SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 2657 Posts

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przeglądając część forum o Zagranicy brakowało mi szkockiego wątku. Zapraszam więc na wyprawę śladami zamków, pałaców, whisky, haggis, deszczu i wiatru. Ja ze swojej strony mogę obiecać solidną dawkę zdjęć i uwag. Komentarze, spostrzeżenia, szkockie doświadczenia nie tylko w sprawie whisky ;) mile widziane.

Zdjęcia z pierwszej części wątku (od postu nr 2 do 389) zostały zrobione w latach 2005-2007.

Od postu 390: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=106922172&postcount=390 zaczynamy drugą część (w dużym stopniu pokrywającą trasę North Coast 500: https://www.northcoast500.com/home.aspx), zdjęcia z końca sierpnia 2013.

A od postu 1490: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=133058510&postcount=1490 - część trzecia wyprawy po Szkocji, czyli słoneczna Szkocja śladami filmowych kadrów :) - część centralna (Edynburg, Falkirk, Stirling), Highlands, Półwysep Ardnamurchan, Isle of Skye i okolice Oban.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Zaczynamy od Dundee. Miasto położone jest na wschodnim wybrzeżu, liczy sobie około 140tys mieszkańców i pod tym względem jest czwartym co do wielkości w Szkocji. Podobno jest to najbardziej słoneczne miasto w Szkocji (!!!) z około 120 dniami słonecznej (powiedzmy) pogody w roku. Swoją potęgę zawdzięcza(ło) marmoladzie (która wg legendy właśnie tutaj powstała), produkcji portowych lin oraz juty. Trzecim 'przemysłem' miasta jest dziennikarstwo :) - mówi się, że Dundee to miasto trzech "J": jam, jute and journalism. Obecnie miasto stawia na nowe technologie, dwa uniwersytety działają w sferze biotechnologii i gier komputerowych.

Więcej znajdziecie na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dundee

Miasto od zawsze zależne było od rzeki Tay. Do dzisiaj może pochwalić się podobno najdłuższym stalowym mostem kolejowym na świecie (około 3,5km). Most drogowy skracający drogę do Edynburga również jest niczego sobie (2250m):

1.


2. i we mgle:


3. patrząc od strony ujścia:


4.


5.


6. Pozostałości po okresie industrialnym:


7.


8.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
Dundee słynie również z dwóch najbliżej położonych obok siebie stadionów piłkarskich. Oczywiście nie muszę dodawać, że w przypadku meczów derbowych atmosfera jest gorąca, ale nie dochodzi do awantur czy bijatyk.

Niebiescy to oczywiście Dundee Football Club. Pomarańczowi (Tangerines) to Dundee United. W Polsce często myli się nazwy tych klubów. Forma skrócona Dundee FC to Dundee, Dundee United to United lub... Mandarynki.

Obecnie United jest trzecią/czwartą drużyną SPL, a Dundee gra o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej.

9.


10.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #4 · (Edited)
Dundee to rzeka Tay. Obecnie prowadzone są prace przy rewitalizacji nabrzeża i nadaniu tej części miasta bardziej efektownego wyglądu. Ma to również za zadanie ściągnąć nad rzekę spacerowiczów, turystów i mieszkańców poszukujących ciszy, wypoczynku i spokoju.

11.


12.


13.


14. W 2007r. nabrzeże patrząc w stronę portu wyglądało nieszczególnie:


15. a most drogowy był remontowany:


16.


17. W 2006r. rozpoczęto budowę apartamentowców przy nabrzeżu:


18.


gdzie za mieszkanie 2pokoje + kuchnia z aneksem trzeba było dać ponad 220tys funtów.

19. Na koniec tej części trzy fotografie obrazujące klimat tego miejsca:


20.


21.
 

