SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 26 Posts

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts
Super sprawa! Jestem ciekawy jak to będzie wyglądać. Chętnie skorzystam jak już będzie gotowe. Sam myślę nad tym, by sobie zrobić jeszcze licencję na ciągnięcie narciarza wodnego :) Ale jak robiłem patenty motorowodne to było to chyba kilka razy tańsze...
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts

AKTUALNOŚCI
3 czerwca 2008 - 8:00
Szczecinek

Trzesiecko będzie miało wyciąg dla narciarzy wodnych

Jeszcze podczas tych wakacji na jeziorze Trzesiecko uruchomiony zostanie wyciąg dla narciarzy wodnych. Koszt jego budowy to około 3 mln złotych.

Będzie to pierwsze na Pomorzu Zachodnim i trzecie, największe w Polsce tego typu urządzenie.

Sam wyciąg to system masztów, między którymi zawieszona zostanie lina ciągnąca narciarzy.

- Będzie ją napędzał silnik elektryczny - tłumaczy Bogusław Sobów, szef Lokalnej Organizacji Turystycznej i prezes „Akademii Nautica”, pomysłodawca projektu. - Miłośnik ślizgów na wodzie będzie się trzymał urządzenia przypominającego orczyk. Jednorazowo może z niego korzystać dziewięciu narciarzy. Nie ukrywam, że głównym celem, jaki przyświeca tej inwestycji, to ściągnięcie na Pojezierze Drawskie turystów z całego kraju.

Prace posuwają się wartko mimo, że dno jeziora tworzy gruba warstwa mułu i solidne pokłady miękkiej kredy. Konstruktorzy pokonują trudności poprzez balowanie dna jeziora i układanie na nim grubych płyt betonowych.

Mieszkańcy Szczecinka podziwiają śmiałość projektu, ale odnoszą się do niego z dużą rezerwą.

- To dobrze, że coś się robi, że miasto otwiera się na turystykę - mówi Mariusz Getka, szef miejscowego koła wędkarskiego. - Jednak urządzenie utrudni życie wędkarzom łodziowym i mocno ograniczy nam dostęp do słynnej „górki okoniowej”.

Wokół inwestycji powstanie pełna infrastruktura, m.in. długi na 75 metrów pomost widokowy dla 150 osób.

Wyciąg zostanie wyposażony w skocznię, komplet nart wodnych oraz motorówki, które będą czuwać nad bezpieczeństwem narciarzy.

- Urządzenie będzie super bezpieczne - zapewnia Bogusław Sobów. - Będą mogły z niego korzystać nawet żółtodzioby ślizgów na wodzie.

Sławomir Włodarczyk
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
- To dobrze, że coś się robi, że miasto otwiera się na turystykę - mówi Mariusz Getka, szef miejscowego koła wędkarskiego. - Jednak urządzenie utrudni życie wędkarzom łodziowym i mocno ograniczy nam dostęp do słynnej „górki okoniowej”.
:nuts: brak slow po prostu... Dobrze, ze cos sie dzieje, tylko dlaczego u nas! Nie bedziemy mieli gdzie chodzic na ryby :lol: :lol: :lol: Znowu NIMBY?
 

·
Szczecinomaniak
Joined
·
149 Posts
Wyciąg super, tylko jak teraz zrobią pochyłe jezioro... Przecież nie usypią!


...sorry za żart z brodą. Gratulacje ciekawej inwestycji!
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts

2008-06-12, 13:55: Krzysztof Subocz

Wyciąg narciarski z poślizgiem

Wyciąg do nart wodnych na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku będzie hitem tegorocznych wakacji na Pojezierzu Drawskim. Zapowiadane na połowę czerwca otwarcie obiektu opóźni się o miesiąc.

Przyczyną jest niestabilne dno jeziora, ogromne pokłady mułu i kredy, które utrudniają zamocowanie stalowych słupów podtrzymujących liny. Inwestycja będzie kosztowała około 2,5 miliona złotych.
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts
^^ Byłoby miło :)

===========================


SZCZECINEK
10 czerwca 2008 - 0:01

Poślizg na wyciągu

To miał być hit tegorocznych wakacji. Niestety, budowa wyciągu do nart wodnych na Trzesiecku, przeciągnie się przynajmniej do połowy lipca.

Budowa największego w Polsce wyciągu do nart wodnych (tor do jazdy ma mieć 1100 metrów długości) już się rozpoczęła. Początkowo mówiono, że wyciąg będzie gotowy na grubo przed wakacjami. Potem wspominano o końcówce czerwca.
- Na dziś wiadomo, że umowa zostanie aneksowana i termin zakończenia prac przesuniemy na 15 lipca - powiedział nam wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak.

Co się stało?

- To jedna z najtrudniejszych robót, jakie kiedykolwiek zlecał szczecinecki samorząd - twierdzi wiceburmistrz.
Według Daniela Raka chodzi to dno jeziora Trzesiecko. Spodziewano się, że może kryć różne niespodzianki, ale warunki geologiczne okazały się ekstremalnie trudne. Wiadomo, że Szczecinek leży na pokładach kredy pojeziornej. Warstwy półpłynnej gytii (osadów organiczno-mineralnych) czy torfu utrudniają roboty wielu miejscach miasta. Na stałym lądzie można sobie z tym poradzić w różny sposób, przy pracach pod wodą wszystko bardzo się komplikuje.

