SkyscraperCity banner

1 - 20 of 992 Posts

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #1
Brakowało wątku na temat najróżniejszych inwestycji naszych szkół wyższych, więc postanowiłem takowy założyć. Jeśli uważacie, że jest niepotrzebny i/lub nazwa jest jakaś zła to proszę o interwencję :D


Pomorski Uniwersytet Medyczny zainwestował w dietę

Nowoczesne laboratoria, świetnie wyposażona kuchnia, przestronne sale wykładowe - Pomorski Uniwersytet Medyczny pochwalił się nowym obliczem Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka, gdzie kształcą się przyszli dietetycy.Dietetyka to nowy kierunek na PUM. Ruszył dwa lata temu, uczelnia pozyskała na ten cel środki unijne. Remont nowej siedziby Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka (zabytkowy budynek przy ul. Broniewskiego) pochłonął 6 mln zł, z czego 5 mln stanowiła ministerialna dotacja. Zaniedbany, od kilku lat opuszczony obiekt, zamienił się w nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam kilka laboratoriów (m.in. biochemiczne, instrumentalne, technologiczne), sale wykładowe, pracownie i - jak chwali się PUM - kuchnia XXI wieku. A tam - roboty kuchenne, opiekacze, krajalnice, wagi, miksery, lodówki i trzy profesjonalne kuchenki. Takiego sprzętu nie powstydziłaby się najlepsza restauracja. Co "gotują" studenci?

- To jest pomieszczenie do ćwiczeń technologicznych, a więc nie tylko gotują, ale także pieką, smażą, duszą - tłumaczy Agnieszka Szynkowska, doktorantka z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka PUM. - Nasi studenci muszą wiedzieć, np. czym różni się gotowanie od duszenia, jak przygotowywać potrawy, by były zdrowe i dietetyczne.

- I smaczne - dodaje dr Dariusz Kłódka. - Obok kuchni jest pracownia sensoryczna, gdzie badamy smakowitość, barwę, zapach, konsystencję.

Pracownia sensoryczna to trzy oddzielone ściankami stanowiska, gdzie można w spokoju oglądać, smakować, wąchać.

Nad kuchnią znajdują się laboratoria. Przyszli dietetycy uczą się tam liczyć kaloryczność potraw. Są do tego odpowiednie programy komputerowe.

Dietetykę na PUM studiują 72 osoby (I i II rok). W tym roku odbędzie się kolejny nabór. Gdzie mogą pracować absolwenci tego kierunku?

- Są przygotowywani do pracy w szpitalnych klinikach, gdzie ich głównym zadaniem będzie opracowywanie diet w zależności od schorzenia pacjenta, ale także w innych ośrodkach medycznych, sanatoriach i placówkach opiekuńczych - tłumaczy Kinga Brandys, rzeczniczka PUM.

A już w najbliższy piątek dietetycy z PUM organizują bezpłatne konsultacje dla osób ze schorzeniami układu pokarmowego. Obowiązuje rejestracja telefoniczna (tel. 91 4414806), należy zabrać aktualne wyniki badań.
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34939,9337166,Pomorski_Uniwersytet_Medyczny_zainwestowal_w_diete.html

W sumie można tu wrzucać wszystko związane z uczelniami, nie tylko inwestycje.
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #2


Uniwersytet Szczeciński będzie współpracował z Chińczykami

Uniwersytet Szczeciński podpisał w piątek porozumienie o współpracy z Chińską Służbą Geologiczną i Chińską Służbą Geologii Morza - poinformowała rzeczniczka uczelni Julia Poświatowska.

"Współpraca będzie polegać na prowadzeniu wspólnych badań i projektów, treningu i kształceniu młodych naukowców oraz studentów, a także wymianie kadry naukowej. Obszary nauki będące podmiotem współpracy będą dotyczyły geologii morza oraz oceanologii, badania morskiego geośrodowiska, badania i zarządzania strefą przybrzeżną, a także badań dotyczących zmian klimatu oraz nowych technologii i metodologii w naukach geologicznych" - powiedziała.

