SkyscraperCity Forum banner

TÜRKİYE | High Speed Rail (HSR) developments

642924 Views 3064 Replies 265 Participants Last post by  TayfunVural
Now Turkey will start to produce high speed train with the coproduction of Korea in Eskişehir. Agreement is signed up with the Korean company and the trains will have high speed over 300 km/h.

But also Turkey won't inport the rails anymore, because Eskişehir factories will produce the rails.

Here are the all railway projects
http://www.ubak.gov.tr/tr/alt/guncel/demiryolu.pdf

and here is the source of the news
http://bakaa.sitemynet.com/

I also read this news yesterday on the all papers... wonderful improvment... :eek:kay:
See less See more
2781 - 2800 of 3065 Posts
Eskişehir’de üretilmesi beklenen Türkiye’nin ilk milli yüksek hızlı treni projesinde TÜLOMSAŞ, devre dışı bırakıldı. İlk kez esgazete’nin kamuoyuna duyurduğu bu gelişme Eskişehir’de büyük yankı uyandırdı. Konuya ilişkin açıklama yapan Demir Yol İş Sendikası Başkanı Ali Eryılmaz, “İşimizin başkalarına peşkeş çekilmesini asla kabul etmiyoruz” dedi.

http://www.rayhaber.com/2018/05/turkiyenin-ilk-milli-yht-projesinde-tulomsas-devre-disi-birakildi/


“İki kesimden oluşan hattın Bursa-Gölbaşı-Yenişehir (56 km) kesiminde altyapı yapım çalışmaları devam etmektedir. Bursa-Yenişehir kesiminin üstyapı ve EST yapımı ile Yenişehir-Bilecik (50 km) kesiminin alt-üstyapı ve EST yapım ihalesi yapılmış olup, 2020 yılında tamamlanması planlanmaktadır.”

http://www.rayhaber.com/2018/05/bursa-bilecik-hizli-tren-projesi-2020de-bitecek/
See less See more
Hızlı tren için BMC süper teşvik aldı.

Bu arada Siemens Velaro'ya bindim. İçinin CAF'tan bir farkı yok.
Hem Sivas-Imranli, hem Sivas-Yerköy insaatinda para sikintisindan ciddi sorular

İddialara göre 2012 yılında Yerköy-Yozgat-Sivas arası altyapı ihalesini kazanan G.C.F. - Peker İnşaat İş Ortaklığı, hızlı tren hattının Akdağmadeni-Yıldızeli arasındaki bölgede altyapı işlerini yarıda bıraktı. Bu durum nedeniyle de Sivas-Erzincan Demiryolu Projesi’nin vaktinde tamamlanması da zorlaştı.
Hükümet tarafından Ankara–Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının 2019 yılında hizmete açılacağı sözü verilmişti. Peker İnşaat’ın Ankara–Sivas arasındaki önemli güzergâhlardan Akdağmadeni ile Yıldızeli arasındaki bölgenin altyapı inşaatını yarıda bırakması hükümet yetkililerini endişeye soktu. Peker İnşaat’ın yarıda bıraktığı bölge bu nedenle Öz-Kar İnşaat’a devredildi. Devletten yeterince yardım alamayan Öz-Kar İnşaat firması, iddialara göre her iki bölgede de faaliyet göstermekte zorlandı. Ankara–Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının bir an evvel açılması için firma yetkilileri Akdağmadeni ile Yıldızeli arasına ağırlık verme kararı aldı.
Yıldızeli şantiyesine ağırlık verme kararı alan firma yetkilileri, işçilerin bir kısmını buraya aktardı. İmranlı şantiyesindeki faaliyetleri askıya alan firma yetkilileri, 350 işçinin işine son verdi. İşçilere ise devletten ödenek alınması durumunda geri alınacakları söylendi. Geri alınma umuduyla bekleyen işçiler, devletin firmaya ödenek vermesini bekliyor. İmranlı şantiyesinde kalan az sayıda işçi ise devletten ödenek alınmaması durumunda Kurban Bayramı’ndan sonra kendilerinin de işlerinden olacağını ifade ediyor.
https://www.milligazete.com.tr/haber/1664642/hizli-tren-hattinda-isci-kiyimi
See less See more
Para bitti artık projelerin çoğu yarım kalacak böyle. Karayolları tüneller hariç bütün projelerin ödeneklerini kesmiş durdurmuş. Ağustos ayında belediyelere aktarılacak ödeneklerin de %30'unun kesileceği bütün belediyelere bildirilmiş. Bunlar daha iyi günlerimiz...
Kırıkkale Ankara arası viyadük ve tünelleri gördüm epeyce tamamlanmış görünüyordu.
Enteresan bi video. 1970 lere kadar bütün dünyada gerilemedeymiş demiryolları. Bizde de gelişmemesinin nedeni aynı dönemde devletin demiryolu yatırımının giderek daha kötü bir yatırıma dönüştüğünü düşünmesi olabilir.


