SkyscraperCity banner

41 - 60 of 1253 Posts

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #41 (Edited)
Oczywiście zgadzam się z Tobą w kwestii warunków jakie tam panowały... też tam raz trafiłem:)) Ale chodzi mi bardziej o ich malownicze położenie tuż nad rzeką i o to, że akurat najbrzydsze o okolicy nie były (Nad Odrą są mniej okazałe, moim zdaniem) i wiadomo, ze nie wynika to z zaniedbania dziś czy wczoraj, ale wieki temu, gdyby coś zrobiło się w latach 70/80 teraz byłoby co ratować... a wiadomo, że nie ma co;/

Poniższe zdjęcie nie należy do mnie, zostało wrzucone już w 2007 roku przez jednego z użytkowników Skyrscrapera (pozwalam sobie na przedruk, jednocześnie dają link do oryginalnej kolekcji zdjęć z wyprawy w te rejony pięć lat temu... okolica mocno się jednak zmieniła. Zdjęcie przedstawia nieistniejącą kamienicę przy Strzałowskiej 1 i dalej narożną kamienicę na Strzałowskiej 2. Na zdjęciu nie ma już zlikwidowanej około 2-3 lat wcześniej kamienicy przy Strzałowskiej 45 (lewa strona ulicy).

Link do oryginalnej kolekcji zdjęć:

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=317063&page=9

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=317063&page=9

To zdjęcie jest jeszcze z 2003 roku, w tle kamienica przy Strzałowskiej 1, po prawej Strzałowska 2 (R.I.P) :)

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #42 (Edited)
I jeszcze kamienica przy Wiszesława 15

(nie jestem właścicielem zdjęcia, tutaj link do oryginalnej galerii, także zdjęcie Dębogórskiej 23 http://fotopolska.eu/Szczecin/b58761,Debogorska_23.html)

Powyżej właśnie Dębogórska 23 obecnie, a poniżej Ludowa 25 (patrząc na jej przepiękną fasadę, aż łza się oku kręci, że jedynej takiej kamienicy w okolicy nie dało się uratować! (Przy okazji doczytałem się, że przed II wojną Światową nie było takich wyłomów w pierzejach, a prawie do Gocławia zabudowa była gęsta (dużo bardziej niż obecnie), a duże braki w zabudowie spowodowały naloty dywanowe aliantów w 1944 roku...)

(właścicielem trzech zdjęć powyżej jest jurekpogodno)

Muszę przyznać, że wydawało mi się (niestety błędnie), że historia rozbiórek kamienic w tamtych rejonach to historia ostatnich piętnastu lat (o naiwności, absolutnie!)

cytat z Sedina. pl,

Re: Stołczyn ? Kraśnica ? Kamienica

Postprzez kratzwiek » 3 mar 2012, o 13:37
jest to kamienica przy ulicy Nad Odrą 57. he wiem bo w niej mieszkałem. ostatni lokatorzy wyprowadzili się w 1991 lub 1992 roku. a w 1986 rozebrana została kamienica obok, nr 59. a kamienica na przeciwko omawianej, widoczna na załączniku wyzej została rozebrana w latach 70-tych na skutek poważnego wypadku a mianowicie samochód ciężarowy (podobno marki Kraz :) ) nie wyrobił zakrętu i wjechał do mieszkania. podobno wcześniej zdarzały się tam podobne wypadki, choć nie tak drastyczne i zdecydowano że budynek będzie rozebrany. do połowy lat 80-tych ulica Nad Odrą była brukowana i w zimie gdy spadł śnieg,pamiętam ze niezłe "cuda" tam się działy.

i zdjęcie

Jak widać historia ogołacania nadodrza z zabudowy jest bardzo długa... jak się okazuje każdy fragment tamtejszych uliczek jeśli dziś wydaje się być "gotowym" pod zabudowę, w istocie dawniej był zabudowany... obecne regularne rozbiórki w tamtych okolicach to raczej długa tradycja, niż nowość:)))

·
Registered
17 Posts
Jeżeli te kamienice mają 100 lat lub więcej, nie mogą być zburzone bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #46 (Edited)
Owszem masz rację, ale miejski konserwator zabytków chętnie przystaje na te rozbiórki, zresztą nawet prezydent miasta (jak się doczytałem) musi na rozbiórkę wydać zgodę (i zawsze ją wydaje).

