SkyscraperCity banner
1 - 20 of 128 Posts

·
Registered
2,564 Posts
Szlovénia... Imádom ezt az országot, merem állítani, hogy a legokosabb és legnormálisabb ország Közép-Európában.

A hozzáállásuk példaértékű, a magyar határ menti Muravidéken az általános iskolákban kötelező magyar nyelvű oktatás van. Betoppansz az országba és gond nélkül elboldogulsz a magyar nyelvel az egész határkörnyéki régióban.

Régebben sokat jártam át és mindig mosollyal az arcomon tértem haza.

·
Registered
1,755 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Szlovénia... Imádom ezt az országot, merem állítani, hogy a legokosabb és legnormálisabb ország Közép-Európában.

A hozzáállásuk példaértékű, a magyar határ menti Muravidéken az általános iskolákban kötelező magyar nyelvű oktatás van. Betoppansz az országba és gond nélkül elboldogulsz a magyar nyelvel az egész határkörnyéki régióban.

Régebben sokat jártam át és mindig mosollyal az arcomon tértem haza.

Egyetértek. Valamint a parlamentben van olasz és magyar képviselő! :)

Sajnos a képek nem a jegjobbak, de egy gagyi kompakt gép volt csak nálam....

Ha igénylitek van még némi képem: Koper, Predjama, és Postojnáról(nem a barlangról,) hanem a településről.

·
Moderator
9,253 Posts
^^ Látom már, Kamnikba el kell mennem. A többi helyen jártam már. Jók a képeid! Különösen tetszik a Kanal pri Soce-i sorozat.

·
bohemian from Hungary
1,684 Posts

Paradox módon pont emiatt, vagyis az elnyomás teljes hiánya okán lassan, de biztosan eltűnik a Muramente magyarsága. Valamikor 10.000 felett volt a számunk, 1990 körül még 8.000, ma alig hatezren vagyunk. A fogyás megállíthatatlan. Egykoron Muraszombat is felerészben magyar volt, ma már a valamikori szinte színmagyar Lendván is kisebbségben vagyunk.

Ami a szlovéniai Mostart illeti...
Érdekes, még a víz színe is megegyezik a Csontváry képéével. Ha nem tévedek, ez valahol az Isonzó folyócskánál lehet, amit a szlovének Soča-nak hívnak.
Döbbenetes a hasonlóság a valódi Mostarral.

·
Germano-Hungarian
2,623 Posts
Szlovénia az egyik kedvenc országom nekem is! Mondjuk nagy mák, hogy ilyen hegyes, egy hegyes ország csúnya már nem lehet, egy síknak viszont nagyon igyekeznie kell, én pl. még Hollandiát sem igazán mondanám szépnek. Szlovéniában én azt bírom, ahogy a környező országok építészeti stílusai egymásba olvadnak (bár az osztrák dominancia egyértelmű). Az ország java azért szerintem a képen látottaknál egy kicsit rosszabb állapotban van, de ettől csak romantikusabb, Ausztria a legtöbbször már nagyon steril. Kár, hogy rendes nagyváros nincs, kíváncsi vagyok, abból mit hoznának ki!

·
Registered
2,564 Posts
Paradox módon pont emiatt, vagyis az elnyomás teljes hiánya okán lassan, de biztosan eltűnik a Muramente magyarsága. Valamikor 10.000 felett volt a számunk, 1990 körül még 8.000, ma alig hatezren vagyunk. A fogyás megállíthatatlan. Egykoron Muraszombat is felerészben magyar volt, ma már a valamikori szinte színmagyar Lendván is kisebbségben vagyunk.

Ami a szlovéniai Mostart illeti...
Érdekes, még a víz színe is megegyezik a Csontváry képéével. Ha nem tévedek, ez valahol az Isonzó folyócskánál lehet, amit a szlovének Soča-nak hívnak.
Döbbenetes a hasonlóság a valódi Mostarral.
Egyik dédnagyapám is Muramenti német volt. A Monarchia felbomlása után végül a család Zalában telepedett le.

Igazából szerintem megtudja őrizni mindenki a magyar identitását attól, hogy beleolvad egy másik országba, jelenesetben Szlovéniába. Mincs ezzel semmibaj, Magyarország lakosságának egy jó része is németekből és szlávokból áll. Így pedig, hogy a magyar nyelv kötelező ebben a régióban, ez sokat segíthet, hogy azért valamit megtartsanak a magyarságukból.

Találkoztam én a szlovén tengerparton magyar-szlovénnal. Beszélgettünk, és meghallotta, ode jött, hogy az ő apja is magyar. Kicsit törte a magyart, de jó érzés volt, hogy tudott a nyelvünkön, sőt ő jött oda szívélyesen beszélgetni. Nagyon jó fej volt mint úgy általában a Szlovénok.

