SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 32 Posts

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Szydłów - mała i leniwa mieścinka w woj. Świetokrzyskim licząca zaledwie 1 tys. mieszkańców ale za to posiadająca bogatą historię.

kilka ciekawostek z historii Szydłowa:

Pierwsza pisemna wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1119 r. - miejscowość figuruje jako własność książąt krakowskich.

Już na początku XIII w. Szydłów uważany był za osadę miejską. 1 lipca 1329 r. Władysław Łokietek nadaje dla Szydłowa przywilej lokacyjny oraz prawo średzkie. Od tego momentu rozpoczyna się dynamiczny rozwój miasta.

W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki otacza miasto murami obronnymi, rezydencję królewską przekształca w warowny zamek i wznosi okazały kościół. Tym samym miasto staje się jedną z warowni strzegących Małopolski. Dostać się można do miasta jedną z trzech pobudowanych bram: Krakowską, Opatowską i Wodną. Gospodarczemu ożywieniu miasta sprzyjała częsta obecność dworu królewskiego oraz fakt, iż stał się on siedzibą starostwa niegrodowego.

W 1523 r. Zygmunt Stary potwierdził w Szydłowie istnienie zbiorowego cechu kowali, ślusarzy, kotlarzy, mieczników, wędzidlarzy, siodlarzy, czapników, stelmachów, bednarzy. W mieście istniały również cechy piekarzy, szewców, prasołów, krawców, garncarzy. Miasto słynie przede wszystkim z produkcji sukna. W połowie XVI w. cech krawiecki postawił "sukiennice".

W 1528 r. dzięki przywilejowi Zygmunta I mieszczanie własnym sumptem budują wodociąg zaopatrujący w wodę ludność miejscową. Woda podnoszona jest z doliny rzeki Ciekącej do poziomu miasta za pomocą tzw. "rurmusu" lub "rurhausa" - budynku wyposażonego w czerpakowe koło wodne. Budynek ten wyposażony był w dodatkowy zbiornik do magazynowania rezerw wodnych. Otwartym kanałem lub podziemną rurą doprowadzano wodę do głównego zbiornika w obrębie miasta, skąd woda kierowana była do punktów odbiorczych.

W 1655 r. Wojska szwedzkie i węgierskie zniszczyły większość budynków, zamek, część obwarowań miejskich. Przestała istnieć łaźnia i wodociągi. Z ok. 1300 mieszkańców przy życiu pozostało 350, w tym 100 Żydów.

Pomimo utraty znaczenia, w 1793 roku miasto zostało siedzibą sądu ziemskiego. Po III rozbiorze Polski Szydłów wszedł w skład zaboru austriackiego. W 1809 r. miasto znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego i stało się siedzibą powiatu.

W 1822 r. wystawiono na licytację mury miejskie, które ocalały dzięki temu, iż nie znalazły nabywcy.

W 1850 r. Szydłów przestał być siedzibą powiatu, a rejon szydłowski włączono do powiatu stopnickiego. Okres upadku przypieczętowuje utrata praw miejskich w roku 1869.

Ostatnią tragiczną kartą w dziejach Szydłowa był okres II wojny światowej. W październiku 1942 r. hitlerowcy wysiedlili ludność pochodzenia żydowskiego, a następnie zgładzili w obozach koncentracyjnych. W wyniku działań wojennych w 1944 i 45 roku miasto zostaje bardzo dotkliwie zniszczone.

mapka z zabytkami:


1. Zamek
2. Kościół św. Władysława
3. Kościół Wsz. Świętych
4. Kościół i szpital św. Ducha
5. Synagoga
6. Wikarówka
7. Brama Krakowska
8. Skarbczyk
całe miasteczko otoczone jest również murami miejskimi.


