SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | High Speed Rail (HSR) developments

643168 Views 3066 Replies 265 Participants Last post by  Influence
Now Turkey will start to produce high speed train with the coproduction of Korea in Eskişehir. Agreement is signed up with the Korean company and the trains will have high speed over 300 km/h.

But also Turkey won't inport the rails anymore, because Eskişehir factories will produce the rails.

Here are the all railway projects
http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/guncel/demiryolu.pdf

and here is the source of the news
http://bakaa.sitemynet.com/

I also read this news yesterday on the all papers... wonderful improvment... :eek:kay:
See less See more
1 - 20 of 3067 Posts
Arkadaş Türkiye'de youtube'nin yasaklı olduğunu bilmediği için direk link gondermiş. Ben size aynı videonun Türkiye de açılan versiyonunu yolllayayım bari :) =)
http://www.ktunnel.com/index.php/10...d5b3b792ce154ac6e72b5198ee0a1b7fbdb7665416020
See less See more
2002-2009 = Eskisehir - Ankara. Yani 7 yilda 200 kmlik hat daha yeni aciliyor. Aslinda tam acilmiyor, bazi altgecitler ve Eskisehir sehir geciti bitmedi. Yerel secim yüzünden apar topar aceleye getiriyorlar

2002-2012 = Ankara-Istanbul. Türkiye'nin ana damarini hersey yolunda giderse 10 yilda bitirecekler, herse yolunda giderse!!!

2002-2009 = Daha onlarca aciklanan otoban projelerinden birisinin ihalesi bile yapilmadi

2003-2013 = Hersey yolunda giderse 10 yil sonunda bir tüp acilacak

Istanbul metrosu M2: 2000-2012 = 12 yilda 4 kilometrelik yenikapi uzatmasi yapilacak

Ankara metrosu: 3 hat ne zamandir beri insaat halinde hatirlamiyorum bile...

Izmir metrosu: Acaba gercekten Izmir'de yer altinda bir calisma var mi? Ne bitmedik metro, 10 yil oldu mu ki?

simdi bana 10 yil icinde bütün yurdu hizli tren aglariyla mi öreceklerini söylüyorlar? :lol: :lol: :lol:
:applause:
See less See more
Will there be any spesific personal seat numbers like on plane or bus, or will we sit haphazardly like in ordinary old trains??
thx :) But in the line between İzmir-Aydın, which I used for more than 10 years, there is no seat number system. Everyone sits haphazardly except for the express ones.
Yes. İts possible the reason. Cos in the sets of 'Göller Express', I heard now from one of my Ispartanian friend that they buy numbered ticket. But I never bought them. They always give me the classical little rectangular-shaped, hard paper ones.
Euro 2016 kesin Türkiyenin mi ya?
Raylar Dayanıksız

''Hızlı Tren Müdür Yardımcısı Aşkın, 24 Mart’ta “Yolda yer yer deformasyonlar oluştu. Yeni açılmış olması sebebiyle, dinamik tren kuvvetlerine karşın hattın ne gibi tepkiler vereceği henüz bilinmemektedir” diye bir uyarı yazısı yazdı

Ankara-Eskişehir hattında 13 Mart’ta seferlere başlayan hızlı trenin kullandığı raylarda deformasyon saptandı. TCDD Genel Müdürlüğü’nün 24 Mart’ta resmi bir yazıyla uyarıldığı, acilen 2.1 milyon TL’lik ödenek çıkarılması ve yolun onarılmasının istendiği ortaya çıktı.''

Kaynak: http://www.tempo24.com.tr/content/newsdetail.aspx?newscode=40159&cat=34
See less See more
^^ Keşke dediğin gibi olsa. Geçen hafta seferler İki saate uzatılmış. Bazı yerlere de hız sınırlandırıcılar yerleştirilmiş.

“Şatafatlı bir törenle başlayan hızlı tren 11 günde hız kesmek zorunda kaldı. Ankara-Eskişehir arasını 1 saat 20 dakikada alacağı söylenen tren, şimdi 2 saatte gidiyor. Çünkü, raylarda deformasyon saptandı. Önlem almak için ikinci bir Pamukova kazası mı gerekiyor? Uyarıya rağmen hızlı tren seferleri niçin durdurulmuyor?”

