SkyscraperCity banner

18501 - 18510 of 18510 Posts

·
Registered
1,031 Posts
Ja Wam powiem tak, a informacje mam z pierwszej ręki, bo planuję przeprowadzkę. Facet w agencji powiedział wprost, że te klitki są w zdecydowanej większości kupowane pod wynajem i wbrew bajkom rozgłaszanym w politpoprawnej prasie w znacznej mierze na kredyt. Z tym, że obliczone na konkretne wywindowane ceny wynajmu, które miały pokryć ratę i zapewnić właścicielom leżenie na tyłku i zarabianie. Miały, ale przyszła pandemia, a wraz z nią wyjechali Ukraińcy i do tego studenci. Ci drudzy wrócą, ci pierwsi nie za bardzo. I wystarczyły dwa miesiące, żeby sporą pulą mieszkań zaczął interesować się komornik.

·
Registered
49 Posts
Ja Wam powiem tak, a informacje mam z pierwszej ręki, bo planuję przeprowadzkę. Facet w agencji powiedział wprost, że te klitki są w zdecydowanej większości kupowane pod wynajem i wbrew bajkom rozgłaszanym w politpoprawnej prasie w znacznej mierze na kredyt. Z tym, że obliczone na konkretne wywindowane ceny wynajmu, które miały pokryć ratę i zapewnić właścicielom leżenie na tyłku i zarabianie. Miały, ale przyszła pandemia, a wraz z nią wyjechali Ukraińcy i do tego studenci. Ci drudzy wrócą, ci pierwsi nie za bardzo. I wystarczyły dwa miesiące, żeby sporą pulą mieszkań zaczął interesować się komornik.
Chyba nie wiesz, co piszesz, jeśli twierdzisz, że dwa miesiące wystarczą, by komornik wszedł do gry. Nie wiem, jak w innych branżach, ale u nas na budowach Ukraińców przybywa mimo pandemii. Przyjeżdżają nawet świadomi, że muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę, także... Poczekam na rozwój sytuacji, ale jak dla mnie to sprzedano Ci niezły kit. ;) U nas sprzedaż spadła, po czym wróciła praktycznie do poprzedniego poziomu (spadek o 5-10%), a spora część mieszkań nadal za gotówkę. Część na kredyt i tutaj widać zmiany, bo kilku potencjalnych kupców dostało odmowy, ale nadal się kręci. Jak długo? Czas pokaże.

·
Registered
1,031 Posts
^^ Nie napisałem, jakoby już miały się odbywać licytacje. Facet nie ma interesu wciskać kitu, żebym czekał do spadków, aby on miał mniejszą prowizję. Chodzi raczej o to, że komornicy jednak posiadają podstawową wiedzę ekonomiczną i są świadomi, że Janusze i Grażyny z kredytami we franku pod wynajem będą niebawem bezdenną kopalnią złota.

·
Registered
122 Posts
jestem tego samego zdania co Karol, dodałbym jeszcze że skonczyła się juz wieloletnia zmowa cenowa developerki. Teraz każdy walczy o siebie.

·
3. pokolenie Szczecinian
3,684 Posts
^^ ciekawostką są też pojawiające się kredyty hipoteczne ze stałym oprocentowaniem przez okres umowy. Niby spełnienie marzeń, ale skoro bank zawsze wygrywa, to spodziewam się dalszego obniżania stóp przez RPP i wylądowania poniżej zera w perspektywie kilku lat.

·
Registered
1,633 Posts
^^ Raczej nie lat. Świeżutkie:

[28-05-2020 14:56] RPP obniżyła referencyjną stopę o 40 pb do 0,10 proc., wbrew oczekiwaniom rynku
--------------------------------------------------------------------------------
2020-05-28 Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie. Stopę lombardową obniżono o 50 pb. do 0,50 proc. Stopę depozytową utrzymano na poziomie 0,0 proc. Rynek nie spodziewał się zmian stóp.

·
Registered
14,505 Posts
^^ A oprocentowanie komercyjnych pożyczek w bankach to 7-8% plus jednorazowe prowizje od kwoty transakcji, to kolejne 4-6%. Oprocentowanie moich lokat spadło chyba w marcu do 0,4%, po kolejnej obniżce stóp będzie 0,1%, przez co te instytucje stały się wyłącznie przechowalnią pieniędzy. Gdzieś w necie ktoś napisał że banki to najwięksi legalni złodzieje współczesnego świata, widać że miał świętą rację.

·
Registered
3,446 Posts
Co bank ma do inflacji? Oprocentowanie lokat zależy od stóp procentowych. Koszt pożyczki od kosztów banku + marży...
Poza tym nie wiem kto w Banku bierze dzisiaj komercyjną pożyczkę i na jaki cel? Jak większość rzeczy można kupić w promocyjnym finansowaniu 0% pokrywanym przez sprzedawcę. No chyba, że auto na kredyt :)

·
3. pokolenie Szczecinian
3,684 Posts
18501 - 18510 of 18510 Posts