Brama Krakowska - jedyna ocalała z 3 istniejących kiedyś w Szydłowie:Mury Obronne - miasto Szydłów opasano niegdyś w całości murami obronnymi. Od strony północno-zachodniej mury zostały wzniesione na skraju wysokiej ściany wąwozu, opadającej do doliny rzeki Ciekącej. Od strony południowej i wschodniej wybudowano je na płaskim terenie i umocniono wałem ziemnym i fosą.

widok od zachodu:
od wschodu:


od południa:


i jeszcze raz od zachodu:


Brama Zamkowa - przez budynek Bramy Zamkowej prowadzi przejście na teren dziedzińca zamkowego.

Zamek - Zamek wzniesiono prawdopodobnie w połowie XV wieku. Zbudowano go w miejscu istniejącego dworu książęcego.

główny budynek zamkowy:
Skarbczyk - Skarbczyk powstał na skutek przebudowy z okrągłej baszty obronnej w poł. XVI wieku. Ślady jej fundamentów widoczne są do dzisiaj. Obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.Kościół św. Władysława - kościół zbudowano ok. 1355 r. na miejscu dawniejszego, drewnianego kościółka. Ufundował go Kazimierz Wielki, jako zadośćuczynienie za śmierć ks. Baryczki.dzwonnica kościelna - powstała na skutek przebudowy dawnej baszty miejskiej w 1724 r.:


Kościół Wszystkich Świętych - Wzniesiony prawdopodobnie w XIV w. Mimo częściowej przebudowy zachował charakter gotycki.Gotycka polichromia figuralna z ok. 1375 roku ("Siedem Radości Maryi")jaskinia u podnórzy kościółka:


Synagoga - W północnej części średniowiecznego miasta znajduje się synagoga (bożnica). Zbudowana z kamienia łamanego w poł. XVI w. zachowała wystrój stiukarsko-malarski z XVIII w.:Kościół i szpital św. Ducha - a raczej to co zostało z kościoła pod wezw. św. Ducha oraz przytułku dla ubogich i starców, wybudowanych w pocz. XVI w.


Szydłów z lotu ptaka - na zdjęciu widoczny również rynek z socjalistycznym klocem postawionym na miejscu dawnego ratusza:
i na koniec jeszcze jedna ciekawostka:

Pałac w Grabkach Dużych
- Kilka kilometrów od Szydłowa, w miejscowości Grabki Duże znajduje się późnobarokowy pałac o charakterze orientalnym. Zbudował go kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski herbu Śreniawa w 1742 roku, po pobycie w niewoli tureckiej. Budynek ów spełniał funkcje... haremu. Pałac zaprojektował włoski architekt Franciszek Placidi.źródła:
www.szydlow.pl
http://pejzaze.onet.pl/31601,g,1,27,0,polska_szydlow_i_okolice,galeria.html
www.i-kielce.pl
http://www.poczta-polska.pl/mw/
 

·
Registered
Joined
·
4,976 Posts
takie małe, a takie sympatyczne miasteczko! zaskakuje duża ilość średniowiecza, które się ostało, swietny wątek, jak masz jakieś inne miejscowości, to proszę o kolejne!
:cheers:

aha, może fotka ratusza z bliska się znajdzie ?
 

·
Człowiek Wschodu:-)
Joined
·
5,614 Posts
wooky said:
Szydłów

Mury Obronne - miasto Szydłów opasano niegdyś w całości murami obronnymi. Od strony północno-zachodniej mury zostały wzniesione na skraju wysokiej ściany wąwozu, opadającej do doliny rzeki Ciekącej. Od strony południowej i wschodniej wybudowano je na płaskim terenie i umocniono wałem ziemnym i fosą.

widok od zachodu:


To akurat zewnętrzne mury zamku, ktory był sprzężony z obwodem obronnym miasta.
Mury niestety nie zachowąły się w całosci - zachowało sieok. 60 % obwodu - co zresztą, nie tylko na polskie warunki, jest rzeczywiscie rzadkoscią.


wooky said:
Skarbczyk - Skarbczyk powstał na skutek przebudowy z okrągłej baszty obronnej w poł. XVI wieku. Ślady jej fundamentów widoczne są do dzisiaj. Obecnie siedziba Muzeum Regionalnego.