"Mimo że dokument podpisano dziś, współpraca już trwa" - powiedział w rozmowie z PAP prorektor uniwersytetu ds. nauki i spraw międzynarodowych prof. Andrzej Witkowski, który był inicjatorem porozumienia.

Jak dodał, doktorant ze Szczecina był już dwukrotnie w Chinach, gdzie z tamtejszymi geologami wziął udział w wyprawie naukowej na Morze Południowochińskie na statku badawczym.

"Niebawem do Szczecina mają przyjechać dwaj chińscy naukowcy, którzy będą prowadzić badania ze swoimi polskimi kolegami na wydziale nauk o ziemi. Wspólne badania są związane z analizą zmian klimatycznych. Badamy np. osady wydobyte z dna morza, by ocenić historię klimatu sięgająca nawet 20 tys. lat wstecz. Badamy także rozwój wybrzeża, by budować jego modele na przyszłość" - podkreślił prof. Witkowski.

Umowa została zawarta na trzy lata.
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110401/SZCZECIN/782675526
 

·
Registered
Joined
·
10,647 Posts
Discussion Starter #3


Akademia Morska wzmocniła się informatycznie

Laboratorium komputerowe, dostępne z dowolnego miejsca na świecie, otwarto w Akademii Morskiej w Szczecinie.

Wydział nawigacyjny uruchomił je z myślą o studentach informatyki. - Laboratorium działa w oparciu o technologię usług terminalowych - wyjaśnia Łukasz Warlikowski, kierownik Uczelnianego Centrum Informatycznego. - Jego sercem jest uczelniany serwer, na którym na odległość można przeprowadzać najrozmaitsze operacje obliczeniowe.

Każdy student i pracownik AM może się połączyć z serwerem z dowolnego miejsca na świecie i korzystać z jego zasobów (czyli np. programów, aplikacji itp.). Wystarczy komputer, a nawet telefon komórkowy z dostępem do internetu.

Na wyposażeniu wirtualnego laboratorium są obecnie trzy pracownie informatyczne z 48 komputerowymi terminalami. Uruchomiono je w ramach realizowanego przez Akademię Morską projektu pn. "Cała Naprzód!".

Jego głównym celem jest rozwój oferty edukacyjnej uczelni związanej z potrzebami rynku pracy, zwłaszcza uwzględnieniem potrzeb branży morskiej i śródlądowej.

- W ramach tego projektu do końca marca 2014 r. musimy zrealizować trzy zadania - mówi Krzysztof Chwesiuk, prorektor ds. nauki AM. - Otworzyć wirtualne laboratorium, przygotować naszych wykładowców do prowadzenia zajęć w języku angielskim oraz przeprowadzić kursy morskie.

Całkowity koszt projektu to prawie 3 mln zł.
http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,9417596,Akademia_Morska_wzmocnila_sie_informatycznie.html
 

·
gryfita
Joined
·
2,057 Posts
Tynk i szkło refleksyjne - lata dziewięćdziesiąte. Wstyd dla uczelni ;).
Załatw kasę dla ZUT w Ministerstwie NSzWiT jak jesteś taki mądry a nie pisz, że wstyd. Generalnie, przy niskich dotacjach jakie dostaje z budżetu nauka i szkolnictwo wyższe, a nasze uczelnie szczególnie, i tak nieźle wyszła ta przeróbka stołówki. Trzeba mieć wyczucie, co można krytykować, a czego nie wypada.
 

·
Nie(bo) Szczecin
Joined
·
10,695 Posts
Teraz, kiedy dla sprawnych wnioskodawców, również uczelni, kasa z UE płynie szerokim strumieniem, wykręcanie się niskimi dotacjami z budżetu dla szkolnictwa nie może usprawiedliwiać słabizny.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
@gryfita - mało kasy, ale stosuje się szkło refleksyjne? A przy okazji zwracaj uwagę na emotki, bo wszystko na serio odbierasz.
 

