SkyscraperCity banner

281 - 300 of 457 Posts

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #281 (Edited)
Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia są moją własnością. Jeżeli chcesz je wykorzystać - zapytaj o zgodę.

OK, więc skoro już wypłynęliśmy ze Szczecina to zerknijmy co się czai za pierwszym zakrętem w lewo. Cieśnica, czyli Ciasny Nurt.

1. Kanał Skolwiński

W encyklopedii Pomeranica można przeczytać ciekawostkę odnośnie Kanału Skolwińskiego.

Wygląda na to, że brzeg był w przeszłości przynajmniej częściowo uregulowany.

Dość długi i prosty odcinek. Urzekła mnie trzcina odbijająca się w tafli wody. Pięknie.

Gwiazdy wycieczki: 7 czapli na sejmiku.

Oczywiście szybko odleciały obgadywać mnie gdzie indziej. W tle już widać kominy Zakładów Chemicznych.

Dalszy, spokojny odcinek Cieśnicy.

Widok na Domiążę z ujścia Cieśnicy.

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #282 (Edited)
Wszystkie zamieszczone poniżej zdjęcia są moją własnością. Jeżeli chcesz je wykorzystać - zapytaj o zgodę.

Czas teraz na przepłynięcie głównej polickiej rzeki - Łarpii.
Od Wałów Chrobrego dzieli ją ok. 14 kilometrów.

Kwestia biegu Łarpii wymaga wyjaśnienia. Na powyższym zdjęciu widać, że uchodzi ona do Domiąży. W rzeczywistości jednak, szeroki - ostatni odcinek to nie Łarpia, a Policki Nurt. Dobrze pokazuje to mapa z 1938 roku:

Widać tu, że Larpe (na tej mapie nienazwana) uchodzi do Jasenitzer Fahrt (później akwen ten został podzielony i jego południowa część nazwana została Pölitzer Fahrt).

No, to płyniemy.

1. Zaczynamy wpływając na Łarpię z Cieśnicy.

2. Uschnięte i łyse drzewo puste w środku.

3. Wygląda jak przepompownia.

4. Łagodny meander.

5. Za nim prosty odcinek.

6. Hmm... Elementy infrastruktury. Stare.

7. Waterfront :D

8. Za kolejnym zakrętem zastajemy już teren zabudowany. To Mścięcino.

9.

10. Łarpia pełna jest odnóg podobnych do tej.

11. Kolejna prosta. Na drugim planie dominuje Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

12. Klasyczny, wiejski obrazek.

13. Kacza para. Ale te nie zmieniły upierzenia.

14. Pierwszy z dwóch mostków na Łarpii. Za nim rzeczka jest tak płytka i mulista, że kajakiem szurałem o dno.

15. Kolejna krótka odnoga.

16. Trochę zdziczała okolica, ale miejscami ma swój urok.

17. Zasadniczo jednak można odnieść wrażenie, że Police jeszcze bardziej zapomniały o wodzie niż Szczecin.

18. Wspomniany wcześniej Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

19. Kolejna długa prosta.

20. Fajna altanka kiedyś była.

21.

22. Kolejna przepompownia.

23. Drugi mostek.

24. Odrobinę podobne do Ostrowa Grabowskiego.

25. Może tu szlifował swoje umiejętności Aleksander Doba?

26. Ostatni kawałek lodu w okolicy.

27. A tu niby też rudery, ale czyste i zadbane. Dowód, że wystarczy posprzątać żeby było bardziej elegancko.

28. Po lewej jeszcze jedna odnoga.

29.

30. Na końcu tego kanału jest Jasienica.

31.

·
Prawobrzeże-Centrum
5,520 Posts
Można dojść do wniosku, że tereny nadrzeczne w Szczecinie i okolicach, a może i w całej Polsce przypominają te sąsiadujące z krajowymi liniami kolejowymi. :|

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #285
Można dojść do wniosku, że tereny nadrzeczne w Szczecinie i okolicach, a może i w całej Polsce przypominają te sąsiadujące z krajowymi liniami kolejowymi. :|
Trafna uwaga, niestety. Wszędzie budy, lepianki, sklecone z blachy i kartonów baraki.