·
Misie zapakowane?
Joined
·
487 Posts
Szkotland przekrojowo - i to jest sluszna koncepcja! Z niecierpliwoscia czekam na dalsze zdjecia i bede kibicowal temu watkowi :) A moze jakies zdjecia mniejszych miescin np Inverness czy Falkirk?
Co do spostrzezen, to na razie nie ma ich wiele, gdyz kraine Haggis obserwuje glownie za pomoca filmow tam nakreconych. Jak wszystko pojdzie zgodnie z planem, to we wrzesniu zrealizuje plany srogiego eurotripa, glownym gwozdziem programu bedzie wlasnie Szkocja :)
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Szkotland przekrojowo - i to jest sluszna koncepcja! Z niecierpliwoscia czekam na dalsze zdjecia i bede kibicowal temu watkowi :) A moze jakies zdjecia mniejszych miescin np Inverness czy Falkirk?
Co do spostrzezen, to na razie nie ma ich wiele, gdyz kraine Haggis obserwuje glownie za pomoca filmow tam nakreconych. Jak wszystko pojdzie zgodnie z planem, to we wrzesniu zrealizuje plany srogiego eurotripa, glownym gwozdziem programu bedzie wlasnie Szkocja :)
Dzięki!

W miarę możliwości i czasu postaram się pokazać Szkocję od stolicy przez Highlands aż po białe plaże na północy. Muszę tylko zrobić selekcję zdjęć, bo nie wszystkie się nadają. Nie byłem wszędzie, ale to co mam na pewno wrzucę i opiszę w miarę możliwości. Małe miejscowości też będą (np. Arbroath z przepięknymi czerwonymi klifami).

Co do Twojej podróży - to niesamowity smaczek zostawiłeś sobie na koniec!
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #7 · (Edited)
Na dzisiaj jeszcze jedna część z Dundee.

Dundee to miasto zbudowane z piaskowca, który korzystając z niesprzyjających warunków deszczowo-wiatrowych szybko zamienia się w szarość, brunatność i nijakość. Jakby nie patrzeć to miasto jest szare i szare pozostanie. Co jednak ma swój charakter.

22.


23. W szarościach można zobaczyć odcienie. Tutaj na przykładzie sądu:


24. Szarości próbują ożywić... pingwiny! Odpowiedź na pytanie skąd pingwiny w Dundee odnajdziemy w Discovery Point, muzeum przedstawiającym historię podróży badawczej statkiem Discovery wybudowanym w Dundee na południowe krańce Ziemi.


25. Budynki w centrum to mieszanka stylów:


26.


27.


28.


29.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #8 · (Edited)
Na miasto spogląda nieczynny wulkan The Law, z którego rozpościera się całkiem przyjemny widok (prezentowany już na poprzedniej stronie).

30.


31. Miejscowi mają ciekawe sposoby odprowadzania ścieków:


32. W centrum możemy napotkać postaci z lokalnych komiksów :)


Dundee to też uniwersytety. Tutaj np. University of Abertay Dundee.
33. Biblioteka:


34. Students Centre (ten z zieloną obwódką):


35.


36. Na kolejnym wzniesieniu (też pochodzenia wulkanicznego) Balgay Hill jest stary cmentarz ze świetnymi widokami. W ramach ciekawostki można dodać, że na cmentarzu wyszukać można wiele 'polskich' grobów.


37.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #9 · (Edited)
Na zakończenie dzisiejszej wędrówki dwa nocne zdjęcia:

38. Północna obwodnica 'śródmiejska' (= paskudna autostrada w centrum miasta)


39. i nocny widok na most:


40. Zbiera się na deszcz. Pora do domu ;)
 

·
Registered
Joined
·
6,514 Posts
Akcent z Dundee jest jednym z najcięższych jakie spotkałem w Szkocji (oczywiscie poza Highlandami). Poza tym miasto (byłem tam kilka razy, głównie w drodze do Aberdeen) wydało mi się wyjątkowo odpychające i strasznie puste. Za to pełno tam emigranrów z bloku wschodniego (na dworcu jest bar gdzie siedzą sami ruskojęzyczni) ;)

Na dodatek jeśli mówimy tu o rewitalizacji to jest ona przez szkotów postrzegana w dość dziwaczny sposób. Miasto jest właściwie oddzielone od morza wielopasmową drogą szybkiego ruchu, której wcale nie maja zamiaru zlikwidować, zdaje się że w planach są jakieś kładki dla pieszych... Chodniki są strasznie wąskie, a system świateł (zwłaszcza wokół dworca) kilka razy doprowadził u mnie do przyspieszonej akcji serca.
...ale to tylko moje odczucia po wizytach ;)

ps. wątki szkockie już jakieś były ale coś nie mogę odkopać, poza tym o Edinboro:

http://66.249.128.93/showthread.php?t=443231&page=3
 

·
Banned
Joined
·
2,180 Posts
Yeah! Czekałem na poządny watek o Szkocji!
Wrzucaj więcej...

