SkyscraperCity banner

1181 - 1200 of 1253 Posts

·
PB RWD jest wysoko
Joined
·
17,781 Posts
Teren wokół bloczków na Komuny Paryskiej jest mega zaniedbany (wszechobecna trylinka i zapuszczona zieleń), a mieszkania jak kiedyś widziałem w ogłoszeniach niezbyt atrakcyjne.
 

·
...
Joined
·
11,915 Posts
Lista do wyburzenia ;)
Bloki przy Wyszyńskiego - za psucie ważnej historycznej panoramy miastakonkurowanie z dominantą katedry, podział tej części miasta na dwie.
W poczekalni:
Bloki przy pl. Żołnierza - za psucie osi złotego szlaku i częściowy brak możliwości poprowadzenia nowej zabudowy.
Bloki przy Wojska Polskiego - za brak zachowania spójnej pierzei, możliwe że najważniejszej ulicy w mieście.
Bloki przy pl. Grunwaldzkim - za to samo, ale placu w mieście.
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
Tak jak mówią, to część bloków będzie się kwalifikowała do wyburzenia w przeciągu następnych 10-15 lat. Ale lepiej, żeby do tego nie doszło, dopóki wpływ na kształt zabudowy mają deweloperzy o postkomunistycznej interpretacji własności. Kiedy powstanie świadomość, może będzie można o tym myśleć. Ja i pewnie wiele osób z kręgu zainteresowanych czy tegoż forum liczę, że w przyszłosci bloki zostaną zastąpione przed odtworzoną zabudowę historyczną.
 

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
Joined
·
3,026 Posts
Przy obecnej sytuacji, gdy jeden blok ma nawet 100 właścicieli, raczej o tym zapomnij :)
 

·
3. pokolenie Szczecinian
Joined
·
3,729 Posts
Ciekawe kiedy doczekamy się burzenia bloków z okresu PRL. Coraz głośniej się o tym mówi, że prędzej czy później będą musiały zniknąć z krajobrazu miast. Niemcy zresztą już to robią.
Niestety nie możesz spojrzeć na to jako blok vs. blok. Musimy na to patrzeć jako własność prywatna rozdrobniona vs. powierzchnia najemna skonsolidowanego podmiotu.
 

·
Registered
Joined
·
3,507 Posts
Lista do wyburzenia ;)
Bloki przy Wyszyńskiego - za psucie ważnej historycznej panoramy miastakonkurowanie z dominantą katedry, podział tej części miasta na dwie.
W poczekalni:
Bloki przy pl. Żołnierza - za psucie osi złotego szlaku i częściowy brak możliwości poprowadzenia nowej zabudowy.
Bloki przy Wojska Polskiego - za brak zachowania spójnej pierzei, możliwe że najważniejszej ulicy w mieście.
Bloki przy pl. Grunwaldzkim - za to samo, ale placu w mieście.
Wyszyńskiego + Dom Portowca + Pl. Żołnierza to wg mnie najgorsze problemy. Wojska i pl. Grunwaldzki jeszcze można przeżyć.
Problemy właścicielskie, finansowe i prawne sprawiają, że do tej pory wyburzano głównie budynki usługowe bądź przemysłowe. Post-NRD-owskie bloki miały jednego właściciela i często były puste bo najemcy uciekli.

Jeśli jest jakakolwiek nadzieja to może na wyburzenie bloków wzdłuż Wyszyńskiego? Jest tam bardzo niski standard mieszkań. Lokale to naprawdę klity. Miałem kumpla, który w swoim pokoju nie mógł zmieścić łóżka+szafy+biurka. Miał fotel, który się rozkładał w łóżko ale wtedy nie można już było otworzyć drzwi...
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
@dlachowski, doskonale wiem jak to wygląda. Pytanie jest od strony praktycznej, jakie przywileje - hipotetycznie - powinny przysługiwać wysiedlanym z nich osobom. Na pewno mieszkanie o lepszym standardzie + odszkodowanie. Dalej, myśląc w dłuższej perspektywie, finansowo - mamy bańkę na rynku nieruchomości (korelacja pomiędzy oddawaną powierzchnią użytkową, a ludnością w wieku 25-35 lat jest żadna). Do tego, za 10-15 lat, obecne "nowe apartamenty" będą miały status slamsów. Pytanie jest, czy - po pęknięciu bańki - mieszkania kupowane na cel spekulacyjny stanieją do tego stopnia, że miastom będzie się finansowo opłacało wykupić je i przenieść tam dłużników czynszowych odzyskując gro majątku gminnego na cel prywatyzacyjny.
 

