SkyscraperCity banner

1 - 20 of 32850 Posts

·
Registered
Joined
·
4,238 Posts


MZK Szczecin

================Nowe malowanie MZK


Szczecińskie tramwaje będą miały nowe barwy.
Miejski Zakład Komunikacyjny przygotował trzy propozycje.


Obecnie tramwaje mają kolor biały. Kolorowa jest jedynie dolna część pojazdów - to granatowo czerwone pasy nawiązujące do barw Szczecina.

- Te barwy są niepraktyczne - mówi Krzysztof Turczyn, zastępca dyrektora MZK ds. eksploatacji. - Kolor biały trudno jest utrzymać.

MZK chce więc radykalnie zmienić wygląd tramwajów.

Przygotowane zostały trzy propozycje zmian. Dwa tramwaje już pomalowano i jeżdżą na swoich trasach, trzeci jest przygotowany do malowania i wyjedzie na tory za około dwa tygodnie.Pierwsza propozycja nawiązuje do przedwojennych barw szczecińskich tramwajów. Pomalowano w ten sposób jeden z "Helmutów". Niemal cały pojazd jest kremowy, jedynie pas na wysokości kół ma intensywną, czerwoną barwę.Druga propozycja prezentowana jest na tramwaju typu 105.
Środkowy pas pomalowany jest na kolor seledynowy. Górna część, na wysokości okien, i dolna - na wysokości kół - ma ciemno niebieskie barwy.

Trzecia propozycja jest w przygotowaniu.
Tramwaj typu 102 (przegubowy) będzie miał ciemno szary dach, szaro-stalowy środkowy pas i karminowo-czerwoną część na wysokości okien i kół.

- To mój faworyt wśród tych trzech pomysłów - przyznaje Krzysztof Turczyn.

Wybór nie będzie jednak należał jedynie do dyrekcji MZK.

- Konsultujemy się w tej sprawie z Wydziałem Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego - mówi Krzysztof Turczyn. - Chcemy też zaprosić do dyskusji mieszkańców Szczecina.

Kiedy wszystkie trzy pojazdy będą już na ulicach MZK ogłosi na swojej stronie internetowej ankietę (będą też zdjęcia wozów).

- Głos mieszkańców będzie dla nas bardzo ważny - mówi dyrektor Turczyn.

MZK twierdzi, że przemalowanie szczecińskich tramwajów nie będzie wiązać się z jakimiś dodatkowymi kosztami. Wozy mają otrzymywać nowe barwy przy okazji remontów karoserii. Zamiast białą farbą zostaną pokryte nową.

- Szacujemy, że wszystkie tramwaje będą w nowych barwach dopiero za około trzy lata - mówi Krzysztof Turczyn.

Kolor tramwajów to w Polsce niemal symbol miasta. Przed wojną szczecińskie tramwaje miały kolor jasnokremowy. Po wojnie wozy malowano na czerwono (jedynie wokół okien na kremowo). Dziesięć lat temu pojawiły się obecne, niepraktyczne jak się okazuje, kolory.


Andrzej Kraśnicki jr, 12 sierpnia 2005 r.
 

·
Banned
Joined
·
15,355 Posts
no czas najwyższy, SZ miał chyba najgorsze malowanie w Polsce. biały kolor nie zdaje absolutnie egzaminu. dobrze, że wreszcie ktoś na to wpadł. szkoda , że nie ma jeszcze trzeciej propozycji, ale przyznam, że nie bardzo mi sie te dwie podobają. na pewno pierwsza jest lepsza, bo ten seledyn to coś słabo, słabo...
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
:bash: Nie rozumiem dlaczego zmieniaja barwy. Stara byla bardzo dobra. Do tego nawiazywala do tradycji. Przed wojna tramwaje byly kremowe, po wojnie zaczeto malowac je na bialo. Kolor czerwony wprowadzono ze wzgledu na brak pieniedzy na mycie tramwajow. W przypadku dobrze zorganizowanego przedsiebiorstwa, ten ostatni argument nie wystepuje, a niestety MZK takim przedsiebiorstwem nie jest :(
Szczecin to chyba jedyne miasto w Polsce, w ktorym kazdy przewoznik bedzie mial wlasne barwy zakladowe - w Szczecine istnieja 3 spolki obslugujace dzienne linie autobusowe i jedna obslugujaca tramwaje.

