SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | High Speed Rail (HSR) developments

643156 Views 3066 Replies 265 Participants Last post by  Influence
Now Turkey will start to produce high speed train with the coproduction of Korea in Eskişehir. Agreement is signed up with the Korean company and the trains will have high speed over 300 km/h.

But also Turkey won't inport the rails anymore, because Eskişehir factories will produce the rails.

Here are the all railway projects
http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/guncel/demiryolu.pdf

and here is the source of the news
http://bakaa.sitemynet.com/

I also read this news yesterday on the all papers... wonderful improvment... :eek:kay:
See less See more
2761 - 2780 of 3067 Posts
Adana - Mersin hattından.

Büyüt

(Nuhoğlu İnş.)
See less See more
  • Like
Reactions: 3
Samsun-Çorum-Ankara Hızlı Tren Hattı ihalesi Gerçekleştirildi

http://www.rayhaber.com/2018/01/samsun-corum-ankara-hizli-tren-hatti-ihalesi-gerceklestirildi/
  • Like
Reactions: 1
Batı yatırımları durmuş durumda, doğu yatırımlarını makyajlayıp oy almak peşindeler.
Hızlı trenin Bursa-Yenişehir hattı üstyapı ve sinyalizasyonuyla, Yenişehir- Bilecik hattı altyapı, üstyapı, sinyalizasyon olmak üzere hattın tümünün 15 Mart’ta ihale edileceğini AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin açıkladı. Kaynak: Bursa hattı ihaleye çıktı

https://www.olay.com.tr/bursa-hatti-ihaleye-cikti-140296h.htm
  • Like
Reactions: 1
Hızlı trenin Bursa-Yenişehir hattı üstyapı ve sinyalizasyonuyla, Yenişehir- Bilecik hattı altyapı, üstyapı, sinyalizasyon olmak üzere hattın tümünün 15 Mart’ta ihale edileceğini AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin açıkladı. Kaynak: Bursa hattı ihaleye çıktı

https://www.olay.com.tr/bursa-hatti-ihaleye-cikti-140296h.htm
  • Like
Reactions: 2
Ankara-Sivas YHT Hattı İlk Ray Serim Töreni yapıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının tamamlanmasıyla Ankara'dan Yozgat'a bir saat, Yozgat'tan Sivas'a bir saat olmak üzere Sivas-Yozgat-Ankara arası seyahat süresinin iki saate ineceğini ifade ederek, "Ankara'dan da İstanbul'a 3,5 saat olmak üzere 5,5 saatte Sivaslı İstanbul'a gidebilecek. 4,5 saatte Yozgatlı İstanbul'a gidebilecek." dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın da katılımıyla gerçekleştirilen Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattı ilk ray serimi töreninde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarları olarak göreve geldiklerinde Ulaştırma Ana Plan Stratejisi'ni oluşturduklarını, bu kapsamda 2023'te, 2053'te ve 2071'de nerede olunmak istendiğine ilişkin yol haritası çizdiklerini bildirdi.

Arslan, Türkiye'nin yollarını bölünmüş yol haline getirdiklerini ve getirmeye devam ettiklerini ifade ederek, kaderine terk edilen demiryollarının devlet politikası haline getirildiğini ve ülkenin bir baştan bir başa demiryolları ağlarıyla örülmesi için çalışma başlattıklarını kaydetti.

"TÜRKİYE'Yİ BİR BAŞTAN BİR BAŞA ERİŞEBİLİR, ULAŞABİLİR YAPTIK"

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye'de, deniz aşırı ülkelerle ticaretin artırılması için limanlar yapıldığına işaret eden Arslan, havayolunun halkın yolu haline getirilmesi amacıyla da 81 kente uçakla erişimin sağlanabilmesi için havalimanı yapılacağını söyledi.