·
Załomiak
3,379 Posts
[...] Na koniec wycieczki - wrota do miasta:

Już chyba niedługo, bo jeżeli dobrze kojarze, to mają tę część sieci okablować i pod dno. Ale z bliska te słupy wydają się przeogromne. Wlaściwie to są ;)

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #288 (Edited)
Zdjęcia ani filmik nie są kategorii A, ale dziś podczas krótkiej wycieczki niechcący zauważyłem coś, czego nigdy nie szukałem ani nad czym nigdy się nie zastanawiałem: jak wygląda i gdzie można znaleźć czaple gniazdo.
Nad brzegiem na długości ok. 25 metrów, wysoko na drzewach rzuciło mi się w oczy aż 14 gniazd wokół których krążyli czapli rodzice. Wrzucam te zdjęcia i nagranie bo dla mnie była to nowość ;)

Rzut okiem na całe osiedle.

Czapla siadająca obok swojego gniazda.

Czapla w swoim domu.

Czaple, jako ptaki brodzące muszą mieć stosunkowo dobry wzrok, ale ta którą widzimy w 4:30, ewidentnie pomyliła jemiołę z własnym gniazdem :D

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #290 (Edited)

Wybrałem się na Międzyodrze w poszukiwaniu tego wielkiego czaplińca, o którym znalazłem informację, że jest na Kurowskich Błotach, ale go nie znalazłem. Nie tym razem przynajmniej ;) Ale widziałem kilka innych ciekawych obrazków.

Trudno uwierzyć, że ostatnia fotorelacja z Przecznicy - mimo, że była robiona 2 kwietnia zeszłego roku - przedstawiała w zasadzie Międzyodrze zimą. Byłem tam dziś i oczywiście krajobraz był nie do poznania. Sami zresztą zobaczcie ;)

Palec pokazuje kierunek patrzenia.

Wiosna to najlepszy czas na pływanie Przecznicą i w ogóle po Międzyodrzu. W późniejszych miesiącach wszystko zarasta i pływanie bywa bardzo utrudnione.

Może zacznijmy klasykiem. Złożyło się jakoś, że w tym miejscu najłatwiej mi zrobić ujęcie porównawcze:

1. Górne zdjęcie jest oczywiście dzisiejsze. Poniższe to odpowiednio: 2.04.2013 oraz 22.10.2012.

2.

3.

4. Jakby trochę zarastało.

5. Polująca czapla siwa.

6. Czapla mnie zauważyła...

7. ...i uciekła na kolejny odcinek Przecznicy.

8. Oto on. Prosty jak MJW.

9. Wybór: Obnica prosto, Skośnica śluzą w lewo.

10. Śluzą w lewo ;)

Żeby nie było zbyt sucho, jako bonus dodaję kilka zdjęć ustrzelonych w innych miejscach:

Przekop Parnicki: czaple osiedle - czapliniec

Przekop Parnicki: jedna z czapli wstała zobaczyć, kto przypłynął

Przekop Parnicki: ta czapla chyba gapi się prosto na mnie!

Jezioro Kurowskie: Ten łabądź długo tak siedział z głową pod wodą. Nawet pomyślałem przez moment, że nie żyje.

Jezioro Kurowskie: Ale po dłuższej chwili się wynurzył. Nie wiem czego on tam szukał tyle czasu :)

Jezioro Kurowskie: trzy kanie na polowaniu

Jezioro Kurowskie: jedna z bliska

vvv poprawiłem, dzięki :)

·
Idealista Szczeciński
10,529 Posts
Zdjęcia jak zwykle super ale szponiasty krzywodzioby to nie jest jastrząb, raczej kania czarna. Kanie łatwo rozpoznać po lotkach 'ogonowych' o jaskółczym kształcie. ;)

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #292
Nie ładuję fotorelacji. Po jeziorze Dąbskim oprowadzę kiedy indziej. Wrzucam tylko krótki filmik z wczorajszej wycieczki. Nakręciłem go w czasie przerwy, jaką zrobiłem sobie u styku dwóch dąbskich jezior. O, tutaj.

Zrobiło się ciepło. Tą zajawką chcę zachęcić do częstszego pływania kajakiem ;)

·
Registered
646 Posts
To teraz ja się pokażę Szczecin od innej strony:) Środowa, 9 kilometrowa pętla trasą, na której jest zaskakująco urocza północ Szczecina, dzika dzikość przyrody, żaby zagłuszające myśli, pamiątki po u-bootach i kanał o wdzięcznej nazwie Piwny:) Co ciekawe jeszcze niedawno takie kółko byłoby niemożliwe, bo kluczowy kanał na trasie był mało gościnny.
Poniżej kilka obrazków z trasy. W niedzielę prowadzę nią wycieczkę z opowieściami w tle. To przedsięwzięcie komercyjne więc nie będę tu wprost wypisywał co i jak. Zainteresowani mogą odezwać się na priv.