Sonunda hyperloop la da dalga geçmiş :D :lol:
  • Like
Reactions: 2
Bursa yine yalan oldu,
“Hızlı tren projesinin Yenişehir-Bilecik etabı ihalesi, henüz müteahhite yer teslime yapılıp başlamadığı için, tasarruf önlemleri doğrultusunda iptal edildi. İhale iptal edildiği için de çalışmalar durdu.”
https://www.olay.com.tr/doviz-savasinda-korkulan-oldu-hizli-trende-yapilan-ihale-iptal-12904yy.htm
  • Like
Reactions: 1
umarım Kadıköy'ün ortasına böyle bir ucube kondurulmaz, Tekeli Sisa diyor hem de, ne biçim Tekeli Sisa bu,

http://atolyek.com/portfolio/sogutlucesme-yuksek-hizli-tren-gari/
See less See more
Bizde neden hiç estetik anlayışı yok? Yapılan bir şey ne modern oluyor ne de klasik. İkisinin karışımı zaten çirkin oluyor, geçişler çok kötü. Üzülüyor insan, estetik ve mimari anlayışı çok zayıflamış.
Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy – Kapıkule Kesimi İnşaatı İşi İhale Sonucu

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa Birliği İşleri Ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, Avrupa Birliği Yatırımları Dairesi Başkanlığının, Halkalı – Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy – Kapıkule Kesimi İnşaatı Yapım İşi ihalesine 6 firma teklif vemiş ve ihaleyi verdiği 489.156.800,00 EURO teklifle GÜLERMAK AĞIR SANAYİİ İNŞ. VE TAAH. A.Ş. + ALSİM ALARKO SANAYİ TES. VE TİC. A.Ş. ortak girişimi kazanmıştır.

https://rayhaber.com/2018/10/halkal...koy-kapikule-kesimi-insaati-isi-ihale-sonucu/
See less See more
  • Like
Reactions: 1
TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürlüğü Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Afyon Gar'a bağlanması için uyguama projesinin hazırlanması mühendislik ve danışmanlık hizmet alımı ihalesine çıkıyor. Ankara İzmir YHT Hattının Afyon Gara bağlanması için (6 Km) uygulama projelerinin hazırlanması mühendislik ve danışmanlık hizmetleri alım işi ihalesi 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek.

Kaynak: https://www.trenhaber.com/tcdd-ihal...inin-afyon-gara-baglanmasi-ihalesi-h5439.html
See less See more
^^ Yani Afyon'da ayrı bir gar yerleşkesi olmayacak mı?

