SkyscraperCity banner

1 - 20 of 1562 Posts

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #1 ·
INWESTOR GMINA MIASTO SZCZECIN, 70-456 Szczecin, pl. Armii Krajowej 1
OBIEKT, ADRES PLAC ORŁA BIAŁEGO w SZCZECINIE
FAZA PROJEKTU Projekt budowlany - koncepcja

 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #2 ·


Urzędowe "tak" społeczne "nie"
Wokół placu z orłem


Trwają dyskusje na temat przyszłości pl. Orła Białego w Szczecinie. Urząd Miejski forsuje koncepcję budowy podziemnego parkingu i usunięcia z powierzchni placu niemal całej rosnącej tam dotąd zieleni. To budzi społeczny protest.
Hans van de Sanden, pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji chce zmienić charakter pl. Orła Białego na jak twierdzi bardziej miejski. Efekt miałby być osiągnięty przy pomocy kosztownego granitu. Wykonane z niego płyty i kostka miałyby przykryć 7 tys. m kw. powierzchni, pod którą usytuowany byłby dwukondygnacyjny podziemny garaż na ponad 200 parkingowych miejsc. W czwartek odbyło się w tej sprawie spotkanie stron: urzędników magistratu i lokalnej społeczności, z której część na znak protestu zrzeszyła się w Komitecie Społecznym Stare Miasto. Z ostrej, ponaddwugodzinnej dyskusji wynika jasno, że na temat przyszłości pl. Orła Białego zdania są bardzo podzielone.
Magistrat forsuje tezę o potrzebie budowy podziemnego parkingu. Ekolodzy są temu przeciwni. Argumentują, że miała tu powstać tzw. strefa piesza, a wprowadzanie garażowej infrastruktury niepotrzebnie wzmoże ruch samochodowy na Starym Mieście. Twierdzą, że odbędzie się to ze szkodą dla mieszkańców, bo wzrośnie emisja spalin, poziom hałasu i drgań.
Sami mieszkańcy sąsiadujących z planowaną inwestycją domów nie mają jednolitego stanowiska. Część podziemnego parkingu nie chce w swym sąsiedztwie ze względu na brak opracowania jego wpływu na środowisko oraz oddziaływania na pobliskie budynki (obawa, że mury domów zaczną pękać na skutek zakrojonych na szeroką skalę prac odkrywkowych przyp. an). Niemała jest też grupa osób, która sensu budowy podziemnego parkingu nie neguje, ale jest przeciwna nowej aranżacji placu, zakładającej niemal całkowitą eliminację zieleni.
Kto tu przyjdzie odpocząć: wśród zimnego kamienia, bez zieleni? pytają. Nam nie zależy na sąsiedztwie z kamiennym placem, co przyciągać będzie tylko rolkowców.
W odpowiedzi Studio A4, na zlecenie magistratu opracowujące koncepcję nowej aranżacji placu, już dorzuciło trochę ławek i niskiej zieleni. Ale ta mikro ilość nie zadowala mieszkańców.
Istotną kwestię w realizacji przedsięwzięcia stanowią finanse. Mieszkańcy uważają, że miasto niepotrzebnie samo stara się o pozyskanie pieniędzy ze środków Unii Europejskiej. Ich zdaniem, powinno skłonić do współfinansowania inwestycji banki działające przy pl. Orła Białego, bo podziemny parking ma służyć głównie ich klientom.
* * *
Warto, by podnoszone przez mieszkańców kwestie urzędnicy uwzględnili we wciąż zmieniającej się koncepcji pl. Orła Białego. Wszak minęły czasy, gdy bez konsultacji realizowano przez "górę" przyjęte i jedynie słuszne plany.

(A. Nalewajko)
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Batalia o placSzczecin. Fiaskiem zakończyły się rozmowy mieszkańców pl. Orła Białego z przedstawicielami Urzędu Miasta. Mieszkańcy nie zgadzają się na przebudowę placu, w takim kształcie, jak proponują to projektanci.

Do drugiego już spotkania doszło w środę. Autor projektu przedstawił członkom wspólnoty mieszkaniowej budynku przy pl. Orła Białego zmienioną koncepcję przebudowy placu. Uzupełniono ją m.in. o siedziska oraz niską zieleń. Na poprzednim spotkaniu mieszkańcy sugerowali bowiem, że na placu będzie zbyt mało zieleni.