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
Joined
·
3,034 Posts
Jak się trochę przykurzy, na ścianach pojawią się jakieś plakaty, ogłoszenia itp., a reszty dzieła dopełnią domorośli graficiarze to ex-stołówka niewiele będzie się różnić od tego co było wcześniej ;)
 

·
bramaportowa.pl
Joined
·
11,003 Posts
Załatw kasę dla ZUT w Ministerstwie NSzWiT jak jesteś taki mądry a nie pisz, że wstyd. Generalnie, przy niskich dotacjach jakie dostaje z budżetu nauka i szkolnictwo wyższe, a nasze uczelnie szczególnie, i tak nieźle wyszła ta przeróbka stołówki. Trzeba mieć wyczucie, co można krytykować, a czego nie wypada.
Trzeba mieć wyczucie kiedy można się oburzać.

"Elewacja" do wyrzygania.
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
Biblioteka to wizytówka uczelni ;)

Jak się chce, to można:

"NAGRODĘ STOWARZYSZENIA ARCHITEKTÓW POLSKICH ZA NAJLEPSZY OBIEKT ARCHITEKTONICZNY WZNIESIONY ZE ŚRODKÓW PUBLICZNYCH W ROKU 2009 POD HONOROWYM PATRONATEM MINISTRA INFRASTRUKTURY OTRZYMAŁA:
Najlepszym budynkiem wzniesionym z pieniędzy publicznych w 2009 roku okrzyknięto Bibliotekę Filologiczną Uniwersytetu w Poznaniu, projektu Jacka Bułata, Bartosza Jarosza, Joanny Kapturczak, Michała Kapturczaka i Pawła Świerkowskiego."
 

·
Moderator
Joined
·
38,496 Posts
A to do czego nawiązuje? :D
 

·
Idealista Szczeciński
Joined
·
10,437 Posts
Aż dziw że jeszcze za czasów stołówki jacyś złomiarze się nimi nie zajęli. Toż zagłębie skupów złomu przy Głowackiego o rzut flaszką. I do źródełka netto/biedronka niedaleko ;)
 

·
Registered
Joined
·
652 Posts
Jestem zniesmaczony tymi "nawiązaniami". Nie wiem jak można było coś takiego zostawić. Już nie wspomnę o tym, że miałem nadzieję, że chociaż jedno piętro pójdzie w górę. Efekt jest taki, że w bibliotece będą tylko zbiory techniczne - czyli po politechnice. Natomiast zbiory przyrodnicze nadal będą się kitwasić (inaczej tego nie nazwę) w bibliotece na Janosika (były rektorat AR). Szczerze nie rozumiem takich inwestycji. Półśrodek.
 

·
Registered
Joined
·
144 Posts
Szczecińskie uczelnie dostają dotację z budżetu na poziomie tej rzeszowskiej. Czemu ?

Bo poziom naszych uczelni to dno dna?
O ile jeszcze akurat ZUT daje radę (9 pozycja w rankingu uczelni technicznych w kraju, ale tu dużo dało połączenie z Akademią Rolniczą), to już taka Akademia Morska jest w tym samym rankingu 23.

US to z kolei olbrzymi wstyd dla całego województwa (w rankingu uniwersytetów jest właśnie na równi z Uniwersytetem Rzeszowskim) i kompletnie nie ma sensu tej jednostki utrzymywać - osobiście optowałbym za likwidacją i przekazaniem środków na ZUT i AM.

W ogólnym rankingu szkół wyższych w kraju ZUT jest 35, Uniwersytet Szczeciński 53, a Akademia Morska 83. Na co tu łożyć? Prywatne Wyższe Szkoły Lansu i Baunsu mają wyższe notowania.

(za rankingiem: http://www.perspektywy.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2667&Itemid=717 )
 
1 - 20 of 992 Posts
Top