Malowanie SPAK i SPAD


SPPK


Do tego przez jakis czas po miescie beda jezdzic autobusy w barwach BVG


Nie wspominajac juz o liniach podmiejskich PKS Szczecin, ktora oprocz barw zakladowych ma autobusy w malowaniu FF/Main.

Jakby tego bylo malo - MZK chce do tej mozaiki dodac swoje dziwne pomysly na kolorystyke. GRRRRRRRRRRRRRRRRR...
 

·
in omnia paratus
Joined
·
4,007 Posts
Najbardziej podoba mi sie pierwszy schemat malowania, ten helmut wyglada naprawde niezle. drugi jest taki nijaki a trzeciego jak nie widze to nie oceniam.
 

·
mostowniczy
Joined
·
341 Posts
Neeeeeeeeeeee! Przeciez to ohydnie wyglada... :doh: Druga propozycja to szczyt bezguścia, zobaczymy jak będzie wygladał trzeci wariant.

Dotychczasowe malowanie pojazdów MZK, SPAD i SPAK najbardziej pasowało do miasta, w sposób oczywisty kojarzyło się z barwami miasta. Ale już teraz można dostać oczopląsu, bo część tramwajów i autobusów jest zaklejona reklamami całopojazdowymi, i tak na szczecińskich ulicach jeździ czarne Volvo, czy fioletowy i zielony Jelcz...
 

·
Registered
Joined
·
1,018 Posts
Jakoś nie zachwycają mnie te barwy, druga propozycja to już totalna porażka. Chętnie zobaczę tę ostatnią propozycję, bo może rzeczywiście okaże się najlepsza.

W Poznaniu na całe szczęście nie ma takiego problemu jak malowanie autobusów na 3 różne sposoby, nie licząc oczywiście autobusów podmiejskich. Niestety każda gmina maluję swoje pojazdy na swój sposób. Tak się czasem zastanawiam czy nie da się zmusić gmin ościennych to stworzenia wspólnego systemu komunikacji- włączając to jeden rodzaj biletów obowiązujący w całej aglomeracji, jeden rodzaj malowania. Czy powiat nie ma na to żadnego wpływu? Skoro autobusy podmiejskie korzystają z przystanków MPK, czy tez z obszarów zarządzanych przez ZDM, to nie da się ich postraszyć, że nie będą mogły się na nich zatrzymywać, jeżeli nie ujednolicą malowania i biletu z MPK?
Na szczęście witać pewne objawy poprawy, bo powróciły nareszcie linie podmiejskie obsługiwane przez MPK.
 

·
...
Joined
·
11,893 Posts
zdecydowanie 3 opcja najlepsza
tylko właściwie po co to wszystko, skoro i tak tramwaje zostaną zapewne w przyszłości oklejone różnymi reklamami?
 

·
...
Joined
·
11,893 Posts
Święto szczecińskiej komunikacji miejskiej

Mam nadzieje, że Torney się nie obrazi, jeśli wrzucę tu info z GW :)
po części związane jest ono z tym tematem
Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG

- I pomyśleć, że ludzie teraz narzekają na tramwaje! - podsumował przejażdżkę wagonem z 1926 r. jeden z pasażerów

Szczecinianie tłumnie wzięli udział w niedzielnych obchodach 60-lecia komunikacji miejskiej. Była okazja zwiedzić dwie szczecińskie zajezdnie, pooglądać tabor i pojeździć zabytkowymi tramwajami. Siedmioletni Michał Wypych (ma w domu kolekcję tramwajów-zabawek) przyszedł do zajezdni Golęcin z mamą, by z bliska pooglądać prawdziwe tramwaje i zasiąść z sterami jednego z nich.

- Bardzo fajne są te stare, które już nie jeżdżą po mieście - stwierdził chłopiec, który być może w przyszłości zostanie motorniczym.

