SkyscraperCity banner

1 - 20 of 298 Posts

·
Moderator
38,496 Posts
Discussion Starter #1

Szczecin: miliony na amfiteatr

Scena, na której można wystawiać nawet operę, pełne zadaszenie i krzesełka zamiast ławek - tak ma wyglądać Teatr Letni w Szczecinie.

Tak wygląda szczeciński amfiteatr z lotu ptaka. Niedługo krótki dach ma zniknąć. Zastąpi go pełne zadaszenie widowni. (Marcin Bielecki)

Jeszcze w tym roku Zakład Usług Komunalnych chce ogłosić konkurs na projekt koncepcji przebudowy Teatru Letniego. To największy w Szczecinie i jeden z największych w Polsce obiektów kulturalnych. Scena ma 670 metrów kwadratowych, a widownia mieści cztery tysiące osób.

- Przygotowaliśmy dokumentację roboczą inwestycji. Jeśli zaakceptują ją władze miasta, konkurs chcielibyśmy ogłosić jeszcze przed końcem roku - mówi Gabriela Wiatr z ZUK.

Konkurs wyłoni najlepszy projekt modernizacji Teatru Letniego. Architekci mają dowolną rękę w projektowaniu, ale muszą wziąć pod uwagę kilka warunków. Amfiteatr ma być miejscem, w którym życie kulturalne będzie trwać cały rok. Dlatego ma być całkowicie zadaszony. Teraz dach sięga tylko do pierwszych rzędów.

- To ważne, bo dla wielu organizatorów imprez całkowite zadaszenie to warunek powodzenia imprezy - tłumaczy Gabriela Wiatr.

Gruntowny remont czeka scenę. Ma być obrotowa z profesjonalnym zapleczem, windą, kurtynami i rampami. Na widowni stare ławki zastąpią wygodne krzesła.

Będą też specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych z ułatwionym dojściem do nich. Zmianie ulegnie też otoczenie amfiteatru. Teraz jest tak, że podczas imprez bramy amfiteatru są zamykane. Spacerowicze, którzy nie przyszli na koncert, muszą nadkładać drogi, bo nie mają szans przejść ścieżką przy amfiteatrze. Po zmianach taka możliwość będzie.

Atrakcją ma być też fontanna na jeziorku Rusałka w Parku Kasprowicza.
Koszt inwestycji to kilka milionów złotych. Część pieniędzy ma pochodzić z Unii Europejskiej. Prawdopodobnie jednak prace będą wykonywane etapami.

- W warunkach konkursu będzie punkt, że uczestnicy mają przedstawić harmonogram prac - przyznaje Gabriela Wiatr. - Szanse na realizację inwestycji są bardzo duże. Gdyby nie to, nie rozpoczynalibyśmy prac nad dokumentacją roboczą.

Mariusz Parkitny

źródło GS24.pl
wątki powiązane:

[Szczecin] Park Kasprowicza i Jasne Błonia
[Szczecin] Rosengarten / Różanka

·
Moderator
38,496 Posts
Discussion Starter #2
tak obecnie wygląda szczeciński Teatr Letni

·
Moderator
38,496 Posts
Discussion Starter #3

Będzie nowe oświetlenie szczecińskiego amfiteatru

W połowie grudnia, wyłoniona w przetargu firma, zamontuje oświetlenie betonowego łuku i dachu Teatru Letniego.

- Inwestycja ma kosztować około 300 tysięcy złotych - informuje Gabriela Wiatr z Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie.

Zakład Usług Komunalnych przygotowuje również dokumentację na ogłoszenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie całego terenu i przebudowę Teatru Letniego w Szczecinie. Konkurs, po akceptacji miasta, ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.

Ma być nowa, obrotowa scena, dach nad całą widownią, przebudowa krzesełek i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Cała inwestycja będzie kosztować kilka milionów złotych.

2008-11-12, 09:03: Anna Arabska
Bardzo dobry pomysł :cheers:każde podświetlenie cieszy oko :)

·
Registered
1,299 Posts
Ma być nowa, obrotowa scena, dach nad całą widownią, przebudowa krzesełek i zagospodarowanie terenu wokół amfiteatru. Cała inwestycja będzie kosztować kilka milionów złotych.

źródło
mam jakies mieszane uczucia co do zadaszenia calosci. zeby jakis wielki barak sie z tego nie zrobil.

dla ruszenia wyobrazni Sopot: (wielki chips pośród drzew ;) )

·
Registered
14,523 Posts
Dobrym rozwiązaniem będzie "uwolnienie" alejek parkowych tak aby bez przeszkód można było spacerować wokół amfiteatru podczas imprez biletowanych. Jestem za modernizacją bo obiekt prezentuje się tym bardziej kiepsko im większy zoom się na niego zapuści.

·
Nie(bo) Szczecin
10,695 Posts
Poza tym - dobrze byłoby go zamknąć poza imprezami, albo przynajmniej zamknąć wejście na scenę. Ostatnio jak szedłem koło teatru jakiś chłopak lał w kącie sceny. :bash:

·
Moderator
38,496 Posts
Discussion Starter #12
Zadaszenie ok pod warunkiem, że połowa będzie rozsuwana.

·
Registered
10,647 Posts
Nie wiem czemu, ale ubzdurało mi się, że scena jest w jakiś sposób zamykana poza koncertami. Ostatnio jak kilka razy tam byłem to cały czas była otoczona jakimiś barierkami, dziwne. Po za tym nie jestem zwolennikiem zadaszenia całego teatru, wtedy to miejsce straci swój niepowtarzalny klimat ;)

·
Registered
2,106 Posts
obecne zadaszenie to moim zdaniem dzieło sztuki, wydaje się być niesamowicie lekkie. Co prawda nie wygląda jakby spełniało swoja funkcję, z uwagi na bardzo duży spad jeżeli deszcze pada od strony widowni o i tak wszystko leje się na ludzi. Pamiętam jednak ja wyglądał teatr bez zadaszenia. Sam wielki betonowy łuk prezentował się średnio, w tej chwili to przypomina wielki żagiel w który wieje wiatr (ale nie taki żagiel jak te prześcieradła na dworcu :p )
Mam mieszane uczucia co do zadaszenia całości, z jednej strony to niby dobrze, bo padać nie będzie, ale z drugiej szkoda pieniędzy już wywalonych na obecne zadaszenie i szkoda klimatu który teraz tam jest. A poza tym zawsze istnieje obawa że będzie to wielki chips ;)

·
Registered
94 Posts
Łuk jest fajny, a za czasów gdy nie było tam jeszcze dachu było to jedno z najbardziej okazałych miejsc w Europie wykorzystywanych do wspinaczki sportowej.

Amfiteatr to w sumie jedna z niewielu budowli w Szczecinie powstałych za czasów prl-u, których nie musimy się wstydzić.

I fotka ode mnie :)

·
zażółcona gęślą jaźń
2,025 Posts
^^ i oto edukacyjna rola portalu :)

na sedina.pl znalazłem zdjęcie "Teatru letniego" ze starych lat - bez dachu

O - pięknie! Właśnie taki zapamiętałem z moich [lwowski akcent] mlodych lat [/lwowski akcent]
;)

1 - 20 of 298 Posts