SkyscraperCity banner

1 - 20 of 443 Posts

·
Moderator
38,476 Posts
Discussion Starter · #1 ·

Stara transformatorownia centrum sztuki (wizualizacje)

Trafostacja Sztuki Szczecin od 2012 ma zostać centrum sztuki współczesnej w Szczecinie. W budynku starej transformatorowni będą wystawy, koncerty i wszelkiego rodzaju działania artystyczne.

Zobacz też: Szczecin: Stara transformatorownia od środka (zdjęcia)

Autor: Rafał Malicki
Trafostacja Sztuki - elewacja frontowa

Dużym atutem powołania instytucji w tym miejscu jest jej lokalizacja w ścisłym centrum miasta. Z jednej strony nowa instytucja doskonale wpisze się w szlak turystyczny i stanie się atrakcyjnym punktem dla zwiedzających Szczecin. Z drugiej zaś bliskość placu Orła Białego, na którym ma zostać powołana Akademia Sztuki, pozwoli na ścisłą współpracę obu instytucji.

Koordynacją wszelkich działań związanych z powstaniem Trafostacji Sztuki wyznaczonym przez miasto jest Agata Zbylut.

- Marzyłam od wielu lat, żeby zająć się tym budynkiem - mówi. - To ma być interdyscyplinarne, żywe centrum sztuki współczesnej. Ma promować naszych lokalnych artystów. To ma być bardzo nowoczesne miejsce, otwarte dla publiczności.

Architektura transformatorowni daje możliwość przeprowadzenia dużych przedsięwzięć artystycznych. Hala główna o to około 400 m kwadratowych, co pozwala na zrealizowanie nie tylko wystaw ale również koncertów, pokazów filmów, alternatywnych przedstawień teatralnych, performance itp. zamierzeń artystycznych, które mogą być planowane z dużym rozmachem. Wysokość hali wynosi około 19 metrów i będzie to jedyna tak wysoka przestrzeń oddana na potrzeby sztuki w Szczecinie.

- Zawsze uważałem, że infrastruktura poprzemysłowa jest doskonałym miejscem do prezentowania sztuki współczesnej – mówi Waldemar Wojciechowski, zastępca prezesa stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej. - Jestem bardzo zaangażowany w powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie i liczę, że będzie to dobre miejsce do prezentowania twórczości studentów akdaemi.

Najważniejszymi partnerami TSS będą powstająca Akademia Sztuki i Tabakfabrik Vierraden, która ma stać się docelowo centrum seminaryjno-warsztatowym, będzie partnerem Trafostacji w aplikacji o fundusze UE. Będzie miejscem, w którym przeprowadzane będą polsko-niemieckie warsztaty artystyczne i plenery studenckie.

TSS planuje działania edukacyjne, które będą odbywać się wielotorowo poprzez współpracę ze szkołami (warsztaty w salach wystawowych i bezpośrednim towarzystwie dzieł sztuki). Dla odbiorców starszych zostaną przygotowane cykle warsztatów, spotkań z artystami, wykładów.

- Koszt powstania TSS będzie wynosił kilkanaście milionów - mówi Tomasz Jarmoliński, wiceprezydent Szczecina. - Podstawowym zadaniem jest przygotowanie projektu. Będziemy się ubiegać o pieniądze z Unii Europejskiej i pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Plan działań:

2009

1. Ogłoszenie przetargu na projekt budowlany.
2. Przygotowanie listu intencyjnego pomiędzy Miastem Szczecin, Zachętą Sztuki Współczesnej oraz Miastem Schwedt i stowarzyszeniem Kunstbauwerk
3. Doraźne zabezpieczenie budynku – według wytycznych ekspertyzy technicznej dr inż. Stefana Nowaczyka.
4. Przygotowanie projektu budowlanego.
5. Opracowanie założeń formuły organizacyjnej instytucji

2010-2011

6. Przygotowanie i złożenie aplikacji o dofinansowanie zewnętrzne projektu.
7. Powołanie samorządowej instytucji kultury Trafostacja Sztuki Szczecin.
8. Rozpoczęcie prac budowlanych.

2012

9. Zakończenie prac budowlanych
10. Rozpoczęcie pełnej realizacji zadań statutowych instytucji.
klik

·
Registered
10,669 Posts
Wszystko fajnie, ale żeby na planach się nie skończyło znowu ;)

PS. Co znajduje się w tym białym budynku obok?

·
Moderator
38,476 Posts
Discussion Starter · #3 ·
^^ Nie wiem, ale trotylem można obłożyć :).