Arslan, Türkiye'yi bir baştan bir başa erişebilir, ulaşabilir hale getirdiklerine dikkati çekerek, "Bunu yaparken de Kırıkkale'nin, Yozgat'ın, Sivas'ın yüksek hızlı trene kavuşması lazım deyip, projeyi başlattık." diye konuştu.

Millete hizmetkarlık etmek adına çok önemli sorumluluklar aldıklarını vurgulayan Arslan, bu bilinçle görevlerini yerine getirdiklerini kaydetti.

Arslan, Yozgat'a yapılacak havalimanının ihale sürecinin tamamlandığını ve sözleşmenin imzalandığını belirterek, "Bugünlerde başlıyoruz işe. Kısa sürede Yozgatlı buradan ister İstanbul'a ister İzmir'e ister Antalya'ya ister yurt dışına uçabilecek. Hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı.

"15 BİN 500 KİLOMETRE İNŞAAT, İHALE VE PROJE ÇALIŞMASI YAPIYORUZ"

Arslan, 2002'den 2016'ya bin 805 kilometre yani yılda ortalama 134 kilometre demiryolu yapıldığını dile getirerek, "Şu an inşaatı devam eden demiryolu miktarı yaklaşık 4 bin kilometre. 3 bin 967 kilometrede çalışıyoruz. 4 yılda bitirecek olsak yılda ortalama bin kilometre yapmış olacağız. 1950-2003 arası 52 yılda 945 kilometre, AK Parti iktidarlarında yılda ortalama bin kilometre bitirebilir hale geldik. Bu ülke, dünyanın yüksek hızlı tren kullanan, işleten ülkeleri anlamında öncü ülke haline geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Yolların aynı zamanda sinyalli ve elektrikli hale getirildiğini kaydeden Arslan, 11 bin 395 kilometrelik demiryolunun, 10 bin 515 kilometresinin yenilendiğini ve modern hale getirildiğini bildirdi.

Arslan, daha önce yurt dışından ray alan Türkiye'nin Karabük'te ray üretir hale geldiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Ülkemizin ray ihtiyacını da ülkemizden karşılar hale geldik. Bu da bizim memnuniyetimizin bir başka göstergesi. Bunları yaparken devam eden bin 870 kilometre yüksek hızlı tren hattında çalışıyoruz, bin 290 kilometre hızlı tren hattında çalışıyoruz. 807 kilometre konvansiyonel hatta çalışıyoruz. Bunlar yeni çalışmalar. Bin 318 kilometre yolun ihale süreçleri devam ediyor. Proje aşamasında olan 6 bin 200 kilometre demiryolu çalışmamız var. Toplam 15 bin 500 kilometre inşaat, ihale ve proje çalışması yapıyoruz. Ülkemizin 80 yılda sahip olduğu demiryolu 11 bin kilometre, AK Parti dönemlerinde 15 bin kilometre. Kıyaslamasını siz yapın."

Yüksek hızlı tren olarak Ankara, Eskişehir, Konya, İstanbul arası çalışıldığını ifade eden Arslan, bu sene Konya-Karaman'ı bitirip, hizmete sunacaklarını, devamında ise Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas'ı bir sene içinde projedeki çalışmaları bitirip, gelecek yıl testlerine başlayacaklarını ve 2,5-3 ay içinde testleri tamamlayıp, 2019'da hizmete açmayı hedeflediklerini bildirdi.

Arslan, İstanbul-Avrupa arası yani Halkalı-Kapıkule hattının ihale süreçlerinin devam ettiğine işaret ederek, "Onu da yaptığımızda Yozgatlı, Sivaslı, Kırıkkaleli Avrupa'ya kadar buradan hızlı trenle gidebilir hale gelecek." diye konuştu.

Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar-İzmir hattını çalıştıklarını ve 2020'de de bu hattın bitirileceğini anlatan Arslan, Erzincan, Erzurum ve Kars'a kadar hızlı trenin gideceğini, biten Bakü-Tiflis-Kars hattını da kullanarak, Orta Asya'ya, Çin'e kadar trenle gidilebilir hale gelineceğini kaydetti.