Koło tego skarbczyka kilka lat temu odkopano pozostałosci podwójnej okrągłej wieży zamkowej - jedyne podobne rozwiazanie w Polsce.


wooky said:
Kościół św. Władysława - kościół zbudowano ok. 1355 r. na miejscu dawniejszego, drewnianego kościółka. Ufundował go Kazimierz Wielki, jako zadośćuczynienie za śmierć ks. Baryczki.Do grupy kosciołow ekspiacyjnych (zbudowanych przez Kazia W. za zabójstwo Baryczki) należą jeszcze kosćioły w Niepolomicahc, Stopnicy i kolegiata w Wiślicy - cała ta grupa, z ciekawym rozwiązaniem wnętrza - są to koscioły dwunawowe, wsparte na dwóch filarach (Wiślica, znacnzie większa, na trzech), jest jednym z czołowych osiągniec architektury gotyckiej na skalę europejską! Szkoda że nie ma zdjecia wnętrza - ja nie mam Szydłowa, ale mam Wiślicę.
Szydłów był jednym z głównych osrodków władzy za czasów Kazimierza Wielkiego - jedną z jego ważniejszych rezydencji. Król czesto tam przebywał i wystawiał znaczne ilosci dokumentów. Warto o tym wiedzieć, tym bardziej, ze dzisiejszy wygląd Szydłowa na to nie wskazuje, choć malowniczy, a miasteczko bogate w wazne zabytki, jak malo które podobnej wielkosci.
Cieszę, się, ze powstał ten wątek - obeicywalem gdzieś obok zdjęcia z Szydłowa, ale ciągle ich nie zeskanowalem... Obiecuję poprawę i dorzucenie sie tutaj niedługo! ;)
Pozdr.
PS. Byłem w zeszłym roku świadkiem czegoś niesamowitego - przejeżdżalem przez Szydłów podaczas ogromnej burzy - z bramy krakowskiej plynęła po prostu wezbrana rzeka! Niesamowite!
 

·
Banned
Joined
·
4,116 Posts
a ja jeszcze dodam, ze nazwa Szydlow podobno wywodzi sie od zbója Szydło ktore zamieszkiwal tutejsze jaskinie.

ja mam pytanie: czy ławki i armata na placu zamkowym sa a stale czy tylko okoliczosciowo (na jednym ze zdjec widac ze byl zjazd rodu K. ) wyciagane ?
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Mury niestety nie zachowąły się w całosci - zachowało sieok. 60 % obwodu - co zresztą, nie tylko na polskie warunki, jest rzeczywiscie rzadkoscią.
W zeszłym roku rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją Szydłowa m.in. odbudowa i rekonstrukcja murów miejskich. Do września 2011 wszystko ma być gotowe.

Poza murami miejskimi rewitalizowany jest także Rynek, plac przed synagogą oraz uliczki w obrębie murów miejskich.

źródło: tombet.net
 

·
Let's go digging
Joined
·
7,968 Posts
Kilka godzin temu przejeżdżałem przez Szydłów, niestety bez możliwości zatrzymania się choć na chwilę. Już w zeszłe wakacje widziałem że prace ruszyły, jak widzę teraz posunęły się znacznie do przodu. Niby się człowiek cieszy, ale w takich przypadkach zawsze mam jakoś mieszane uczucia... Tam gdzie zachowało się ledwie przyziemie murów, teraz są eleganckie, równiutkie blankowania. Z jednej strony cieszy, że miasteczko zyskuje na atrakcyjności, z drugiej - jakoś to wszystko takie zbyt nowe, czyste, sztuczne. Na temat rekonstrukcji jest specjalny wątek, więc nie miejsce tu by wszczynać na ten temat dyskusję, ale zastanawiam się jak daleko ten program rekonstrukcji jest zaplanowany. Szydłów kilka lat temu miał ten urok autentyzmu, który łatwo jest zabić. Dobrze w każdym razie, że mur wznoszony jest z kamienia podobnego do pierwotnego.