- 11 metrów od budynku umieściłem też kilka niedużych drzew - mówił Michał Bay, projektant. - Drzewa powinny być pielęgnowane i systematycznie przycinane tak, aby osiągnęły maksymalną wysokość 4 metrów. Nie będą wówczas zasłaniać światła w mieszkaniach.

Obawy przed deskorolkowcami

Członkom wspólnoty mieszkaniowej zmiany nie przypadły jednak do gustu.

-Ten plac będzie pustynią. Dlaczego mają być wycięte stare, piękne drzewa - mówiła część mieszkańców. - Wystarczyłoby zadbać o zieleń, która jest teraz i przebudowa byłaby nie potrzebna.

- Ławki będą zachętą dla pijaków, żeby tu wysiadywali - dodawali inni. - Na betonowym placu zaraz pojawią się deskorolkowcy, którzy cały dzień będą nam hałasować pod oknami.

Mieszkańcy sceptycznie odnoszą się także do budowy podziemnego parkingu od strony katedry. Obawiają się, że prace budowlane naruszą konstrukcję budynku.

- Blok powstał na gruzach, co i rusz pojawiają się na chodniku nowe zagłębienia - twierdził jeden z mieszkańców. - Od kilku lat nie możemy doprosić się w urzędzie o dokumentację kanalizacji. My nawet nie wiemy, co mamy pod budynkiem.

Reprezentacyjne miejsce?

Głosy protestu podniosły się także przeciwko usytuowaniu wjazdu do parkingu od strony bloku mieszkalnego. Mieszkańcy uważają też, że klienci banku, nie będą chcieli zostawiać na krótki czas swoich samochodów na parkingu podziemnym, a tylko na chodnikach.

- Szczecin zasługuje na plac z prawdziwego zdarzenia - uważa Michał Bay. - Plac Orła Białego takim właśnie mógłby się stać. Mieszkańcy zapominają, że to jest plac miejski, a nie prywatny.

- Nie ma co ukrywać. Interesy mieszkańców i miasta są sprzeczne - powiedział Hans van de Sanden, pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji. - Trudno nam się będzie porozumieć, bo nawet zaproponowane przez nas zmiany w projekcie, mieszkańcy przyjmują z niechęcią.

Ma być zielono

Ostatecznie część mieszkańców przyznała, że byłaby skłonna rozmawiać na temat budowy parkingu, ale pod warunkiem, że na placu zostanie dotychczasowa zieleń.
Przeciwko powstaniu w tym miejscu parkingu protestują natomiast ekolodzy. Ich zdaniem będzie to zachętą dla właścicieli samochodów, aby przyjeżdżali do centrum autem.

- Szczecin jest chyba jedynym miastem, w którym nie wyprowadza się ruchu pojazdów poza centrum - stwierdził Artur Krzyżański z Federacji Zielonych Gaja.

Monika Stefanek, 17 lutego 2006 r.
 

·
Administrator
Joined
·
36,948 Posts
ale wiocha z tymi trawniczkami. moze tam jeszcze kury puscic.
 

·
Administrator
Joined
·
36,948 Posts
to ma byc taki szczecinski rynek. a wyglada jak rynek na wsi.
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #7 ·
nie przesadzajmy, to ma być raczej jeden z placów.
Osobiście uważam, pomijając kwestie zieleni, że projekt jest słaby
ten daszek to ja nie rozumiem po co jest? a to co proponują zrobić z pomnikiem Flory, woła o pomstę do Nieba.
 

·
Registered
Joined
·
312 Posts
Ten projekt to koszmar... handlarze tandetą z manhattanu na pewno świetnie by się odnaleźli pod tym daszkiem. Ogólnie słabizna, kompletna niespójnośc projektu (miejsca ustawienia ławek, po co tak wielki obszar wyłozony kostką). Przeznaczanie tego miejsca na jakiś sztuczny szczeciński rynek jest bez sensu.
 