Kiedy wszyscy zwiedzający zajezdnię na Golęcinie zaspokoili już ciekawość, tramwaje ruszyły na przejażdżkę po mieście w kierunku Pogodna. Na przedzie parady, całkowicie zapchany, jechał skład "enek" z lat 50. Wśród podróżnych znaleźli się również prawdziwi znawcy.

- Nigdy nie byłem w tramwaju zwykłym pasażerem. Interesowało mnie, jakim typem dzisiaj jadę, dlaczego ten chodzi ciszej, a w innym drzwi głośniej trzaskają... - opowiada 20-letni Paweł Joniak, członek Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Komunikacji Miejskiej. - Rodzina uważała to za dziwactwo. A potem dowiedziałem się o istnieniu Towarzystwa i innych ludzi, którzy mają podobne fascynacje.

W zajezdni Pogodno na przyjezdnych czekały wagony techniczne i prawdziwa gratka: możliwość zwiedzenia zajezdni "z pokładu" zabytkowego wagonu z 1926 r. Na szczecińskich torowiskach pojawiał się jeszcze do lat 60. Przetrwał, bo został przerobiony na pług śnieżny. Odremontowany w latach 90. służy obecnie za atrakcję turystyczną.

- Dzisiaj w tramwaju wszystko jest skomputeryzowane: motorniczy sobie siedzi, słucha radia, od czasu do czasu powciska jakieś guziki. A tutaj trzeba się porządnie nakręcić, napocić. O radiu nie ma mowy, bo trzeba się wsłuchać w muzykę pojazdu - wyjaśnia Roman Mirek, motorniczy wagonu "Bremen" z 1926 r. - Ale to całe moje życie. Dzięki tym tramwajom ciągle czuję się młody.
 

·
- -
Joined
·
3,395 Posts
@kaliszanin177
Na tych Scaniach rzeczywiście wygląda nieszczególnie. Paseczek z napisem KLA mogliby poprowadzić jako przedłużenie niższej części okien, a ten drugi sobie darować.

Autobusy te jeśli się nie mylę były używane w Lahti, identyczne zostały sporowadzone do Słupska:

 

·
Registered
Joined
·
4,238 Posts
Discussion Starter #16
Raine said:
Mam nadzieje, że Torney się nie obrazi, jeśli wrzucę tu info z GW :)
No coś Ty Raine. Temat pasuje, tylko się trochę dziwię, że nie napisałeś nic o autobusach w Kaliszu.

Szczecinianie tłumnie wzięli udział w niedzielnych obchodach 60-lecia komunikacji miejskiej.
Polskiej komunikacji miejskiej dodajmy. Pierwszy tramwaj wyjechał na ulice Stettina 23 VIII 1879 roku.
 

·
THE FALLEN EMPIRE
Joined
·
806 Posts
3cia wersja kojarzy mi sie z Gdanskiem. Jestem za opcja 0 - czyli obecna.

Ostatnio poczytalem tez rozne transportowe grupy dyskusyjne.

Racjonalne zakupy tramwajowe (8.08.2005)
ToT, Kurier Szczeciński

Prawdopodobnie w październiku dowiemy się, kiedy Szczecin kupi nowe tramwaje.
Wtedy będzie też wiadomo, o jaki tabor się wzbogacimy: całkiem nowy, czy nieco
wysłużony.

Do wykorzystania będzie ok. 14 mln zł, większość to dofinansowanie ze
Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Za taką kwotę można
kupić np. 2 nowoczesne wagony niskopodłogowe. Nie rozwiąże to kłopotów z
taborem, poza tym - przy fatalnym stanie szczecińskich torowisk takie wagony
długo by nie pojeździły.

- Dlatego będziemy się raczej starać o zakup większej liczby tańszych
tramwajów, by mieszkańcy odczuli odmłodzenie taboru - tłumaczy Andrzej
Grabiec, zastępca prezydenta Szczecina.