"ANKARA-SİVAS ARASI 2 SAAT OLACAK"

Bakan Arslan, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattındaki 29 milyon metreküp dolgunun 25 milyon metreküpünün tamamlandığını, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas'ta yüksek hızlı tren istasyonlarının bulunacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Seyahat süreleri ise Ankara'dan Yozgat'a bir saat, Yozgat'tan Sivas'a bir saat yani Sivas-Yozgat-Ankara iki saat, Ankara'dan da İstanbul'a 3,5 saat olmak üzere 5,5 saatte Sivaslı, İstanbul'a gidebilecek. 4,5 saatte Yozgatlı İstanbul'a gidebilecek. Eskiden bunlar hayal edilmezdi. Yozgat'tan Ankara'ya biz 5 saatte gidiyorduk, şimdi Yozgat'tan İstanbul'a 4,5 saatte gidilecek. Projenin bedeli yaklaşık 9 milyar lira."

Projenin uzunluğunun 393 kilometre olduğunu belirten Arslan, Başkentray'ın da dahil edilmesiyle Ankara'dan Sivas'a projenin toplam uzunluğunun 405 kilometre olduğunu söyledi.

Arslan, bu hattaki 66 kilometre uzunluğundaki 49 tünelin, 54 kilometresinin tamamlandığını anlatarak, 28 kilometre uzunluğunu 52 viyadük, 609 köprü-menfez, 216 alt-üst geçit, 108 milyon metreküp kazının 100 milyon metreküplük kısmının tamamlandığını kaydetti.

"SİZİN DESTEĞİNİZE DÜNDEN DAHA FAZLA İHTİYACIMIZ VAR"

Halktan aldıkları güçle 15 yıldır hep ileriye yürüdüklerini ve yürümeleri gereken çok yolun olduğunu anlatan Arslan, "Dünyanın bu kadar başımıza çorap örmeye çalıştığı, dünyanın bu bölgede bu kadar huzursuzluk çıkarmaya çalıştığı ve dünyanın büyüyen, güçlenen Türkiye'nin önünü kesmeye çalıştığı bir dönemde sizin desteğinize dünden daha fazla ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Arslan, projenin bir yıl içinde tamamının bitmiş olacağını dile getirerek, 2-3 ayda testlerini yapıp, gelecek senenin ikinci yarısına kalmadan hizmete sunulacağını ifade ederek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Bozdağ, Arslan ve Yılmaz, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattında ilk ray serimini gerçekleştirdi.


Milliyet
See less See more
T.C Devlet Demiryolları İşletmesinin 2018/41899 KİK numaralı sınır değeri 3.198.743.127,77 TL ve yaklaşık maliyeti 2.455.245.031,31 TL olan Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Projesi Altyapı, Üstyapı ve Elektromekanik Yapım İşi ihalesine 13 firma tekli vemiş ve ihaleyi verediği 2.498.125.730,00 TL teklifle AGA ENERJİ NAK. MAD. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş. + İMAJ ALTYAPI ÜST YAPI SAN. VE TİC A.Ş. ortak girişimi kazanmıştır. İhaleye katılan 2 firma sınır değerin altında teklif vermiştir.

İhale Bursa-Osmaneli arası Hızlı Tren Demiryolu Hattı toplam 105.7 km hat uzunluğuna altyapı,üstyapı ve elektromekanik işlerini kapsamaktadır. İşin süresi yer tesliminden itibaren 730 (yedi yüz otuz) takvim günüdür.

http://www.rayhaber.com/2018/04/bursa-osmaneli-hizli-tren-demiryolu-hatti-yapim-isi-ihale-sonucu/
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Vatandaş istemedi duvarda söküm başladı

TCDD’nin Sincan Atatürk Caddesi’nde Başkentray projesi kapsamında ses yalıtımı için tren hattıyla konutların arasına yaptığı beton ses duvarı, tepkiler üzerine sökülmeye başladı.

