SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 790 Posts

·
Registered
Joined
·
602 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Nazwa projektu: Rozbudowa części środkowej budynku głównego wraz z dostosowaniem oddziałów chirurgicznych do wymogów fachowo-sanitarnych.

Miejsce realizacji projektu: Specjalistyczny Szpital im. prof. Alfreda Sokołowskiego ul. A. Sokołowskiego 11, 70-891 Szczecin

Wykonawca: trwa ponowny przetarg

Całkowita wartość projektu: 80 780 000 PLN (kwota dofinansowania przez UE 33 114 567 PLN)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.Tablica informacyjna w miejscu przyszłej budowy


Projekt rozbudowy szpitala w Zdunowie zakłada powstanie całkowicie nowej części. Planowane skrzydło ma mieć trzy piętra. W piwnicach znajdą się: magazyny, sterylizatornia, stacja przygotowania łóżek i szatnie. Na parterze zaś specjalistyczny oddział ratunkowy (z podjazdem dla karetek niczym z amerykańskich filmów:) ), sale zabiegowe i reanimacyjne, dwułóżkowy oddział intensywnej terapii, laboratorium, pracownia rentgenowska, pracownia USG i EKG, poradnie, gabinet stomatologiczny, gipsownie, poczekalnie, rejestracja/informacja, poczta oraz bufet. Wszystkie urządzenia diagnostyczne będą znajdować się na jednym poziomie, co znacząco usprawni i przyspieszy postawienie diagnozy u osób wymagających natychmiastowej pomocy. A jak wiadomo czas w ratowaniu ludzkiego życia jest bardzo istotny. Pierwsze piętro przeznaczone jest na blok operacyjny z trzema salami i oddział chirurgii żołądka wraz całym zapleczem (pokoje wybudzeń, łazienki, WC, sale konsultacyjne, pomieszczenia dla personelu, przebieralnie itd.) Na drugim piętrze znajdzie się ortopedyczny blok operacyjny z pięcioma salami i oddział intensywnej terapii z ośmioma łóżkami również z całym zapleczem. Trzecie piętro to blok operacyjny dla potrzeb transplantologii - trzy sale operacyjne - oraz sala audiowizualna dla potrzeb dydaktycznych. Na dachu natomiast powstanie lądowisko dla helikopterów. W sumie 11 sal operacyjnych i 11 400 m2 nowej powierzchni użytkowej.

PROJEKT:
Poziom -1

Poziom 0

Poziom 1

Poziom 2

Poziom 3

Dach
Prowizoryczne lądowisko w okolicach szpitala (przy stacji PKP Szczecin Zdunowo)


Oprócz nowego skrzydła na terenie szpitala powstać mają parkingi i tereny parkowo-rekreacyjne. Wykonane mają być również nowe drogi dojazdowe oraz wyremontowane drogi obecne. Zmodernizowany ma być również system elektroenergetyczny - modernizacja i rozbudowa systemu zasilania energetycznego, budowa nowej stacji transformatorowej, budowa rozdzielnicy, modernizacja i rozbudowa sieci zasilającej, modernizacja oświetlenia terenu szpitala.
Budynki szpitala mają przejść również całkowitą termomodernizację - modernizacja instalacji C.O., uszczelnienie poddaszy, stolarki okiennej i drzwiowej, budowa kolektorów słonecznych, budowa sieci gazowej i olejowej, budowa nowej kotłowni i rozbiórka starej, powstanie stacji przygotowania wody. Modernizacja ta ma zastąpić obecny system ogrzewania oparty na kotłowni węglowej. Po jego ukończeniu energia cieplna pochodzić ma ze studni geotermalnych, kolektorów słonecznych i kotłów gazowo-olejowych.
Ze względu na rozmiar prac przetargi na te inwestycje zostały ogłoszone osobno jednak muszą być realizowane wraz z budową nowego skrzydła, gdyż bez nich nowa częśc nie będzie mogła funkcjonować.Plan terenu szpitala w Zdunowie

Widok na miejsce, w którym powstanie nowe skrzydło - od zachodu.

Widok na miejsce, w którym powstanie nowe skrzydło - obecnie jedna z izb przyjęć.

Widok na miejsce, w którym powstanie nowe skrzydło - od wschodu. Nowa część zapełni lukę między dwoma wysuniętymi budynkami.