Kluczowym elementem wyciągu jest pięć masztów, na których zostanie rozpięta lina. Muszą one stać na środku jeziora. Montuje się je za pomocą betonowych elementów zatapianych jeden po drugim (do nich będzie potem przymocowany widoczny nad wodą maszt). Części fundamentów nakładają pod wodą jeden na drugi płetwonurkowie. Wcześniej koparka pływająca na specjalnej platformie musi wybrać w tym miejscu kilkumetrową warstwę mułu, pod którą znajduje się jeszcze kreda.

Roboty idą wolniej niż się spodziewano. Nie bez przeszkód odbywa się też palowanie pod pomost startowy i platformę widokową dla publiczności. Gotowe są za to potężne betonowe odciągi, które już stoją na brzegu.

Opóźnienie jest mocno nie na rękę władzom Szczecinka. Wyciąg narciarski na Trzesiecku ma być hitem tegorocznych wakacji, reklamowanym już w branży turystycznej. Inwestycja pochłonie 2,7 mln zł z budżetu miasta.

Rajmund Wełnic


Stalowe rury, na których stanie pomost startowy wyciągu.
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts

2008-07-23, 13:44: Krzysztof Subocz

Raj dla narciarzy wodnych

Najdłuższy w Europie i najnowocześniejszy w Polsce wyciąg dla narciarzy wodnych powstał na jeziorze Trzesiecko w Szczecinku.

Wyciąg ma około 1200 metrów długości i kosztował 5 milionów złotych. Inwestycja obejmowała również budowę pomostów, pochylni, trybuny dla widowni i mola co, jak zapewniają władze Szczecinka, pozwoli wkrótce na organizację międzynarodowych zawodów. Podobne obiekty w Polsce powstały do tej pory między innymi w Augustowie, Lublinie i Ostródzie.
 

·
Pobierowo jest OK!
Joined
·
12,533 Posts
@Adik44: Podszedłbyś zrobić dokumentację, jak to wygląda po ukończeniu budowy? Niby już jest coś takiego w innych miastach, ale nigdy jeszcze coś takiego nie widziałem, jak to funkcjonuje, czy wygląda...
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts

AKTUALNOŚCI
24 lipca 2008 - 9:00
Szczecinek

Wyciąg w weekend

Jest szansa, że już w ten weekend mieszkańcy Szczecinka i goście będą się mogli poślizgać na nartach wodnych po jeziorze Trzesiecko. Wyciąg jest już ukończony, trwają wymagane przepisami odbiory techniczne. Odbywają się już jednak jazdy testowe. – Instalacja musi pracować przez określoną ilość godzin, pod obciążeniem, stąd też osoby związane z budową wyciągu wykonują ślizgi próbne na wodzie – wyjaśnia Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza. – Jeśli obiekt otrzyma pozwolenie na użytkowanie w piątek, 25 lipca, a jest na to szansa, to przez sobotę i niedzielę mieszkańcy i turyści będą mogli na szczecineckim wyciągu w ramach promocji poślizgać się na nartach wodnych nieodpłatnie.
 

·
Registered
Joined
·
74 Posts
Discussion Starter · #18 ·
No więc tak byłem widziałem i zrobiłem zdjęcia tego co widziałem bo mi słońce zasłaniało kilka rzeczy :D.


Obiecuje że w przeciągu max 2 tygodni pójdę to przetestować i jak szybko wyjdę ze szpitala to złoże relacje czy warto do nas przyjeżdżać czy lepiej sobie darować :D
 

·
Moderator
Joined
·
38,913 Posts
Wygląda ciekawie :). Jakiś czas temu w TVN pokazywali tego typu urządzenie znajdujące się w Augustowie (740 m, max. prędkość 58 km/h).

tutaj jest panoramiczny podgląd
http://www.augustow.pl/panoramy/augustow/viewer/wyciag.html

No cóż...Augustów już nie ma najdłuższego wyciągu :D
 

·
Wędrowiec do świtu
Joined
·
4,425 Posts
Nie wyciąg, ale też związane z jeziorem :)


AKTUALNOŚCI
28 lipca 2008 - 8:00
Szczecinek

Jezioro Trzesieckie wypięknieje

Magistrat wykonał już wizualizację nowej plaży miejskiej. Jeszcze nie wiadomo, jakie będą koszty budowy efektownie prezentującego się obiektu, ale jak zapewniają w urzędzie, budżet każdego zachodniopomorskiego miasteczka bez problemu powinien go udźwignąć.

Projekt zakłada, że na wodach Trzesiecka stanie malowniczy pomost tworzący basen kąpielowy z zadaszonymi półokrągłymi bokami.

- Jego budowę zamierzamy podjąć wiosną przyszłego roku - mówi Daniel Rak, wiceburmistrz Szczecinka.

włod
 
1 - 20 of 26 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top