·
<git tekst w tym miejscu>
Joined
·
2,212 Posts
Jeżeli chodzi o wyburzenia bloków to akurat z Wyszyńskiego częściowo bym się wstrzymał i jakbym miał popuścić wodzę fantazji to wywaliłbym te dwa pierwsze wieżowce, a konkretnie zostawiłbym Wyszyńskiego 32,34. Ten ostatni wymieniony razem z hotelem i tymi niższym blokami tworzą coś ciekawego. Fają wysoką pierzeje. Wiadomo remont na wzór Drezna itd. Dom Portowca też bym wywalił albo może jakoś ucywilizował? Ciężko powiedzieć. Wieżowce na Grunwaldzkim też bym zostawił. Większym problemem dla mnie są te szkoły za nimi które tam urbanistycznie całkowicie nie pasują i wywaliłbym je i dał w innej formie. Wieżowce na Wojska Polskiego też bym zostawił. Urbanistycznie nawet siedzą. Z Placu Żołnierza bym ewentualnie wywalił ten jeden wieżowiec (różowy) przy dawnej kawiarence internetowej. Te wieżowce przy czekoladce jakoś siedzą. Niech stoją. Tamten przy Kaskadzie można obudować, zasłonić zabudową po obrycie obecnych pawilonów i będzie git. Wyburzyłbym za to wszystkie bloki na Podzamczu. Zostawiłbym może z 2-3 tak na zasadzie "świadka historii". Reszta won. Wywaliłbym te 3 bieda punktowce przy Dworcowej. Wywaliłbym bloki (te stojąco prostopadle do Wyzwolenia) między Cezasem, a willa PSL-u. Nie podoba mi się cześć osiedla przy Bazarowej i generalnie tam trochę bałagan jest. Poprzestawiałbym tam bloki trochę.

I tak bym to widział. :D
 

·
Registered
Joined
·
3,810 Posts
^^ Prawie się zgadzam, oprócz wieżowców na Placu Żołnierza. To prawda, że one nawet dobrze siedzą z perspektywy samego skrzyżowania i dałoby się je podrasować. Jednak ich główną zbrodnią jest to, że tworzą zamknięcie osi widokowej Złotego Szlaku, całkowicie ją deprawując, a jednocześnie w osi tej zasłaniają wieżę katedry.

Co do reszty, to też podzielam zdanie o prymacie klucza urbanistycznego nad architektonicznym, przynajmniej mając na uwadze warunki i jakąkolwiek realną perspektywę.

Gdyby zabudować kwartały przy blokach przy Grunwaldzkim, te bloki byłyby całkiem do zaakceptowania i wydaje mi się, że jest to do zrobienia, ale szkoły należałoby połączyć w jednym większym budynku i inteligentnie zoptymalizować wykorzystanie terenu na obiekty sportowe.
 

·
Registered
Joined
·
1,071 Posts
Faktem jest, ze bloki z lat 60 - a do takich należą te, o których mówimy - mają fatalną jakość i funkcjonalność i pod tym względem nie ma porównania do takich zdobyczy PRL jak Słoneczne czy Książąt Pomorskich, z których te ostatnie ma nawet znaczenie estetyczne. (spróbujcie zobaczyć jego panoramę z budynku przychodni przy Piotra Skargi) Rozmawiamy o mniej, lub bardziej hipotetycznym wyburzaniu bloków mieszkalnych z okresu Gomułki. Jeśli miałby to być cel wyłącznie estetyczny, wtedy szans nie ma - ale, ze względu na wspomnianą wcześniej fatalną funkcjonalność tych bloków, pojawia się szansa, że w przyszłości mogą pojawić się fundusze (unijne, centralne, inne międzynarodowe), które pozwolą usunąć je z krajobrazu z korzyścią dla ich mieszkańców.
 

