SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1191 Posts

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #1
Rozpoczynam nowy wątek na temat wciąż znikających z naszego krajobrazu, rozbieranych bądź przebudowywanych kamienic. Przedmiotem wątku są zdjęcia i informacje na temat planowanych, dokonywanych i dokonanych rozbiórek przeciągu ostatnich 20 lat w Szczecinie. Ze szczególnym uwzględnieniem XIX-wiecznej zabudowy (kamienic i obiektów poprzemysłowych) na północy Szczecina w pasie nadodrzańskim, czyli od Ludowej do Polic. Do tej pory nie istnieje publiczny spis budynków przeznaczonych do rozbiórki, choć jest ich w tym obszarze sporo, co mocno wpływa na zmianę krajobrazu tych dzielnic. Za 20 lat być może ich obecny wygląd (oraz zagęszczenie budynków) będzie tylko dostępny w formie gromadzonych właśnie w tym wątku fotografii oraz informacji.

Dodatkowo celem wątku jest możliwość przeciwdziałania niektórym wyburzeniom, cz też informowanie mieszkańców o miasta o planowanych rozbiórkach i możliwości zdobycia dokumentacji fotograficznej i nie tylko przed rozbiórką.

Rozbiórka także w rozumieniu prawa jest działalnością inwestycyjną (także kosztowną), stąd też cenne byłoby informowanie o stanie niektórych budynków, terminach wyburzań, adresach budynków do tego przeznaczonych oraz postulowaniu i informowaniu o wyeksploatowaniu obiektu i konieczności zajęcia się przez miasto wykwaterowywaniem mieszkańców oraz nieuniknioną rozbiórką budynku. :banana::cheers:

·
Registered User
938 Posts

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #3
Uwzględnie Twoje sugestie jasne, ale cieszę się z Tego wątku (trochę jak swojego dziecka) i oczywiście teraz przeglądam, różne materiały, które powinny, mogłyby się tutaj znaleźć, choć oczywiście temat-rzeka. Ja mam dużo info na liście ZBiLK-u który się tym zajmuje, tzn. rozbiórkami, bo UM się tym nie skala:))) (żart). Oczywiście już przeglądam materiały, które mi podesłałeś:)) (Nawet znalazłem swoją drogą ciekawe filmiki na youtube, gdzie stoją jeszcze już zburzone kamienice:))

Jak się zakłada wątek: http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1366871

Musisz wejść w wyszukiwarkę forów, wejść w jakieś (tzn. Pomorze i Warmia w naszym wypadku) i tam masz na górze po lewej nad listką wątków w tym forum "New Thread" i tak się zakłada wątek:))))

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #4
W takim razie pierwszy wrzucę trochę materiałów na ten temat:

Kamienica przy przystanku 11 i 6 "Dobromiry", której nie sposób nie zauważyć (tramwaj przejeżdża przez jej podwórze) jeszcze trzy lata temu była użytkowana, obecnie została wykwaterowana i znajduje się w stanie całkowitej ruiny z zamurowanym wejściem i oknami.

Ze stron UM:

Interpelacje i Zapytania Radnych VI Kadencji Rady Miasta Szczecin

Numer: 735
Tytuł: Dot. stanu kamienicy znajdującej się w okolicy ulic Ludowej i Dobromiry
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2012/07/03 12:30:00

Szanowny Panie Prezydencie,

uprzejmie proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na stan kamienicy znajdującej się w okolicy ulic Ludowej i Dobromiry, która została przeznaczona do rozbiórki. W ostatnich kilku dniach została zniszczona ściana zbudowana z cegieł, która uniemożliwiała wejście do zrujnowanego budynku. Obecna sytuacja sprawia, że do kamienicy wchodzą osoby nieuprawnione do tego, co zwiększa możliwość zawalenia budynku.

W związku z powyższym uprzejmie proszę o podanie terminu, w którym budynek zostanie wyburzony oraz zabezpieczenie wejścia do obiektu. Dla zobrazowania sytuacji, poniżej przedstawiam zdjęcia budynku.

Odpowiedź na interpelacje/zapytanie:
Wydział merytoryczny: Wydział Gospodarki Nieruchomościami
Odpowiadający: Zastępca Prezydenta Mariusz Kądziołka
Data odpowiedzi: 2012/07/18
Odpowiedź w terminie: Nie

Odpowiadając na Pana interpelacji w sprawie nieruchomości budynkowej przy ul. Ludowej 25a w Szczecinie uprzejmie informuję, że budynek ze względu na zły stan techniczny został wyłączony z dniem 11 czerwca 2010 roku z eksploatacji.