Teraz pytanie do odwiedzających: wiem, że sporo budynków rozebrano już w latach 80 i 90, macie może jakieś zdjęcia takich budynków w tej okolicy?

Jest sporo pustych nr w tej okolicy np. Wiszesława 13, trochę na Kościelnej, na Światowida np. 60 i dalej , także Nad Odrą... hmm obecnie już śladów nigdzie (w Internecie) po nich nie ma najmniejszych;/

To jeszcze póki co (bo nie ma niestety możliwości zrobienia własnych fotek - pewnie za kilka dni) z google maps kamienice, które są obecnie przeznaczone do rozbiórki i do końca roku mają zniknąć:

Dąbrówki 1 (obok wielki pusty plac po rozebranej Kościelnej 29)

A tutaj widok na całe skrzyżowanie: po lewej pusty plac po Kościelnej 29,31 i 33, , a na wprost do likwidacji kolejne dwie Kościelna 40 i 42, po prawej pusty plac po Dąbrówki 2 (rozebranej jeszcze około 2005 roku)

Czyli nigdyś dość gęsto zabudowany obszar stanie się (póki co) pustynią:))

Kawałek dalej Kościelna 50 (jedyna kamienica, która pozostała w tej stronie ulicy... wydaje mi się, że wcześniej musiało być ich tam kilka.. ma ktoś może zdjęcia?)

Jeszcze Nad Odrą 117:

... Inwalidzka 1:

i Strzałowska 7

Wszystkie powyżej oczywiście do rozbiórki i to do końca tego roku (oczywiście jak kasy starczy, ale na niektóre rozbiórki przetargi już są:)

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #48 (Edited)
Póki co stawia się (bardzo rzadko, co kilka kilkanaście lat jakiś TBS wątpliwej urody), więc nie tak szybko okolica zmieni charakter. Najwięcej jest właśnie rozbiórek. Teren szalenie ciekawy i malowniczy, ale jednak niełatwy dla budownictwa, ze względu na ukształtowanie. Póki stanie się to sypialnią i wkroczy nowa jakość to pewnie 80% tego, co było jeszcze w latach 90' całkowicie zniknie... pewnie większości uratować się nie da, choć niektórych kamienic naprawdę szkoda...

Kolejne numery (kamienice), które zniknęły na pewno po 1996 roku a przed 2008 to: Nad Odrą 35 (w parku, tuż za przystankiem Zamknięta, do tej pory pozostały schody i widoczne są fundamenty, kolejne to Strzałowska 45.

Rudera na Golęcinie zabezpieczona
mago
2003-12-12, ostatnia aktualizacja 2003-12-12 17:31
Stojąca przy ul. Strzałowskiej rudera zostanie zabezpieczona i nie będzie już zagrażać przechodniom. Urzędnicy podjęli taką decyzję po naszej interwencji
Sprawę opisaliśmy we wtorkowej "Gazecie". Mieszkająca na Golęcinie pani Czesława zaalarmowała nas: - Budynek przy ul. Strzałowskiej 45 zagraża bezpieczeństwu ludzi. Od kilku miesięcy czeka na rozbiórkę. Ostatnio ktoś wybił szybę witryny sklepowej. Teraz sterczą tam kawałki szkła jak szable. Tragedia wisi na włosku. Wystarczy, że ktoś się potknie i wpadnie na resztki szyby.
tutaj link do artykułu:

http://wiadomosci.gazeta.pl/kraj/1,34309,1822736.html

budynek zniknął pewnie w 2003 lub 2004 roku:) Niestety nie znalazłem zdjęć;/

Kolejna kamienica, którą na Oldchoolu z 1996 r. na zdjęciach lotniczych widać to Światowida 6.