W 2001 r. Szczecin zakupił 14 wagonów typu 105N2k/S, czyli udoskonalonych
tramwajów wymyślonych 30 lat temu. Wszystkie wagony mają silniki, mogą więc
kursować samodzielnie lub służyć za pierwsze wagony w składzie. Nie da się ich
jednak łączyć z innymi typami tramwajów, toteż najczęściej kursują w parach i
zakupy sprzed kilku lat nie są w pełni wykorzystane. Dlatego miasto ogłosi
najprawdopodobniej przetarg na dostawę przyczep pasujących do wspomnianych
wagonów. Nowe nabytki - bez silników i kabin motorniczych, połączone z
zakupami sprzed kilku lat - znacznie zwiększyłyby liczbę nowoczesnych składów
w mieście. Przetarg może być ogłoszony nawet w ciągu 2 tygodni, najpierw
jednak musi zapaść odpowiednia decyzja. Nie jest tajemnicą, że wygrać może
tylko firma z Chorzowa, która dostarczyła wagony silnikowe. Ze względu na czas
dostawy nowe wagony mogłyby się pojawić najwcześniej wiosną przyszłego roku.
Na grupach pojawily sie tez spekulacje na temat kupna uzywanych tramwajow. Ponoc szczecinscy decydenci byli zainteresowani ... 102N z Wroclawia :bash: Ktos z forumowiczow przebakiwal tez cos o Tatrach z Berlina - BVG zamierza w najblizszym czasie kupic znaczna partie nowych tramwajow.
 

·
Registered
Joined
·
4,238 Posts
Discussion Starter #18
Święto tramwajów - raz jeszcze


Dwunastego sierpnia 1945 r. w Szczecinie uruchomiono dwie pierwsze linie tramwajowe: "3” i "7”. W niedzielę z okazji sześćdziesiątej rocznicy tego wydarzenia spotkali się miłośnicy szczecińskiej komunikacji.

- Łza mi się w oku kręci, gdy patrzę na te wagony. Przez pięćdziesiąt lat jeździłem nimi do pracy - mówił 80-letni szczecinianin Jan Walentowicz.

Wszystkie rodzaje szczecińskich tramwajów (Bremen 144, 6T6 popularne "helmuty”, N, 4N1 i najnowsze 105 N2) można było zwiedzać w zajezdniach na Golęcinie i Pogodnie. Wcześniej historyczne już składy wyjechały w trasę. Chętnych na przejażdżkę nie brakowało.

- Niestety, nie wszystkie tramwaje i urządzenia przetrwały. Duża część poszła na złom zanim pojawiła się grupa ludzi chcących ocalić je od zapomnienia - mówił Mirosław Janiak, ze Stowarzyszenia Miłośników Szczecińskiej Komunikacji.

Dzięki stowarzyszeniu udało się naprawić najstarszy szczeciński tramwaj o nazwie Bremen 144. Powstał w 1926 r. i regularnie jeździł po Szczecinie do 1969 r. W niedzielę można było się nim przejechać wokół zajezdni.

Sensację wzbudzał też wagon o nazwie 4N charakteryzujący się dwoma pulpitami sterowniczymi, drewnianymi krzesłami i ręcznie zamykanymi szerokimi drzwiami. To jedyny taki egzemplarz, który przetrwał do naszych czasów. Jego następcy, po wielokrotnych modernizacjach, nadal jeżdżą po szczecińskich torowiskach (jako 105 N2). Teraz zaopatrzone są m.in. w klimatyzowane stanowisko motorniczego i elektroniczne wyświetlacze informacji dla pasażerów.

Stare tramwaje można oglądać w zajezdni Pogodno.

 

·
Banned
Joined
·
5,488 Posts
Barwy dla Szczecina

Apropos pomysłów MZK, to czwarta propozycja byłaby najlepsza::cheers: :cheers: :cheers: :cheers:

coprawda jest to jedna z propozycji barw dla Elbląga, ale na wskroś szczecińska. Jeśli już malować tabor inaczej niż dotychczas, to właśnie na bazie miejskich barw. Skośne malowanie fajnie wygląda :)

@Raine
dzięki za adres, bo coś nie mam szczęścia do webshots.com, tzn. nic nie zmieniam, a zdjęcie pojawia się i znika. :dunno:
 
1 - 20 of 32850 Posts
Top