W tym miejscu w najbliższej przyszłości znajdować się będzie nowe skrzydło - obecnie znajduje się tu ,,boisko" do piłki nożnej i siatkówki.

To boisko w najbliższej przyszłości zamieni się w zaplecze budowy.

Ta ściana lasu zostanie wycięta i zastąpiona przez ściany betonu.

Tędy pobiegnie nowa droga dojazdowa do nowych bram i parkingu I.

Tutaj będzie dojazd do bramy południowej.

Tutaj będzie drugi wjazd na parking I.

Widok na obszar przyszłego parkingu I.

Widok na parking istniejący.

Widok na pozostałą część parkingu istniejącego.

Widok na obecną kotłownie, która ma zostać rozebrana. W jej miejscu powstanie parking II.

Skład różnorakich materiałów, który ma zostać rozebrany. W jego miejscu powstanie droga dojazdowa do parkingu II.

Dawne kino, które ma zostać przerobione na salę konferencyjną.

Pierwsze próbne odwierty studni geotermalnej - prace rozpoczęły się ok. tydzień temu.

Kontenery firmy EKOWARK wykonującej odwierty.Jak widać zakres prac jest ogromny. Miejmy nadzieję, że wszystko będzie szło zgodnie z planem i już za kilka lat będziemy się cieszyć z placówki służby zdrowia godnej XXI wieku, a Szpital Zdunowo odzyska swoją dawną świetność. Zainteresowanym polecam stronę www.wielgowo.pl na której znaleźć można przedwojenne zdjęcia szpitala.

WIZUALIZACJE - 29 grudnia 2009 r.
TERMINARZ PROJEKTU:
2 września 2008 roku ogłoszenie przetargu na rozbudowę szpitala
10 października 2008 roku termin składania ofert
6 lutego 2009 roku ogłoszenie wyników przetargu
17 lutego 2009 roku podpisanie umowy na dofinansowanie rozbudowy między zarządem województwa a dyrekcją szpitala
18-23 grudnia 2009 roku wycinka lasu pod budowę
29 grudnia 2009 roku wmurowanie kamienia węgielnego

Planowo:
październik 2014 roku oddanie do użytku nowego skrzydła.


INNE​
Program Zdrowotny "Wczesne wykrywanie raka płuc" Klik

Logo i SIW
Ogólna prezentacja

Historia
fragment książki pt. ,,Szpitale, uzdrowiska i zakłady pielęgnacyjne prowincji Pomorze” pod redakcją dr Brundt’a
 

·
Idealista Szczeciński
Joined
·
10,327 Posts
No proszę, szpital i może mieć b.fajną architekturę. A zapomniałem, jest przedwojenny ;)
Krzychu09 - fajna fotorelacja. I dobrze, że założyłeś wątek będzie więcej miejsca do offtopu. :lol:
A na serio to Zdroje chyba też się będą rozbudowywać - może warto by to połączyć - dwa grubsze projekty to za dużo na pisanie o nich w wątku o wieściach z budowy a z drugiej strony jak będziemy pisać osobno o każdym to się trochę za dużo zrobi..
 

·
Registered
Joined
·
602 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Mało kto wie, że szpital ten powstał jeszcze przed wojną - dokładnie w 1915 roku z inicjatywy bogatego szczecińskiego kupca Ferdynanda Ludwiga Karkutsch. Przekazał on miastu pewną sumę pieniędzy za którą miało powstać muzeum i lecznica. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Poprzedziła go dokładna analiza klimatu i możliwości dojazdu. A i projektanci się postarali, stąd ta ładna architektura i doskonała funkcjonalność jak na tamte czasy.
 