ÜST BLOKLARI İNDİRİLDİ

Atatürk Caddesi’nin yanından geçen tren hattı ile konutların arasındaki ses duvarının üzerine sprey boya ile yazılan “Beton duvarları derhal kaldırın. Sincan Halkı” ifadesi de dikkat çekmişti. Sincan’da imza kampanyası başlattıkları da öğrenilen vatandaşların itirazı üzerine TCDD tarafından duvarın üst kısmındaki beton blokların indirilmeye başladığı görüldü. Benzer bir ses duvarı daha önce de Gazi Mahallesi’nde Polatlı Caddesi boyunca yapılmıştı. 7 metrelik duvarın 3 metreye düşürülmesi ve ağaçlandırılarak yükseltilmesi için imza kampanyası başlatan vatandaşların talepleri üzerine çalışmalara ara verilmişti.http://www.hurriyet.com.tr/vatandas-istemedi-duvarda-sokum-basladi-40741965
See less See more
2
  • Like
Reactions: 1
Bilemedim şimdi.. ileride de çok ses geliyor, duvarı yükseltin demezler umarım.
Görüntü çirkin ama ses gelirse ne olacak??
Daha estetik gürültü kesiciler var.
elektrikli trenlerde ses gelmiyor,
eskisi gibi gürültülü değiller.
dizel trenden de arada bir bir şey olmaz.
ben de duvar yerine sesi tercih ederim.
  • Like
Reactions: 1
Ben de.
Hizli tren duragi deseler daha iyiymis.
Eskişehir:Ankara:
See less See more
5
  • Like
Reactions: 5
açıkhavadaki dalgalı yağmurlukları isteseler daha çirkin yapamazlardı.
  • Like
Reactions: 3
10 Tane daha Velaro Geliyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Siemens ile on adet Velaro yüksek hızlı tren için sözleşme imzaladı. 340 milyon euroluk anlaşma ile Türkiye'nin Velaro filosundaki tren sayısı da 17’ye çıkmış olacak.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), açtığı yüksek hızlı tren ihalesinde en uygun teklifi vermiş olan Siemens ile on adet Velaro yüksek hızlı tren için sözleşme imzaladı.

340 MİLYON EURO

Sözleşme bedeli yaklaşık 340 milyon euro olup, üç yıl süreyle trenlerin bakım, onarım ve temizlik işlerini de içeriyor. Bu sözleşme ile Türkiye Velaro filosundaki tren sayısı 17’ye çıkacak.

YÜZDE 99 EMRE AMADE ÇALIŞIYOR

Konuyla ilgili görüş bildiren Siemens Ulaşım Sistemleri Bölümü CEO’su Sabrina Soussan, “Velaro ailemiz büyümeye ve eşsiz başarı hikayesinde yeni sayfalar açmaya devam etmektedir. Velaro, kapasitesi ve konforu sayesinde, yüksek hızlı trenler için bir kıstas olmayı sürdürmektedir. Tren, tüm güçlü özelliklerini Türkiye’de tam olarak kullanabilmektedir ve bunu halihazırda günlük işletimde kanıtlamıştır. Amiral gemisi konumundaki bu trenimiz, burada yüzde 99 emre amadelik oranı ile çalışmaktadır” ifadelerini kullandı.

8 ÜLKEDE KULLANILIYOR

Uluslararası pazar için geliştirilen Velaro trenleri ve şu anda İspanya, Fransa, Almanya, İngiltere, Belçika, Rusya, Çin, Türkiye ve en son olarak da Hollanda’da faaliyet gösteriyor.

Hürriyet

:check: Bilmeyenler için yukarıdaki fotoğraflarda yer alan turkuaz-beyaz ve sivri trenler oluyor.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
2761 - 2780 of 3067 Posts
Top