·
Registered
120 Posts
Mieszkałem kiedyś w bloku na Wyszyńskiego i z okna w pokoju miałem właśnie widok na tą trafostację widok naprawdę dołujący :eek:hno:. Oby te zapowiedzi sie spełniły. Jeszcze tylko remont ulicy Św. Ducha, rewitalizacja starej drukarni (Budynek na rogu koło poczty) i zabudowa działki za tą drukarnią i będzie pięknie. Ech, ale sie zamyśliłem heh:).

·
Kaszëbë
5,071 Posts
Dobry pomysł, ale jego realizacja pewnie będzie dość trudna patrząc na przykład Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku - dawniej budynku elektrociepłowni. Remont, przebudowa trwała latami, choć efekt jest więcej niż pozytywny.

·
Registered
4,213 Posts
Dorzucam skan z artykułu który opracowała Dr Agata Zbylut z książki WESTIVAL "sztuka architektury 2008" z 2009 roku pod redakcją Pawła Knapa. Wydawca: Stowarzyszenie Architektów Polskich Szczecin.
Zupełnym przypadkiem mam te ilustracje w kolorze.

·
Idealista Szczeciński
10,209 Posts
Oby tylko znaleziono pieniądze zanim Transformatorownia się do reszty rozsypie. Swoją drogą św.Ducha mogła być świetnym zaułkiem, szkoda że swego czasu ktoś wydał zgodę na zabetonowanie pozostałości baszty:bash:

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
3,193 Posts
szkoda że swego czasu ktoś wydał zgodę na zabetonowanie pozostałości baszty:bash:
...no i w ogóle na wybudowanie tej kopii Arkony :eek:hno: O ile od strony Św. Ducha ten budynek wygląda tak, że z mocnym przymrużeniem oka można go strawić, to od strony Odry przedstawia wszystko co tylko najgorsze :bash:

O białym blaszaku spółdzielni inwalidów od gumowych piłek już nie wspomnę :nuts:

·
Registered
31 Posts
Kolejny ciekawy projekt budynku użyteczności publicznej.. Cieszy mnie to bardzo, że w tym własnie budynku będzie się coś takiego znajdowało :)

Przy okazji ktoś wie może czy są jakieś plany co do tego budynku na początku ul. Św. Ducha róg z Dworcową??

·
Co ja tutaj robię?!
2,209 Posts
to teraz obstawiamy na ile % budynek dojdzie do skutku za naszego życia :) ja obstwaiem 30% :D

·
∫t∫ε't∫iniʌnin
3,193 Posts
^^ W planach na 2009-2012 nie mam przeniesienia się na tamten świat, w ciągu kolejnej dekady też nie, więc obstawiam, że za mojego żywota ten budynek powstanie :D

·
Idealista Szczeciński
10,209 Posts
Planów odnośnie dawnej drukarni przy św. Ducha nie ma żadnych. Żeby je mieć trzeba najpierw odebrać sądownie gmach prywaciarzowi, który akurat 'przypadkowo' ma kłopoty finansowe więc perełka niszczeje:bash:

·
bramaportowa.pl
11,046 Posts
Budżet 2010, http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/files/B17E4B501CDA49DAB385603281BEFF92/32.pdf

Trafostacja Sztuki Szczecin

1 000 000 zł

Cel zadania:
Przeprowadzenie kompleksowych prac konserwatorsko-remontowych, wyposażenie w nowoczesny sprzęt, zagospodarowanie terenu na potrzeby stworzenia nowej instytucji kultury

Działania:
Zakończenie prac nad dokumentacją projektową, Wykonanie prac zabezpieczających i przygotowujących obiekt do realizac

Wskaźnik efektywności:
- trwają prace nad tworzeniem dokumentacji, po jej opracowaniu można będzie określić odpowiednie wskaźniki.

Harmonogram finansowy działań:
- nierytmiczny

·
bramaportowa.pl
11,046 Posts
http://www.naszemiasto.stetinum.pl/...ecin/Trafostacja_Sztuki_Szczecin_coraz_blizej

Dodano: 2009-12-15 15:00
Trafostacja Sztuki Szczecin coraz bliżej

O powstaniu Trafostacji Sztuki Szczecin w transformatorowni przy ul. Świętego Ducha pisaliśmy niejednokrotnie. Dzisiaj podczas konferencji podsumowano dotychczasowe starania zmierzające do powołania TSS.

10 grudnia br. miasto złożyło Arkusz zgłoszenia aktualizacyjnego do Indykatywnej Listy Projektów Indywidualnych. Daje to możliwość do ubiegania się o dofinansowania remontu szczecińskiej transformatorowni z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2001 – 2013.