·
Registered
Joined
·
645 Posts
1. fragment mojej pracy magisterskiej o szpitalu w Zdunowie:

"Decydujące znaczenie dla rozwoju dzielnicy miało jednak zbudowanie w 1915 roku szpitala gruźliczego, który miał być również sanatorium. Stało się to możliwe dzięki środkom złożonym w legacie przez szczecińskiego kupca Karkutschera w roku 1890. Pieniądze te miały być przeznaczone na cele dobroczynne i tak też się stało. Szpital powstał również dzięki staraniom profesora Neissera, który uważał, że chorego na gruźlicę należy bezwzględnie odseparować od innych członków rodziny, aż do całkowitego wyleczenia. Stąd też powstała idea połączenia szpitala z sanatorium. W 1915 roku w szpitalu powstały już 164 łóżka, ale w 1930 roku nastąpiła dalsza rozbudowa szpitala, która zwiększyła ich ilość do 261 miejsc. Powstały szpital został uznany za wzorcowy.
Skrzydła szpitala były trzypiętrowe. Każde skrzydło tworzące osobny pawilon posiadało własną kuchnię, jadalnię, salę wypoczynkową, leżakownię, bibliotekę i łazienki. Pokoje dla chorych były jednoosobowe, dwuosobowe lub sześcioosobowe. Każde łóżko czy leżak było wyposażone w radio na słuchawki. W szpitalu były oczywiście również sale operacyjne i laboratoria. W pobliżu szpitala znajdował się również budynek administracyjny i służby lekarskiej oraz okazały dom, w którym mieszkał dyrektor szpitala. W latach trzydziestych XX wieku w szpitalu odbywali praktyki lekarze z zagranicy. W tym czasie w Zdunowie przebywało około 470 osób, wliczając pacjentów i personel medyczny. Za szpitalem znajdował się również niewielki cmentarz, którego ślady przetrwały do dziś. Założony został około 1920 roku. Na jego terenie chowano zmarłych stałych mieszkańców Hohenkrug oraz zmarłych pacjentów, którzy nie mieli rodzin bądź rodziny nie chciały lub nie miały za co zabrać ciał swoich bliskich. Odosobnienie cmentarza mogło być spowodowane strachem przed gruźlicą jaki powszechnie panował w tym czasie.
W Zdunowie oprócz szpitala funkcjonowały dwa domy wypoczynkowe dla dzieci, należące do Czerwonego Krzyża. Jeden z nich znajdował się w pobliżu wybudowanego po wojnie osiedla mieszkaniowego dla pracowników szpitala i był przeznaczony dla chłopców. Drugi znajdował się w pobliżu stacji kolejowej i mieszkały w nim dziewczęta. Oba w odróżnieniu od szpitala nie przetrwały wojny."

2. fragment mojej pracy magisterskiej dot. szpitala:

"O wiele wcześniej od milicji w Wielgowie w różnych punktach osadziło się kilka tysięcy żołnierzy radzieckich. Czerwonoarmiści stacjonowali na przykład w sanatorium w Zdunowie. J.W. wspomina: "Szpital to było Zdunowo, to był szpital wojskowy. Ruskie po prostu mieli, jak to wiadomo, we wojnę."
Potwierdza tą wersję, wspomniany już meldunek z roku 1947, w którym możemy przeczytać, że w Zdunowie stacjonuje Armia Czerwona. W samym szpitalu przebywali w 1945 roku i prawdopodobnie w pierwszej połowie roku 1946. Pozostawione przez nich sanatorium było w nienajlepszym stanie. G. A. wspomina: "Ja sama pracowałam przy remoncie. 1947, 1948 rok to pracowałam tu przy remoncie. Wszystko tam było zburzone, bo Ruski byli. To podłogi, wszystko kładli nowe. Odremontowali. (…) Dużo tam przebudowali. A szpital jak stał tak stoi poniemiecki, ale wszystko od nowa robili."

3. fragment:

"W poprzednich rozdziałach była już mowa o losach szpitala w 1945 roku. Po tym, jak Armia Czerwona go opuściła, okazało się, że był częściowo zdewastowany. Władze polskie zdecydowały się na remont i uruchomienie szpitala ponownie jako sanatorium przeciwgruźliczego. Dopiero w późniejszych latach stał się kliniką i stracił swoje kuracyjne funkcje, chociaż nadal leczy się tam między innymi pacjentów z chorobami płucnymi, nawiązując w ten sposób do długiej tradycji.
Szpital ponownie otwarto 22 lipca 1949 roku. Data nie była przypadkowa. Chciano w ten sposób uczcić piątą rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Otwarcie szpitala w Zdunowie opisywał dwukrotnie Kurier Szczeciński w lipcu 1949 roku. Pierwszy z artykułów informuje czytelników, że szpital został otwarty o 2 miesiące wcześniej niż zakładał plan. To sformułowanie było typowe dla Polski Ludowej, w której wszystkie inwestycje rzekomo oddawano do użytku przed czasem. Koszt remontu wyniósł 150 milionów złotych. Oprócz sanatorium w Zdunowie tego samego dnia otwarto 4 inne placówki medyczne tego typu. Ale to szpital w Zdunowie miał być najnowocześniejszy i najlepiej wyposażony w Polsce. W uroczystości otwarcia szpitala wzięli udział przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, dyrektor naczelny ZUS – Czesław Bayer, dyrektor departamentu ubezpieczeń w ministerstwie pracy i opieki społecznej – Stanisław Bartelski, przedstawiciel KC PZPR Kaciczak, delegat Ministerstwa Zdrowia Gosiński oraz oczywiście pierwszy dyrektor sanatorium dr Piotr Wieczorkiewicz. Każdy ze znamienitych gości musiał, naturalnie, przemówić, a ponadto poproszono o wyrażenie swojej opinii pierwszego pacjenta sanatorium – Jana Rzoska, a nawet kierownika robót budowlanych, co było już prawdziwym kuriozum, jakże typowym dla tamtych czasów. Co powiedział pierwszy pacjent ponownie otwartego szpitala? Jeśli wierzyć relacji niezwykle przejętego dziennikarza, naszemu bohaterowi ze wzruszenia odebrało głos i nic z siebie nie wydusił. Wyręczył go dr Wieczorkiewicz, dziękując w jego imieniu, że powstała w Zdunowie tak ważna placówka lecznicza. Dopiero później Rzosek był w stanie opowiedzieć o tym, w jaki sposób trafił do dawnego Hohenkrug: Nie wiedziałem o tym, że jestem chory. Od chwili powrotu z robót przymusowych w Niemczech czułem się niedobrze, ale u lekarza nie byłem. Dopiero w czasie masowych badań dowiedziałem się, że jestem chory na gruźlicę, a w kilka tygodni później wysłano mnie tutaj. Jeszcze nigdy w życiu nie było mi tak dobrze. Również inni pacjenci w rozmowie z dziennikarzem wyrazili swój zachwyt szpitalem. Jedna z chorych miała powiedzieć: Podziwiam ten luksus. Nie wyobrażałam sobie, że tak może wyglądać sanatorium.
W lipcu 1949 roku w szpitalu przebywało już 118 osób. Każdy pacjent miał do swojej dyspozycji łóżko, szafkę nocną oraz szafę. Sam szpital posiadał już w tym czasie sale zabiegowe, rentgen, aptekę oraz laboratorium analityczne. W pokojach mieszkało od 2 do 6 osób. Jest to bardzo interesująca informacja, zwłaszcza, gdy się porówna ile osób zajmowało pokoje przed wojną, kiedy szpital był niemiecki. Otóż okazuje się, że w sanatorium były również sypialnie jednoosobowe. Ktoś związany ze szpitalem, powiedział mi w prywatnej rozmowie, że pokoje, które za Niemców były jednoosobowe, po wojnie stały się dwuosobowe. Słowem: niemieckie, przedwojenne sanatorium oferowało wyższy standard swoim pacjentom niż jego polski, powojenny odpowiednik. Pamiętajmy jednak, że Polska zniszczona ciężką wojną nie mogła pozwolić sobie na podobny luksus."
 

·
Moderator
Joined
·
38,953 Posts
Obecna sterylizatornia to tragedia, ale dobrze, że i to się zmieni :). Krzychu, pracujesz w tym szpitalu?
 

·
Moderator
Joined
·
38,953 Posts
Miałeś tą wątpliwą przyjemność być tam w upalny dzień przy włączonej maszynie ? :D
Dokładnie tak :D. Kiedyś były plany, aby otworzyć centralną sterylizatornię na Golęcinie i tam wozić narzędzia :nuts:.
 

