SkyscraperCity banner
1 - 20 of 268 Posts

·
Registered
552 Posts
Discussion Starter · #1 ·
[Szczecin] Teatr Polski

Zakładam nowy wątek, jeśli uważacie że nie jest potrzebny przenieście gdzie uważacie za słuszne. Od ogłoszenia konkursu minął już tydzień, nie zauważyłem żeby lokalne media czy forum się tym zainteresowało.
Konkurs zakłada min. opracowanie koncepcji letniej sceny szekspirowskiej na 600 miejsc na galeriach ("jak w The Globe w Londynie") usytuowanej od strony Odry. Reszt informacji w programie funkcjonalnym.

ROZBUDOWA TEATRU
Z PRAWDZIWĄ PRZYJEMNOŚCIĄ INFORMUJEMY, IŻ OGŁOSZONY ZOSTAŁ KONKURS NA OPRACOWANIE ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNEJ KONCEPCJI ROZBUDOWY TEATRU POLSKIEGO.
ORGANIZATOREM KONKURSU JEST STOWARZYSZENIE ARCHITEKTÓW POLSKICH SARP ODDZIAŁ SZCZECIN. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE KONKURSU ZAWARTE SĄ NA STRONIE BIP - OGŁOSZENIA ORAZ
http://szczecin.sarp.org.pl
Konkurs na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji rozbudowy Teatru Polskiego w Szczecinie

Konkurs SARP nr 945
Organizator:
SARP O.Szczecin, Plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 SZCZECIN
Tel/fax 48 91 433 91 81, e-mail:[email protected], http://szczecin.sarp.org.pl

Zamawiający:
Teatr Polski w Szczecinie, ul. Swarożyca 5, 71-601 Szczecin
Przeprowadzający konkurs: Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP Oddział Szczecin, Plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin
Sekretarz konkursu: mgr inż. arch. Barbara Ostachiewicz, tel. kom. +48 791 188 956

Przedmiot konkursu:
Opracowanie i zaprezentowanie przez uczestników konkursu koncepcji architektoniczno-urbanistycznej rozbudowy Teatru Polskiego polegającej na zaprojektowaniu 3 nowych sal teatralnych: letniej sceny „szekspirowskiej” na min. 600 miejsc, sali eksperymentalnej „kapitańskiej” z widownią na min. 120 miejsc, wielofunkcyjnej sali prób na min. 200 miejsc, w sposób zapewniający ich współdziałanie i skomunikowanie z budynkiem Teatru.

Terminy:
2010-07-27 - Ogłoszenie konkursu
2010-08-19 - Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie
2010-08-20 - Zaproszenie do udziału
2010-10-12 - Składanie prac konkursowych
2010-10-23 - Ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy

Skład Sądu Konkursowego:
- arch. Wojciech Bal – przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego
- arch. Stanisław Deńko - SARP Kraków
- arch. Ryszard Jurkowski – przewodniczący, SARP Katowice
- arch. Jacek Lenart – sędzia referent, SARP Szczecin
- arch. Fernando Menis – Santa Cruz, Hiszpania
- arch. Ewa Nosek - Architekt Miasta Szczecina
- Adam Opatowicz – Dyrektor Teatru Polskiego
- arch. Bolesław Stelmach – SARP Warszawa

Nagrody:
I miejsce – 70.000 zł
II nagroda – 50.000 zł
III nagroda – 30.000 zł

Regulamin konkursu dostępny pod adresem: www: http://szczecin.sarp.org.pl/

·
Idealista Szczeciński
10,223 Posts
Wygląda na coś poważnego, oby na koncepcji się nie skończyło (chociaż ciężko mi wyobrazić sobie współdziałanie i skomunikowanie z budynkiem Teatru - przecież siedziba loży masońskiej to zabytek, żadne dobudówki raczej nie wchodzą w grę).
W każdym razie liczę że w końcu ogarną ten śmietnik z lewej strony od wejścia bo przebywając we foyer (kiedyś palarni) i spoglądając przez okna ma się odruch wymiotny. Marzy mi się powrót ogrodów loży :cheers:

·
...
12,157 Posts
Teatr Polski będzie miał nowy budynek a w nim sceny, zaplecze, pracownie, restauracja. Wszystko pod ziemią wkomponowane w skarpę.

W sobotę około południa w Teatrze Polskim rozstrzygnięto konkurs na opracowanie architektoniczno-urbanistycznej koncepcji rozbudowy teatru. Wygrało biuro architektoniczne z Krakowa Atelier Loegler.

Do konkursu zgłosiło się sto zespołów z całej Europy, jednak ostatecznie prace złożyły 42 z nich. Siedem trzeba było odrzucić, gdyż nie spełniały określonych warunków.