Podjęta uchwała Wspólnoty Mieszkaniowej, dotycząca rozbiórki budynku nie została zrealizowana ze względu na brak środków finansowych przeznaczonych na ten cel. W związku z czym w chwili obecnej rozważane jest odstąpienie od rozbiórki nieruchomości i zbycie nieruchomości gruntowej wraz z zabudowaniami.
Ze względu na niszczenie i dewastowanie nieruchomości jest ona stale zabezpieczana.

·
Nie(bo) Szczecin
10,675 Posts
Pytanie, czy kamienice w pasie nadodrzańskim są warte zachowania? Większość z nich to robotnicze czynszówki, ich wartość architektoniczna jest dyskusyjna, zaś standard podobno żaden. I o ile ich istnienie było uzasadnione obecnością w okolicy dużych zakładów przemysłowych, o tyle teraz, gdy te zakłady już praktycznie nie istnieją, takie obiekty nie dość, że są siedliskiem biedoty, to jeszcze nie ma ich kto ani za co remontować. Za to te tereny w przyszłości mogą być ciekawe z punktu widzenia deweloperów: dużo zieleni, bliskość rzeki etc.

Obawiam się, że ta zabudowa jest skazana na zagładę, chociaż wolałbym, by tak nie było.

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #6
Nie twierdzę, że warto je zachować, absolutnie! Raczej chodzi mi o to, by to co jest obecnie i było udokumentować, daty wyburzeń i to jak wyglądała ta przestrzeń przed rewitalizacją. Co do wartości tych obiektów nie do końca się zgadzam, bo np. kamienica na rogu Zamkniętej i Nad Odrą (z apteką teraz) to obiekt ciekawy i w niczym nie ustępuje kamienicom w centrum. Podobnie jak budynki przy Łowieckiej z (niegdyś, czego zostały ślady) bardzo ciekawymi fasadami. To nie tylko budynki z czerwonej cegły (choć poprzemysłowe budownictwo też jest architektonicznie i historycznie ciekawe) np. Nikiszowiec w Katowicach (?), który stał się zabytkiem. Po prostu jak wszędzie jest tam parę perełek, także ciekawe wille np. przy pętli na Gocławiu.

Pojawia się pytanie co jest warte zachowania, a co nie, co można pozostawić i co nie... właściwie po to założyłem ten wątek. Czy należy wszystko burzyć, jeśli nie to co, a czego nie?

·
Registered User
938 Posts
Ja uważam, że powinno to obejmować cały szczecin. ;)
Jeżeli chodzi o przeglądanie tego do czego dałem linka, to ty swierq zajmij się dzielnicami:
-północ
-zachód
a ja:
-śródmieście
-prawobrzeże
no chyba, że to ja zachód a ty prawobrzeże. ;)
Oczywiście jak w to się ktoś inny włączy, to poddział może się zmienić :)
swierq zgadzasz się na to? ;)

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #9
El Bartez, akurat mnie szkoła od jakiś ośmiu lat nie obejmuje (no byłem w szkole praktykantem, ale to inna historia.

Gdańsk prowadzi wątek na temat likwidacji i rozbiórek, nie widziałem, by ktoś twierdził, że to głupie.

Szczeciniarz - akurat nie mogę Twojej mapy póki co otworzyć, a tak szczerze mówiąc to naprawdę tylko tamte rejony (obecnie) mnie bardzo interesują. Na prawobrzeżu słabo się znam (obecnie).

·
Registered User
938 Posts
Wygląda, że można. ;)
Tak więc:
*Heyki 15:

Wybrałem się ostatnio na Maklerską róg Heyki zebrać trochę "materiału dowodowego" czy jak kto woli zarejestrować historyczne ujęcia. Powiem szczerze jak dla mnie niesamowity klimat ma ta kamienica:

i napis(y)
http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1430

* Tkacka 7, 8, 9

Uploaded with ImageShack.us

(z tąd: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://fotopolska.eu/foto/304/304092.jpg&imgrefurl=http://fotopolska.eu/304092,foto.html&usg=__1s7QHgx4kQ0Z5s8_KSZCR6JbssE=&h=973&w=636&sz=159&hl=pl&start=5&zoom=1&tbnid=pEQItaNiJeoreM:&tbnh=149&tbnw=97&ei=s-5AUKqNL4HetAbxwoHYDw&prev=/search?q=tkacka+7,+8,+9+Szczecin&um=1&hl=pl&sa=N&rlz=1T4GGLR_enPL315PL315&tbm=isch&um=1&itbs=1)

Pomadto chyba także 2, 3, 6 i 11, oraz może jeszcze jakieś.
PS: Na interaktywnym planie miasta zabrakło zdjęć, jak powrócą (jeżeli tak się stanie) to z edytuje ten post (wkleję zdjęcia).
EDIT:
Zdjęcia 2, 3, 4, niekoniecznie rozebranych i 6 zamieściłem: page 15

·
Najmerytoryczniejszy
5,704 Posts
Jeśli ten wątek ma istnieć (co mnie dziwi), to jego miejsce jest chyba w Architekturze i Urbanistyce

·
Najmerytoryczniejszy
5,704 Posts
Ile jest rozbiórek rocznie? 3-4? Warto nowy wątek dla tego? Wszystko zmieściło by się w Wieściach i Renowacji Śródmieścia. Inna sprawa, że jak we dwóch się nie będziecie tym wątkiem zajmować to on umrze śmiercią naturalną.