Niestety wciąż nie mogę znaleźć niczego na temat budynku przy Nad Odrą 33, oprócz zdjęcia na oldschoolu na stronie UM(tuż przed ośrodkiem dla bezdomnych), do którego do tej pory prowadzą schody. Była przychodnia na Nad Odrą 35 została w 2008 roku rozebrana:

http://www.komunikaty.pl/komunikaty/0,79738.html?xx_announ=981833

Jeszcze jeden budynek (ale jakiego rodzaju nie udało mi się ustalić, raczej na pewno mieszkalny) zniknął w 2010 roku na Stołczyńskiej 215

http://www.zbilk.szczecin.pl/bip/?type=notice&action=view&id=26

zamówienie na rozbiórkę, ale nic poza tym zamówieniem i widoczkiem na google maps nie ma... w street view budynku już nie ma...

Dalej na południe Nad Odrą 5 (?) (straszy od kilku już dobrych lat i chyba nie był mieszkalny, z charakterystycznym napisem przy wejściu "White House") i jeden z bocznych budynków też jest wysiedlony (nie pamiętam czy 4 czy 6), oczywiście trzeba będzie w najbliższym czasie sprawdzić. Widok z google street view.

I jeszcze restauracja przy przystanku Kościelna, która spłonęła w 1999 roku, została wyburzona chyba dopiero w połowie lat 2000, bo pamiętam te ruiny... może ktoś mi pomoże z datą rozbiórki:

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #50
Wow Szczeciniarz nie wiem ile Tobie to zajęło i jak to zrobiłeś, ale jesteś genialny, naprawdę super sprawa:)) Oczywiście mam nadzieję, że umieścisz wszystkie adresy (i zdjęcia jeśli te są), które do tej pory znalazłem i umieściłem:) Tak czy inaczej dobra robota i mam nadzieję, że ta mapa zostanie wkrótce w całości wypełniona:)))

Naprawdę wielkie bravissimo!:))

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #53 (Edited)
Nie, nie usuwaj, to było super :)) Bardzo przydatne i super byłoby gdybyś to kontynuował!

A teraz jeszcze znalezisko, z jednego z dokumentów naszego magistratu (projekt rewitalizacji na 2007-2010), ciekawy fragment:

4.2. Nad Odrą

4.2.1. Rozbiórki budynków:
- przy ul. Światowida 6 i 74, Koszalińska 9 – wykonawcy wybrani przez ZBiLK;
- przy ul. Kolskiej 3 – projekt gotowy, rozbiórka czeka na zgodę konserwatora zabytków;
- przy ul. Strzałowskiej 1 i 2, ul. Grobla 1, ul. Dąbrówka 2, ul. Lowiecka 11 oraz ul. Stołczyńska 75 – projekty rozbiórki zlecone (ZBiLK);
Czyli te rozbiórki, o których wiedziałem, niestety brak zdjęć Światowida 6, Dąbrówki 2, natomiast o Koszalińskiej 9, Kolskiej 3, Stołczyńskiej 75 i Światowida 74 nie wiedziałem... więc znów lista się powiększa, trzeba poszukać zdjęć i dokumentów.

Tu cały dokument:

mf://url:http://bip.um.szczecin.pl/icorumfiles/3204A4A4_10.04.06 sprawozdanie.doc

Jak doczytałem się dalej domek przy Kolskiej 3 stał się zabytkiem i nawet został odrestaurowny! można? można! (wpisany do rejestru w 2009 roku)

Natomiast w kwestii Stołczyńskiej 75 (z pewnością znajdował się tam sklep wielobranżowy) nie mam pojęcia jakiego typu był to budynek, podobnie jak Światowida 74 - kamienica, bud. gospodarczy, poprzemysłowy??