·
Registered
Joined
·
518 Posts

·
Registered
Joined
·
3,810 Posts
Nie jestem w stanie zaakceptować tej inwestycji. Ten plac został specjalnie pozostawiony pusty, żeby w przyszłości zabudować go reprezentacyjnym budynkiem/obiektem, który zamykałby oś Narutowicza oraz panoramę od strony Kępy Parnickiej. Tu nie chodzi nawet o ewentualne niedopasowanie architektury. Jaki nawet piękny ten parking by nie był, to jest jawna profanacja całego założenia urbanistycznego. To w nieco mniejszej skali, tak jakby nie zbudowano Muzeum Narodowego na Wałach i teraz stawiano tam parking, albo analogicznie jakby nie wybudowano Czerwonego Ratusza przy Tobruckim.

Taki parking będzie dla mnie stanowił naoczny przejaw niższości naszej kultury wobec niemieckiej, wstyd krótko mówiąc. Nawet jak mamy ciasną kawalerkę, nie montujemy sedesu w salonie. Gdyby za NIemca powstał, planowany tam, kościół, widok na ten plac od strony rzeki byłby jednym z charakterystycznych obrazów Szczecina. To upokarzające, podobne nieco do parkingu na Jasnych Błoniach, ale tamten przynajmniej da się łatwo usunąć.
 

·
&#8747;t&#8747;&#949;'t&#8747;ini&#652;nin
Joined
·
3,026 Posts
Pomysł z parkingowcem na pl. Zawiszy jest po prostu chory, biorąc pod uwagę, że zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej jest idealne miejsce, w którym taki obiekt mógłby powstać. Mam na myśli działkę na Czarnieckiego, na zakręcie, gdzie obecnie jest parkingowe klepisko, które w końcu można byłoby ucywilizować, bo doskonale sprawdza się jako P&R, parę garaży i stojąca frontem do ulicy trafostacja, którą też można byłoby przenieść w jakieś bardziej ustronne miejsce. Dojazd prosty, dojście do dworca idealne... ale lepiej postawić betonowego kloca na samym środku reprezentacyjnego placu, który po odpowiednim zagospodarowaniu mógłby być perełką.

 

·
Registered
Joined
·
796 Posts
Jesli ten parkingowiec ma naprawde juz tam powstac, to w zadnym wypadku nie powinno to sie wiazac z wycinka drzew ktore tam rosna. Jest tam sporo miejsca aby zmiescic ten garaz miedzy drzewami. Patrzac na te zdjecia ponizej z google maps zaznaczylem powierzchnie tego potencjalnego parkingowca, (stoja tam nawet samochody i widac skale). Na drugiej fotce postawilem tego garazowca na mapce 3D aby zobaczyc jak to mogloby wygladac dla uzmyslowienia.
Tak wiec jesli juz, to tylko i wylacznie z drzewami dookola. 

·
Registered
Joined
·
867 Posts
Projekt ładny ale lokalizacja nie, bo parkingowiec ma powstać głównie dla hotelu w kamienicy Dohrna jak jej zmienili funkcje biurową na hotelową.Czyli ktoś szybko dogadał się z miastem.
 

·
Najmerytoryczniejszy
Joined
·
5,732 Posts
Projekt parkingowca w tym miejscu jest starszy aniżeli plany renowacji kamienicy, nie doszukiwał bym się tutaj super spiskowych teorii, ot jedyne proponowane wcześniej miejsce które nie spotkało się z dużą fala krytyki. Aczkolwiek zgadzam się że lokalizacja jest średnio trafiona, wolał bym go gdzieś w okolicach Jagiellońskiej.
 
1181 - 1200 of 1253 Posts
Top