SkyscraperCity banner

201 - 220 of 457 Posts

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #201 (Edited)
Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia są moją własnością. Jeżeli chcesz je wykorzystać - zapytaj o zgodę.

Dopiero teraz wstawiam zdjecia z majówkowej wycieczki. Dla urozmaicenia postanowiłem wybrać się na północ. Tak daleko w stronę morza jeszcze mnie nie było. Dostałem się w okolice Trzebieży. W jej bezpośrednim sąsiedztwie, u bram Zalewu Szczecińskiego, leży wyspa Chełminek. Możemy o niej kilka słów przeczytać np. w Wikipedii. Dowiadujemy się stamtąd np., że wyspa jest niezamieszkała i to było dla mnie informacją, która skłoniła mnie do wybrania się właśnie tam.

Chełminek położony jest ok. 4,5 godziny wiosłowania turystycznym, dwuosobowym kajakiem od Wałów Chrobrego.

Wrzucę tutaj raczej tylko zajawkowe zdjęcia, bo pełne słońce bardzo utrudniało zrobienie dobrej fotografii. Więcej szczegółów (np. jak poszczególne dzielnice wyglądają z perspektywy Odry) pokażę za którymś z następnych razów, bo kierunek północny bardzo mi się spodobał :)

Na Odrze jest całkiem spory ruch - często zdarza nam się minąć spory statek. Robi to duże wrażenie zwłaszcza na kimś przyzwyczajonym do towarzystwa jedynie barek i jachtów.

1. Wodolot mija się z kontenerowcem. Z prawej strony wędkarze. Dużo wędkarzy.

2. Kapitan Lus, Malta

3. Paper Star, Antigua Barbuda

4. Myślisz, że to Batman.

5. ...A to tylko dupa kormorana.

6, 6a. Mijamy Betonowca. Drugie zdjęcie jest archiwalne i wrzucam je w ramach rekonpensaty za chałowate zdjęcie robione pod słońce.

7. Daleko od nas - kominy Zakładów Chemicznych Police.

8. Po drodze mijamy kilka małych plaż. To jedna z nich. W oddali, jeśli odbrze się przyjrzeć, widać wieżę kościoła.

9. Cepheus, Wielka Brytania.

10. Widok na Roztokę.

11. Wiatr był bardzo słaby, a mimo to żaglówek sporo (choć może zdjęcia tego nie oddają).

12. Zbliżamy się do celu podróży.

13. Płytkie, porośnięte dno tuż przy południowym brzegu.

14. Opuszczony dom latarnika.

15. Rzut okiem w stronę Szczecina.

16. Latarnia po południowej stronie jest mniejsza od tej na północy wyspy.

17. Świetne miejsce na obóz.

Wsiadamy z powrotem w kajak i opływamy wysepkę dookoła.

18, 19. Także po południowej stronie - las kormoranów. Jest ich tutaj kilka(naście) razy więcej niż w Lesie Kormoranów nad Jeziorem Dąbie. Całe mrowie.

20. Plaża Kormoranów.

21, 22. Nie mogłem się powstrzymać i znów się zdesantowałem. Ta plaża nocą musi być przerażająca.

23. Wgłąb wyspy.

24. Jakiś trzcinowiec :) Pięknie śpiewa.

25. Wschodnia strona Chełminka. Można powiedzieć - jego druga twarz.

26, 27. Południowa strona nalezy do kormoranów, a wschodnia - do łabędzi.

28. Chełminek od północy. Usypany kamieniami, ale mimo to doskonale nadaje się na prywatną plażę.

29. Rzut okiem ze wspomnianej plaży na północ - na Zalew Szczeciński.

30. Na koniec - spojrzenie na Chełminek od zachodu. Widać dwie latarnie wyznaczające granice toru wodnego. Po mojej prawej ręce jest marina w Trzebieży.

Wniosek z tej mojej wycieczki wyciągnąłem taki, że nie doceniałem wcześniej tych rejonów. Zamierzam po mału nadrabiać zaległości.

edit: zapomniałem o tym wspomnieć wcześniej. W pobliżu Stepnicy spotkałem grupę kajakarzy, którzy odpoczywali na jakiejś plaży. Podpłynąłem żeby się przywitać i wywiązała się rozmowa. Okazało się, że ta grupa (6 osób, o ile pamiętam) to wycieczka z Poznania. Wybrali się na spływ Wartą i Odrą do Stepnicy właśnie. 400 km. Byłem w takim szoku, że nie zrobiłem im zdjęcia. Wstyd, wiem. W ramach szczecińskiej gościnności dałem im upominek - flołtingową smycz. Oni mi wzamian - naklejkę z logo Poznania.

·
Registered
646 Posts
Północ jest szalenie atrakcyjna, problemem jest jednak niewielka ilość dobrych miejsc do wodowania. Czyli takich, gdzie można bezpiecznie zostawić auto:)

No i jak powieje niekorzystnie to fale dają popalić, bo mają gdzie się rozpędzić.

Na biwak polecam plażę na wysokości betonowca

·
zdradziecka morda
4,492 Posts
^^ Wschodnia stawa bramy torowej (zdaje się numer 4, ale nie dam się pociąć :)). Świetne zdjęcie.