Tak żeby podziałało na wyobraźnię skrzyżowanie Światowida i Strzałowskiej i na czerwono zaznaczyłem to, co zniknęło w ciągu ostatnich 10 lat (!), same kamienice, na zielono, to co jeszcze do końca roku z pewnością zniknie...

Jeszcze powinienem zaznaczyć Światowida 93, kamienicę zburzoną dla nowego TBS-u, informację na ten temat znaleźć też można tutaj na Skyscraper, niestety bez zdjęcia obiektu;/

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=389007&page=165

to daje łączną liczbę 8 obiektów rozebranych, 1 do rozbiórki. Na mapie nie znalazł się budynek przy Grobli 1, tuż poza jej południowym jej skrajem (daje to liczbę 10 kamienic w okolicy jednego skrzyżowania... chyba niechlubny rekord;/

A propos Grobli 1, tutaj jest fotka z rozbiórki:

http://www.mmszczecin.pl/222870/2009/2/11/grobla--rozbiorka-letniego-budynku?category=photos

·
Registered
2,117 Posts
Mam nadzieje, że niektórzy ludzie zapoznają się z powyższymi postami i uświadomią sobie co tam uczyniono.

Ale znajdą się tacy, dla których piękniejsza od malowniczej uliczki z kamienicami (oczywiście w wersji wyremontowanej) jest szeroka prosta arteria, z ekranami i klockowatą zabudową... Ale polecam pod refleksję.

A jeśli przyłożyła do tego rękę miejska konserwator zabytków to już w ogóle bez komentarza...

·
Idealista Szczeciński
10,408 Posts
Jeden historyk sztuki na pewno przyłożył ;). Widoki rzeczywiście paskudne, chociaż i tak do Łodzi jeszcze (na szczęście) daleko. No ale to pewnie dlatego, że na północy nie ma takiego popytu na żwirowe place parkingowe.

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #58 (Edited)
Sądzę, że tramwaje tam niedługo nie będą naprawdę miały po co jeździć. Widzę, że jednak jest zainteresowanie tą okolicą i tymi zdjęciami, co mnie bardzo cieszy, tak więc wrzucam kolejne zdjęcia i kolejne adresy:))

Pamięć i wygląd kamienic poniżej zawdzięczamy przezornemu fotografowi z portalu Sedina.pl o pseudonimie Busol. Wrzucam po jednej fotografii każdego budynku, choć autor w swojej galerii ma ich całe mnóstwo (po kilka/kilkanaście dla jednej kamienicy). Wielkie brawa dla niego. Szkoda, że nie rejestrował zmian późniejszych, choć fotografie pochodzą już z maja 2004 roku (co by nie było po 8 latach pamięć się zaciera, a trawa mocno zarasta).

Po kolei:

Strzałowska 43, niestety tylko z czasów "późnej rozbiórki", naprzeciwko także już nieistniejący Strzałowska 1. Ten budynek znikał pod koniec maja 2004 r.

to link do galerii z dużą ilością zdjęć z tej rozbiórki:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.php?album=2127&pid=20485#top_display_media

Budynek naprzeciwko (jego zdjęcia już wrzucałem, choć nie tak dobrej jakości) Strzałowska 1. Ten zniknął w 2008 (?) roku. Tutaj jeszcze w całej krasie:

a tutaj galeria zdjęć tego budynku z różnych punktów:

http://sedina.pl/galeria/displayimage.php?album=2144&pid=20906#top_display_media

W tej samej galerii zobaczymy drugi narożny blok przy Strzałowskiej 2 on zniknął trochę później (2009?), choć pewności nie mam...