BTW, trochę moich zdjęć z Szydłowa w wątku o kamieniu w architekturze: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=50001147&postcount=45
 

·
Registered
Joined
·
4,485 Posts
Nawet nie wiedziałem o istnieniu takiej perełki! Wielkie dzięki za zdjęcia, wygląda to wszystko uroczo i przypomina mi pewne małe, portugalskie miasteczko opasane murami obronnymi z niesamowitym, średniowiecznym klimatem wewnątrz. Tutaj może na mniejszą skalę, ale też czuć powiew starych czasów :)
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Rewelacyjna pogoda w pierwszy wrześniowy weekend i fakt moje pobytu w Świętokrzyskim zmotywowały mnie do małej wycieczki:) Fotorelacja poniżej.

Zaczynamy od południowej części miasteczka czyli tak zwanego Przedmieścia Krakowskiego. Ulicą Kazimierza Wielkiego kierujemy się w stronę centrum miejscowości.
Dość często spotykany widok w Szydłowie – dużym plusem miasteczka jest ciekawe położenie, co chwile można się natknąć na skałki, wąwozy, czy domki na wzgórzach


Praktyczne wykorzystanie miejscowego kamienia


Dochodzimy do centrum – widok na Bramę Krakowską oraz po lewej mury otaczające Kościół Wszystkich Świętych


Kościół Wszystkich Świętych
Przy Kościele znak szlaku pielgrzymkowego – Drogi św. Jakuba


Widok na Bramę Krakowską


Zanim wejdziemy do centrum widok na kościół Wszystkich Świętych od zachodu
Jaskinia u podnóża skały na której znajduje się kościół


Panoramy miasteczka od strony zachodniej
Raz jeszcze widok na Kościół Wszystkich Świętych


Podchodzimy bliżej murów miejskich


I ponownie Brama Krakowska


Widok na uliczkę prowadzącą do Rynku


Brama


Południowa część murów miejskich na wschód od bramy


ciąg dalszy za chwilę.
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #14 · (Edited)
Uliczka prowadząca z bramy do rynku


Raz jeszcze brama Krakowska i sąsiadujące mury miejskie
Kamieniczki


niektóre ładnie odnowione


inne czekają na swoje lepsze czasy


Wchodzimy na rewitalizowany Rynek
Zachodnia pierzeja Rynku


Północna pierzeja Rynku
Widok z Rynku na ulicę Staszowską


Widok z Rynku w ulicę Targowa prowadzącą do szydłowskiej synagogi


Południowa pierzeja Rynku


Wschodnia pierzeja rynku
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Z Rynku wychodzimy ulicą Kościelną i mijamy drugi w miasteczku Kościół św. Władysława


Widok w stronę Rynku


I wspomniany powyżej kościół wraz z dzwonnicą widziany po przejściu przez mury miejskie


 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #16 · (Edited)
Chwilowo opuszczamy centrum miejscowości i kierujemy się w północną stronę Szydłowa czyli Przedmieście Opatowskie.

Sąsiadujące z cmentarzem ruiny kościoła i szpitala św. Ducha


Idąc ulicą Brzezińską mijamy zagubione pośród zarośli pozostałości murów


Miejscowy kamień


Gdzieś pomiędzy domkami wyłania się widok na synagogę


Płynąca przez Szydłów rzeczka „Ciekąca”


Ulica Brzezińska ciąg dalszy
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Opuszczony dworek z drugiej strony


I widoczki jakie się z tego miejsca roztaczają
Drzewka:)


Zagubiony w gąszczu budynek


Wracamy do centrum


Pozostałości Bramy Opatowskiej (poza jedyna ocalałą bramą Krakowską do miasta prowadziły jeszcze 2 bramy)
 

·
Registered
Joined
·
814 Posts
Discussion Starter · #20 · (Edited)
Brama zamkowa


Jesteśmy na placu zamkowym. Skarbczyk obecnie muzeum regionalne.


Mury miejskie
Ruiny zamku
Ktoś wpadł kiedyś na “genialny” pomysł aby na granicy miasta i placu zamkowego zbudować szkołę:/
Brama zamkowa z placu zamkowego


Widok z bramy zamkowej w stronę Rynku
 
1 - 20 of 32 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top