·
Szczecinomaniak
Joined
·
1,602 Posts
Faktycznie, daszek puka a dno od spodu. Takich projektów nie powstydziliby się projektanci w latach 60-tych. Wydaje mi się, że nikt nie chce otwarcie przyznać, że wytrzebienie zieleni na placu jest spowodowane umieszczeniem pod nim parkingu - zasadzenie drzew nad taką konstrukcją z pewnością zwiększyłoby jej koszty. Parking jest w tym miejscu potrzebny - lepiej schować samochody pod ziemię, zamiast zostawiać na chodnikach. Pokrzykiwania nawiedzonych ekologów o zlikwidowaniu tam ruchu samochodowego budzą tylko pusty śmiech - może ich następnym postulatem będzie, żeby do każdej tablicy "Szczecin" doczepić zakaz wjazdu? Całę szczęście, że mieszkańcy są w większości mądrzejszy i wysuwają słuszne postulaty zwiększenia zieleni na placu, oraz m. in. rozwiązania ewentualnego problemu deskorolek, zanim się jeszcze pojawi. Z drugiej strony dobrym pomysłem jest, żeby banki dołożyły coś do inwestycji - powinno im zależeć na wygodzie ich klientów.
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
__________________________

Interpelacje i zapytania
__________________________

Wojciech Hawryszuk Szczecin, 20 02.2006
Radny IV kadencji

Przewodniczący Rady Miasta Szczecin
Pan Jan Stopyra

dot. Zagospodarowania Placu Orła Białego

Trwają społeczne protesty związane z zagospodarowaniem Placu Orła Białego. Krytykowane są trzy aspekty rozwiązań proponowanych Pełnomocnika Prezydenta d/s Rewitalizacji:

1. Zostanie zniszczona większość drzew w wyniku nadawania placowi charakteru bardziej miejskiego.

2. Parking, planowany w tym miejscu, ściągnie dodatkowe samochody np. korzystające z abonamentu stałego, miesięcznego, rocznego (bo każdy operator będzie chciał zapewnić sobie stałe, stabilne dochody). Tym samym problem parkowania samochodów klientów instytucji znajdujących się w tych okolicach, nie zostanie rozwiązany.

3. Program zagospodarowania nie został skonsultowany z mieszkańcami osiedla, nie uzyskał pozytywnej opinii mieszkańców i stowarzyszeń ekologicznych. Na spotkaniach występują projektanci, a nie osoby decydujące o programie tej przebudowy. Mieszkańcom nie przedstawiono żadnych innych alternatyw poza podziemnym parkingiem oraz placem z granitowych płyt. Nieprzyjaznym dla mieszkańców i nie dającym odpoczynku turystom.

Czy można podjąć dyskusję na temat programu zagospodarowania placu? Przecież funkcję parkingu podziemnego można zrealizować w budynku który zostanie wybudowany w miejscu “Grzybka” przy Bramie Portowej.

Wojciech Hawryszuk
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
Mi osobiście te trawniczki z lewej strony kojarzą sie nieodparcie z cmentarzem centralnym... tam wiele takich zakątków.
Naprawde na to nas stać?
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
Zapraszamy
21 MARCA (wtorek) GODZ 15.00 PL. ORŁA BIAŁEGO - "LEKCJA OBYWATELSKA" manifestacja niezgody na plany przebudowy i wycięcia drzew rosnących na placu!!! NIECH NIE ZABRAKNIE CIEBIE!

Wręczymy list otwarty do Prezydenta Miasta.

Uwaga - Mają być pilarze z piłami łańcuchowymi! Przyjdź ubrany na zielono! Obrońmy drzewa, obrońmy plac przed nonsensownymi planami technokratów!

Koordynacja akcji: ZIELONY RYNEK Zachodniopomorski Informator Ekologiczny
 

·
Registered
Joined
·
644 Posts
Boże, kolejny pseudoekolog - zajmij sie chłopie czymś konstruktywnym. drzewom należy sie przycinka albo wycinka. wcześniej pouczałeś że nie znamy sie na współczesnym gospodarowaniu przestrzenią tu bym polemizował kto się na tym nie zna. Parczki, skwerki i duże trawniki owszem ale na nowo planowanych przestrzeniach bądź wwnątrz kwartałów w podwórkach kamienic a nie na placu miejskim z którego w skutek prlowskiej koncepcji zrobiono marne pastwisko. Sorry za ostre słowa ale to już lekka przesada

:gaah:
 

·
Registered
Joined
·
4,213 Posts
Ten plac nigdy nie miał być zielony, tam stały kamienice.A na Lekcję Obywatelską wpadnę ubrany na różowo, zaśpiewam i zatańczę.
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
A na Lekcję Obywatelską wpadnę ubrany na różowo, zaśpiewam i zatańczę.

