródmieścia i głównie kamienic, a nie ma tematu dotyczącego renowacji pomników, placów czy kamienic z innych części miasta, postanowiłem założyć nowy, gdzie takie informacje można umieszczać :)

Renowacja fontanny na pl. Orła Białego
Prace są bardzo zaawansowane.
Fontanna w częściach
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
805 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Czy przy okazji remontu zostanie wymieniony chodnik wokol fontanny?
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
^^info z Gazety Wyborczej

Mały rynek w centrum miasta - tak ma wyglądać plac Orła Białego według projektu architekta Michał Baya ze studia A4. Projekt powstał na zlecenie miejskiego wydziału urbanistyki i administracji budowlanej.

Zakłada likwidację wąskiej uliczki sąsiadującej z Polmozbytem i budowę podziemnego parkingu pod płytą placu. Wjazd do parkingu ma być od strony ul. Grodzkiej, pod zadaszonym pasażem. Zdaniem Zbigniewa Paszkowskiego, dyrektora wydziału urbanistyki i administracji budowlanej UM, przebudowa placu może rozpocząć się już w przyszłym roku.

i info z Głosu Szczecińskigo

Budowę podziemnego parkingu na 200 miejsc zakłada koncepcja zagospodarowania placu Orła Białego w Szczecinie. Zniknąć mają także trawniki i część drzew.


Likwidacja uliczki

Podziemny parking mógłby pomieścić na dwóch poziomach 204 samochody. Ponad parkingiem miałby powstać pasaż, zasłaniający wjazdy do obiektu oraz toalety i wyjścia ewakuacyjne, które powstałyby wraz z parkingiem.

To nie jedyna zmiana, zaprojektowana przez architektów. Ciągnąca się wzdłuż budynku Polmozbytu uliczka miałaby zostać zlikwidowana poprzez włączenie jej do przestrzeni placu.

- Uliczka i tak pełni funkcję parkingową, więc jej likwidacja nie spowodowałaby utrudnień w ruchu - twierdzi Baj.

Mniej zieleni

Koncepcja zakłada również likwidację trawników oraz przerzedzenie rosnących tu drzew. Cały plac wyłożony byłby płytami.

- Po przebudowie placu mogłyby się tu odbywać imprezy sezonowe: koncerty, jarmarki itp. - mówi Michał Baj. - Zakładając, że w istniejących wokół placu obiektach powstałyby lokale gastronomiczne z ogródkami czy galerie sztuki, plac zyskałby nowe oblicze i zacząłby żyć.
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
805 Posts
Discussion Starter · #7 ·
@Raine - chodzilo mi o wymiane chodnika przy okazji remontu fontanny. Projekt nowego zagospodarowania Rossmarkt/pl. Orla Bialego znam, lecz minie sporo czasu zanim zostanie zrealizowany. Fontanna natomiast zostanie ponownie odslonieta juz niebawem.
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
^^A to sorry, o chodniku nic nie wiem, ale jak widać na 3 zdjęciu nie będzie on pasować do fontanny , może dadzą jaką kosteczkę hmm
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
Stare Miasto

Nowe budynki na ul. Staromłyńskiejul. TkackaUliczka łącząca ul. Tkacką z ul. Staromłyńską

 

·
Szczecin Freak
Joined
·
509 Posts
Sciągnąłem dziś i przejrzałem plan przebudowy placu Orła Białego - wyraźnie napisali, że kamienice odgradzające kiedyś plac od ul. Grodzkiej i ul. Bogdanki nie zostaną odbudowane. Dodatkowo, wykoszona zostanie prawie cała zieleń z placu. Wielka szkoda :(
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
805 Posts
Discussion Starter · #12 ·

Tak wygladaly 2 pierwsze budynki w latach 20tych.


Zwroccie tez uwage na pozostalosci orginalnej farby na tym budynku. Z pewnoscia nie byly to delikante odcienie.
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Słówko o tym obiekcie, bo go bardzo lubię :).

Hotel Preußenhof (Hotel Prusy) wybudowany został w 1802 r. przy Luisenstraße 10-11 (dzisiejsza ul. Staromłyńska). W okresie największej świetności w hotelu było 180 pokoi, z czego 40 posiadało łazienki i telefon. Na parterze zlokalizowane było wszystko co tylko gościom było potrzebne: restauracje, kawiarnie, zakłady usługowe. Posiadał również własny ogród. W prospektach określany był jako najlepszy hotel między Berlinem a Pekinem. W nim w sierpniu 1844 r. nocował Andersen. Często wykorzystywany był przez organizatorów konferencji. Spotykali się w nim znani w Europie ornitolodzy, lekarze, prawnicy. Gmach był kilkakrotnie przebudowywany. W początkach XX w. zrealizowany został projekt eleganckiej fasady z prawym szczytem.W latach 1914–1915 kompleks poszerzono o sąsiedni budynek zajmujący parcelę przy Luisenstraße 12. Dzięki wybudowaniu identycznego szczytu jak dekadę wcześniej po prawej stronie, hotel uzyskał symetryczną fasadę. Trzecia wielka przebudowa to lata 1927–1928. Całość nabrała wtedy wyraźnego, modernistycznego kształtu.Hotel przetrwał alianckie bombardowania, choć w nocy z 20 na 21 kwietnia 1943 r. został trafiony (spłonął wówczas dach). Po wojnie gmach odbudowano niszcząc jednak jego oryginalny wystrój. Przez następnych kilkadziesiąt lat w budynku mieściła się siedziba "Miastoprojektu", czyli biura skupiającego architektów i budowlańców, którzy nie raz w sposób kontrowersyjny "odbudowywali" Szczecin.Gruntowny remont na początku XXI stulecia poprzedził usytuowanie w dawnym hotelu siedziby Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