Fable, może kogoś zaciekawią informacje z tych linków:
Stacja Nautyczna Chełminek:

http://www.latarnie.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=126&Itemid=212&lang=pl

Znaki nawigacyjne na Zalewie Szczecińskim:

http://www.latarnie.com.pl/index.ph...category&layout=blog&id=46&Itemid=191&lang=pl

Ciekawostka - filmik z roku 1935, pokazujący lodołamacz Stettin (ten sam, który do tej pory nas odwiedza a zbudowany w Stettiner Oderwerke :cheers:). W 0.30 i 0.40 widać stawy bram torowych ale nie mogę rozpoznać których.

http://www.britishpathe.com/video/clearing-the-path

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #206 (Edited)
Chyba muszę tam wrócić i dokładniej się rozejrzeć po wyspie :) Dzięki!

To pozwolę sobie jeszcze dodać, że 26 maja rusza seria kajakowych wycieczek pod hasłem Tajemnice Szczecina widziane z kajaka. Szczegóły na www.kajakowy.szczecin.pl
Gdyby miało to charakter otwarty, to chętnie bym wziął udział dla samego wiosłowania, ale niestety w przyszłym tygodniu wyjeżdżam i nie zawitam do Szczecina aż do końca wakacji. Nie licząc Zlotu Zaglowców rzecz jasna ;)

·
Registered
646 Posts
Chyba muszę tam wrócić i dokładniej się rozejrzeć po wyspie :) Dzięki!

Gdyby miało to charakter otwarty, to chętnie bym wziął udział dla samego wiosłowania, ale niestety w przyszłym tygodniu wyjeżdżam i nie zawitam do Szczecina aż do końca wakacji. Nie licząc Zlotu Zaglowców rzecz jasna ;)
To ma charakter otwarty. Jeśli ktoś ma własny kajak może na własną rękę do nas dołączyć. Za darmo:) [taki bonus za bycie fanem kajaka], a kto nie ma ten płaci za miejsce w dostarczonym na miejsce zbiórki polietylenie:)

·
Registered
2,562 Posts
niestety w przyszłym tygodniu wyjeżdżam i nie zawitam do Szczecina aż do końca wakacji. Nie licząc Zlotu Zaglowców rzecz jasna ;)
Łee, a ja liczyłem jeszcze na jakieś kajakowanie. Trzeba będzie przedsięwziąć coś na własną rękę albo skorzystać z propozycji Krasia :)

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #211 (Edited)
Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia są moją własnością. Jeżeli chcesz je wykorzystać - zapytaj o zgodę.

W przeddzień wyjazdu wybrałem się jeszcze na krótką wycieczkę. Byłem na Dziewokliczu i Kanale Leśnym, a do centrum chciałem wrócić Regalicą. Ale kiedy już na nią wypłynąłem, pomyślałem że zamiast płynąć Regalicą spróbuję objazdu, który w Przewodniku Kajakowym Krasia zaznaczony jest jako drożny wczesną wiosną lub jesienią. Wpłynąłem w Zatokę Brynecką, a dalej w Brynecki Nurt. I tu dobra nowina - mimo stosunkowo późnej już wiosny był całkowicie żeglowny. Przepłynięcie go nie sprawiało absolutnie żadnych problemów. Mało tego - polecam taką wycieczkę każdemu. Czułem się tam dziwnie swojsko :)

Z Dziewoklicza dostaniemy się tam przepłynąwszy Kanał Leśny, a potem fragment Regalicy między kolejowym mostem zwodzonym i Autostradą Poznańską. Za nią po lewej trafimy na Zatokę Brynecką, która prowadzi do Bryneckiego Nurtu.

Sama Zatoka Brynecka, mimo bliskości Autostrady i wiążącego się z tym hałasu, jest dość przyjemną okolicą. Już ona jest pewnym azylem od Regalicy.

Odwracamy się w kierunku, w którym płyniemy i widzimy dość szeroki kanał.

Po chwili ukazuje się łagodny łuk.

Łuk, a za nim prosty odcinek.

Wychylający się kaczor. Może coś zobaczył albo się spieszy?

Łabędzica schodząca z gniazda. Dziwaczny widok.

Ważek było od groma, to choć jedną musiałem upolować ;)

Gdyby się okazało, że ten dom jest niezamieszkany to go zaklepuję! To naprawdę fantastyczna okolica.

To chyba facet tej, która wyłaziła z gniazda na zdjęciu

Tak jakby troszkę zarastało, ale kanał jest w pełni żeglowny.

Następny zakręt. Druga czapla.

W Przewodniku Kajakowym Krasiu pisze, że wzdłuż Bryneckiego Nurtu roi się od paskudnych bud i altanek posklecanych z byle czego. Troszkę w tym prawdy jest, choć szczerze mówiąc muszę przyznać, że i tak wyglądają lepiej np. od tych na Gocławiu albo Wyspie Grodzkiej.

Dopływamy do ostatniej prostej. To odcinek długi i prosty jak strzała. Ale to także zdjęcie kajaka ;) Mam nadzieję, że w następnych fotorelacjach nie będzie już zielonego kadłuba.

Brynecki Nurt jest mega! Naprawdę super okolica. Byłem pewien, że zastane wąski kanał. Slumsowaty i zaśmiecony. Nic z tych rzeczy. Jest różnorodnie, cicho, przyjemnie i - co dziwne - zupełnie czysto. Polecam!

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #214

·
Registered
66,501 Posts
Uwielbiam ten wątek! :cheers:

201 - 220 of 457 Posts