Te írtad egyszer, hogy minket tartanak a legjobb szomszédjuknak, jól emlékszem?!

·
bohemian from Hungary
1,684 Posts
Te írtad egyszer, hogy minket tartanak a legjobb szomszédjuknak, jól emlékszem?!
Igen, egy országos telefonos felmérés eredménye volt (ha jól emlékszem).
Az eredmény nem meglepő, az olaszoktól egy kicsit tartanak a lappangó területi követeléseik miatt.
Az osztrákok az örök elnyomók, ráadásul az ausztriai szlovén kisebbség helyzete enyhén szólva is aggasztja őket.
A horvátokkal az utóbbi időben nagyon megromlott a viszonyuk. Területi viták több helyen is, krskói atomerőmű vitatott árammegosztása, Ljubljanai bank ügye (a háború kezdetén horvát betéteket nyelt le a bank, amelyet máig sem fizetett vissza a károsultaknak bankcsődre hivatkozva), horvát sportolók "lenyúlása" szlovén részről, a horvát kisebbség el nem ismerése (Szlovéniában csak az olaszokat és a magyarokat ismerik el őshonos kisebbségnek) stb.
A horvátok egyébként a szlovéneket gúnyosan "zlovenci"-nek nevezik (a "zlo" jelentése rossz) vagy pedig "alpi horvátoknak" (a szerbek pedig "alpi szerbeknek" :lol:), esetleg "Janezi"-nek, ami már nem annyira sértő, inkább tréfás (a Janez Jánost, Jancsit jelent, azért használják mert egyike a legelterjedtebb keresztneveknek Szlovéniában).
Maradtunk tehát mi, akikkel semmi konfliktusuk nincs, igaz nem is nagyon ismernek bennünket.

·
Moderator
9,253 Posts
...Ha igénylitek van még némi képem: Koper, Predjama, és Postojnáról(nem a barlangról,) hanem a településről....
Jöhetnek :lol: Főleg a predjamai vár elképesztő és egyedi. 2008-ban majdnem kitörtem a nyakam, miközben rövidíteni akartam a vár alatti ösvényen. Többet csak azért nem írok, mert majd beszélnek a képeid. Lélegzetelállító hely... :banana:

·
Registered
1,755 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Windblower;68118263 begin_of_the_skype_highlighting**************68118263******end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting**************68118263******end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting**************68118263******end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting**************68118263******end_of_the_skype_highlighting said:
Jöhetnek :lol: Főleg a predjamai vár elképesztő és egyedi. 2008-ban majdnem kitörtem a nyakam, miközben rövidíteni akartam a vár alatti ösvényen. Többet csak azért nem írok, mert majd beszélnek a képeid. Lélegzetelállító hely... :banana:

Predjama

FREE bus to the Poszojna Cave and Predjama

·
Registered
2,564 Posts
Igen, egy országos telefonos felmérés eredménye volt (ha jól emlékszem).
Az eredmény nem meglepő, az olaszoktól egy kicsit tartanak a lappangó területi követeléseik miatt.
Az osztrákok az örök elnyomók, ráadásul az ausztriai szlovén kisebbség helyzete enyhén szólva is aggasztja őket.
A horvátokkal az utóbbi időben nagyon megromlott a viszonyuk. Területi viták több helyen is, krskói atomerőmű vitatott árammegosztása, Ljubljanai bank ügye (a háború kezdetén horvát betéteket nyelt le a bank, amelyet máig sem fizetett vissza a károsultaknak bankcsődre hivatkozva), horvát sportolók "lenyúlása" szlovén részről, a horvát kisebbség el nem ismerése (Szlovéniában csak az olaszokat és a magyarokat ismerik el őshonos kisebbségnek) stb.
A horvátok egyébként a szlovéneket gúnyosan "zlovenci"-nek nevezik (a "zlo" jelentése rossz) vagy pedig "alpi horvátoknak" (a szerbek pedig "alpi szerbeknek" :lol:), esetleg "Janezi"-nek, ami már nem annyira sértő, inkább tréfás (a Janez Jánost, Jancsit jelent, azért használják mert egyike a legelterjedtebb keresztneveknek Szlovéniában).
Maradtunk tehát mi, akikkel semmi konfliktusuk nincs, igaz nem is nagyon ismernek bennünket.
Hogy-hogy nem ismernek bennünket? Hiszen szomszédok vagyunk, élnek ott ugye magyarok is és még a nyelvünket is meg kell tanulniuk a Mura vidéken.