:cheers:
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
Nowe serce miasta

Też lubie ten budynek, szczególnie podoba mi się kolorystyka elewacji ;)Budowę podziemnego parkingu na 200 miejsc zakłada koncepcja zagospodarowania placu Orła Białego w Szczecinie. Zniknąć mają trawniki oraz część drzew i pojawić się rynek miejski.

Według koncepcji architektów ze Studia A4 na pl. Orła Białego może powstać rynek o powierzchni ponad 6 tys. metrów kw., a pod nim parking dla 204 aut.

Został ogłoszony przetarg na projekt budowlano-wykonawczy. Zgodnie z planem miałby być on realizowany na przełomie 2006-2007 roku.

Wizję przebudowy placu opracowało Studio A4. Zgodnie z koncepcją, pod placem miałby powstać dwupoziomowy parking podziemny, a nad parkingiem powstać pasaż.

Plac z płytami

Koncepcja zakłada likwidację trawników oraz przerzedzenie rosnących drzew. Cały plac wyłożony byłby płytami.

- Po przebudowie placu mogłyby się tu odbywać imprezy sezonowe: koncerty, jarmarki - mówi Zbigniew Paszkowski, architekt miasta. - Plac zacząłby żyć. Pełniłby funkcję rynku miejskiego.

Wizja zagospodarowania pl. Orła Białego jest na razie jedynie propozycją przebudowy tego miejsca. Popiera ją Miejski Konserwator Zabytków.

- To świetny pomysł - mówi Małgorzata Jankowska. - Dzięki temu lepiej zostanie wyeksponowana barokowa fontanna, która właśnie jest remontowana.

Sami lub do spółki

Budowa parkingu ma kosztować ok. 10 mln zł. Jest kilka propozycji współfinansowania tego przedsięwzięcia.

- Miasto samo może wybudować parking i później wybrać operatora, który będzie pobierał opłaty - wylicza Paszkowski. - Powstanie parkingu w tym miejscu mogą także współfinansować firmy, które mają swoje siedziby przy placu.
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
update 09.09.05

Ptaki Hasiora odleciały! :D (i niech nie wracają )
Ptaki w maju br.


Remont dachu Urzędu Miasta (zapowiedz kompleksowej renowacji? ) 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts

2005-09-09, Małgorzata Kapella


Ponad 20 tysięcy złotych za koncepcję zagospodarowania Różanki


Ponad dwadzieścia tysięcy złotych kosztować będzie koncepcja zagospodarowania Różanki. Do Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie wpłynęły dwie oferty biur projektowych za 21 i 28 tysięcy złotych. Pracownie biorące udział w konkursie ofert otrzymały wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków, z których główna dotyczy odtworzenia pierwotnego wyglądu ogrodu. Koncepcja, którą wybierze miasto, stanie się podstawą stworzenia konkretnego projektu zagospodarowania Różanki - zapowiedziała Gabriela Wiatr - rzeczniczka Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Prawdopodobnie w październiku ogłoszony zostanie przetarg na projekt, który według szacunków ZUK-u kosztować będzie 100 tysięcy złotych. Odtworzenie całego ogrodu ma wynieść około trzech milionów złotych.
 

·
...
Joined
·
12,132 Posts
^^ mam nadzieje, że zaczną już w przyszłym roku :eek:kay:
Czy zdjęcia Różanki są gdzieś w necie?

btw. przechodziłem wczoraj przez Park Kasprowicza. Jest strasznie zapuszczony. Przypomina bardziej las, a nie park. Latarnie, ścieżki, mostki nad Rudzanką (która zresztą tuż przy Tetrze Letnim wygląda jak bagno) wszystko powinno przejść gruntowne zmiany.
ehh...szkoda tego miejsca :(
 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
@Raine

Tak sobie myślę, że wartoby było założyć osobny wątek w temacie Różanki, już powoli przeglądam sieć i materiał przygotuję :)

Mam nadzieję, że w końcu ruszą z koksem, bo od końca lat siedemdziesiątych tamte tereny podupadają i gruntownych zmian wymagają :horse:
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Raine said:
Czy zdjęcia Różanki są gdzieś w necie?
Raine said:
...mostki nad Rudzanką
Nad czym? O ile Rudziankę znam (płynie na Klęskowie w Górach Bukowych, blisko Osiedla Słonecznego, na którym pewien użytkownik SSC mieszka), to o Rudzance słyszę pierwszy raz, a niby płynie w Parku Kasprowicza. Chyba będę musiał przeanalizować swoją wiedzę o Szczecinie, bo Raine mnie zawstydza.
 
1 - 20 of 3531 Posts
Top