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/Guncel/HaberDetay.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1082317
See less See more
^^ Teşekkürler. Medya kurbanıyım.
Last updates about HST lines:

Main source for all : http://www.tcdd.gov.tr/ESKISEHIR-ISTANBUL(Ankara- Istanbul 2nd phase)


ESKİŞEHİR-İNÖNÜ ( 30 km )

Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. ile 27.12.2007 tarihinde sözleşme imzalanmış ve 14.01.2008 tarihinde yer teslimi yapılmıştır. (They came to an agreement with the firm; ''Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş'' on 14th January 2008)


İNÖNÜ-VEZİRHAN, VEZİRHAN-KÖSEKÖY ( 158 km )


Her iki kesimin de sözleşmeleri ile Kredi anlaşması imzalanmış ve bakanlar Kurulu kararı alınmıştır. 2008 yılı içerisinde avans ödemesi ve yer teslimi yapılarak 2010 yılına kadar inşaat çalismalarinin tamamlanması planlanmıştır. ( the agreement for credit supply was reached and it is aimed to be finished in 2010)

KÖSEKÖY-GEBZE

56 km lik kesimin ihale hazırlıkları devam etmekte olup, Bu kesimin inşaatının 2.etapla eşzamanlı olarak bitirilmesi planlanmıştır. (The bid is going on. Its planned to be finished with the same time with second phase)


ANKARA-KONYA


1st Phase

1.kesim inşaatına 29.01.2007 tarihinde başlanılmış olup, güzergah kazı çalışmaları hızla devam etmektedir. Kümülatif % 67 gerçekleşme sağlanmıştır. Sözleşme kapsamında toprak işleri ve sanat yapıları imalatlarının bir kısmı yapılmıştır. Öngörülemeyen zayıf zeminler nedeni ile işin keşfinde %20'den fazla artış meydana geldiğinden iş %100 keşif bedeli ile 25.05.2008 tarihinde tasfiye edilmiştir. Tamamlanamayan işlerin yapımı için 17.11.2008 tarihinde İkmal ihalesine çekilmiş olup, 05.03.2009 tarihinde FERMAK İnşaat Taahhüt A.Ş.ile sözleşme imzalanmış ve 06.03.2009 tarihinde söz konusu firmaya yer teslimi yapılmıştır.

(%67 of it was completed, construction goes on non-stop)

2nd Phase

2.kesim inşaatına ise 2006 yılında başlanılmıştır. Bahse konu kesimin altyapı ikmal işlerinin ihalesi 30.10.2007 tarihinde yapılmış ve 29.01.2008 tarihinde ONUR İnş. Taah. Elk. Tel. İlet. ve Aracılık Hizm. Tic. ve San. Ltd. Şti. ile sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu firmaya 07.02.2008 tarihinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanmıştır. Kümülatif % 78 gerçekleşme sağlanmıştır.
Projenin üstyapı ve elektromekanik sistemlerinin ihalesi 20.03.2007 tarihinde yapılmış ve 01.08.2007 tarihinde Yapı Merkezi firması ile sözleşme imzalanmıştır. Firmaya yer teslimi yapılmış olup, 2008-2009 yıllarında üstyapı ve elektromekanik sistemlerin tamamlanmasına çalışılacaktır. Üstyapı işlerinde % 10 gerçekleşme sağlanmıştır.

(%78 was completed , construction goes on without any problem) some photos of this line:


ANKARA-SIVAS

Yerköy km 174+ 000 km 466+903 arası altyapı işleri ihalesi 05.05.2008 tarihinde yapılmıştır. Yerköy-Sivas arası altyapı işinin yapımı için CHINA MAJOR ROAD BRIDGE-CENGİZ-MAPA-LİMAK-KOLİN Ortak girişimi ile 05.11.2008 tarihinde sözleşme imzalanarak, 20.11.2008 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış olup, Yerköy-Sivas Hızlı Tren Projesinin ihale bedeli 840.000.000.- TL dir.

13-03-2009 tarihinde Başbakanımız R. Tayyip ERDOĞAN' ın Eskişehir'den canlı yayınla katılacağı programla temeli atılacak olan Projenin tamamlanma süresi yer teslim tarihinden itibaren 1080 gündür. Projede Yerköy-Doğankent arasında 3, Doğankent-Sivas arasında 4 adet olmak üzere toplam 7 adet istasyon planlanmıştır. Bunlar, Yerköy-Yozgat-Sorgun-Doğankent-Yavu-Yıldızeli-Kalın istasyonlarıdır. İstasyonlar proje kapsamında yer almakta olup bina ve müştemilatlarının yapım işleri ayrıca ihale edilecektir.