·
Co ja tutaj robię?!
Joined
·
2,213 Posts
widzę że budowę prowadzi Grupa 3J Czyli możemy byc pewni że budowa przejdzie bez wiekszych problemów a wykonanie będzie na najwyższym poziomie :)
 

·
Registered
Joined
·
602 Posts
Discussion Starter · #18 ·
AKTUALNOŚCI

1. W ostatnich dniach w drodze przetargu wyłonieni zostali wykonawcy następujących projektów towarzyszących rozbudowie szpitala:

- Zaprojektowanie i wykonanie modernizacji systemu elektroenergetycznego w Specjalistycznym Szpitalu w Szczecinie- Zdunowie - wygrało konsorcjum firm: Sygnity Technology Sp. z o.o. Poznań i INFRA PORT Szczecin

- Wykonanie dokumentacji projektowej oraz sprawowanie nadzoru autorskiego dla inwestycji pn. „Modernizacja systemu cieplno-energetycznego i termomodernizacja budynków Szpitala w Szczecinie- Zdunowie” - tutaj również dwie firmy FASADA Sp. C. (ktoś wie co to za skrót?) Szczecin oraz Biuro Studiów i Projektów Służby Zdrowia Sp. z o.o. Szczecin

2. Ogłoszony został przetarg na wykonawcę projektu pod nazwą:
Dostawa i montaż chłodni zwłok w systemie szufladowym na 12 stanowisk oraz dostawa wózków do transportu zwłok - 4 szt.

TERMIN REALIZACJI DO 30 PAŹDZIERNIKA 2009 R.

3. Zakończone zostały próbne odwierty studni geotermalnych.W trakcie prac
I po ich zakończeniu


4. Na tablicach ogłoszeń i w internecie pojawiło się obwieszczenie:


Nasz znak: WGKiOŚ.II.JS.7632/I/114-9/08
UNP: 65531/WGKiOŚ/-XLV/08

O B W I E S Z C Z E N I E​

PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN​
z dnia 10 lipca 2009 r.​

Na podstawie art. 79, art. 33 ust.1, art. 3 pkt. 11 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)

podaje się do publicznej wiadomości​

1. Prezydent Miasta Szczecin przystąpił do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn.:
„Rozbudowa części środkowej budynku ogólnego wraz z dostosowaniem oddziałów chirurgicznych do wymogów fachowo-sanitarnych, w Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego w Szczecinie – Zdunowo, w tym lądowisko dla helikopterów”.
2. Ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przeprowadzana jest w ramach postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
3. Postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia prowadzone jest na wniosek Dr hab. med. Tadeusza Grodzkiego Prof. nadzw. PAM Dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. prof. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie-Zdunowo.
4. Przedmiotowe przedsięwzięcie obejmuje rozbudowę części środkowej budynku głównego szpitala wraz z dostosowaniem oddziałów chirurgicznych do wymogów fachowo-sanitarnych, co pozwoli na prowadzenie, w warunkach spełniających wszelkie wymogi sanitarne, wysoko specjalistycznych usług medycznych, w zakresie: chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej i naczyniowej, chorób wewnętrznych, chemioterapii, intensywnej opieki medycznej i rehabilitacji.
W ramach tego przedsięwzięcia, na IV kondygnacji nowego budynku, na wysokości 17,4 m, wykonana zostanie płyta lądowiska dla śmigłowców sanitarnych. Przedsięwzięcie obejmuje również budowę parkingu dla pacjentów o powierzchni na 85 samochodów oraz wewnętrznej drogi dojazdowej o szerokości.
5. Organem właściwym do przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko i właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest Prezydent Miasta Szczecin. Natomiast organem właściwym do wydania opinii jest Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.
6. Każdy ma prawo zapoznać się z dokumentacją dotyczącą przedmiotowego postępowania, w tym z raportem o oddziaływaniu przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko, w ciągu 21 dni od daty publicznego ogłoszenia tj. od 16.07.2009r. do 06.08.2009r., w Urzędzie Miasta Szczecin, w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – pok. 4, codzienne w godzinach od 9ºº - 14ºº.
7. Każdy ma prawo składania uwag i wniosków do Prezydenta Miasta Szczecin, w wymienionym postępowaniu administracyjnym. Wnioski i uwagi można składać, w ciągu 21 dni od daty publicznego ogłoszenia tj. od 16.07.2009r. do 06.08.2009r., w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Szczecina, pl. Armii Krajowej 1, sala nr 62, stanowisko 46. Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Prezydent Miasta Szczecin.
 
1 - 20 of 790 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top