NICZYM KWASNIEWSKI PRZED KOMISJĄ :))
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
Zachodniopomorskie Towarzystwo Ornitologiczne
ul. Monte Cassino 7/27, 70 – 465 Szczecin
e-mail: [email protected] www.zto.most.org.pl
Nr r-ku: PKO BP I O/Szczecin 10204795-16245-270-1Nr KRS 0000115468 REGON 810681817 NIP 852-14-00-870

Szczecin 10.03.2006 r.

Opinia w sprawie lokalizacji parkingu dla 200 samochodów
na placu Orła Białego w Szczecinie

Lokalizacja parkingu w jednym z najpiękniejszych i najbardziej reprezentatywnych miejsc naszego miasta jest czymś zupełnie niezrozumiałym dla członków Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Jest to tym bardziej szokujące, że w miejscu tym planowana była strefa ruchu pieszego. W naszym mieście bardzo brakuje centrum życia kulturalnego, a okolice Zamku są do tego celu optymalne. Plac Orła Białego powinien być oazą zieleni z małymi kawiarniami na świeżym powietrzu, ulicznymi muzykami i artystami wystawiającymi swoje prace, a nie zatrutą spalinami betonową pustynią.
Naszym zdaniem koniecznością jest zapoczątkowanie myślenia o Szczecinie w perspektywie dłuższej niż jedna kadencja, tylko wtedy nasze miasto może stać się przyjazne mieszkańcom, a turyści będą chcieli do niego wrócić.

W imieniu Zarządu ZTO
dr Dariusz Wysocki
 

·
Registered
Joined
·
63 Posts
Weź udział w
"LEKCJI OBYWATELSKIEJ"!

Wzorem minionej epoki, gdy obowiązywała „jedynie słuszna racja”, bez oglądania się na mieszkańców, na przekór wszelkim wcześniejszym uchwałom Rady Miejskiej (m.in. Strategii Rozwoju Szczecina, polityce transportowej miasta itp.) URZĄD MIEJSKI w Szczecinie forsuje koncepcję budowy podziemnego parkingu i usunięcia z PLACU ORŁA BIAŁEGO większości rosnących tam drzew !
[/SIZE]
ODPOWIEDZ !

- Czy chcesz wycięcia drzew na placu Orła Białego ?
- Czy zgadzasz się na dwupoziomowy parking na 200 samochodów, a tym samym zwiększenie ilości spalin w planowanej tu Strefie Pieszej ?
- Czy chciałbyś mieć wpływ na koncepcję przebudowy placu ?
- CZY ZGADZASZ SIĘ NA KOLEJNE AKTY NISZCZENIA ZIELENI MIEJSKIEJ W NASZYM IMIENIU I ZA NASZE PIENIĄDZE ?

PRZYJDŹ NA PLAC ORŁA BIAŁEGO !
21 marca 2006
wtorek, godz. 15.00


* wręczenie listu otwartego do Prezydenta Szczecina z żądaniem administracyjnego wstrzymania planów przebudowy placu wg UM,
* wypowiedzi radnych, architektów, naukowców, społeczników - do zgromadzonych szczecinian
* happening – SAMOCHÓD czy ROWER ?
* obrona drzew przed piłami łańcuchowymi !
kto może, proszę przyjść ubranym w cos zielonego :)

koordynacja kampanii - ZIELONY RYNEK, Zachodniopomorski Informator Ekologiczny
 

·
...
Joined
·
12,136 Posts
Discussion Starter · #19 ·
arturk said:
ODPOWIEDZ !

- Czy chcesz wycięcia drzew na placu Orła Białego ?
Tak :)
arturk said:
- Czy zgadzasz się na dwupoziomowy parking na 200 samochodów, a tym samym zwiększenie ilości spalin w planowanej tu Strefie Pieszej ?
Tak :)
arturk said:
- Czy chciałbyś mieć wpływ na koncepcję przebudowy placu ?
Tak :)
arturk said:
- CZY ZGADZASZ SIĘ NA KOLEJNE AKTY NISZCZENIA ZIELENI MIEJSKIEJ W NASZYM IMIENIU I ZA NASZE PIENIĄDZE ?
Może
 
1 - 20 of 1562 Posts
Top