- Ostatecznie analizowaliśmy 35 projektów. Aż 27 z nich znalazło się w pierwszej puli. W każdym z nich członkowie jury dostrzegali elementy niezwykle wartościowe - relacjonuje Ryszard Jurkowski, przewodniczący jury z Katowic. - Prace były naprawdę znakomite, dlatego postanowiliśmy zamiast trzeciego miejsca przyznać cztery równorzędne wyróżnienia.

Wśród wyróżnionych nagrodę w wysokości 7,5 tys. zł otrzymało szczecińskie biuro projektowe MXL4 Architekci. Inne wyróżnione biura pochodzą z Warszawy i Gdyni.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 50 tys. zł za swój projekt (nr 20) otrzymali architekci z biura Czuba Latoszek z Warszawy. Na pierwszym miejscu znalazła się praca architektów z Atelier Loegler (nr 16), którzy otrzymali 70 tys. zł i to właśnie na podstawie ich projektu zostanie rozbudowany Teatr Polski. Drugi budynek teatru wkomponowali oni w skarpę, tak że znajduje się on poniżej istniejącego obiektu.

- Skarpa ma być rozkopana a budynek, który w niej powstanie zasypany ziemią. Nie potrzebna będzie elewacja itp. - opowiada Jurkowski. - Wszyscy uczestnicy próbowali w jakiś sposób konkurować z historycznym budynkiem teatru. Tutaj widać, że ten budynek jest najważniejszy i takiego rozwiązania oczekiwaliśmy. Ciekawym dopełnieniem są przeszklenia nad ziemią, które znajdą się w dachu podziemnego budynku. Ich podświetlenie wieczorami da wspaniały efekt.
Gratuluję Szczecinowi, to będzie piękny teatr, projekt przygotowali wybitni architekci.

Rozbudowa obejmie stworzenie nowych sal teatralnych m.in. letniej sceny "szekspirowskiej", pracowni, zaplecza teatralnego, restauracji, podziemnego parkingu.

- Projekt to na razie koncepcja. W ciągu 1,5 roku ma zostać przygotowany projekt wykonawczy rozbudowy teatru. Wtedy będziemy wiedzieć dokładnie, co zostanie wybudowane. To, kiedy inwestycja zostanie zrealizowana nie jest jeszcze pewne. Wszystko ma kosztować maksymalnie 50 mln zł - mówi Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego.

Wszystkie prace można oglądać przez dwa tygodnie w Teatrze Polskim, później zostaną przeniesione do siedziby SARP w Szczecinie.

·
Idealista Szczeciński
10,223 Posts
Trochę niespodziewane info - sprawa nie miała rozgłosu. Ale kiedy dawno temu pojawiła się wiadomość o tym konkursie zastanawiałem się właśnie, jak projektanci dostawią nową część do starej. Koncepcja chyba niegłupia, przy okazji można by ją połączyć z odtworzeniem Ogrodów Loży, no bo bezpośrednie sąsiedztwo trochę straszy.. A do tego fontanna przed wejściem. No ale w tej chwili najważniejsze to znaleźć finansowanie na ten projekt. :)

·
Polish Space Marines
16,630 Posts
A gdzie tam jest fontanna przed wejściem? Ja jej nie widzę na zamieszczonym obrazku.

·
Moderator
38,493 Posts
^^ Pewnie chodziło o basen ppoż, który przerobią na fontannę.

A Współczesny doczeka się własnego budynku? :?

·
Idealista Szczeciński
10,223 Posts
^^Jak ktoś odkupi rzeźnię od Gryfa, i sprzeda miastu;)

·
Registered
1 Posts
a co stanie sie ze 100 letnimi drzewami, które obecnie znajdują się z tyłu starego teatru?? na koncepcji ich nie ma..to są ogromne drzewa w dobrym stanie...

·
Moderator
38,493 Posts
^^ Można przesadzić.

·
Nothing but the rain
1,235 Posts
W GW trochę więcej wizek:

Teatr Polski chce zejść do podziemia

Nowa część Teatru Polskiego będzie schowana w skarpie odrzańskiej. Tak zakłada projekt biura architektonicznego Atelier Loegler z Krakowa, który wygrał konkurs na koncepcję rozbudowy teatru

Konkurs rozstrzygnięto w sobotę w samo południe w foyer Teatru Polskiego.

Zgłosiło się sto zespołów z całej Europy, ostatecznie projekty złożyły 42 z nich. Siedem trzeba było odrzucić, bo nie spełniały wymaganych warunków.