Ez roppant érdekes... Tehát azon kívül, hogy a keleti szomszédjuk vagyunk, lövésük sincs, hogy kik vagyunk, mik vagyunk?

·
Moderator
9,253 Posts
^^ Két szót szótár nélkül értünk egymás nyelvéből :lol:

Cipke = csipke (az eredeti szlovén C-n írásban ott van az a mókás kis fordított kalap, amitől cs-nek mondják)
Vihar = vihar

És ott van még Mátyás király, aki a szlovén népmesék hőse is, meg ott van Cillei Ulrik... ismernek ők bennünket annyira, amennyire mi ismerjük őket.

Ezen mulattunk tavalyelőtt szlovén házigazdáinkkal. Akkor készült ez a néhány kép, az Isonzo felső folyásánál tett alpesi kirándulás közben:

Reggeli ragyogás

A Júliai-Alpok

Hegycsúcs

Az Isonzo-folyó (szlovénül:Soca)

Hegyek ormán a hidegfront...

·
bohemian from Hungary
1,684 Posts
Hogy-hogy nem ismernek bennünket? Hiszen szomszédok vagyunk, élnek ott ugye magyarok is és még a nyelvünket is meg kell tanulniuk a Mura vidéken.

Ez roppant érdekes... Tehát azon kívül, hogy a keleti szomszédjuk vagyunk, lövésük sincs, hogy kik vagyunk, mik vagyunk?
Őszintén szólva, erről a kötelező muramenti magyaroktatásról én nem halottam, kétlem, hogy így lenne.

Az ismeretük rólunk biztosan nem haladja meg a közhelyek, általánosságok szintjét. Egyébként bármennyire is tagadják, ma is az összes ex-yu nép egymással van elfoglalva. Ha megnézed a sajtójukat, szinte csak a többi ex-yu néppel foglalkoznak, sem a szlovén, sem pedig a horvát sajtóban nincsenek Magyarországgal foglalkozó cikkek. Ha vannak, akkor azok szemmel láthatóan nyugati hírforrások anyagainak saját nyelvükre fordításai. Hiába, a nyelvi gátak megteszik a magukét.

Cipke = csipke (az eredeti szlovén C-n írásban ott van az a mókás kis fordított kalap, amitől cs-nek mondják)
Vihar = vihar

És ott van még Mátyás király, aki a szlovén népmesék hőse is, meg ott van Cillei Ulrik... ismernek ők bennünket annyira, amennyire mi ismerjük őket.
Ennél persze jóval több magyar eredetű szó van a délszláv nyelvekben, így a szlovénban is.

A magyar eredetű csipke megvan a horvátban is čipka alakban. A vihar is (mint vihor), bár ez nem magyar eredetű, hanem ősszláv.

Az egyéb „magyarizmusok” (a teljesség igénye nélkül; nem mind magyar eredetű, de mind a magyarból került hozzájuk):
cipő/cipellő (cipela), kocsi (kočija), pajtás (pajdaš), lámpás (lampaš), város (varoš), torony (toranj), áldomás (aldomaš), bitang (bitanga), bunda (bunda), gomb (gumb), herceg (herceg), csipke (čipka), macska (mačka), gyilkos (đilkoš /náluk mást jelent/), bársony (baršun), Bécs (Beč), csárdás (čardaš), szállás (salaš), sárgarépa (šargarepa), hajdú (hajduk), huszár (husar), csizma (čizma), karika (karika), mamlasz (mamlaz), pandúr (pandur), rostély (roštilj), labda (lopta), gyömbér (đumbir), gulyás (gulaš), tolvaj/lopó (lopov), kecsege (kečiga), marha (marva), szoba (soba), sátor (šator), teher (teret), szablya (sablja), sáska (šaška), sógor (šogor) és végül a legjobb: fityfiritty (fićfirić) :lol:

Igen, Mátyás király rendkívül népszerű ebben a térségben, ők is pozitív királynak látják.
Cillei Ulrik, illetve a cillei grófok (celjski grofovi) külön történet. Szlovén területhez kötődnek, de németek voltak, mint a szlovéniai nemesség egésze.

·
Registered
2,564 Posts
Őszintén szólva, erről a kötelező muramenti magyaroktatásról én nem halottam, kétlem, hogy így lenne.
Pedig így van! Egyszer a TV is foglalkozott vele.
A Mura vidéken a magyar a kötelező általános iskolában oktatott nyelv, a nyugati részen pedig az olasz.

Pont egy helyi szlovén polgármester, vagy igazgató nyilatkozott erről magyarul:)

1 - 20 of 128 Posts