(Bid for Yerköy-Sivas was done in 5th March 2008. CHINA MAJOR ROAD BRIDGE-CENGİZ-MAPA-LİMAK-KOLİN won the bid on 5 November 2008. It will cost 840 m TL)

Some photos of the construction on this line:

Source for all: www.tcdd.gov.tr
See less See more
16
U r welcome :)
I guess there is smthng wrong with Istanbul - Konya line. While Istanbul- Ankara is 3 hours, how can it be possible for 3.30 hours from Istanbul to Konya?? Just transitting the Polatlı- Ankara will add 1 hour advantage?? Cos it says on the TCDD website that Konya-Ankara is 1.15 hours. If I'm wrong please inform :)
See less See more
Hahaaaaa! Simdi gördüm! Karadenize varmasi icin trenin 35 kilometrelik tünel acilmasi gerekmis! Isvicre hizli tren icin alplarin ortasinda 55 kilimerelik bir tünel kaziyor. Insaat 1993 yilinda basladi ve büyük ihtimalle 2020 civari bitecek ve adamlar isvicre saati gibi calisiyorlar. Biz tüneli yapmaya bile kalkmayalim nasil olsa bitiremeyiz bosuna para akmis olur. Ayrica Istanbul'dan Karadeniz'e hizli tren gerek mi? O mesafe ucaklik artik. Karadenize aslinda yöresel bir ag lazim karadeniz sehirlerini birlestiren! Her yere hizli tren yapilacak hükümete kalirsa.. cok bilincsiz ve görgüsüzce!
Ulasimi olmayan yerlere demiryolu, karayolu götürelim önce hizli treni kim napsin doguda? Adamlarin vakit sorunu yokki, ulasamama sorunu var!
Messicim bi konuda muhalifim ; karadenizde bölgesel ağ yapılsa da aynı süreye yakın zamanda biteceği kuşkusuz. Yirmi sene sonra ulaşıma açıldığında ise çook çağdışı ve kullanışsız olur asıl o zmn para çöpe atılır. Doğuda neden vakit sorunu yok sence ? Çünkü yatırım yok iş yok. E bunlar olmayınca da orası pasif bi bölge oluyo. Pasif olduğu için altyapı yatırımı da ulaşmıyo bölgeye(tıpkı senin dediğin gibi gerek duyulmuyo) Böylece orası geri kalmaya mahkum oluyo. Bu bir tür kısır döngi yani. Devlet ulaşımı altyapıyı oraya ulaştırırsa orda milletin vakit sıkıntısı olur artık :D
See less See more
Agree ^^
rusyada hızlı tren yokmu?
ayrıca ingiltereden ana avrupa karasına nasıl hızlı tren yapmışlar? tüpgeçit mi?
Evet..
Arkadaşlar şu ana kadar yapılan projeler var bu linkte. Aralarında hiç bilmediklerimiz de var. Mutlaka bakmanızı öneririm. Kaydetmeniz gerekecek.


http://www.tcdd.gov.tr/genel/6yil60proje.pdf
allah için antalyaya da yapsınlar şaka gibi ya ne otoyol ne tren ne hızlı tren
Ben Antalya'lı olsam kafayı yerdim heralde. Adamlar Kıçı kırık Trabzon'a bile Hızlı Tren getirmeyi düşünüyolar(35 km. Tünelden bahsediliyor) Antalya için henüz muhabbeti bile geçmedi. İşin garip yanı ise; Burda(Trabzon) duvarlarda billboardlarda bi demiryolu bağlatma projesi yayınlandı Belediye CHP'deyken. Birçok sivil kuruluş destek vermesine rağmen, hükümet; 'firma ve kaynak yok' diyerek tek celsede çizdi geçti. Şimdiki seçimlerde burayı AKP aldı. Şimdi ise adamlar dağı bile delmekten sözediyor. Antalya bu hükümetten bişey beklemesin. Benden söylemesi...
See less See more
Yalnız bu hattın eski hali nasıldı yaw :).. Zorunlu Türkiye turu:D:D
Ne kadar saçma gereksiz adam varsa buraya transfer olmuş. Ne alaka solculukla?? Sen önce solculuğun ne anlama geldiğini öğren sonra papağanlığı bırakırsın belki.
Çok biliyosun.
1 - 20 of 3067 Posts
Top