Architekci mieli za zadanie opracować koncepcję rozbudowy teatru dla trzech sal teatralnych: letniej sceny szekspirowskiej na minimum 600 miejsc, sali eksperymentalnej z widownią na minimum 120 miejsc i wielofunkcyjnej sali prób na minimum 200 miejsc. Wszystko musiało kosztować maksymalnie 50 mln zł.

Po przyjrzeniu się 35 projektom, jury postanowiło przyznać pierwszą i drugą nagrodę oraz cztery wyróżnienia.

Pierwszą nagrodą (70 tys. zł) uhonorowano propozycję pracowni Atelier Loegler z Krakowa. To studio pod kierunkiem wybitnego polskiego architekta Romualda Loeglera, projektanta nowych gmachów Filharmonii Łódzkiej, Opery w Krakowie.

Drugim miejscem (i nagrodą 50 tys. zł) wyróżniono biuro Czuba Latoszek z Warszawy.

Wśród wyróżnionych znalazło się szczecińskie biuro projektowe MXL4, Architekci (to oni wygrali konkurs na przebudowę Opery na Zamku) oraz biura z Warszawy i Gdyni.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki - podkreślał przewodniczący sądu konkursowego Ryszard Jurkowski (SARP Katowice). - Aż 27 projektów znalazło się w pierwszej puli, do której członkowie jury zgłaszali projekty, w których dostrzegli coś niezwykle wartościowego.

Zwycięski projekt zakłada wybudowanie nowej części Teatru Polskiego pod ziemią, w skarpie od strony Jana z Kolna.

- Skarpa ma być rozkopana, a budynek, który w niej powstanie, zasypany ziemią, obsadzoną trawą. Nie byłoby kosztownej elewacji - opowiada Jurkowski. - Ciekawym dopełnieniem są za to przeszklenia nad ziemią, które znajdą się w dachu podziemnego budynku. Ich podświetlenie wieczorami da wspaniały efekt.

Dlaczego koncepcja Atelier Loegler wydała się jurorom najlepsza? - Cała masa zespołów proponowała obiekt, który byłby konkurentem obecnej siedziby Teatru Polskiego. A my uznaliśmy, że ten budynek po rewitalizacji powinien wciąż być tym najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym elementem przestrzeni - tłumaczy Ryszard Jurkowski. - Gratuluję Szczecinowi, bo macie państwo projekt, który ima się tendencji współczesnych w Europie.

- Jest coś pięknego i prostego w tym projekcie. Nowoczesność, funkcjonalność, otworzenie się na Odrę i tajemniczość - pod wrażeniem jest Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego. - To obiekt, który daje magię, niepowtarzalny, który spełni oczekiwania szczecinian na 10 pokoleń.

Teraz teatr liczy na pieniądze od marszałka na wykonanie projektu wykonawczego. Część terenu, który miałby zająć budynek, należy jeszcze do miasta. Radni już dwa lata temu uchwalili zamianę terenu, na inny w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Warunki do tej pory nie zostały przez urzędników ustalone.

Wystawę projektów w foyer Teatru Polskiego można oglądać do końca miesiąca.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Więcej... http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,8562070.html#ixzz13IrxMZVb
Zastanawia mnie tylko co z tranzytem, na dole jest przystanek i te schody są teraz wykorzystywane przez mieszkańców, na wizualizacjach wygląda tak jakby miały prowadzić tylko do teatru.

·
Registered
1,365 Posts
To zależy czy się komuś podoba stary budynek teatru. Ja myślę, że ta moda na podziemia fajnie nawiązuje do naszego rozbudowanego podziemnego miasta. Ja tak to odczytuje i mi się to bardzo podoba.

·
Moderator
38,493 Posts
Bardzo podoba, ale dobudowa jest z boku :).

Mnie tam zastanawia o co chodzi z tymi schodami (w zwycięskiej pracy). Prowadzą TYLKO do teatru? Jeżeli tak to kiepsko. Chociaż...widać też wyjście po drugiej stronie. Jakiś labirynt chcą zrobić :p.

@Wojtek to jest wielokondygnacyjny starbucks :p

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
3,233 Posts
Teraz już lepiej kojarzę kierunki i gdzie, co i jak miałoby być mniej więcej rozmieszczone, bo na tej pierwszej wizualizacji niewiele było widać.

Pomimo wszystko muszę chyba jednak zrobić jakąś wizję lokalną. Nie jestem pewien, ale ta planowana skarpa wydaje mi się dużo niższa i mniej stroma od tej rzeczywistej... Nie jestem w stanie sobie teraz tego wszystkiego wyobrazić, bo dawno nie byłem w tamtej okolicy, tzn. od strony skarpy, bo w tym teatrze byłem zaledwie 3 tygodnie temu :)

1 - 20 of 268 Posts