I ostatni miły upominek fotograficzny od tego użytkownika z Sediny, czyli kamienica przy Światowida 6 przed wyburzeniem:

Po prawej stronie fragment Światowida 5 (czy musze dodawać, że jego też już nie ma?)
Tak czy inaczej wypada bardzo podziękować Panu z Sediny za tę kolekcję:))

(aha jeszcze link do galerii ze Światowida 6: http://sedina.home.pl/galeria/displayimage.php?album=2129&pid=20496#top_display_media

Wszystkie te kamienice (powyżej) znadują się na mapce, którą przedstawiłem:))

Natomiast w kwestii adresów to dwie "nowości"

zniknęły też budynki przy Nehringa 18 (domek, obecnie zastąpiony zupełnie innym także obiektem willowym) oraz drugi przy Nad Odrą 31

Na chwilę przy tym ostatnim adresie się zatrzymam bo:

O ile pozostała willa (była właścicieli huty) przy Nad Odrą 29, obecnie bardzo zdewastowana i nikt nie chce jej kupić z powodu "miłego" towarzystwa ośrodka dla bezdomnych, to Nad Odrą 31 (kiedy znikął?) to dla mnie wielka zagadka, nie mam pojęcia co tam było i jak budynek wyglądał. Nad Odrą 33, trochę więcej wiem, choć naprawdę niewiele, dalej są po nim gruzy (kiedyś chyba okazała willa) oraz widziany "na własne oczy" budynek Nad Odrą 35, o którym już pisałem (była przychodnia).

Naprawdę prosiłbym o pomoc w kwestii informacji o tych obiektach na odcinku ulicy nad Odrą po zachodniej stronie od Zamkniętej do wiaduktu kolejowego. To biała plama (także o dziwo na zdjęciach sprzed wojny na Sedinie... wszystkie zdjęcia robione są od strony Zamkniętej w stronę południową), zdjęcia Huty też nic nie wyjaśniają (bo to druga strona ulicy).

Kolejne "białe plamy" to długie obszary ul Światowida i Lipowej, być może niektóre kamienice zostały zburzone po wojnie, być może już bardzo współcześnie, ale które?

I ostatnia kwestia to Willa po właścicielach Union-Fabrik na rogu Kościelnej i Nad Odrą (Kościelna 52 obecnie), ponoć przetrwała wojną i nawet kiedyś (dawno temu) widziałem pozostałe po rozbiórce ogrodzenie budynku..., natomiast nic o rozbiórce pod tym adresem nie znalazłem, są tylko fotki z Sediny sprzed wojny.

Kolejny obiekt przylegał do dużego budynku przemysłowego naprzeciwko Fosfatów, stały tam ruiny przyległości bardzo długo wyburzone chyba w 2009 roku... niestety znów brak zdjęć.

·
Registered
957 Posts
Discussion Starter #59 (Edited)
A teraz mapki, z tym co do tej pory ustaliłem (przedstawiam tylko te fragmenty, gdzie rozbiórki są największe i dość gęste... bo byłoby tego dużo więcej, więc i tak obejmują tylko połowę numerów, o których już pisałem wcześniej, czekamy na pełną mapę:))

Okolice Fosfatów, tutaj zostaną chyba tylko dwie kamienice! Łowiecka 21 - jedna z 8, które przy tej ulicy stały!, oraz Nad Odrą 52 - jeszcze stoi ale już chyba niedługo, jak się na nią patrzy to widać, że może jeszcze dwa lata i podzieli los budynków w okolicy;/

Teraz skrzyżowanie Kościelnej i Dąbrówki - tu 7 kamienic na samym skrzyżowaniu ! Co do bud. 44 to wcześniej także była tam kamienica, niestety nie wiem kiedy ją rozebrano, stąd kolor zielony.

I ostatnia mapka (póki co), czyli okolice Zamkniętej, Nad Odrą i Kościelnej - także dość sporo rozbiórek, z czego sądzę, że było ich więcej, zwłaszcza w okolicy Kościelnej, ale zaznaczyłem to, co zniknęło na pewno... Budynki czerwone do rozbiórki, bądź rozebrane w latach 2000, niebieskie zniknęły w latach 90 i pod koniec osiemdziesiątych. Jak widać osiedle znika regularnie od pd i pn...

·
Moderator
38,405 Posts
Żal oglądać jak Polacy zapuścili północne dzielnice. To jest urbanistyczna zbrodnia.

41 - 60 of 1253 Posts