O tym, jak ważne jest dla miasta i szczecinian powstanie Trafostacji Sztuki Szczecin, można by długo pisać. – Trafostacja budzi wiele pozytywnych emocji. Mieszkańcy czekają na to, aby coś się z budynkiem zaczęło dziać – mówi Agata Zbylut, koordynator ds. Trafostacji Sztuki Szczecin i prezes Stowarzyszenia Zachęta Sztuki Współczesnej.

Mimo że przestrzeń kulturalna Szczecina stopniowo się zwiększa, choćby przez budowę Teatru Lalek Pleciuga oraz planowanych inwestycji tj. filharmonia, to przestrzeń dla sztuk wizualnych została drastycznie ograniczona. Z mapy miasta zniknęła Galeria Amfilada, OFFicyna musiała ograniczyć działalność wystawienniczą we własnej siedzibie w związku z remontem Muzeum Techniki i Komunikacji, a Galeria Południowa Zamku Książąt Pomorskich ma zmienić funkcję.

Szczecinianie mają coraz większy „apetyt” na instytucje kulturalne zajmujące się rozmaitymi sztukami. Trafostacja Sztuki Szczecin ma być miejscem styku obrazu i dźwięku. – Nie chodzi nam o stworzenie instytucji spełniającej tylko jeden określony cel, Trafostacja ma być jak żywy organizm – mówi Waldemar Wojciechowski, pomysłodawca utworzenia TSS.

TSS będzie miejscem przyjaznym artystom. – W Szczecinie brakuje dla nich zaplecza. Artysta musi mieć instytucję, która go będzie wspierać – dodaje Agata Zbylut. – W ogólnopolskich publikacjach o sztuce, nie znajdziemy artystów tworzących w Szczecinie, a to dlatego, że twórcy wybierają miasta, które dysponują odpowiednim zapleczem – podsumowuje. Ponadto TSS podniesie znaczenie kulturalne miasta oraz stanie się ciekawym punktem na mapie turystycznej, będzie żywą instytucją działającą na rzecz szeroko rozumianej sztuki i kultury.

Możliwości, jakie daje budynek transformatorowni są ogromne. Obiekt ma łącznie 12,6 m sześc., główna hala to 400 m kw. o wysokość 19 metrów. Na ostatnim poziomie przewidziana jest także kawiarenka widokowa, na którą zgodę wstępnie wydał Miejski Konserwator Zabytków.

Trafostacja Sztuki Szczecin ma zostać ukończona do 2012 roku. Jesienią tegoż roku instytucja chce podjąć swoje statutowe działanie. Na początku stycznia 2010, ma zostać ogłoszony przetarg na szczegółową koncepcję architektoniczną, projekt budowlany i wykonawczy. Całkowity koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 12 mln złotych, ale ostateczna suma będzie wiadoma po sporządzeniu kosztorysów. Sumę tę zabezpieczono w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym, który został uchwalony podczas sesji Rady Miasta 14 grudnia br. Jeśli Trafostacja nie uzyska dofinansowania z RPO, inicjatorzy zapowiadają staranie się o inne środki finansowania, także z UE.

Głównym partnerem TSS będzie Akademia Sztuki. Trafostacja będzie dla absolwentów Akademii źródłem pierwszego kontaktu ze sztuką współczesną, będzie organizowała pierwsze wystawy, pokazy itd.

Drugim strategicznym partnerem TSS jest Tabakfabrik w Vierraden (na trasie do Schwedt). Jest to niewielki kompleks budynków warsztatowo – seminaryjnych, Tabakfabrik będzie stanowić istotne uzupełnienie oferty i programy Trafostacji. Efektem takiej współpracy ma być promowanie regionu czy wymiana artystyczna.

Powstanie Trafostacji Sztuki Szczecin to tylko kwestia czasu. Jest ona wręcz niezbędnym elementem w kontekście pretendowania do Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz rozwoju funkcji metropolitalnych Szczecina. Czekamy z niecierpliwością na wyniki styczniowego przetargu.

Ewa Mikołajczyk

·
The Patriot
1,085 Posts
powiem wam że po malutku po mału ale ESK będzie nasze :D Lublin i Łódź się sadzi gdzie popadnie, ale niech ktoś mi powie kto będzie miał 3 takie nowe obiekty jak my? Filharmonia, Zajezdnia i Trafostacja. Bueno!
Nie zapeszaj, ale strasznie podoba mi się ten budynek, jakby go zagospodarować wraz z otoczeniem wyglądałoby świetnie! Szkoda tylko tej drukarni :(

1 - 20 of 443 Posts