Ładna ta miescinka, ale co mnie wkurza to te okrutnie brzydkie kikuty commmie blocków:eek:hno: Że też tego nie zburzą...
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #15 ·
:) Dziękuję za zainteresowanie i komentarze.

To fakt - Dundee to ciężkie miasto, w którym ciężko się na początku odnaleźć. Uczucie szarości mija po kilku tygodniach. Gorzej, jeśli przyjeżdża się w październiku :D - bo przez kolejne kilka miesięcy pada, siąpi, wieje, zalatuje szarościami, a w zimie noc zaczyna się o 15.30. Ale można przeżyć.

Waterfront - tak jak napisał Zygzak - jest odcięty od miasta 'obwodnicą', z której wjeżdża się na (z) most drogowy. Odpycha to od spacerów nad rzekę. Co ciekawe władze miasta zrezygnowały z kładek na rzecz, uwaga, masakrycznie skonfigurowanej sygnalizacji. Plusem jest 'zakopana' linia kolejowa, która tunelem przechodzi skrajem miasta, praktycznie przy samej linii brzegowej. Warto np. pojechać pociągiem do Arbroath (o tej mieścinie wkrótce), bo widoki są odlotowe.

'Komunistyczne' bloczki to cecha charakterystyczna Dundee. Oczywiście psują one krajobraz, ale zarazem tworzą pseudo-skyline. Jednym się podoba, innym nie za bardzo.

Od 2004r. w mieście przybyło imigrantów. Na początku to my wiedliśmy prym, teraz nie wiem jak jest, ale nie przypuszczam, aby wiele się zmieniło. Głównie za sprawą uniwersytetów, które ściągają polskich studentów w ilościach ogromnych. Zdarza się, że całe grupy na Abertay są w 100% z Polski. :)

Tyle słowem wstępu na dziś ;) Czas na fotografie.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
Pokręcimy się znów wokół rzeki Tay, linii brzegowej i różnych jej widoków.

Okolice City Quay, Victoria Docks, Marine Parade i jedynej na świecie ciągle pływającej (powiedzmy) drewnianej fregaty Unicorn.

41.


42.


43.


44.


45.


46.


47.


48.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #17 · (Edited)
Dundee to 'City of Discovery'

49.


50.


51. Po krótkiej wizycie na lądzie wracamy nad rzekę:


52.


53. One są wszędzie. Walczą o przetrwanie, o każdy kawałek pozostawionej na chodniku pizzy i wybudzają piskiem o 4 nad ranem:


54. Widoki z Broughty Ferry, dzielnicy Dundee (niebawem i stamtąd fotki):


55.


56. I most po raz kolejny:


57.


58.

Ja widać na powyższym zdjęciu odpływy i przypływy mogą mieć po 4-5m. Biorąc pod uwagę szerokość ujścia Tay ma podobno drugie co do wielkości pływy wody w Wielkiej Brytanii.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #18 · (Edited)
Kilka ostatnich fotografii na Tay i położone po drugiej stronie Newport on Tay, Woodhaven i Wormit.

59.


60.


61.


62.


63.


64. I pierwszy zamek :) - zbliżenie na fort w Broughty Ferry.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #19 · (Edited)
Ponownie zapuszczamy się w miasto i jego szaro-kolorowe uliczki.

65. Szczegół z figurki Zdesperowanego Dana (Desperate Dan)


66.


67. Inne miejskie pomniczki:


68.


69. W centrum:


70.


71.
 

·
Visionmonger
Joined
·
19,185 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Rzut z góry. Typowa brytyjska tkanka miejska. Każdy chce mieć kawałek mieszkania i kawałek trawy z tyłu:

72.


73.


74.


75. W centrum szaroburo:


76.


77.


78.


79.


80.


81.
 
1 - 20 of 2657 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top