·
Registered User
938 Posts
I co z tego, że tak się z tym wątkiem stanie? Zawsze będzie można tu wrzucić jakąś rozbiórkę ;)
Najpierw będzie dość żywy poniewarz zajmiemy się dokumentacją tych już wyburzonych (tak myśle)
@ Offspring - wszystko się liczy, a 6 zrekonstruowana nie jest.
I jeszcze jedno: Co z tą kamienicą: http://maps.google.pl/maps?hl=pl&ll=53.42726,14.556459&spn=0.000002,0.001031&t=h&z=20&layer=c&cbll=53.42726,14.556459&panoid=zKoTZVhAHbrdajXqHHe18w&cbp=12,269.62,,0,-8.19
(chyba wszystkie warianty zakładają tam (tak winika z rysunku) nawą zabudowę (no chyba że chodzi o przebudowę)

·
...stranger...
651 Posts
Ile jest rozbiórek rocznie? 3-4? Warto nowy wątek dla tego? Wszystko zmieściło by się w Wieściach i Renowacji Śródmieścia. Inna sprawa, że jak we dwóch się nie będziecie tym wątkiem zajmować to on umrze śmiercią naturalną.
3-4 rocznie to tylko w moich okolicach... Według mnie warto zachować to wszystko w jednym miejscu, dla porządku. Później łatwiej będzie znaleźć materiał historyczny żeby wrzucić za 20 lat na sedinę ;)

·
Moderator
38,344 Posts
Póki co wątek zostaje,ale na przyszłość trzeba pytać. Jakby się komuś nudziło, to może zapostować archiwalne wyburzenia - Dana, Odra, Arkona, Korab, Barbara, Pleciuga itd. Trochę tego było.

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #19
Wątek jest potrzebny, dlaczego? Oto przykład:

Wczoraj (to zabawne swoją drogą) ukazał się w Kurierze obszerny artykuł dokładnie na ten temat zatytułowany "Grzech zaniechania" napisany przez Arletę Nalewajko. Nie będę całej treści przepisywał (bo zajmuje całą stronę), ale pewne ciekawsze fragmenty, tak więc:

"Wzgórza, a z nich urzekający panoramiczny widok na rozlewiska Odry. Tereny nadrzeczne - idealne dla budowy jachtowych przystani, kafejek i restauracji, dla otwarcia bulwarów i plaży. Mnóstwo zieleni, wody, nawet dwie dziewicze wyspy. Jednocześnie: zdegradowana substancja komunalna, nieremontowana do międzywojnia, znikające pierzeje ulic wraz z nimi stale zmniejszająca się liczba mieszkańców."

Dalej autorka pisze o "znikających domach" i odpowiada na niektóre z moich pytań, tzn. które budynki są do likwidacji oto lista, którą autorka podaje:

"Niejedyny to budynek na liście do rozbiórki jeszcze w tym roku [poza Kościelną 42, jest też zdjęcie kamienicy] Wyrok na 21 już został wykonany. Aktualne adresy do likwidacji to: Dąbrówki 1, Kościelna 40 i 50, Łowiecka 6,8,15 i 17 [czyli cała ulica!], Monterska 2, Nad Odrą 46,48,117."

Jak widać to nie 3-4 bud. rocznie a 10 w jednym kwartale! i w jednej dzielnicy!

Odsyłam do artykułu (nie mogę go w necie jeszcze znaleźć) bo naprawdę doskonale opisuje co tam się dzieje z zabudową. Tylko jeden przykład: Kościelna 42 to budynek po był RO Stołczyn, administracyjny, burzą go bo... pewnego dnia zarwała się podłoga na dwóch piętrach i wylądowała w piwnicy! (niestety nie ma zdjęć, musiało wyglądać niesamowicie!).

Autorka pisze też o znikających ludziach, dzielnica (tylko Stołczyn) w ostatnim okresie zmniejszyła się o 800 ! ludzi, z 4300 (już do marca tego roku wymeldowało się 200). zniknęło 20% ludności, i podobnie 20 % starej zabudowy. Łowiecka cała idzie pod nóż...

1 - 20 of 1191 Posts