Demek istediğim, Bozüyük ile Polatlı'daki gibi olacağına Eskişehir ile Ankara'daki gibi (yeni gar binası yapmak gerekmese de) mi olacak?
  • Like
Reactions: 1
Ankara'da Tren Kazası! Çok sayıda yaralı var Ankara'da Yüksek Hızlı Tren ile banliyö treninin çarpıştığı kazada ilk belirlemelere göre 4 kişinin hayatını kaybettiği, 43 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Kaynak: https://www.trenhaber.com/tcdd/ankara-da-tren-kazasi-cok-sayida-yarali-var-h5473.html
See less See more
Marşandiz istasyonu paramparça, bu arada hatta sinyalizasyon yokmuş, makinistler telsizlerle iletişim sağlıyorlarmış şaka gibiiii!!!

See less See more
Bundan sonra "hızlandırılmış tren" tercih eder misiniz?
Sorun budur: Ankara civarinda gercek cok hizli tren standardi yoktu. Hizlandirilmis ama bitmemis bir hat. Sincan-Konya arasinda böyle bir sey olmazdi. Bknz:
https://gazete.taz.de/tr/article/?article=!5558700
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sinyalizasyon sistemi demiryolu işletmeciliği için olmazsa olmaz bir sistem değil" ifadelerine yer verirken, 2018 yılında anlık haberleşmenin artık çok daha etkin yöntemleri olduğunu ifade etti.

"Bugün en küçüğünden en büyüğüne neredeyse bütün şirketler işlerini WhatsApp grupları üzerinden görüyor. Mail kullanan bile kalmadı yani. TCDD de çağa ayak uyduran dinamik yapısıyla bu teknolojiyi yakından takip eden bir kurum olarak sinyalleşme işini bu şekilde hallediyor. Kim nerede, nereye gidecek, nereden gelecek, ne zaman gidecek bunlar anlık olarak TCDD WhatsApp grubumuzda tüm görevli arkadaşlarımızca paylaşılıyor" diyen Turhan, sinyalizasyonun illa ki raylarda yanan sönen ışıklar manasına gelmediğinin de altını çizdi.

Bugüne dek sorunsuz bir şekilde çalışan WhatsApp grubunda, kazanın olduğu gün Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörüyle ilgili çıkan bir tartışma nedeniyle bazı önemli mesajların araya kaynadığının tespit edildiğini de sözlerine ekleyen Bakan Turhan, şöyle devam etti:

"Maalesef Konya yönünde hareket eden YHT'mizin yolladığı 'ben hareket ettim beyler' mesajı o esnada fark edilmemiş. Konuşma kayıtlarına bakınca hemen bir altında 'Ersun Yanal'la falan olmaz bu iş' şeklinde bir mesaj görünüyor. Onun altında da 'Neyi olmaz ya esas ta sezon başında gelecekti Ersun hoca' şeklinde bir başka mesaj var. Konuşmanın gerisi bu şekilde 'olurdu-olmazdı, Fener düşerdi-düşmezdi' ekseninde devam ediyor... Bu arada bu vesile ile Ersun Hoca'ya da yeni görevinde başarılar dilemek istiyorum..."

Turhan, kazanın ardından gereken önlemlerin alındığının ve personelin hareket bilgileriyle ilgili konular ve haftada bir 'hayırlı cumalar' mesajları dışında WhsatsApp grubunu amacı dışında kullanmamaları konusunda kesin bir dille uyarıldığının altını çizerken, son olarak ''Bu olay hepimize önemli bir ders oldu. Normal günlük muhabbetleri için TCDD Geyik adı altında 2. bir grup kurarak gerekli önlemleri aldık. Böylece tren seferleri ile ilgili önemli bilgilerin günlük geyiklerin arasında kaynamasının da önüne geçmeyi hedefliyoruz. Grup kurallarına uymayan personelimizi direkt gruptan atarak hakkında soruşturma başlatacağız. Kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Rabbim bir daha böyle bir kaza yaşatmasın" sözleriyle de kamuoyunu rahatlacak mesajlar verdi.

http://zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=351636
See less See more
2781 - 2800 of 3065 Posts
Top