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #296 (Edited)

Kanał Kurowski oddalony jest o nieco ponad godzinę wiosłowania od Wałów Chrobrego. Są nad nim położone dwie podszczecińskie wioski: Ustowo i Kurów. Mieszkańcom tych dwóch miejscowości (szczególnie Kurowa) można pozazdrościć widoków na Dolinę Dolnej Odry.

1. Widok na Odrę, w stronę Berlinki.

3. Jednoosobowy komitet powitalny. Śliczne nóżki z płetwami :*

4. Punkt orientacyjny - dokładnie na północ widać komin elektrowni Pomorzany.

5. Kurowski waterfront.

6. Kolejny punkt orientacyjny - komin Wiskordu idealnie na wschód.

7. Kurów dorobił się niewielkiej przystani. Niestety, po polskiej stronie Odry należy to do wyjątków.

8. Na Kanale Kurowskim jest też wyspa. Nie ma nazwy, a zamieszkana jest przez tyle ptaków, że z daleka słychać ich rozmowy. W tle widać Autostradę Poznańską.

9, 10. Kacza para. Facet odlatuje od swojej kobiety.

11. Właściwie miało być to zdjęcie łabędzia, ale kiedy zerknąłem na to zdjęcie po zrzuceniu na komputer, zobaczyłem też sikorkę. Na tym ujęciu akurat pije wodę.

13. Opłynąwszy wyspę ukazuje nam się znów szeroki kanał.

14. Odchodzą od Kanału Kurowskiego nieliczne odnogi. To jedna z nich. Wbrew pozorom nie jest trudna do przepłynięcia. Przy silnym wietrze stanowi doskonałe miejsce na krótki odpoczynek i relaks.

15. Nad Kanałem Kurowskim możemy zobaczyć także żeremie. Niestety, nie miałem szczęścia spotkać bobra.

16. Ostatni zakręt. Za nim pojawia się z powrotem Odra.

17. No właśnie, Odra. Ten widok pokazuje się po wypłynięciu z Kanału Kurowskiego od północy. Kliknij żeby powiększyć panoramę.

Coś jeszcze z Kanału Kurowskiego:
Nie oznaczałem tego filmu nigdzie na mapce, bo ten głos słychać wzdłuż całego kanału i w zasadzie ogólnie w trzcinach na Międzyodrzu. Słyszymy tu rozmowę co najmniej dwóch ptaków - jednego tuż przy aparacie i drugiego (lub dwóch) na przeciwnym brzegu. Kręcąc miałem nadzieję uchwycić ptaka, ale udało mi się jedynie złapać poruszane przez niego łodygi.

·
exemplis discimus
1,612 Posts
W ostatni weekend zorganizowano mi wieczór kawalerski nad jez. Drawskim, gdzie zaobserwowałem łabędzią rodzinkę. Jeśli woda w Odrze zbliża się do tamtejszej klasy czystości, niedługo nie będzie sensu wybierać się nad morze. ;)

·
Szymek
3,597 Posts
Discussion Starter #298

I jeszcze dodatek specjalny - czapliniec nad Przekopem Parnickim. Kiedy tam byliśmy ostatnio, z gniazdach prawdopodobnie znajdowały się tylko jaja. Co jakiś czas przepływałem tamtędy i wypatrywałem wyklutych dzieciaków. Zazwyczaj bezskutecznie bo pewnie się po prostu z gniazd nie wychylały. Ale udało mi się zrobić kilka zdjęć:

To zdjęcie z 6 maja. Ledwie widać małą czaplę wyglądającą nieśmiało z gniazda. Zwraca uwagę mały, ale gruby jeszcze dziób.

To zdjęcie zrobione 19 maja. Widać jeszcze dziecięce upierzenie.

A tu już z dnia wyprawy na Kanał Kurowski - z piątku (23 maja).

·
Co ja tutaj robię?!
2,246 Posts
A czy jest możliwość wynajęcia kajaka? I jak to wygląda gdybym sam się wybrał?
Bo jestem jeden i nie mam kajaka, a na taką wycieczkę z chęcią bym się wybrał. No chyba, że może jakiś z forumowiczów też byłby chętny?

281 - 300 of 457 Posts